SkyscraperCity Forum banner

[Ursus] Inwestycje

655947 Views 1923 Replies 240 Participants Last post by  kdauksz
Jakie macie zdanie na temat przyszłości terentów dawnej fabryki traktorów. Aktualnie istnieje tam tylko sklep Factory Outlet który jest rozbudowywany, dodatkowo Urząd Dzielnicy Ursus i bardzo dużo hal poprzemysłowych. Czy ktoś słyszał o koncepcie na te tereny??
Jakie przeznacznie byłoby tam najlepsze wg was.

Pozdr.....
1301 - 1320 of 1924 Posts
Ale co "nie"?
To "nie", że nie były zwyczajowe (bo jednak jest różnica). Nie nazwałbym tego licentia poetica tylko ulicami wewnętrznymi jak już, jak ZPC pierdykło to były ulice de iure bez nazwy, de facto z zachowanymi gdzieniegdzie wewnątrzzakładowymi tabliczkami.

Do reszty, jak wolicie, upierać się nie będę
Jest już strona internetowa i wizualizacje projektu Ronsona. To kuriozum - działka oświatowa ma iść pod mieszkania, a przemysłowa pod oświatę i mieszkania. Co tu zyskuje dzielnica? Potencjalnie może to jeszcze wykoleić zmianę przebiegu Gierdziejewskiego i poszerzenie Eko Parku.

See less See more
4
 • Like
 • Haha
Reactions: 5
Ronson zdaje się ma duży apetyt na "mieszkania blisko stacji kolejowej". Do tego układ tych bloków jest okropny.
Ogromny apetyt. A mieszkańcy Ursusa Centralnego już robią porównania:

See less See more
 • Haha
 • Sad
 • Like
Reactions: 5
XD w tym porównaniu najgorsza jest nawiność autora obrazka
 • Like
Reactions: 1
No wiesz, gdyby tam nie było planu zagospodarowania to bym się zgodził, ale w MPZP mieli zapisane w tym miejscu budynki do 13 metrów. Jasne, takiej zieleni by nie było, ale bloków też nie.

PiS tym Lex Developer dojechał resztki planowania w kraju, a przecież zbyt wiele go nie było. Tak czy inaczej, do Rady Warszawy droga daleka, jeszcze się wiele może wydarzyć.
 • Like
Reactions: 1

- Początkowo stworzyliśmy projekt szkoły na dotychczasowej działce, czyli zgodnie z planem zagospodarowania. Zmieścił się mały budynek, troszkę kanciasty. I maksymalnie tylko na tylu uczniów, ile potrzebujemy - mówi Paweł Pyłka, architekt.

Nie jest zadowolony z tamtego projektu. Przyznaje: - Zabudowa wyszła bardzo intensywna. Musieliśmy wykorzystać każdy skrawek działki. W związku z tym wyszła sala gimnastyczna dwupoziomowa. Trzeba było też do maksimum wykorzystać limit wysokości zabudowy. Sąsiedzi mieliby przed oknami ścianę długą na 100 metrów i wysoką na 13 metrów - wyjaśnia.

Deweloper twierdzi, że wtedy to władze dzielnicy zaproponowały zmianę miejsca na szkołę. Wiceburmistrz dzielnicy Wiesław Krzemień jakiś czas temu potwierdzał w rozmowie z lokalnym dwutygodnikiem "Mocne Strony", że dzielnica negocjowała z Ronsonem. "Deweloper zobowiązany jest na mocy ustawy do wybudowania placówki dla 380 dzieci z klasami od 1 do 4, ale rozmowy zostały przez Zarząd Dzielnicy tak poprowadzone, że będzie to szkoła dla 900 dzieci z klasami 1-8" - mówił.

Wiceburmistrz zapowiadał, że przy ul. Posag 7 Panien zmieściłaby się większa szkoła, na ponad 800 dzieci. Mogłaby przyjąć dzieci nie tylko z osiedla Ronsona, ale także z istniejących i budowanych osiedli na północ od tej ulicy.
^
To może jednak ten lex deweloper w tym przypadku też nie jest do końca summa summarum taki najgorszy. Negocjujcie i wyciśnijcie jak najwięcej od dewa :)
 • Like
Reactions: 3
Generalnie to propozycja jest całościowo spoko, ale mieszkańcy osiedla przy Taylora, cóż, mają prawo czuć się oszukani. Ja mam też obawy, że budowa dodatkowego osiedla w tym miejscu zabetonuje stary przebieg Gierdziejewskiego i nici z większego parku i realizacji założeń MPZP. No ale więcej się jutro na spotkaniu pewnie dowiemy.

Osobiście uważam, że budowa szkoły na działce oświatowej byłaby zwyczajnie uczciwsza dla mieszkańców. Argument o stumetrowej ścianie zupełnie mnie nie kupuje, nie każda szkoła musi też mieć olimpijską bieżnię.
 • Like
Reactions: 1
Przede wszystkim to ten układ tych bloków na działce "byłej edukacyjnej" jest fatalny. Powinien być znacznie bardziej zaznaczony kwartał i więcej wolnej przestrzeni wewnątrz, o jakoś tak:
See less See more
 • Like
Reactions: 5
mieszkańcy osiedla przy Taylora, cóż, mają prawo czuć się oszukani.
Niby tak, ale tam de facto zmienia się tylko generalnie rodzaj zabudowy - z oświatowej na mieszkaniową. Niektórym być może nawet bardziej podpasuje nowa zabudowa mieszkaniowa w ramach najbliższego sąsiedztwa....Zmienić układ budynków na bardziej sensowny i wymusić aby nowe bloki nie były wyższe od dotychczasowych i tragedii imho być nie powinno :)

Ja mam też obawy, że budowa dodatkowego osiedla w tym miejscu zabetonuje stary przebieg Gierdziejewskiego i nici z większego parku i realizacji założeń MPZP
Tutaj moim zdaniem gra warta świeczki aby wywrzeć presję i zagwarantować realizację MPZP w dotychczasowym kształcie na potrzeby powiększenia parku i zmiany przebiegu Gierdziejewskiego :)
 • Like
Reactions: 2
To prawda. Pierwsza propozycja jest słaba, ale można spróbować ją poprawić.

Nawiasem mówiąc, widzę teraz problem z działką oświatową. W MPZP bardzo restrykcyjnie wyznaczono linie zabudowy. Tymczasem Lex Dev pozwala na ominięcie problemu…

See less See more
 • Like
Reactions: 3
Nieśmiało przypomnę, że już w niedzielę obchodzimy dziewiątą rocznicę nieoddania do użytku gotowego wiaduktu WD-64 - czyli wiaduktu dla ruchu lokalnego, położonego wzdłuż trasy POW/S2 nad linią kolejową "grodziską" nr 1 i 447. Wiadukt wybudowany został w ramach budowy trasy S2/POW w 2013 roku. Władze lokalne miały dobudować tylko drogi dojazdowe, których nie mamy do dziś i nie zapowiada się, byśmy je szybko ujrzeli, bo ciągle coś...
See less See more
 • Like
 • Haha
 • Love
Reactions: 5
Z innych ciekawostek, Murapol złożył wniosek o PnB oraz zezwolenie na rozbiórkę hali Mazi przy Posagu 7 Panien. Podobno najemcy mają czas do października 2022.

See less See more
 • Like
Reactions: 2
A Equilis, masz może jakieś info co i jak z ich inwestycją?
Widziałem jakiś wniosek o DŚU dla jednego etapu, ale nie wiem co dalej.
 • Like
Reactions: 1
^
To może jednak ten lex deweloper w tym przypadku też nie jest do końca summa summarum taki najgorszy. Negocjujcie i wyciśnijcie jak najwięcej od dewa :)
Lex deweloper nie jest najgorszy. To najbardziej sensowna procedura administracyjna.
Osobiście uważam, że akurat przeniesienie szkoły na nowe miejsce jest pozytywnym rozwiązanie. Potrzebna jest też decyzja o budowie nowego, większego bazaru naprzeciwko Factory i przeznaczenie starego bazaru pod nowe tereny zielone.
 • Like
Reactions: 1
Decyzja jest, tylko kasy brak ;)
Ciągle czytam w internecie, że osiedle na Szamotach jest planowane na 35k, teraz po akcjach Ronsona już ludzie piszą, że jak tak dalej pójdzie to będzie tam mieszkać 50k (vs 53k obecnie w pozostałej części Ursusa.
Chyba mam za dużo czasu, ale postanowiłem to jakoś sprawdzić. Poniżej lista inwestycji z planowaną liczbą mieszkań i orientacyjną liczba mieszkańców.
Współczynnik 2,25 jest optymistyczny, mieszkania są coraz mniejsze, a i często stoją puste. Przy 2,5 mamy 40k mieszkańców.

Liczby na czerwono to wróżenie, a żółte to estymacje na podstawie szczątkowych danych, jakiś próg tolerancji trzeba zastosować, ale chodziło o grube liczby.
Te inwestycje wyczerpują całe dostępne miejsce na zabudowę mieszkaniową + Lex Ronsona i wychodzi nam niecałe 36k. Także o 50k nie może być mowy.

Z dostępnych miejsc do zabudowy to zostanie teren edukacyjny przy P7P, druga część edukacyjna przy Hennela oraz teren pod usługi w miejscu mobilisu, pozostałą przestrzeń powyższe inwestycje zabudują prawie w pełni, wraz z magazynami panattoni, blokiem gazowym czy domem kultury. Zostaną tylko wolne jakieś mniejsze działki na pojedyncze budynki. Także nawet jakby jeszcze coś z tego miało paść łupem jakiegoś cwanego dewelopera to 50k jest nierealne.

Nie mówię, że upchnięcie 35k ludzi na tym terenie to dobry pomysł, chodziło tylko o weryfikację potencjału.
See less See more
 • Like
Reactions: 5
1301 - 1320 of 1924 Posts
Top