SkyscraperCity Forum banner
1 - 4 of 4 Posts

·
Registered
Joined
·
7,121 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Chciałbym rozpocząć nowy wątek poświęcony przyszłości która szybko nadejdzie. Wedle zgodnej opinii futurologów, pieszych czeka prawdziwa rewolucja technologiczna.

Obecnie w 2018r, mamy do czynienia z kilkoma takimi urządzeniami, ale jest też jeszcze miejsce na innowacje. Pozwolicie iż wymienię kilka z nich. Chciałbym się jednak skupić na urządzeniach wyposażonych w napęd inny niż mięśnie bo te znane są lat.

Rower elektryczny - jest takim urządzeniem ale ponieważ jest to jednak rower doposażony w napęd obejmują go w dzisiejszym prawie już pewne regulacje jak wymóg ograniczonej mocy do 250W i funkcja wspomagania jazdy.

Hulajnoga elektryczna kolejny znany od wieków wynalazek doposażony w napęd. Cechą charakterystyczna tego urządzenia jest najłatwiejsza nauka jazdy i poza rowerem jest to najbardziej naturalny pojazd. W hulajnogach mamy dwie bardzo wyraźne tendencje. Miniaturyzacja w której urządzenia sa dla laika niemal nie odróznialne od zwykłej a waga potrafi zejśc w okolice 10kg.


Druga zaś tendencje to maksymalizacja osiągów gdzie reprezentantem jest ponad 40kg SXT Scooters z silnikiem 500-1kW i predkosciami dochodzacymi do 40km/h co powoli zbliza się do motoroweru elektrycznego, notabene sa oferowane nawet z homologacją L3

Hoverboard zwany tez mylnie deskorolką. Chodzi tutaj o urządzenia których położenie utrzymywany jest sztucznie przez układy samopoziomujace
Ich konstrukcja opiera się na dwóch kołach połączonych prostopadle połozona do nich platformą. Swego czasu zasłyneły ze zbyt dużego obciązenia ogniw, co powodowały samozapłony i obecnie nadal cierpią na ograniczenia w użytkowaniu w wielu krajach. Po chwilowej fascynacji 5-6calowymi kółeczkami obecnie widać tendencje do powiększania kół by eliminować nierównościKlasa Segway jest to de facto pradziadek Hoverboarda czyli kilkudziesięciokilogramowe urządzenia wyposażone często w raczkę/kierownicę. Ich cechą jest duża waga ale też szybkośc poruszania. Obecnie klasą samą w sobie jest firma Ninebot (właściciel marki Segway). Upadek Segwaya twórcy tego typu urządzeń wynikał z dwóch przyczyn. Bardzo duzy ciężar ograniczał mobilność z drugiej strony był potencjalnie niebezpieczne dla pozostałych pieszych przez co w wielu krajach jest zabronionych na drogach publicznych. Obecnie tego typu urządzenia funkcjonują głownie na terenach prywatnych i zamkniętych gdzie kluczową cecha jest "patrolowanie" dużych obszarów. Z powodu wielkości można wyposazyć te pojazdy zarówno w mocne silniki jak i wielkie baterie.
Nalezy jednak oczekiwać iż ta klasa pojazdów jest "na wymarciu" i na chodnikach czy w mieście oczekiwane są mniejsze pojazdy.


Monocykle elektryczne dosyć specyficzne pojazdy oparte na układach samo poziomujących tutaj mamy jedno koło z reguły od rozmiarze od 12 do 16 cali trzymany miedzy nogami które stoją na platformach z boku obudowy koła.Deskorolki elektryczne w ciągu ostatnich kilku lat miniaturyzacja mocnych silników elektrycznych pozwoliła zmniejszyć hulajnogi ale można jeszcze bardziej zmniejszyć wagę urządzenia montując te silniki do deski. Ze wszystkich urządzeń to deski będą najlżejsze. Wymagają umiejętności balansowania ciałem w celu sprawnego poruszania ale urządzenia pozbawione są skomplikowanych układów samopoziomujacych jako pojazdy z 4 kołami. Dozowanie prędkości odbywa się w nich pilotem trzymanym w ręku, a nie "przesuwaniem masy" jak w wypadku urządzeń samobalansujących. Również w deskach widzimy uzradzenia nastawione na miniaturyzacje, a z drugiej strony maksymalizacje osiągów co wiąże się z masą i długością desek.Jednokołowa deskorolka ponieważ świat urządzeń wspomagających pieszego, jest dzisiaj dziewiczym terenem to pojawia się takie pomysły jak deskorolka wyposażona w jedno duże koło. Uradzenie to eliminuje zasadniczą wadę deskorolek elektrycznych czyli małe kółka. OneWheel pozwala wjechać w teren czy nierówności i zapewne ułatwia pokonywanie przeszkód jak krawężniki do tego "teren" nie jest dla niego przeszkodą.
Wrotki/rolki elektryczne miniaturyzacja postępuje. Obecne silniki elektryczne sa juz tak małe iż mieszczą sie w kołach deskorolki. Idąc tym tropem można spróbowac je wcisnac więc do najprostszego urządzenia czyli do rolek lub wrotek. Pierwsze nieśmiałe próby już są. Zasadniczo nie stanowią one wyzwania do nauki dla kogos potrafiącego jeździć na tego typu nieelektrycznych urządzeniach. Tutaj jednak jesteśmy na etapie "poszukiwania" rozwiązań i na dzisiaj brak jednoznacznie pozytywnych gotowych produktów


Mało kto wie iż jedna z pierwszych takich kontrukcji to dzieło Polaka Jacka Skropińskiego.


Są też wrotki

 
1 - 4 of 4 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top