SkyscraperCity Forum banner

[USA] Amtrak i pozostałe koleje amerykańskie

30653 Views 169 Replies 31 Participants Last post by  robbo2k
Nie ma tematu o USA, a jestem mikolem który tu obecnie mieszka, więc stworzę i będę o wątek dbał. ;) Temat głównie o narodowym przewoźniku, AMTRAK, ale też i koleje regionalne czy towarowe oraz inne inicjatywy kolejowe mogą tu trafiać.

Trochę info o Amtraku:

Państwowa firma, założona w 1971 roku, która przejęła przewozy pasażerskie po tym, jak uwaliły je wszystkie prywatne firmy przewozowe. Amtrak w większości jeździ po torach prywatnych przewoźników, co ma duży wpływ na prędkość oraz punktualność; przewoźnicy towarowi dają priorytet swoim pociągom, co często opóźnia przewóz pasażerski.

Amtrak jest właścicielem torów na wschodnim wybrzeżu, przede wszystkim większości (nie całości) linii z Waszyngtonu do Bostonu, oraz z Filadelfii do Harrisburga. Większość tras Amtraka jest niezelektryfikowana, a wyjątkiem jest właśnie wschodnie wybrzeże.

Amtrak w ogóle może być w pewnym sensie podzielony na północno-wschodnie wybrzeże (Northeast Corridor) i resztę systemu.

Na odcinkach od Waszyngtonu do Bostonu (oraz odnodze do Harrisburga), Amtrak służy podobnie jak kolej intercity w Europie, przewozom na względnie bliskich odległościach z dużą prędkością o dużych częstotliwościach. W relacji z Bostonu do Waszyngtonu jest 20 par pociągów dziennie, w tym pociągi ekspresowe Acela Express w segmencie Premium. Najszybszy pociąg pokonuje 735 kilometrową trasę w 6:35 - segment ekonomiczniejszy (bo nie nazwałbym go ekonomicznym) to jazda o około godzinę dłużej, średnio ok 7:50-8:00. Pociągi poruszają się z max prędkością 249 km/h

Podróże jednak na tych odcinkach są bardzo drogie 9 najtańszy bilet na 120 kilometrowej trasie z Filadelfii do Nowego Jorku to $44 w jedną stronę. Na dłuższym dystanie da się wyhaczyć bilet z Bostonu do Waszyngtonu za $79, kupione minimum miesiąc wcześniej (bilety da się kupić z 11 miesięcznym wyprzedzeniem).

Drugi segment bardziej przypomina Rosję ;) Pociągi w relacjach Chicago - San Francisco, które jadą 52 godziny. Niestety, brakuje z nich plackart ;) dostępne są sliperetki oraz prywatne przedziały sypialne. W Amtraku do dyspozycji mamy opcję dwuosobowego przedziału o nazwie "roomette", gdzie oba łóżka są równolegle do torów, korytarz w wagonie biegnie po środku, a po obu stronach są przedziały, sypialny typu "bedroom", czyli nasz sypialny ale z dwoma miejscami + toaleta w środku, oraz family bedroom - dwa łóżka dla dorosłych, dwa dla dzieci i toaleta w środku. Przejazd w opcji ekonomicznej w sleeperetce kupiony wcześniej na odcinku z Chicago do San Francisco może kosztować poniżej $200, ale opcja sypialna podnosi koszta do około $800. W cenę wchodzą jednak posiłki w wagonie restauracyjnym.

Dla oceny skali przewozów tego przewoźnika, Amtrak przewiózł w roku 2016 31.272.790 pasażerów, w tym ponad 12 mln tylko na trasach Northeast Regional czyli Boston - Waszyngton (i odnogi w dół, do Wirdżini) plus 1,5 mln na trasie z Filadelfii do Harrisburga. Warto mieć na uwadze, ze z roku na rok liczba pasażerów rośnie, a nie maleje. :)

Mapa połączeń:


Tabor
Amtrak jest właścicielem łącznie 396 lokomotyw, 25 EZTów, w tym ezty konsorcjum Alstoma-Bombardiera obsługujących ekspresy Acela Express i Talgo obsługujące trasy na wybrzeżu Pacyfiku, oraz 1553 wagonów.

W ostatnich latach, amerykańskie lokomotywy są sukcesywnie zamieniane na niemieckie dzieła Siemensa.

ACS-64


Lokomotywa na bazie EuroSprintera i Vectrona. Amtrak jest właścicielem 70 lokomotyw, które obsługują już cały ruch elektryczny z lokomotyw - stare amerykańskie AEM-7 zostały juz w pełni wycofane. Max prędkość eksploatacyjna to 200 km/h

GE P42DC


Główna siła spalinowa Amtraka, sztuk 190 w posiadaniu narodowego przewoźnika. Max prędkość 170 km/h, siła 4250 koni mechanicznych. ;) Z reguły jeżdżą parami na dalekich trasach.

SC-44

Nowość od Siemensa. Zakupiona tym razem na własność przez kilka stanów i udostępniana Amtrakowi. Chargera można m.in. spotkać na trasie z Chicago do Milwaukee czy niektórych trasach w Kalifornii. Max prędkość eksploatacyjna to 200 km/h
See less See more
4
  • Like
Reactions: 5
1 - 20 of 170 Posts
Mnie ten link kieruje do tego watku, w ktorym ten post sie znajduje:hmm:
  • Like
Reactions: 1
Żeby zrozumieć rekurencję trzeba najpierw zrozumieć rekurencję ;)
  • Like
Reactions: 3
Powinno chyba byc Amtrak i inne pozostałości kolei amerykańskich.

Film który pojawiał się już chyba w tym drugim wątku o Amtraku. Albo znajomy mi wysłał?

  • Like
Reactions: 1
Kolej tam mentalnie mocno się różni od europejskiej, choćby u nas można wozić bagaż bez większych ograniczeń, a tam obowiązują zasady i ograniczenia podobne do lotniczych. Do tego dość dziwnie jest rozwiązana kwestia WC w Roomettach w starych wagonach Viewliner:
^^ Z tym bagażem to też nie do końca - zasady i ograniczenia obowiązywały do niedawna na takiej samej zasadzie, co w Polsce, czyli za dodatkowy bagaż się płaci (niewiele), ale nikt nie zwracał na to uwagi. Ostatnio jednak mocniej zaczęli tego przestrzegać, przy czym i tak naturalnie dużo wiecej bagażu możesz zabrać, niż w samolocie. A jako że w samolotach teraz jest tak, że standardowo praktycznie w ogóle nie masz bagażu ze sobą, to wychodzi i tak mocno na plus. ;)

Co do roomette - no cóż, Viewlinery z jakiegoś powodu to mają, jest to mocno niezrozumiałe i ogólnie przez większość krytykowane. W Superlinerach (pięrowcach które kursują na zachód) jest normalnie. W nowodostarczanych Viewlinerach 2 już nie będzie toalety w pokoju ;)
See less See more
Koleją przez Amerykę.

Billy Connolly to popularny brytyjski komik, aktor i muzyk. Tym razem będzie go można zobaczyć w programie „Billy Connolly: Koleją przez Amerykę”
W programie Connoly dociera do wszystkich czterech „narożników” Stanów Zjednoczonych. Podróż zaczyna w Chicago a kończy w Nowym Jorku. Korzystając z rozległej sieci kolejowej, podróżuje śladami pionierów, którzy zbudowali ten kraj.
Po drodze ogląda współczesne Stany z wielkimi metropoliami, ale też i mało znane zakątki kraju.

Start 13 listopada br. o godzinie 23:00 na antenie BBC Brit (seria liczy trzy odcinki, emisja 13, 20, 27 listopada o 23:00; powtórki: odc. 1 - 14.11 o 7:05 i 13:45, 18.11 o 7:25, 19.11 o 19:00, 20.11 o 18:20; odc. 2 - 25.11 o 7:25, 26.11 o 19:00, 27.11 o 18:20, odc. 3 - na razie brak informacji o powtórkach)

Info za papierowym wydaniem Dziennika Wschodniego z dnia 30 października 2017 r.
Godziny powtórek za: http://programtv.naziemna.info/program/audycja/Billy+Connolly:+koleją+przez+Amerykę
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Powinno chyba byc Amtrak i inne pozostałości kolei amerykańskich.
E, bez przesady. Stany Zjednoczone mają bardzo rozwinięty, efektywny i konkurencyjny transport kolejowy.

Tyle, że chodzi o transport towarów ;)
  • Like
Reactions: 1
Z ciekawostek to warto wspomnieć, że na Alasce kursują wagony piętrowe o dość nietypowych wymiarach:
https://en.wikipedia.org/wiki/Ultra_Dome
http://www.trainweb.org/ultradomes/arr/652.html
O ile większość piętrowych wagonów na świecie (w tym też w USA) ma układ z dwoma poziomami między wózkami i poziomem środkowym nad wózkami (z oczywistego powodu skrajni), to te wagony to są giganty gdzie oba pokłady są kompletne na całej długości wagonu i dolny pokład de facto odpowiada poziomem podłogi środkowemu poziomowi tradycyjnych piętrusów (lub pokładowi w najzwyklejszych jednopokładowych wagonach), zatem górny jest odpowiednio wyżej niż górny pokład tradycyjnych. Jednocześnie jak mówiłem te pokłady są kompletne, więc górny pokład jest również wyżej niż górny w tzw. Gallery cars. W takim układzie prócz zwykłych wagonów dało też radę stworzyć samobieżny wagon motorowy z silnikiem pod podłogą dolnego pokładu, umieszczonym podobnie jak silnik w naszych Pesobusach:
http://www.alaskarails.org/fp/passenger/751/
W Orlando jeździł lub jeździ nadal podobny wagon motorowy do tego z Alaski. Dodatkowo jednak dostarczony został w parze z wagonem doczepnym który ma obniżoną podłogę między wózkami, aczkolwiek górny pokład jest zrobiony tak samo jak we właściwym wagonie motorowym:
http://www.rrpicturearchives.net/showPicture.aspx?id=2203707

Przy okazji widać też zacofanie technologii amerykańskiej względem europejskiej, mimo, że są to wagony z tego wieku, to mają wózki zbliżone technologicznie do wózków EN57.
See less See more
  • Like
Reactions: 4
Pytanie do obeznanych w amerykańskiej kolei. Czytam sobie o LIRRze (Long Island Rail Road) i o ich flocie. Wikipedia podaje, że mają oni 800 parę M7 "cars". I teraz pytanie. Czy to co jest na zdjęciu to jest jeden taki skład i ich jest ponad 800 czy to jest pociąg złożony z kilku (Tu widać jakby 4 części)? Wydaje mi się, że ta drug opcja ale nigdy nie wiadomo ;)

See less See more
Z ciekawostek to warto wspomnieć, że na Alasce kursują wagony piętrowe o dość nietypowych wymiarach:
Ale petarda!

See less See more
Głupio tak wchodzić w polemikę ze znawcami tematu ... ale na najszybszym odcinku NECa Acela Express osiąga prędkość 241 km/h ( 150 mil/h ) - zresztą podaje to nawet Amtrak - więc jedzie szybciej niż polskie Pendolino na naszej sieci . ( Z tym że piszę tu o typowych składach Acela Express - nie o pociągach innego typu ) .
See less See more
^^ Nie ma co się czuć głupio - moje przeoczenie, nie powinienem go zrobić. Dzieki za wytknięcie :)
  • Like
Reactions: 1
Jako ciekawostkę można dorzucić coś o przewozach towarowych ... np. o najpopularniejszej chyba obecnie lokomotywie towarowej w USA EMD SD70 o masie 180 ton , mocy max 6600 KM i prędkości 130 km/h ...
ciekawy jest nacisk osi na szyny 266 kN owej lokomotywy - naciski chyba po za obszarem byłego ZSRR większe niż w Europie ...
See less See more
Wikipedia podaje, że mają oni 800 parę M7 "cars".
Zasadniczo "car" to po prostu wagon, więc na zdjęciu jest skład z 8 cars, co daje jakieś 100 składów.
  • Like
Reactions: 1
USA: Kolei TexRail na lotnisko Dallas Fort Worth otwarta

Licząca 43 km kolej TexRail, łącząca centrum Fort Worth, Grapevine oraz terminal "B" lotniska Dallas Fort Worth, jest już w eksploatacji. Pierwsze pociągi pojechały nową trasą 10 stycznia.
Nowa trasa rozpoczyna się na stacji Texas & Pacific w mieście Fort Worth, skąd biegnie w kierunku lotniska przede wszystkim istniejącą od lat trasą towarową. Zostało na niej zlokalizowanych łącznie dziewięć przystanków i stacji. Dwie z nich kolej TexRail dzieli także z koleją Trinity Express Service. Budowę stacji w rejonie portu lotniczego sfinansowały władze lotniska.
całość : https://www.rynek-lotniczy.pl/wiado...-lotnisko-dallas-fort-worth-otwarta-5185.html
See less See more
  • Like
Reactions: 2
Wirginia i prywatny zarządca infrastruktury uzgodnili inwestycje opiewającą na 3,7 mld dolarów w celach poprawy kolei pasażerskich na terenie stanu

z
W planach jest:

- zbudowanie nowego mostu przez rzekę Potomac która będzie używana tylko przez pociągi pasażerskie. Obecna konstrukcja została zbudowana w 1904 i jest ma przepustowość wykorzystaną w 98% w okresach ruchu szczytowego
- Przejęcie przez władze stanu gruntów przeznaczonych pod 560km linii kolejowych (railway right of way) i 362 km torów
- zbudowanie 60 km nowych linii, w tym objazdu linii Franconia - Springfield

- Mamy niepowtarzalną szansę by stworzyć system lepszy dla wszystkich, zarówno w Wirginii jak i na całym wschodnim wybrzeżu - powiedział guberantor Wirginii Ralph Northam.

Rozbudowa systemu ma usunąc z autostrad pięć milionów samochodów oraz milion ciężarówek rocznie oraz wspomóc Port Wirginii, który chce by 40% kontenerów było przewożonych kolejami.

- Ten program może być szablonem dla całego kraju który pokaże, jak rozwijać zarówno przewozy pasażerskie i towarowe który pozwoli zmniejszyć korki, chronić środowisko i zwiększyć mobilność ludzi - powiedział Stephen Gardner, wice-dyrektor Amtraka
https://www.railjournal.com/regions/north-america/virginia-csx-passenger-investment/

No, no, takich rzeczy to się nie spodziewałem. W USA ogólnie upaństwowienie na kolei są wykluczone i niespecjalnie omawiane a tu takie coś.

Niestety, raczej na kolej szybkich prędkości i podobne rzeczy w innych częściach kraju nie ma co liczyć, ale miło widzieć, że jakiś region to robi. Oby więcej się do tego zapisało. Coraz częściej się słyszy o rozwijaniu sieci kolejowych i przerzucaniu kasy z dróg na to, ostatnio nawet Teksas (!) postanowil, ze nie bedzie rozbudowywał sieci dróg, a za to chce inwestować w kolej. ;)
See less See more
  • Like
Reactions: 1
  • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 170 Posts
Top