SkyscraperCity banner

1 - 20 of 182 Posts

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #1
Mając trochę wolnego czasu w związku z obecną sytuacją i urlopem spędzanym w w domu postanowiłem podzielić się zdjęciami z zeszłorocznego wyjazdu do USA. Wyjazd był służbowy na prawie trzy tygodnie dlatego miałem też trochę czasu, głównie weekendy, na wycieczki z aparatem co zaowocowało kilkoma zdjęciami, robionymi głownie lustrzanką i czasami telefonem, tzn. kilkoma setkami zdjęć ;). Większość czasu spędziłem w aglomeracji Seattle ale po drodze tam udało się spędzić dwa dni w Vancouver, czemu tak? Generalnie wiele osób od nas lecąc tam bierze sobie jakiś urlop by przy okazji więcej pozwiedzać, firma płaci za przelot więc czemu nie skorzystać, niestety ja mogłem pozwolić sobie tylko na parę dni tym razem. Okazało się że lot przez Kanadę był bardzo dobrym pomysłem, trochę pomógł w aklimatyzacji ale przede wszystkim bardzo przyspieszył przekroczenie granicy USA.

Wylot z Europy miał miejsce z Frankfurtu, pierwszy raz korzystałem z tego lotniska i sprawiło na mnie wrażenie trochę sterylnego, duże przestrzenie i niewiele usług, zupełnie inny klimat niż Wiedeń z którego wylatywałem, choć pewnie było tam więcej ludzi. Po 1,5h czekania wsiadamy do Jumbo Lufthansy, w tą stronę udało się dostać darmowy upgrade do business co było bardzo dobre bo przez większość lotu można było w miarę normalnie spać a po przylocie w zasadzie nie miałem żadnego jetlagu. Jeszcze tylko posiłek, trochę muzyki przed spaniem w kimacie wyjazdu, wprawne oko zobaczy okładkę Ultramega OK, i lecimy ;)

1.

2.

3.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #2
Do Vancouver dolatujemy około 15tej tego samego dnia chociaż dla mnie to już północ, ale po kilku godzinach snu jest całkiem dobrze. Kontrola graniczna poszła sprawnie mimo tłumu ludzi, do terminala samoobsługowego doszedłem w zasadzie bez czekania, szybki kwestionariusz, zdjęcie, wydruk i udaję się do kolejki do oficera by po kilkunastu minutach i bez zbędnych pytań usłyszeć welcome to Canada ;)

Następnie szybko udaję się na stację kolejki żeby dotrzeć do hotelu w pobliżu stacji Vancouver City Centre i mieć jeszcze trochę czasu na zwiedzanie. Co ciekawe bilet do miasta kosztuje koło 10$ a powrotny na lotnisko jest połowę tańszy, ma to związek z jakimś dziwnym liczeniem stref chyba. Po szybkim zameldowaniu, wchodzę do pobliskiego Tim Hortons trochę się posilić a następnie na wieczorny spacer. Pogoda jest świetna, późne lato, ponad 20C, na zewnątrz czuć zapach morza a wokół mięso miasta.

4.

5.

6.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #5
17. Kawałek dalej znajduuje się katolicka Cathedral of Our Lady of the Holy Rosary. Francuski gotyk z 1900 roku. Otoczona biurowcami, współczesnymi i pomo, ciekawa kompozycja.

18.

19.

20.

21. W centrum sporo jest wydzilonych dróg rowerowych.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #6
22. Plac przed katedrą też wygląda na radosne lata 90te, przydałaby się renowacja, ale tragedii nie ma. W tle widać Vancouver Lookout w którego stronę zmierzam.

23.

24.

25.

26.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #7
27. Tutaj widać piękne art deco, biurowiec Marine Building z 1930, 97.8 m. Za nim równiż udany MNP Tower z 2014, 143m, autorstwa Kohn Pedersen Fox, tych od Szanghajskiego otwieracza.

28.

29.

30. I tak dotarłem pod Lookout, na który wjadę jednak następnego dnia.

cdn

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #9
Pogoda była świetna czym też trochę zaskoczony byłem, nawet kupiłem sobie super wodoszczelną kurtkę na ten wyjazd ;) Zresztą podczas całego pobytu tylko raz konkretnie padało, co i tak przesiedziałem w biurze. Pogoda w Seattle była też interesująca dla mnie, cały czas koło 20C i pochmurnie, ciepło i wilgotno, czasami trochę słońca, czasami lekki deszcz, a przesiedziałem tam większość Września. Nie wiem czy to normalna pogoda czy to późne lato to efekt ocieplenia klimatu.

31. Spod Lookout w całe okazałości widać stację Waterfront z 1914.

32.

33.

34. Po prawej natomiast Woodward's 43, 122m mixed-use z 2010, współczesne pomo, dla mnie super.

35.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #10
36. Zaraz obok stacji jest mały parking ale perspektywa którą otwiera wielka, dla mnie efekt wow ;)

37. Kieruję się w stronę Gastown, jest historycznie najstarsza część miasta, bardzo przyjemna przestrzeń, pełna ludzi, z wieloma restauracjami i sklepami dla turystów.

38.

39.

40.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #11
41. Jedną z atrakcji turystycznych jest zegar napędzany parą z 1977, jako ciekawostka powstał on na wylocie systemu grzewczego m.in żeby pozbyć się bezdomnych śpiących tam w zimną pogodę :)

42.

43.

44. Indiańska sztuka, lubię to ;)

45.

·
Registered
1,074 Posts
Discussion Starter #18
71. Po paru minutach jestem na The Canadian Trail, kolejny efekt wow, widok na zatokę i góry, statki, lądujący hydroplan, powoli zachodzące letnie słońce. W zasadzie taki obraz tego miasta utrwalił mi się w dzieciństwie gdy oglądałem serial Niebezpieczna Zatoka (ktoś to jeszcze pamięta?) a utrwalił późniejszy Stargate. Mam przez to duży sentyment do tego miejsca i ogólnie przyrody tej części Ameryki.

72.

73.

74.

75. Tutaj efektowny budynek Vancouver Convention Centre i Coal Harbour za nim.

1 - 20 of 182 Posts