SkyscraperCity banner

1 - 20 of 55 Posts

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Nowego Jorku nigdy nie jest za wiele. Mam nadzieję, że też tak uważacie. Relacja zdjęciowa z czerwca 2018, a więc jeszcze ze starych dobrych lat przed COVIDem. Wieżowce, które wtedy były w budowie już pewnie są skończone, ale mam nadzieję, że to nikomu nie przeszkadza :)

Do Nowego Jorku udałem się liniami LOT. W podobnej cenie miałem jeszcze inną linię lotniczą, ale LOT miał najwygodniejsze godziny i krótkie przesiadki (wybór trochę ograniczał mi powrót z Toronto). Niestety jak to z LOTem, najpierw odwołali mi dolot i okazało się, że tego dnia nie ma już wolnych miejsc. Chyba, że poleciałbym drugim lotem do NY, który ląduje w nocy. Tylko specjalnie kupowałem bilet LOTem, aby mieć prawie cały dzień gratis! Postanawiam lecieć dzień wcześniej wieczorem i przespać się przy lotnisku. Na dwa dni przed lotem okazuje się, że dreamlinerów im zabrakło i odwołali mój lot do NY i ostatecznie lecę jednak tym wieczornym. Ale dolotu mi nie zmienią, bo już nie ma miejsc... O 600 euro odszkodowania procesuję się do dziś, bo ULC jest zawalony wnioskami. Ostatnio odroczono decyzję o kolejny rok.

Tak więc docieram samym wieczorem, jadę metrem na stację Kosciuszko i na tej samej ulicy mam wynajęte mieszkanie. Dojazd na Manhattan jest bardzo wygodny, choć system metra poziomem czystości i utrzymania przypomina raczej Trójmiejską SKM.

1.

Następnego dnia niestety pogoda nie rozpieszcza: chmury, przelotne deszcze i 18 C. Dobra pogoda na ukrycie się w jakimś muzeum.

2.

Myślałem nad Guggenheimem, ale ponieważ kupowałem New York City Pass, to musiałbym zrezygnować z innej atrakcji.

3.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Natomiast bilet do The Met nie podlega wymianie na inną atrakcję i zupełnie mi to nie przeszkadzało, bo i tak był na mojej liście "must see":

4.

5.

6.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #3 ·
7.

Kolekcja zebrana w tym muzeum robi wrażenie, ale równie wielką atrakcją jest widok z dachu muzeum:

8.

Niestety pogoda nie była moim sprzymierzeńcem tego dnia

9.

·
'less is more'
5,642 Posts

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #5 ·
13.

Trochę przytłoczyli tymi ołówkami zabytkową pierzeję wieżowców. Ale to Nowy York. To co burzą tutaj pod nową zabudowę, w Polsce byłoby atrakcją każdego miasta.

14.

15.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #6 ·
16.

Coraz bliżej Times Square:

17.

Jakoś do mnie to nie trafia. Może dlatego, że ekrany ledowe są już wszędzie? Może jakby to były neony, to wyglądałoby to ciekawiej? Do tego te nieprzebrane tłumy...

18.

19.

·
'less is more'
5,642 Posts

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Patrząc w przeciwną stronę możnaby zobaczyć byka z Wall Street. Niestety był przysłonięty tłumem ludzi. Każdy próbował zrobić sobie z nim modne zdjęcie na instagrama.

23.

24.

25.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #9 ·
26.

Te kamieniczki wciśnięte między wieżowce downtown wyglądają uroczo. Nie wiem jakim cudem jeszcze się uchowały.

27.

28.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #12 ·
W tym miejscu kiedyś stało legendarne WTC. Nowy gmach niestety nie jest już tak dostojny i przypomina wieże budowane w mniej znanych chińskich miastach. Natomiast Calatrava, projektując WTC Transportation Hub po lewej, nie zawiódł. Świetny budynek.

35.

36.

37.

·
'less is more'
5,642 Posts

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Bryant Park. Każdy wieczór to inne atrakcje: joga, kino czy jakaś zabawa, której nie mogłem zrozumieć (wiem, że związane to było z puszczaniem muzyki).

47.

48.

Chrysler Building:

49.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #17 ·
50.

51.

Budynek ONZ, zaprojektowany przez międzynarodowy zespół, którego członkami byli m.in. Le Corbusier i Oscar Niemeyer. Bardzo przypomina inne budynki tego drugiego. Spokojnie mógłby stać w stolicy Brazylii.

52.

·
'less is more'
5,642 Posts
Discussion Starter · #18 ·
53.

54.

Świetne są te wieżowce. Choć właściwie gdzie się nie spojrzeć, to można dostrzec świetne wieżowce ;)

55.

1 - 20 of 55 Posts