SkyscraperCity banner
1 - 20 of 77 Posts

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Parę tygodni temu przejechałem kawałek kontynentu Północnej Ameryki, przeważnie południowe stany USA. Byłem pozytywnie zaskoczony wyglądem tych miejsc, szczególnie miast takich jak New Orleans i Savannah. Będę ciągnął wątek ani chronologicznie ani geograficznie ale raczej (z wyboru) chaotycznie, czyli zaczynając od miejsc najciekawszych.
Nie uważam tego jako wątek autorski; jeżeli ktoś ma coś ciekawego z tych rejonów, proszę wrzucać.

Zaczynam w New Orleans, w dzielnicy French Quater. Gęsta siatka ulic:

niesamowite balkony:

dużo ciekawego detalu:

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Miasto "tętni życiem":). Balkony są w całej starówce, dają jej unikalny charakter, chociaż pojawiają się w innych miastach na południu, może mniej ozdobne, ale w podobnym użyciu.

Tu woda kapie po nocnym podlewaniu...

...a tu mokre chodniki nad ranem po omyciu po nacnych libacjach.

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #5 ·
BTW Zdjęcia z tej serii są robione marnym aparatem, mój się zepsuł tuż przed wyjazdem, i musiałem odesłać go do naprawy, i kupiłem sobie taki tani zastępczy. Córka ma lepszy, ale będąc świadkiem jak ja brutalnie traktuję hardware, bardzo niechętnie pożycza mi swój.
Ta część miasta (French Quater) jest silnie nastawiona na turystów. Te dorożki są wszędzie, zawsze pełne:

Wszędzie, również, są każdego rodzaju, czasami bardzo egzotyczne, pułapki na turystów:

Chociaż na ogół atmosfera jest dobra, ludzie są robawieni i ciekawi wybryków tubylców:

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #8 ·
@Jonny Quest, tak samo się czułem w Savannah, Williamsburg, nawet w Waszyngtonie. Jestem ostatnio raczej przyzwyczajony do miast na zachodzie USA, te miejsca na południowym wschodzie były dla mnie niespodzianką. Nie można powiedzieć, że to Ełropa, ale pierzeje, place, gęsty ruch pieszy, kawiarnie, restauracje itp na każdym kroku.
@stvoreque, trudno nie zauważyć francuskiego dziedzictwa w New Orleans:). Jest on:

Ona:

A ten pan? nie zbliżyłem się dostatecznie by przeczytać płytkę ale z postawy wygląda mi też na Francuza:)

·
Banned
15,354 Posts
Poza NY, SF, SD, Chicago, Bostonem i może Waszyngtonem to jedyne ciekawe miasto w Stanach.
No dobra, może jeszcze Seattle, ale tylko ze względu na Grace;)

Mam nadzieję, że jeszcze trochę tych prześlicznych balkonów nam pokarzesz?

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #10 ·
^^To prawda, ale jednak często te pozornie okropne miasta, jak na przykład Albuqerque, mają swój wdzięk, są nawet ciekawe, egzotyczne dla turystów, i pełnią funkcje czy to ekonomiczne, kulturalne, polityczne, czy jakieś tam inne. Tylko że trzeba wsiadać i wysiadać ze samochodu żeby tego doświadczyć.
Są też miasta średniej wielkości, które można łatwo zaliczyć do ciekawych: Santa Fe (stolica Nowego Meksyku, gęsty downtown, galerie, restauracje itp), Boulder, Colorado (dominuje Uniwersytet, określają jako SF of the West), Austin, Texas, (uczelnie, muzyka), Savannah, Georgia (zapominając o tragicznej pozycji w historii, piękne miasto, też tętni życiem, prawie jak New Orleans (@Falubaz, nawet są balkony!! będę postował Savannę trochę pózniej). Jest napewno dużo innych, których nie znam (Portland, Oregon?)

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Najtlajf!​

Słaby aparat i (!) bez statywu, więc przyciskałem go do różnych elementów małej architektury, i niektóre (te mniej ciekawe) zdjęcia wyszły.
W nocy kompletna panika na ulicach; tłumy wartiatów biegają po całym mieście i bawią się bezkarnie.

·
Registered
53 Posts
A ten pan? nie zbliżyłem się dostatecznie by przeczytać płytkę ale z postawy wygląda mi też na Francuza:)
Pudło, toż to we własnej osobie generał Lee! Jeśli w jakimś mieście na Południu ktoś może mieć monumentalny pomnik, to z wysokim prawdopodobieństwem jest to właśnie on. :) I na Francuza niezbyt wygląda, nawet z oddali, choćby przez kapelusz.

Czekam na więcej zdjęć! Południe to, moim zdaniem, najciekawszy region Stanów Zjednoczonych.

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #14 ·
@Elvus, aha, znasz tą postać:)...ciekawe jest jak całe południe nadal żyje tą wojną; wszędzie pomniki, tablice, i różne inne upamiętnienia (pola bitw itp).
@zombie youth revolt, oglądałem część tego seriału, całkiem niezły, nawet Agnieszka Holland reżyserowała niektóre odcinki – dużo tych samych co pracowali nad "The Wire". W mojej opinii "The Wire" był jednak nieporównanie lepszy.
Zauważyłem taką dziewczynę (coś w rodzaju jednych głównych postaci w "Treme"):

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #15 ·
Trochę więce tego najtowego lajfu.
Już przed zmrokiem w barach robi się tłok. Niektórzy ustawiają stoliki przy oknach, i czują się włączeni do akcji wewnątrz:

Jakaś wymiana czegoś:

Na ulicach wrze:

Nie chciałbym zadzierać z tym goście w niebieskiej koszulce:

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Nie chciałbym zadzierać z tym goście w niebieskiej koszulce
Pewnie jest strasznie wolny ;)
Nowy Orlean jest odjazdowy jak na USA.
French Quarter z Bourbon Street, to wyjątkowo klimatyczne miejsce.

·
Registered
1,348 Posts
Discussion Starter · #17 ·
^^Ciekawe jest jak Rue Bourbon wyjeżdża z French Quater...

...i staje się częścią downtownu:

·
hipp-E
11,131 Posts
super miasto, jak by nie było podpisane że to miasto w USA to wcale bym nie pomyślał
Nowy Orlean jest na tyle oryginalny, że w Europie też nie mógłby być, choć mu się właśnie dość często tę europejskość sugeruje, podobnie jak to jest w przypadku SF. Miasta nowego świata stworzyły własny styl i to jest najbardziej fascynujące. Niesprawiedliwe jest też uważanie, że w USA nie ma ciekawych miast poza kilkoma wyjątkami.

1 - 20 of 77 Posts