SkyscraperCity banner

1 - 20 of 40 Posts

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Witam. Podczas mojego wiosennego wypadu do Nowego Jorku (http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=654871) znalazły się również dwa dni na wyjazd poza miasto. Wypadło chyba na najsłynniejszą atrakcję stanu Nowy Jork czyli Wodospad Niagara. W późniejszym czasie chcieliśmy również zrobić wypad do Waszyngtonu i Bostonu ale nie było to możliwe ze względu na upał połączony z koszmarną wilgotnością. Wycieczka do Niagara Falls pozostała więc naszym jedynym wyjazdem poza NYC, nie licząc zakupowych wypadów do New Jersey.
Wycieczka do Niagara Falls połączona była ze zwiedzaniem Archipelagu 1000 Wysp znajdującego się na granicznej rzece Św. Wawrzyńca między USA a Kanadą.
Korzystaliśmy z polskiego Biura Podróży z Greenpointu co okazało się błędem ze względu na wątpliwie przyjemne współuczestnictwo tamtejszych Polaków, którzy stanowili nieliczną, ale bardzo hałaśliwą i rozwydrzoną część wycieczkowiczów. Nigdy więcej – od razu polecam dołączanie się o wycieczek „niepolskich” nawet kosztem niezrozumienia czegoś z opowieści przewodnika. Przynajmniej oszczędzicie sobie „przyjemności” słuchania alkoholowych wynurzeń o sukcesach w biznesie (zazwyczaj warsztaty samochodowe i mała budowlanka) oraz i o tym jak to tamtejsza społeczność kocha Polskę i Papieża.

Na początek Archipelag 1000 Wysp w północnej części stanu Nowy Jork.

Tutaj link to Google Maps: http://maps.google.com/?ie=UTF8&ll=44.354542,-75.937843&spn=0.090707,0.21904&t=k&z=13

I opis w Wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/1000_Islands

Jest to bardzo popularny wśród mieszkańców północno-wschodnich Stanów rejon do spędzania wakacji. Zwłaszcza dla wędkarzy i motorowodniaków. Archipelag 1000 Wysp to zespół ok. 2000 Wysp rozrzuconych po rzece Św. Wawrzyńca. Część wysp i wysepek jest sezonowo zamieszkała i zabudowana domami. Miejsce to stało się modne od początku XX wieku kiedy to wyspy zaczęły zabudowywać letnimi rezydencjami finansowe elity z Nowego Jorku, Bostonu, Philadelphii, Pittsburga, Bufflo oraz pobliskiego Toronto. Ze względu na wysokie koszty zakupu i utrzymania takich nieruchomości gdzie wszystko obsługuje się poprzez wodne dostawy ten fragment rzeki Św. Wawrzyńca nazywa się Milą Milionerów.

Główny punkt wypadowy na wyspy to Alexandria Bay. Poza sezonem spokojna i pusta mieścina.

Autochtoni. ;)

Kierowcy tego Dodge`a na bostońskiej rejestracji w momencie kiedy wysiadał wypadł mu pod nasze nogi 30 centrymetrowy nóż. Na nasze pytanie czy zamierza go użyć przeciwko nam uśmiał się zaprosił do tawerny i przez blisko godzinę opowiedział historię swojego życia ze szczególnym rozwinięciem wątku pobytu w US Navy. :)

Downtown Alexandria.

W pobliżu portu.

Marina.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #6
Po dłuższej przerwie dalsza część.

Marina po kanadyjskiej stronie.

Siedziba kandadyjskiego jachklubu.

Największa i najsłynniejsza budowla na wyspach - Boldt Castle. Mr. George Boldt był na początku XX w. udziałowcem hotelu Waldorf Astoria i wybudował ten "szałasik" dla swojej małżonki.

A tutaj w opozycji do Boldt Castle najmniejsza budowla na wyspach - Just Room Enouch Island. Świetna nazwa. :)

·
hræddur köttur
3,706 Posts
może i bajka, ale nie moja. Świetna relacja, przynajmniej można mieć przedsmak tego, jak będą wyglądały Mazury za dwadzieścia lat.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #11
Świetne klimaty. Zastanawia mnie tylko, co się z tymi domami dzieje kiedy Saint-Laurent wylewa. ;)
To rzeczywiście dobre pytanie. Sam będąc tam się zastanawiałem. Żeby mieszkać w niektórych z domów na tych wyspach potrzeba sporej odwagi. Tym bardziej, że między nimi pływają pełnomorskie statki. Ja sam bym się obawiał, że jeden z nich może zakotwiczyć w mojej sypialni. :)

może i bajka, ale nie moja. Świetna relacja, przynajmniej można mieć przedsmak tego, jak będą wyglądały Mazury za dwadzieścia lat.
Mazury chyba nie będą tak szybko w ten sposób wyglądać. Trzeba pamiętać o czym pisałem wcześniej, że infrastrukturę i te wyspy od stu lat, rozbudowywała i zabudowywała elita finansowa z Nowego Jorku, Bostonu, Filadelfii, Pitsburga oraz Montrealu i Toronto. Trudno mi sobie wyobrazić aby elity finansowe Warszawy, Gdańska, Olsztyna i Białegostoku przeprowadziły podobny atak na Mazury.

·
Electromagnetic Pulse
2,264 Posts
Discussion Starter #19
Oczywiście straż graniczna jest, chyba nawet US Coast Guard. Dodatkowo nie tak łatwo przepłynąć rzekę Św. Wawrzyńca w tym miejscu - silne prądy, ogromny ruch statków z Wielkich Jezior na Atlantyk i odwrotnie + 2-3 km szerokości rzeki w tym miejscu.

1 - 20 of 40 Posts