SkyscraperCity banner

1 - 20 of 393 Posts

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Kilkanaście dni temu otrzymałem propozycje przyjazdu do Nowego Jorku. Nie byłem w mieście 5 lat i ciekawiły mnie zmiany. Zadziałał też sentyment. Ponieważ przedświąteczny New York to bajka, z odpowiedzią zwlekałem całe... 5 min (tyle ile trwało sprawdzenie lotów ;)).

I am leaving today
I want to be a part of it

1.

NYC001 by mike102, on Flickr

Lot na pokładzie A380 był komfortowy. Jest to zdecydowanie najlepszy samolot jakim leciałem. Airbus był naprawdę cichy. Ilość miejsca, jakość żarcia i entertainment system są u Singapore Airlines pierwsza klasa.

JFK przywitało nas śniegiem:
2.

NYC002 by mike102, on Flickr

Wylądowaliśmy na T4. Zauważyłem, że rozpadający się i gnijący T3 został wreszcie zamknięty i będzie wyburzony. Trochę żal ciekawej formy ale w środku to był standard PKP.

Jedziemy AirTrainem:
3.

NYC003 by mike102, on Flickr

AirTrain został otwarty jakieś 10 lat temu. Jego planowana trasa była wciąż zmieniana a budowa była bez końca opóźniana. Spotkałem się z opinią, że stała za tym zorganizowana przestępczość kontrolująca taksówki:
4.

NYC004 by mike102, on Flickr

Ostatecznie powstała proteza. Kolejką można dojechać do Jamaica Station (i dalej linią E do Midtown) albo do Howard Beach (i dalej A). Z przesiadką na metro na dojazd na Manhattan (ca 20 km) trzeba liczyć ok. 70 min:
5.

NYC005 by mike102, on Flickr

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Po przylocie oczywiście trzeba się liczyć z jet-lag. Te 6 godzin różnicy powoduje że ok. 19:00 EST człowiek zaczyna padać. Szczególnie, że dochodzi zmęcznie podróżą. Osobiście polecam 2-godzinna drzemkę popołudniu i próbę wytrzymania co najmniej do 22:00. Wtedy można się dość szybko i bezboleśnie przestawić.

Po kimnięciu ruszamy na miasto:
6.

NYC006 by mike102, on Flickr

Mijamy Niketown przy 59St:
7.

NYC007 by mike102, on Flickr

Zajrzyjmy na chwilę. Wejście jak do statku kosmicznego:
8.

NYC008 by mike102, on Flickr

Chwila się przedłuża, żona plądruje kolejne piętra. Znalazłem sobie ciekawostkę:
9.

NYC009 by mike102, on Flickr

Te poręcze mnie zachwyciły: :lol:
10.

NYC010 by mike102, on Flickr

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Możemy ruszać dalej:
11.
NYC011 by mike102, on Flickr

Dochodzimy do 5th Ave:
12.
NYC012 by mike102, on Flickr

Diamentowy wąż wiedzie na pokuszenie do Bvlgari:
13.
NYC013 by mike102, on Flickr

Idziemy teraz w stronę downtown:
14.
NYC014 by mike102, on Flickr

Z nieba leci śnieg z deszczem. Paskudnie zacina i czujesz jakby się igły wbijały w poliki. Ale co tam...: ;)
15.
NYC015 by mike102, on Flickr

Zaraz będzie plucha ale choć przez chwilę jest biało i świątecznie:
16.
NYC016 by mike102, on Flickr

·
Registered
225 Posts
Po prostu zazdroszcze Ci ;) Jak wy to robicie, ze ta czesto tam jestescie? kurcze, mieszkam w BRD prawie 25 lat, od dziecinstwa marzylem o USA, a bylem tylko krotko w Buffalo, i to jeszcze z pracy :(
Zawsze cos, jak nie urlop, to moja zona potrzebuje wize, ostatnio byla budowa domu itd. ;( a teraz dziecko w drodze, chyba nigdy tam nie dojade......

Ale bede przegladac Twoje/Wasze relacje i zdjecia :cheers:

·
Jestę Solo tej ziemi !
6,553 Posts

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #9
Dzięki za komentarze!

Bajkowa dekoracja na Peninsula Hotel (Nie, to nie ten od Kevina. Ale tamten też będzie ;)):

Tommy Hilfiger i Fendi:

Odśnieżanko. W sumie niewiele to pomagało. Zrobiło się bardzo ślisko a najgorsze były kratownice w chodnikach oraz metalowe stopnie w zejściach do metra. Ludzie sobie co chwila tyłki obijali:

Ferragamo ozdobił się na bogato:

...a Cartier się zapakował:

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #13 (Edited)
Nie ma w tym nic dziwnego. Właśnie w okresie okołoświątecznym następuje szturm turystów na NYC. Minusem jest krótki dzień i nieco nieprzewidywalna pogoda (kilka dni temu z minusów poszła na +20'C :)) ale rekompensują to fantastyczna atmosfera i bardzo atrakcyjne wyprzedaże w sklepach.

Aby pozostać w świątecznym nastroju, szopka na rogu Central Parku:

·
Owce
4,531 Posts
^^ nono fiufiu 5 aleja przy parku. Forumowa arystokracja ;)

Może jestem dziwny, ale chciałbym zwiedzić Nowy Jork właśnie w okolicach Święta Bożego Narodzenia - Nowy Rok :)
W zimie słońce jest niżej i przez wiekszą część dnia światlo jest bardzo plastyczne , dając długie uwypuklające detale architektoniczne, cienie. W lecie jest to tylko w godzinach porannych i wieczornych, przez większośc część dnia świat jest totalnie spłaszczony przez słońce w zenicie( Lub niemal w zenicie), co kompletnie nie działa na wyobraźnie i gdyby nie dupy, całkiem było by do dupy.

·
street-arab
2,349 Posts
^^To jedno, ale w ogóle zimowy nastrój Nowego Jorku zwyczajnie mi podchodzi. Poza tym w świadomości wielu ludzi, m.in. u mnie, sposób pojmowania Świąt Bożego Narodzenia był po części kształtowany przez kulturę masową. Chodzi mi oczywiscie o tą bardziej komercyjną stronę. Chciałbym kiedyś osobiście tego doznać a wiadomo, że Floryda lub California średnio nam się kojażą z typowymi świętami, a Nowy Jork nadaje się do tego idealnie :)

mike102 - jesli ten Twój znajomy posiada od tej strony Central Parku jeszcze jakiś taras, to na Twoim miejscu zasugerowałbym jakąś, chociaż skromną, domówkę sylwestrową ;)

·
Registered
3,442 Posts
Discussion Starter #18 (Edited)
@nikmin
Dla mnie to nisko świecące słońce było akurat problemem. Powodowało bardzo głębokie cienie i przez to duże kontrasty. Wystarczyło, że jeden budynek był w oświetlony a drugi zacieniony i miałem spory problem ze zrobieniem zdjęcia. Dla doświadczonego fotografa z lepszym sprzętem pewnie to okazja to ciekawych ujęć ale ja jestem totalnym amatorem. :)

@Andrus
Taka atmosfera jakiej oczekujesz, to taką właśnie znajdziesz. W NYC zresztą bardzo łatwo poczuć się jakby się było w filmie. Dodatkowo w okresie przedswiątecznym wszyscy w mieście stają się dużo milsi i chętni do pomocy (bo na co dzień nowojorczycy są, delikatnie mówiąc, szorstcy).
Tak, mieszkanie ma spory balkon. Sztuczne ognie widać bdb. ;)

1 - 20 of 393 Posts