SkyscraperCity banner

6701 - 6720 of 7145 Posts

·
Uzeir
2,631 Posts
Vojvodina 80.000 stanovnika manje nego 2011., Šumadija i zapadna Srbija 120.000 stanovnika manje, Južna i istočna Srbija 70.000 stanovnika manje. Jedino Beogradski region 35.000 stanovnika više.

Grdi podaci, a trend je sve gori. I kod nas su grdi podaci, ali trend pada je bio zaustavljen prije korone. Čim se normalizira stanje mi idemo u plus.
Upravo je to razlog ovolike gradnje. Ljudi vide da vise nema zivota u manjim gradovima, masovno kupuju stanove u Beogradu i od nedavno Novom Sadu "deci za fakulteta". BnV je poseban slucaj, nema ni jednog robovlasnika koji pod svojom cizmom nema barem 20 dusa a da sebi nije kupio garsonjeru.

·
Moderator
10,237 Posts
Svakako mi je drago da se NS razvija i daje protutežu Beogradu. Međutim, meni je više manje sva ova novogradnja u NS-u očajna, blokovska, stambena, poslovna.. osim nekih pojedinačnih projekata, 90% izgleda jeftino i nemaštovito, štancanje nekvalitetnih rješenja i gomila postmodernog kiča. Određene devastacije starog dijela grada su zastrašujuće. Sve skupa odaje dojam neplanskog djeteta Zagreba ranih dvijetistućitih i Tirane danas.

Da se razumimo, neću sada okrenuti kako je Split fantastičan u usporedbi s NS-om. Volio bih da mogu, ali nažalost, stagnacija mog grada je kronična.

·
Registered
340 Posts
Novogradnja u cijeloj Jugoslaviji je ocajna. Bez kvaliteta, bez arhitektonskog smjera i aspiracija stvoriti nesto vrijedno.
Jeftino, brzo, ruzno.
Rana gradnja u socijalizmu je puna urbanistickih mana koje cu prvi priznat ali ovo sto se danas desava je prosto receno zlocin i jasno se vidi paralela sa drzavnom upravom koja je takodjer srozana do neprepoznatljivosti.

Zato meni sva ova mjerenja k* tko ima vise izgradjenih stanova izaziva samo gadjenje jer znam o kakvim "stanovima" se ovdje radi. Bit cu iskren, mozda je i bolje za Hrvatsku da trenutno stagnira ta oblast. Jednog dana ce se valjda roditi nesto pametno i bolje.

·
Registered
938 Posts
Kad se povela tema o zemljama regije, svaka ima nešto. Srbija velegrad koji je živahan i New York Balkana, živahan i opušten narod, Bosna i Hercegovina poseban spoj Istoka i Zapada, Hrvatska čarobnu obalu i toliko otoka, praktički još jedna Grčka po tome. Crna Gora ima i divno more i planine. Slovenija je bajka u svakom pogledu. Makedonija topla južna država s biserom Ohridom koji je njihovo more k'o Mađarima Balaton.

Da ne govorim o tome kako u stvari ljudi imaju šarolike i lipe navike na ovim prostorima, većinom.
Slovenci liti po Jadranu, zimi po Alpama. Hrvati liti Jadran, zimi BH, slovenske, austrijske planine. Srbi liti Crna Gora, Grčka, Bugarska, zimi planine Srbije, BiH, CG. Makedonci liti Ohrid, Grčka ili Bugarska, zimi planine, makedonske ili bugarske. Bugari liti more, svoje ili grčko, zimi planine. :) Nema svako i svaki narod takve navike i toliku blizinu te mogućnost toga svega.

·
Registered
340 Posts
Mnogi ne znaju da je bivsa Jugoslavija jedno od rijetkih mijesta na ovoj planeti gdje na tako malo povrsine postoji toliko raznih klimatskih podruca.
A mozda smo jedino mjesto gdje je to slucaj a da tu ujedno granice i tri ili cak vise civilizacija, tri vjere i dva pisma.

Biti ce to jednog dana najprikladnije mjesto za dobar zivot, u to sam uvjeren.

·
Uzeir
2,631 Posts
Novogradnja u cijeloj Jugoslaviji je ocajna. Bez kvaliteta, bez arhitektonskog smjera i aspiracija stvoriti nesto vrijedno.
Jeftino, brzo, ruzno.
Rana gradnja u socijalizmu je puna urbanistickih mana koje cu prvi priznat ali ovo sto se danas desava je prosto receno zlocin i jasno se vidi paralela sa drzavnom upravom koja je takodjer srozana do neprepoznatljivosti.

Zato meni sva ova mjerenja k* tko ima vise izgradjenih stanova izaziva samo gadjenje jer znam o kakvim "stanovima" se ovdje radi. Bit cu iskren, mozda je i bolje za Hrvatsku da trenutno stagnira ta oblast. Jednog dana ce se valjda roditi nesto pametno i bolje.
Kad je talas masove stanogradnje poceo (a neverovatno jasno se osetio, bukvalno za 2 godine se udvostruci broj gradilista), bio sam pun entuzijazma, grad se menja - postajemo grad a ne ruzna i neugledna kasaba. Danas mi je zao sto ne zivimo na nesto trusnijem podrucju. Sa setom gledam stare fotografije, stare planove razvoja...

·
Kutinainen
5,098 Posts
Kad smo već kod stambene arhitekture, evo nešto iz Varšave - Port Praski. :)

Port je i dalje u izgradnji pa će biti još novih zgrada.

·
Registered
6,400 Posts
Ljudi se najviše razlikuju u opažanjima, moja su opet na svoj način naročita. Mesta koja mogu u svojoj svakodnevnici da mi pruže malo ( ili malo više) neobičnije, neočekivanije i zanimljivije prizore i doživljaje od uobičajenih, moji su favoriti. Ja njih zapažam, to su momenti koji podstiču bolje raspoloženje. Što je više takvih prizora i događaja, to bolje. I, što su spontaniji, to mi više gode, ponekad nešto i zabeležim :) :

IMG_20201019_165017.jpg
IMG_20201108_142920.jpg

·
Moderator
10,237 Posts
Mnogi ne znaju da je bivsa Jugoslavija jedno od rijetkih mijesta na ovoj planeti gdje na tako malo povrsine postoji toliko raznih klimatskih podruca.
A mozda smo jedino mjesto gdje je to slucaj a da tu ujedno granice i tri ili cak vise civilizacija, tri vjere i dva pisma.

I to se najbolje osjeti u Dalmaciji, odnosno pri prelazu preko Velebita ili Dinare. S jedne strane toplina, sunce i makija, s druge šume, oblaci i barem pet stupnjeva manje. Čak je velika razlika npr. između obale i Dalm. Zagore. Sve unutar nekoliko kilometara zračne linije. Efekt Velebita, Biokova, Mosora, Dinare i drugih planina je apsolutno nevjerojatan u razdvajanju Mediterana i kontinentalne klime.

·
Registered
6,400 Posts
:) Niš je jedno od onih mesta koja poseduju pregršt "zanimljivosti". I sigurno nije usamljen ni redak u tome, samo treba da se poseduje takav sistem opažanja i izraženija znatiželja, a u svakom slučaju, pre svega, dobro raspoloženje i dobre namere. Ovaj grb, naravno ne ovako ofarban, nalazio se svojevremeno na čeonoj fasadi Banovine u Nišu, prilikom demontaže, dosetili su se da bi možda bilo "zanimljivije" sačuvati ga. Neko se posle određenog vremena dosetio da bi mogao i da se ovako "originalno" preboji. Nalazi se u jednom parkovskom segmentu Tvrđave ... a, tebe, Osip, čini se da bi mogla ova fotografija, naročito oraspoložiti? :)

IMG_20180629_140630.jpg

·
free-lance
10,667 Posts
I to se najbolje osjeti u Dalmaciji, odnosno pri prelazu preko Velebita ili Dinare. S jedne strane toplina, sunce i makija, s druge šume, oblaci i barem pet stupnjeva manje. Čak je velika razlika npr. između obale i Dalm. Zagore. Sve unutar nekoliko kilometara zračne linije. Efekt Velebita, Biokova, Mosora, Dinare i drugih planina je apsolutno nevjerojatan u razdvajanju Mediterana i kontinentalne klime.
Dovoljno je sjesti u auto tu kod mene i u par sati vožnje do Zadra prođeš nekoliko klima, doživljaja prostora, civilizacijskih limesa..nešto veličanstveno. Više nego da prokrstariš od istočne do zapadne obale SADa. Jedna od najuzbudljivijih relacija za vožnju, makar po tisućiti put...

·
Registered
7,283 Posts
Jadni li ste, sramotite se tu javno tim prepucavanjem čiji mrtvi konj brže trči. Umjesto da tu pravite budale od sebe i uspoređujete je li ljepši Bihać il neka druga prćija, radije malo proguglajte i gledajte što Skandinavci i Nizozemci grade u svojim gradovima sličnih dimenzija. Bokte...
Ma daleko od toga da se prepucavamo, sa njim je teško ući u bilo kakvu konstruktivnu raspravu a mislim da su i ostali forumaši primetili kako omalovažava sve što dolazi iz Srbije, no svakako to je njegov problem.

Pošto je napisao ovo:

prelijepi bosanski grad koji se pamti

bezlicni srpski grad koji zaboravis vec sutra
ja bih ipak eto predstavio ovde Šabac, kako bi se ljudi malo bliže upoznali.
Urbana zona grada 53.919 stanovnika(teritorija grada Šapca 115.884)

Centralni trg

centar

veliki broj ulica u Šapcu, rekonstruisan je tako da su trotoari i ulica u istom nivou

na dosta zelenih površina je posađena potpuno nova trava koja se sada i konačno održava

Uz samu obalu reke se pravi Sava Park koji će se kada skroz bude završe prostirati na 300ha
Završeni delovi parka

Zanimljivo je da se na ovom prostoru nekada nalzila deponija

Gradski prevoz u Šapcu opslužuje 60 MAN autobusa na LNG (euro6) koji su potpuno ekološki, na 5 gradskih i 20 prigradskih linija

Pored toga, Šabac je spojen magistralnim putem sa Beogradom, međutim od 2023. će biti i spojen sa autoputem jer se trenutno gradi autoput Ruma - Šabac (22km) koji će se spojiti sa autoputem Beograd - Šid(Zagreb)

Izgradnja autoputa(most preko Save kod Šapca)

Takođe, Šabac je i sa železnicom spojen sa Rumom, Beogradom i Malim Zvornikom (granica BiH) gde prema sva tri mesta/grada postoji redovan putnički saobraćaj.

·
Moderator
29,023 Posts
Discussion Starter #6,715
Trebaš vidjet kako je mene toplinski val sašio pred koju godinu kada sam se vozio od Makarske preko Bosne bez stajanja pa kad sam otvorio vrata auta u Osijeku skoro sam umro :LOL:

Mislim dovoljno mi je za vrijeme ljeta otići na rubove vlastite županije i imati ću drugačiju klimu, a na kontinentu sam. Počevši od ogromne močvarne vlage Kopačkog rita do ugodnih, ponekad i prohladnih planina. Evo primjerice za vrijeme ljeta na orahovačkom jezeru zna pržiti 35+ stupnjeva, ali tijekom noći redovito pada ispod 15. Usporedbe radi, ako je u Osijeku takva temperatura tijekom dana, onda za vrijeme noći neće biti nešta posebno hladnije. Sigurno neće biti 20 stupnjeva manja temperatura. Klimatski smo stvarno zanimljiva država, kao i susjedne države.

·
Registered
3,201 Posts
Svakako mi je drago da se NS razvija i daje protutežu Beogradu. Međutim, meni je više manje sva ova novogradnja u NS-u očajna, blokovska, stambena, poslovna.. osim nekih pojedinačnih projekata, 90% izgleda jeftino i nemaštovito, štancanje nekvalitetnih rješenja i gomila postmodernog kiča. Određene devastacije starog dijela grada su zastrašujuće. Sve skupa odaje dojam neplanskog djeteta Zagreba ranih dvijetistućitih i Tirane danas.

Da se razumimo, neću sada okrenuti kako je Split fantastičan u usporedbi s NS-om. Volio bih da mogu, ali nažalost, stagnacija mog grada je kronična.
Split nema prostora da se širi nešto previše ali treba ulagati i unaprijeđivati postojeće prije svega prometnice, garaže i javne površine kao npr Žnjanski plato koji će se nadam se početi uređivati.

Urbanistički nevezano barem imamo dobru klimu ali kad bi selio negdje išao bih u veću civilizaciju, a ne u manju.

·
Moderator
10,237 Posts
Trebaš vidjet kako je mene toplinski val sašio pred koju godinu kada sam se vozio od Makarske preko Bosne bez stajanja pa kad sam otvorio vrata auta u Osijeku skoro sam umro :LOL:

Mislim dovoljno mi je za vrijeme ljeta otići na rubove vlastite županije i imati ću drugačiju klimu, a na kontinentu sam. Počevši od ogromne močvarne vlage Kopačkog rita do ugodnih, ponekad i prohladnih planina. Evo primjerice za vrijeme ljeta na orahovačkom jezeru zna pržiti 35+ stupnjeva, ali tijekom noći redovito pada ispod 15. Usporedbe radi, ako je u Osijeku takva temperatura tijekom dana, onda za vrijeme noći neće biti nešta posebno hladnije. Sigurno neće biti 20 stupnjeva manja temperatura. Klimatski smo stvarno zanimljiva država, kao i susjedne države.
Dobro razlika grada i okolice zna biti zaista dramatična. Dok se Split kuva na 30+ stupnjeva, npr. sela u unutrašnjosti Brača znaju imati i deset stupnjeva manje.

Split nema prostora da se širi nešto previše ali treba ulagati i unaprijeđivati postojeće prije svega prometnice, garaže i javne površine kao npr Žnjanski plato koji će se nadam se početi uređivati.

Urbanistički nevezano barem imamo dobru klimu ali kad bi selio negdje išao bih u veću civilizaciju, a ne u manju.
Jebiga Split su brutalno zasrali u periodu od 1995-2010. s dopuštanjem divljanja privatnika u predgrađima. Ono što Novi Sad danas (doduše reguliranije, barem imaju ceste) prolazi Split je imao kada su se Žnjan i Duilovo punili s gomilom stanova bez smisla i logike. Najbolji dio za razvoj grada je otišao nepovratno u neku stvar. Bogataške favele Mejaša i sličnih divota ne treba ni spominjati. Ogromne površine spremne za urbani razvoj grada su pretvorene u divovska sela koje ni bog isus neće uspit rasturit u doglednoj budućnosti.

6701 - 6720 of 7145 Posts