Skyscraper City Forum banner
281 - 300 of 339 Posts

·
Moderator
8,885 Posts
Domian, рад слышать Ваш ответ!
Ничего экстраодинарного в модерировании на SSC нет, разве что, всё полностью на английском. Лично я помогу по любому вопросу. Попробуем сделать Вас модератором. Будем надеяться, что просьбу решат положительно.

·
Registered
1,629 Posts
Нету :( Когда-то были, главным образом в 159 тресте, но это было очень и очень давно (так давно, что многих уже и нет в живых), потом я пошёл по совершенно другой стезе. А в Габусе я вообще никого не знал :(

·
Registered
28 Posts
Нету :( Когда-то были, главным образом в 159 тресте, но это было очень и очень давно (так давно, что многих уже и нет в живых), потом я пошёл по совершенно другой стезе. А в Габусе я вообще никого не знал :(
На всякий случай :)

http://shaharsozlik.uz/ тут хоть старье, но есть кое-какая инфа ) можно думаю на прямую обратиться к админам, они очень хорошие.

Мнекогда -то одна женщина( не помню как ее звали) даже сказала, что у них в проектном институте Казахам эмблемику и гос знаки проектировали...

·
Registered
28 Posts
А да, грех не сказать про Серьго Сутягина. Такого архитектора как он, нету вообще, вааще нету, может и был когдато, и его звали Хундертвассерс. Я проста не видел такого влюбленного в города и культуру человека. Говорили в сети про жемчужины Узбекистана, я бы его добавил в этот список. Так, что , кто в Ташенте, если вы захотите с ним поговорить, заедите к нему как нибудь... в Архитектурный, где надеюсь он-профессор все еще препадает, или же в Узгенплан... не пожалеете.

·
Moderator
9,751 Posts
Discussion Starter · #286 ·
А да, грех не сказать про Серьго Сутягина. Такого архитектора как он, нету вообще, вааще нету, может и был когдато, и его звали Хундертвассерс. Я проста не видел такого влюбленного в города и культуру человека. Говорили в сети про жемчужины Узбекистана, я бы его добавил в этот список. Так, что , кто в Ташенте, если вы захотите с ним поговорить, заедите к нему как нибудь... в Архитектурный, где надеюсь он-профессор все еще препадает, или же в Узгенплан... не пожалеете.
Stitch, вы там учились ? В Архитектурном?

·
Registered
2,844 Posts

·
Registered
2,844 Posts

·
Registered
2,844 Posts
Лето, отдыхаем)

• Like
Reactions: murat.vko

·
Registered
2,844 Posts
Вы отдыхаете в то время когда вся страна работает не покладая рук?))))
Какая конкретно страна работает не покладая рук?))

·
Turkic Republics
23 Posts

Kebab:master:

·
Registered
2,844 Posts
Новый и весьма интересный интернет-проект об Узбекистане. Необычная точка зрения, статьи о людях, жизни в стране и Ташкенте. Без политики и экономики.

http://vot.uz/

• Like
Reactions: citi

·
Moderator
9,751 Posts
Discussion Starter · #297 ·
Новый и весьма интересный интернет-проект об Узбекистане. Необычная точка зрения, статьи о людях, жизни в стране и Ташкенте. Без политики и экономики.

http://vot.uz/
Интересный сайт

·
Registered
2,844 Posts
Интересный сайт
Да, сам только сегодня на него наткнулся. Побольше бы таких ресурсов :cheers:

·
Registered
46,520 Posts
Hi! I believe this is the right thread to post this (I also apologize, but it's the only language that I can use in this situation). I'm gonna make a long trip to Europe and Asia in 2018, so I'm currently building my plan for the countries that I'm interested to visit. When it comes to Uzbekistan, I would like to ask you some questions:

• Which cities do you recommend me to go? Also: Which places in those cities do you recommend me to go?
  • Also in those cities: Are there places or neighborhoods that you don't recommend me to go (for safety reasons, crime, etc)?
  • Which national and natural parks do you recommend me to go?
  • What's the most used transportation between the largest cities? How's the situation with Uber in your country?
  • Do you often use cash or credit/debit card? (I usually use cards so I don't have to carry money with me at the hostels)
  • Any other recommendations , safety issues or other advices that you would like to comment on?

Thanks a lot in advance!

·
Moderator
9,751 Posts
Discussion Starter · #300 ·
Hi! I believe this is the right thread to post this (I also apologize, but it's the only language that I can use in this situation). I'm gonna make a long trip to Europe and Asia in 2018, so I'm currently building my plan for the countries that I'm interested to visit. When it comes to Uzbekistan, I would like to ask you some questions:

• Which cities do you recommend me to go? Also: Which places in those cities do you recommend me to go?
  • Also in those cities: Are there places or neighborhoods that you don't recommend me to go (for safety reasons, crime, etc)?
  • Which national and natural parks do you recommend me to go?
  • What's the most used transportation between the largest cities? How's the situation with Uber in your country?
  • Do you often use cash or credit/debit card? (I usually use cards so I don't have to carry money with me at the hostels)
  • Any other recommendations , safety issues or other advices that you would like to comment on?

Thanks a lot in advance!
Emarg, I think, you should visit Samarkand, Bukhara and Khiva. Tashkent is modern and not touristic city. Transport: You can use a high speed railways (Tashkent - Samarkand - Bukhara) it is comfortable. You can use a airlines - but this is more expensive. We don't have a UBER inside country. You can use a credit-debit card (but cash is more effective in our country). Uzbekistan is safely country. Don't afraid!

That's all!

281 - 300 of 339 Posts