SkyscraperCity banner

1 - 20 of 38 Posts

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Regularnie ogladam tutaj zdjecia z ciekawych wypraw kolezanek i kolegow z forum, czasem je komentuje, zdarza sie, ze wrzucam swoje pojedyncze fotki.
Tym razem jednak postanowilem zalozyc watek i wrzucic calkiem sporo zdjec z mojego wyjazdu do Uzbekistanu latem zeszlego roku.
Zapraszam! :)

Ali Tour - nasz hotel w Taszkiencie. Wbrew wygladowi zewnetrznemu byl calkiem przyjemny.

Jakis budynek w centrum Taszkientu.

Ciekawa architektura. Czy mozna to zaliczyc do brutalizmu?

Muzeum historyczne.

Senat.

Rada Ministrow.

Pomnik na Placu Wolnosci.

Pomnik "Placzacej Matki" dedykowany zolnierzom sowieckim poleglym na wojnie.

Sala koncertowa "Turkistan".

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #3 · (Edited)
O ile dobrze pamietam to caly wyjazd kosztowal chyba troche ponad 3000 zl.

Idziemy dalej ze zdjeciami:

Przejscie dla pieszych w centrum. Zwroccie uwage na brak chodnika i ogolnie dziwny klimat.

Budynek mieszkalny w centrum.

Pomnik ofiar trzesienia ziemi, ktore w polowie XX wieku zniszczylo miasto.

Khast - Imom - religijne centrum Uzbekistanu. Znajdujacy sie tutaj egzemplarz Koranu uwazany jest za najstarszy z istniejacych na swiecie.

To tez jest centrum Taszkientu.

Bociany w miescie.

Poniewaz najwyzszy nominal w Uzbekistanie to 1000 sum, musielismy nosic ze soba reklamowke pieniedzy. Tutaj placimy za obiad.

·
Registered
13,643 Posts
DJP - wrzucaj zdjęć ile możesz. Moje jedyne wspomnienia związane z Uzbekistanem to dwie tegoroczne wizy po 450zł każda, których z wyższych przyczyn nie mogliśmy z żoną wykorzystać, więc tylko oglądanie zdjęć pozostaje ;)

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #5 ·
W takim razie kolejna porcja fotek:

Bazar Chorsu - najwiekszy bazar w Taszkiencie.

W srodku hali. Trzeba by poszukac wymiarow gdzies w sieci, ale tak "na oko" hala w srodku moze miec prawie 100 metrow srednicy.

Kulki sprzedawane przez ta pania to zasuszony jogurt, niezbyt to bylo smaczne.

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Nowszy Taszkient.

Hala koncertowa im. Przyjazdni (Miedzyludzkiej ?) zwana potocznie Stacja Kosmiczna.

Ten pan byl "dowodca" ekipy koszacej trawe. Po co ja zabieral (w tych workach) - nie wiem.

Hotel Uzbekistan - niegdys najbardziej eksluzywny hotel republiki.

Wieza TV w Taszkiencie (najprawdopodobniej najwyzsza budowla Azji Srodkowej).

·
ɔıɔıɯʞ ʎuz&#596
1,639 Posts
Rewelacyjny set, jeden z lepszych jaki widziałem na tym forum. Foty wspaniałe, mam nadzieję że to nie koniec.

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Z Taszkientu polecielismy na zachodni koniec Uzbekistanu do miasta Nukus (ok. 300tys mieszkancow), ktore bylo nasza baza wypadowa do Chiwy i nad Morze Aralskie.

Lecielismy pieknym (ew. "pieknym") TU - 154 Uzbekistan Airways (widok po wyladowaniu w Nukusie.

Wnetrze tej maszyny i wspanialy posilek.

Warto dodac ze lecielismy z fajna blond strewardessa z wielkim biustem i nie do konca trzezwym pilotem z mega wasem.

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Z Nukusu, do ktorego przylecielismy tym wspanialym statkiem powietrzynym pojechalismy taksowka do wspanialego miasteczka (miasta) o nazwie Chiwa. Moim zdaniem jest to najciekawsze miejsce w Uzbekistanie, swoja droga niedaleko od Urgenczu, w ktorym urodzila sie slynna polska piosenkarka - Anna German.

Starowka miasta ma ok. 0,3 km2 (mierzone w Google Earth), ale... zobaczcie sami.

Wejscie na starowke.

Wewnatrz starych murow.

Nasz hotelik znajdowal sie dokladnie przy tej samej uliczce co mury.

Minaret "Kalta Minor" - wg. legendy mial byc tak wysoki, aby mozna bylo zobaczyc z niego odlegla o prawie 400 km Buchare, stad tak szeroka podstawa.

Kolejne widoki starowki.

Poszlismy na targ zaraz z drugiej strony murow.

Tego nie probowalismy.

Na zewnatrz murow.

·
Misie zapakowane?
480 Posts
Swietny set!

Hala koncertowa oraz hotel Uzbekistan miazdza, jesli beda krecic nowe przygody pana Kleksa, to kraina Uzbekow nadaje sie do tego idealnie :D Jakbys scharakteryzowal ludzi, z tego co widze na zdjeciach nie sa jeszcze zepsuci tzw "europejskim syndromem", wydaja mi sie laczyc cechy azjatyckie z autentyzmem i otwartoscia Rosjan.

Mlodociany sprzedawca arbuziow wyglada jak Cristiano Ronaldo, a pani w czerwonej koszulce na stoisku z szaszlykami jest zdecydowanie hot :)

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #14 ·
...Jakbys scharakteryzowal ludzi, z tego co widze na zdjeciach nie sa jeszcze zepsuci tzw "europejskim syndromem", wydaja mi sie laczyc cechy azjatyckie z autentyzmem i otwartoscia Rosjan.
Co do ludzi to niestety nie jest tak dobrze. Wiekszosc (oczywiscie nie wszyscy) Uzbekow laczy negatywne cechy kojarzone z ludzmi Zwiazku Radzieckiego, czyli lenistwo, korupcje, brak szacunku dla wykonywanej pracy z cechami negatywnie kojarzonymi w krajach arabskich (kto byl naciagany przez handlarzy np. w Tunezji czy Egipcie wie co mam na mysli).
Generalnie tamtejsi mieszkancy nie przypadli mi do gustu.

Ale przejdzmy do zdjec.

Kolejny celem naszego wyjazdu byla calodniowa wycieczka do tzw. "Qualas" - grupy kilkunastu fortow z przed okolo 2000 lat (miedzy poszczegolnymi fortami jest ok. 500 lat roznicy).

Most na rzece Amu - Daria.

Miedzy innymi dlatego znika Morze Aralskie - dawniej to byla wielka rzeka, dzis wyglada to tak.

Uzbecka prowincja. Tak oddalona od cywilizacji, ze mimo iz tereny te byly przez ok 70 lat w ZSRR wiele osob ma problemy z dogadaniem sie po rosyjsku.

Zamki, twierdze, forty, jak kolwiek to nazwac.

1.

2.

3.

4.

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #19 ·
@ Rusonaldo: Nie jestem tego pewny na 100%, ale z obserwacji wynika, ze chyba jest tak jak w Rosji, czyli liczba oznacza region.
@ Igorlan: Samolot, a w szczegolnosci jego zaloga jak sama nazwa wskazuje ;) jest obiektem strategicznym. Zdjec stewardessy nie udalo sie zrobic.
@ Golden: Buchara i Samarkanda bedzie w najblizszym czasie, ale wszystko po kolei.

Dalsza porcja zdjec. Po zwiedzeniu twierdz wrocilismy do Chiwy.

Mury widziane z gory.

Opisywany juz minaret.

Kolejne zabytki.

Za murami.

Urocze dziewczeta przy pracy.

Islom - Hoja - najwyzszy minaret w Uzbekistanie (57m).

Groby.

·
Registered
917 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Z Chiwy wrocilismy do Nukusu (to tam, gdzie wczesniej przylecielismy tym pieknym TU-154). W Nukusie czekalismy na samochod z kierowca, ktory mial nas zabrac nad Aral.

Nasz hotel.

Lazienka.

Hotel "Taszkient" w Nukusie. W necie znalazlem artykul o najgorszych hotelach na swiecie i ten byl "zwyciezca".

1 - 20 of 38 Posts