Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 113 Posts

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Recep Tayyip Erdoğan’dan destek aldığını söyleyen Üsküdar İlçe Belediye Başkan adayı Hilmi Türkmen, 1.derece doğal SİT alanı olan Validebağ Korusu için planladığı, adını "çılgın proje" koyduğu projesinde Validebağ Korusunu koru olmaktan çıkarıp içinde çocuk parkı, seyir terasları, göletler, açıkhava tiyatroları ve düğün salonları olan bir park haline getirmek istediğini açıkladı. Bu projeyi kimsenin provoke etmesine izin vermeyeceklerini, burayı kendi çıkarları için kullanan belli bir marjinal grubun tüm engellemelerine karşın Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle geniş kapsamlı bir düzenleme yapacaklarını ve tüm halkın kullanımına sunulacağı” yönünde açıklamalarda bulundu.

Bizler neden Validebağ Korusu'nun doğal haliyle kalmasını, hiç bir yapılaşmaya gidilmeksizin Koru'nun tarihi ve doğal dokusunu değiştirmeden, bilim insanlarının, çevrede yaşayanların görüşlerini alarak ortaya koyacağı, Koru'da bulunan tarihi yapılar, tüm bitkiler, hayvanlar ve insanlar arasında denge ve uyumu gözeten bütünlüklü koruma uygulamalarını destekliyoruz.

İmza: http://www.change.org/p/1-derece-doğal-sit-alanı-olan-validebağ-korusu-doğal-haliyle-korunmalıdır
 
  • Like
Reactions: BerkeKayalar

·
Registered
Joined
·
9,280 Posts
Bence de yapılmasın Üsküdar'da zaten KaracaAhmet ve Çamlıca dşında bir tek bu alan yeşillik Üsküdar zaten beton deryası iyice berbat edecekler.
 

·
Registered
Joined
·
121 Posts
Bence de yapılmasın Üsküdar'da zaten KaracaAhmet ve Çamlıca dşında bir tek bu alan yeşillik Üsküdar zaten beton deryası iyice berbat edecekler.
Hop Üsküdarıma laf atma yok! Çok şükür Üsküdar yeşil bir ilçemiz. Korularımız, Kuzguncuk, Çengelköy gibi çok güzel ve yeşil alanlarımız var, siz kendi semtinize laf atın :)
 

·
Registered
Joined
·
9,280 Posts
Hop Üsküdarıma laf atma yok! Çok şükür Üsküdar yeşil bir ilçemiz. Korularımız, Kuzguncuk, Çengelköy gibi çok güzel ve yeşil alanlarımız var, siz kendi semtinize laf atın :)
Şaka mı yapıyorsunuz bende Libadiyede yani Üsküdar sınırları içinde yaşıyorum.Üsküdar'ın merkezi Mimar Sinan Mahallesi, Selimiye Mahallesi, Salacak vs beton deryası resmen.Üsküdar severim güzeldir ama realiteleri görmek gerek.Beylerbeyi tarafında yeşillik belirmeye başlıyor.
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts
Çocukluğum bu koruda geçti.Gençliğim ise haftasonu buraya pikniğe gelip ortalığı mahveden hanzolardan tiksinerek. Okuduğum lise de bu korunun içerisindeydi. Herşeye rağmen biri kız-meslek olmak üzere iki lise arasında kalan ve içerisinde bir huzur evi ve öğretmen evi barındıran bu yeşil alan Koşuyolu'nu nezih bir semt yapan yegane unsurlardan. Asıl koruluk ise mevcut alandan daha büyük , geçmişte çok fazla işgaliye oldu . 90'lı yıllar genel olarak buradaki talan yılları...
 

·
Registered
Joined
·
58 Posts

Resimde görülen alttaki koru üsteki kısıma çevirceklerse bende imza atayım :))
Mevcut hali üstteki resim.Alttaki değil.
Krokinin sol üstündeki yapılar marmara hastanesinin bitişiğinde olan haydarpaşa anadolu lisesine ait derslik spor salonu ve yatakhaneler . Bitişiğinde toprak saha . Orta kısımda Huzurevi ve öğretmen evi . Alt kısmında hastahane ve hemşire okuluna ait yapıları görüyorsunuz . Tophanelioğlu(koşuyolu) caddesi tarafından iki ana giriş var. Biri Abdulaziz Av köşkü tarafından daha çok okul öğrencilerinin ve sabah sporuna gelenlerin kullandığı giriş. Diğeri ise Adile Sultan Köşkü(öğretmenevi , eski hababam sınıfında gördüğünüz köşk) girişi. Üçüncü giriş ise eski kız meslek lisesi binasının olduğu Validebağ ışıklar tarafından giriş. Ayrıca yine krokinin üst kısmındaki açık alan olarak gördüğünüz çayırlık alana , Erzurum sitesi yönünden iki patika girişi mevcut. Koruluğun orta yerinden eskiden cılız bir dere akardı. Koruluğun etrafında 80'li ve 90'lı yıllar boyunca STFA yerleşkesi , Validebağ sitesi Erzurum sitesi gibi ve hızla koruluğu çembere alan bir yapılaşma yaşanmıştır.


Fethi Paşa Korusu ve Validebağ(Adile Sultan) korusu ; bölge insanı için iki mücevher , her ne kadar piknikçilerin pisliği , geceleri ise "kuru çekenlerin" meskeni olsada... Buraların yaşatılması için küçültülmesi gerekmiyor. Güvenlik önlemlerinin "uygulanması" ve temiz tutulması gerekiyor yalnızca.
 

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmasına karşı yürütülen imza kampanyası 80 bin imzaya ulaştı. İmzalar dün yapılan bir basın açıklaması ile muhataplarına iletildi.

Avukat Mustafa Akman tarafından okunan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

"Bu alan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunca 1.derece doğal SİT alanı ilan edilmiştir. Bu nedenle kullanma amaçlı devir ve tahsise konu olamaz. Buna karşılık son 2 yıldır, kuşların ve binlerce canlının yuvası olan yeşil alanlar betonlaştırılıp, otopark, düğün bahçesi, çay bahçesi ve benzeri şekilde rant getirici, kullanma amaçlı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Belediye buraya el attığında, seyir terası, gözlem kulesi, gölet, amfitiyatro, dinlenme yerleri adı altında iyi niyetli görünen fakat koruma değil kullanma amaçlı girişimlerle buranın tarihi ve doğal SİT dokusunu bozacaktır. Marmara Üniversitesi'nin ise İstanbul'un farklı semtlerinde dağınık durumda bulunan eğitim birimlerini burada bir araya toplayacağı, bir başka deyişle bina yapacağı ifade edilmektedir.

Bunun içindir ki, Validebağ Korusu'nun yapılaşmaya açılmaması, 1. derece doğal sit alanı olarak korunması, İBB'ye ve Marmara Üniversitesi'ne tahsis işlemlerinin durdurulması ve iptali için 80.000'i aşkın semt sakininin ve doğaseverin imzalarını içeren dilekçe ile ilgili kurumlara iletilmiştir.

Kamuoyunu, tarihi ve doğal varlıklarına, kentine ve geleceğine sahip çıkmaya, Validebağ Korusu'nun aktif takipçisi olmaya çağırıyoruz."

Basın açıklamasının ardından mahalle sakinleri söz alarak görüşlerini dile getirdi. Validebağ Gönüllüleri daha önce de Koru'nun tahsisi işlemlerine karşı iptal davası açmıştı.

http://arkitera.com/haber/23079/validebag-korusu-icin-80-bin-imza
 
  • Like
Reactions: mnemonist

·
Banned
Joined
·
2,404 Posts
Düğün bahçesi, çocuk oyun alanı falan diyince zaten tüylerim diken diken oldu. Gerçekten bir algı oyunu haline dönmüş bu rant yaratma meselesi. Çok masum duruyor isimleri ama hepsi de facia şeyler aslında. İyi olmuş hızlıca refleks göstermişler oranın sakinleri.
 

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Üsküdar Belediyesi ekiplerinin Validebağ Korusu’nun Altunizade girişine gelerek “dini tesis” yapmak için alanın etrafını sac paravanlarla kapatmaya kalkışması mahalle halkının direnişiyle engellendi.

Validebağ Korusu’nun Acıbadem girişinde bulunan alana Üsküdar Belediyesi tarafından cami yapılması bir süredir gündemdeydi. Dün inşaata başlamak için gelen dozer, site sakinlerinin çabasıyla geri gönderilmişti.

Validebağ Korusu'na yıkıma gelen ekiplerle vatandaşlar arasında tartışma çıktı. Vatandaşlar yıkım ekiplerinin Validebağ Korusu'na girmesine engel oldu. İş makinesinin etrafında toplanan çevre gönüllüsü yurttaşlar, düdük ve ıslık çalarak yıkım ekiplerini protesto etti. Yıkıma engel olmak isteyen bir vatandaş arabası ile iş makinesinin önüne geçerek yıkıma engel olurken diğer vatandaşlarda "Ruhsat yok" diyerek iş makinesini kullanan operatöre tepki gösterdi.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait Validebağ Korusu'nun 8 Ağustos'ta İBB'ye devredildiği ortaya çıkmıştı. 354 bin metrekarelik koruda Milli Eğitim Bakanlığına ait 75 bin Sağlık Bakanlığı'na ait 17 bin ve Marmara Üniversitesi'ne ait 50 bin metrekare alan bulunuyor. Koru, 1999 yılında İstanbul 3 No'lu Koruma Kurulu tarafından doğal SİT alanı ilan edilmişti.

http://www.haberartibir.com.tr/cevre/halk-validebaga-kepce-yuklu-tiri-sokmadi-h19704.html
 

·
Registered
Joined
·
142 Posts
Dini tesis şeklindeki imar planı değişikliğine karşı semt sakini muhtelif kişilerce iptal davası açılmış. Birbirlerinden habersiz iki ayrı mahkemece keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmış ve her iki bilirkişi raporu da planın iptali yönünde görüş beyan etmişler. Şimdi davalar tek bir mahkemede birleştirilmeye çalışılıyor.

Enteresan olan her iki mahkemenin de bilirkişi raporuna rağmen yürütmenin durdurulmasına karar vermemiş olmasıdır.
 

·
Registered
Joined
·
142 Posts
Bu caminin yapılacağı yerin bitişiğindeki sitede oturduğumdan gelişmeleri bizzat takip edebiliyorum. Bu gün iş makinaları polis eşliğinde gelerek çalışmalara başladı.

Bahse konu arazi 1000 m2 oysa imar mevzuatına göre bir dini tesis için minimum 2500 m2'lik alana ihtiyaç var. Dolayısıyla, yapılacak cami de estetik olarak şekilsiz duracak. Bu inşaata karşı çıkanlar dinsiz imansız insanlar değil. Hemen bitişikte okul var ve servis araçları yolun iki tarafını da kapatıyor. Daracık bir yoldan camiye ulaşmak isteyenlere de zorluk çıkacak.

İşin ilginci, bu caminin yapılmasını isteyen müstakbel cami cemaati de komşuların oluru alınmaksızın bir cami inşaatını istemediklerini, herkesten helallik almadan yapılacak ibadetin de makbul olmadığını söylüyorlar. Buna rağmen Üsküdar Belediyesinin dayatması anlaşılır gibi değil.

Acıbadem caddesi üzerinde (Telekomun bitişiğinde) bundan 4-5 yıl önce Üsküdar Belediyesi tarafından Kültür Merkezi olarak planlanan ve temel kazısı tamamlanıp yıllarca boş tutulan bir arazi var. Belediye çok istiyorsa oraya şık bir cami yapabilir.
 

·
Moderator
Joined
·
30,841 Posts
Discussion Starter · #20 ·
ben de şöyle bir veri ekleyeyim,
5 Temmuz 2013 tarihinde hazırlanan bilirkişi raporuna göre, 1. derece sit alanı olan Validebağ Korusu'nun güney bitiminde yer alan arazinin konut ağırlıklı yerleşme dokusuna sahip olduğu ifade edildi. Hemen yanı başında anaokulu bulunan arazinin açık otopark olarak düzenlendiği tespit edilen raporda “Taşınmazın içerinden yaya bağlantısı ile Validebağ Koru alanına geçiş bulunduğu yaya bağlantısı ile Erzurum sitesi tarafına erişim sağlayabildiği görülmüştür” denildi. Öte yandan bilirkişi raporunda “10 metre yapı yaklaşım mesafesi yerine 5 metre mesafe bırakılması halinde dahi, söz konusu alanda cami değil, minyatür bir mescit inşasının bile mümkün olmayacağı, ilgililerden alınan bilgilere göre Diyanet İşleri Başkanlığı’nın söz konusu uygulamalardan rahatsız olduğu” ifade edildi.
http://www.dha.com.tr/istanbulda-validebagda-yesil-alan-istiyoruz-eylemi_782421.html
 
  • Like
Reactions: Zaz965
1 - 20 of 113 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top