В. Търново на бунт за боровите си гори, държавата разрешила сеч и застрояване
С благословията на държавата и общината над 500 декара гори и терени от Картала до Варуша станаха частни
ВЕЛИКО ТЪРНОВО СЕ РАЗБУНТУВА, ЗА ДА ЗАПАЗИ ГОРИТЕ СИ. ПРОБЛЕМЪТ Е ТОЛКОВА ГОЛЯМ, ЧЕ ЗАРАДИ НЕГО ЩЕ СЕ ИНИЦИИРА ДАЖЕ ИЗВЪНРЕДНА СЕСИЯ НА ОБЩИНСКИЯ СЪВЕТ. Общественото недоволство срещу поголовната сеч и застрояването, което се очаква да връхлети доскорошния горски фонд на старата столица, преля в първия масов протест. Над 500 човека се събраха в сряда вечерта на площада в кв. Картала на митинг-протест. Сред тях бяха множество интелектуалци, университетски преподаватели, адвокати, медици, бизнесмени, общински съветници. Повод за гнева им бе предстоящото изсичане на 53 дка, част от които половинвековна борова гора. Със заповед на Държавната агенция по горите от 11.12.2007 г. теренът е изключен от държавния горски фонд и впоследствие е одобрено образуването на 30 нови поземлени имота. За сечта на бели и черни борове също има разрешение от Регионалното управление на горите.
Над 3000 подписа са събрани досега в защита на боровете. Даже 10-12-годишни деца са се присъединили към каузата ,,Да се запази гората”, разбра „Борба”. Подобни протестни митинги започват и в друг голям великотърновски квартал – Варуша. Живущите в двата района имат договорки и за общи протестни действия, които даже включват граждански неподчинения и серия от дела, каза Мариана Иванова, активист на специално създадения за целта инициативен комитет. Хорското недоволство ескалира и в яростно заклеймяване на бившия общински съвет, който е разрешил скандална замянка на 100 кв. м мазе срещу 53-те декара гора в кв. Картала. Ликовете на бившите местни парламентаристи, на кмета, както и копия от решението им за сделката, взето през септември 2005 година, са разлепени на плакати. С тях е облепен и специален бус, който ще обикаля региона, за да събира подписи в подкрепа на боровата гора. Почти всички местни и централни медии отразиха протеста. Интервюта от участниците в него взеха от популярното предаване „Господари на ефира”.
Пред хората обаче имаха доблестта да застанат само неколцина общински съветници от настоящия местен парламент, за да измият срама на предшествениците си, които се изпокриха. За защита на боровата гора в подписката се разписаха Ивайло Любенов и Румен Димитров от групата на „Обединен център”, Стефан Стоянов от „Атака” и Мирко Робов от БСП. Последният даже се закани да пусне писмо до ръководството на партията си и да пита защо никой неин представител не подкрепя справедливите искания на хората.
„От няколко седмици съм изоставил работата си и се занимавам със спасяването на гората. Правим и собствени разследвания как се е стигнало дотук и кой носи вината за унищожаването на дърветата”, каза Димитър Димитров, лидер на инициативния комитет. Според него структурата трябва да прерасне в регионална и да брани не само тези гори, а и цялата зеленина на В. Търново. „Това е един от белите дробове на старата столица. Като се изсекат, и през лятото ще се питаме защо са тези големи жеги”, каза пред събралото се множество на свой ред Мариана Иванова.
ГОРАТА ОКОЛО КВ. КАРТАЛА Е С ПЛОЩ ОТ 250 ДКА. 42 ДКА ОТ ТЯХ СА ПОЛОВИНВЕКОВНИ БОРОВЕ. Още толкова е зеленината и над съседния квартал Варуша, която също е набелязана за застрояване, сочи справка на Държавната агенция по горите към Министерски съвет. От ведомството признават, че всичката тази площ е собственост на частници, които са започнали процедури за изключването й от фонда.
Според плановете тук трябва да бъдат вдигнати няколко баровски квартала с еднофамилни къщи, басейни, барбекюта, джакузита и всички елементи на добрия жизнен стандарт. Наслаждавайки се на охолството, богаташите ще се любуват на уникалните гледки към града, Царевец и Арбанаси, които предлага единствено този район. Заради това интересът към него е толкова голям.
Над 50 са предприемачите – собственици на горите от Картала до Варуша. Най-едрият е обикновеният автомонтьор Ганелин Ташевски, който е закупил прословутите 53 дка и е започнал да ги разпродава на части. По всеобщото мнение обаче той е подставено лице на солиден бизнес и юридически мозъчен тръст, който дърпа конците. Другите едри собственици на имоти в местността Дервеня са шефът на фолклорния фестивал Емил Павлов, дружествата „Медия – ком”, „Карол финанс”, „Евис”, както и множество физически лица, сред които Любен Велчев, Спас Георгиев, Иван Димов и др. Любопитна подробност е, че банкерът Симеон Томов е представител на една от големите инвестиционни компании - собственици на гора. Дружеството е реализирало ефектна замянка с държавата, взимайки имоти на Дервеня, срещу които е предоставило свои, които са разпръснати навсякъде в региона, припомнят запознати.
През последните две години държавата разпродава или заменя горите край Велико Търново като за последно. Една-единствена сделка реализира и община В. Търново, но за нея се шуми най-много, тъй като в нея са включени и част от половинвековните борове. Тя е реализирана през септември 2005 г. Въпреки множеството медийни публикации преди скандалната сесия, на която се гледа заменката за нафтеното стопанство, все пак Общинският съвет я разреши.
КАК 53 ДКА ГОРА И ОЩЕ ПЕТ ПАРЦЕЛА БЯХА ХАРИЗАНИ ЗА ОБИКНОВЕНО МАЗЕ?
„Нафтеното стопанство” е емблематична сделка за предишния Общински съвет. Гешефтът има и предистория. Бившият кмет Драгни Драгнев сключва договор за наем на 105 кв. м мазе под общината за съхранение на нафта. Това става през далечната 1997 г. Контрактът предвижда 300 лв. месечен наем и убийствени клаузи при неплащане. По този повод ексградоначалникът сподели пред „Борба”, че даже и не е предполагал, че общината няма да има възможност да обслужва наема си. Да, ама не! Това е факт. Кметството изненадващо спира да плаща по 300 лв. месечно за мазето и следва съдебен процес. През лятото на 2005 година общината е пред запориране на сметките си и изпълнителен лист за над 300 хил. лв., които представляват неплатени наеми и лихвите за просрочката. Собствениците на мазето Георги Костов и Людмила Щил настояват да си получат парите. Техният юридически съветник скланя да се откажат от иска си, ако получат равностойни терени.
Така се предлагат 53-те декара гора на Картала и още пет терена.
Врътката с гората обаче не спира дотук. Имотът е с оценка 41 462 лв. Тук обаче изгрява звездата на автомонтьора на „Фиат” Ганелин Ташевски, който е от Дебелец. Спецът брои за гората 8 хил. лв. на Щил и Костов и става неин собственик. С размах Ташевски вади още 276 хил. лв. държавни такси, за да му бъде отписана гората от горския фонд. Това става миналия декември. След като държавата разрешава, Ташевски разпродава собствеността си.
Кметът д-р Р. Рашев: „Нафтеното стопанство няма нищо общо с протестите”
„Сделката с нафтеното стопанство няма нищо общо с протестите. По нея неколкократно се е произнасяла прокуратурата. Всичко е направено според закона. Не община В. Търново е разрешавала изсичане на гората. Ние сме предоставили част от горския фонд на частни инвеститори, които си решават как да постъпят по-нататък, но общината няма правомощия да сменя статута на гората и да разрешава сечта. Просто тези въпроси трябва да бъдат разграничавани.”