SkyscraperCity Forum banner
1 - 16 of 17 Posts

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
di gje eshte bere publike kontrata, ca kushtesh ka? une vetem nje gje kam degjuar qe kta do bejne investimin dhe duan nje minimum fitimi te garantuar ne vit, ndryshe do te dal nga buxheti i shtetit, dihet sa eshte ky minimum? sa eshte afati i shfrytezimit nga investitori?
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Pikerisht, KA QENE aeroport, e nuk eshte me. Zona eshte shpallur e mbrojtur qe ne vitin 2004. Me te njejten logjike qe po lexoj nga shume ne kete forum me qe paska qene Apollonia qytet, hajde te ndertojme nje qytet te ri mbi te edhe ti veme kazmen trashegimise kulturore.

Fatkeqesisht edukimi dhe ndergjegjesimi mjedisor ne Shqiperi jane ende ne nivelet e kultures afrikane dhe pushtetaret perfitojne pikerisht nga kjo gje duke "i shitur" investimet nen vellon e prosperitetit ekonomik. Ne fakt realiteti eshte krejt tjeter. Zonat e mbrojtura jane nen pronesi shteterore dhe shtetit nuk i duhet te kompensoje as kerkund per ndertime aty dhe zgjedh pikerisht keto zona "pa pronar" per te bere investime kolosale ne kurriz te natyres. Aeroporti mund te ndertohet ne qindra vende te tjera pa impakt mjedisor (bie fjala ne fushat e Risilise ne luginen e Lumit te Vlores ose ne pllajat e Kanines) por ne toka bujqesore shtetit do i duhet te kompensoje pronaret per token dhe i bien shkurt duke shitur natyren shqiptare. Paradoksi eshte qe i reklamojne keto invenstime "per turizem" kur ne fakt ato shkaterrojne pikerisht ate natyre per te cilen turistet do vijne te shohin.
As pllajat e kanines dhe as fushat e risilise nuk jane te pershtatshme, bregu i lumit eshte larg dhe pa infrastrukture kurse kanina eshte e ngritur me sa di une, aeroportet ndertohen sa me ulet. aeroporti duhet te jet midis vlores dhe fierit, vetem aty ka kuptim, ata mund ta benin nga ana tjeter e autostrades, po aty eshte me afer kodrave.
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
per te ndertuar ndoshta por si vendndodhje? duhet te jesh i lidhur me infrastrukture, vetem nese del rruga e lumit deri ne himare, dhe nese lidhet me aksin tjeter levan-tepelene, por sidoqofte ajo eshte zone pa ndonje zhvillim.
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Ato pak km bëhen, kurse natyrën vështirë ta ribësh pasi të jetë shkatërruar.
nuk po nenvleresoj rendesine e natyres, thjesht po thoja qe aty ku e kane piketuar si vend gjegrafik eshte i shkelqyer sepse nderthur vloren qe ka potencial per turizem dhe fierin qe ka industrine, dhe jo vetem aq por lidhet me levan-tepelene qe lidhet skajet jugore, dhe fier-berat per turizem kulturor,

faktikisht ku aeroport mund edhe te spostohej me shume ne drejtimin te fierit aty ku ke plot hapesire per te ndertuar dhe nuk ka asnje impakt ekologjik, por ndoshta kane zgjedhur pikerisht ate vend aty spese egziston nje piste e tille ... ose eshte ajo puna e shmangjes se shpronesimeve.
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Sa te besueshme jane kto te dhena? Une kam patur pershtypjen qe TIA kishte tarifat me te larta ne rajon, ndoshta jam ndikuar nga perceptimi ne publik.

Si mund te spjegohet qe ne kemi cmimet me te larta te biletave ne europe?
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Tarifat nuk jane e vetmja arsye qe biletat kane cmim te larte, sigurisht qe kompanite ajrore e kane shfrytezuar kte perceptim per te justifikuar cmimet ne stratosfere, para 2 vjetesh me lufthansen te vije nga dublini me ndalese ne frankfurt ne tetor, cmimi ishte aty te 190 euro, kurse kte vit ishte aty ke 320, asgje nuk e justifikon kte rritje cmimi.
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Nuk eshte vetem aeroporti arsyeja pse biletat jane shtrenjte, biles me eshte krijuar bindja qe kompanite ajrore jane ca rrob**** qe tallin sumen me udhetaret,

Po shikoja per nje bilete ne shkurt per ne shqiperi, zakonisht udhetoj me lufthansen dhe turkish airlines, cdo vit te meparshem me lufthansen, nga tetori e deri ne shkurt, me tranzit ne frankfurt, cmimet kane qene nga 180 deri ne 200 euro, kete vit 560 euro!!!!! Ose 300 euro me dy tranzite, mendo qe eshte periudha janar-shkurt, me nji fjal tallje bythe. Kurse turkish airline i ka fiks gjith kte periudhe 380. Kurse nese shkoj me ryanair nga dublini ne luton te londres dhe mar wizz air nga luton me tirane, cmimet jane 20 paund ikja dhe 45 paund ardhja, e gjith rruga shkon tek 100 euro vajtje ardhje....tani si mund te thuhet qe fajin e kane tarifat e aeroportit?
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Cmimet e biletave nuk vihen dosido, por ne pergjithesi eshte e kunderta e asaj qe thua ti. Ne vere eshte kollaj ta mbushesh aeroplanin me cfaredo lloj cmimi she te dalesh me fitim.
Eshte pikerisht ne dimer ku 500 extra euro per fluturim bejne diferencen. Ne dimer eshte me e veshtire te gelltiten tarifat e TIA.
Nuk ka kuptim kjo qe thua ti, cmimet e biletave historikisht dhe llogjikisht bien ne periudhat janar-shkurt, ajo qe the ti eshte absurde. Atehere me thuaj pse cdo vit te meparshem une me lufthansen nuk kam paguar me teper se 180 euro ne kete periudhe, mos valle jan 10 fishuar tarifat? Perse ne kte periudhe cdo vit te meparshem une kam qene ne gjendje te fluturoj vetem me nje ndalese ne frankfurt kurse kete vit fluturimet me nje ndalese ne frankfurt jane 580euro, vetem fluturimet me 2 ndalesa jane nga 320 euro. Kjo nenkupton krejtesisht te kunderten e asaj qe thua ti, pra kerkese la plot, ka jashtezakonisht shume interes per ne shqiperi, dhe kta ku***t ne vend qe ti ulin cmimet, i ngrene ne stratosfere, futja sa krahu shqiptareve.

Si ka mundesi qe wizz air fluturon me 70 paund vajtje ardhje nga luton ne tirana? Kta nuk paguajne tarifa?

Mos te permend turkish airlines qe i mbajne cmimet konstant dhe nuk bien kurr nen 380 minimumi ne cdo koh te vitit.

Nuk po them qe tarifat nuk jane faktor, sigurisht qe jane te larta, por jo qe te justifikojne kto lloj cmimesh. Perse lufthansa me te njejtat tarifa i kishte cmimet 180 euro deri dhe dilte me fitim, kurse sot i trefishon dhe mezi ku na dalka rentabel?
 

· Registered
Joined
·
2,332 Posts
Avash nje cik se ktu na cane koken e carit me te share ramen se e bete fakt te kryer qe di behej ai projekti i shemtuar, per cdo gje negativ ne kulm, gjithmone ne fund ngelni me gisht ne byth,vjeni bere bajat vetem te villni dini, une sinqerisht e mora te mireqene nga menyre se si kta jargaxhinj e bene muhabetin per ate projektin shemtire, per cdo gje pesimist mo vlla.
 
1 - 16 of 17 Posts
Top