SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

166241 Views 988 Replies 101 Participants Last post by  anonim12345
7
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
  • Like
Reactions: 2
1 - 20 of 989 Posts
Ndërtimi i aeroportit të Vlorës

Aeroporti i Vlorës – Negociatat e qeverisë me 3 kompanitë turke nisin pas 15 ditësh

  • Like
Reactions: 2
Shpenzimet për aeroportin e Vlorës – Tender 20 mln lekë për konsulencë ligjore e financiare

Rama ne Turqi/Faza e fundit e linjes ajrore

Rama: Aeroporti i Vlores hapet brenda 2020, do te konkurroje Rinasin

Së shpejti nis ndërtimi i aeroportit te Vlorëes/ Rama: Tarifat me te uleta

  • Like
Reactions: 2
Sa shum jan per tu ber edhe na duket sikur ska ndryshuar asgje😂 donese qeveria aktuale ka ber shum gjera sa nuk ishin ber 30 vjet sebashku
Si prsh cfare?
E para qytetet se ishin pothuajse te gjitha qytetet nje kaos total. Si dhe investimet qe jan ber ne sport etj etj
nga 2013 fillovi ekzistenca e shtetit se ishim nje anarki qe asnjeri nuk paguante drita e uj si edhe kush ti deshte qefi ndertonte shpin mbrenda tokes tende duk perfituar nga rasti qe shum ishin jasht shtetit ose gjenin tok edhe hajde nderto .. Nga ajo edhe vetem qe cdo kush ndertonte vend e pa vend atje shihet se sa shtet qesharak kishim
Pa ligje pa asgje.. Per mua Edi ka ber shtet ven ligje edhe e vuri ne fuksion nje shtet qe nuk ekzistonte nga cdo an si per ligje etj etj
nuk esht perfekt por ne krahasim me tjeret aj po punon
Edhe kush do qeverin e pd jan bashkhajduta qe kan perfituar nga kurizi i popullit nga cdo tematik qe tja nises sbarojn kur..
Po flet per shtetin dhe jo per nje komunale! Ne 8-te vjete qeverisje nuk eshte bere pothuajse asgje perjashto disa gjera te vogla. Ashtu sic mendoja ti fple se eshte bere me shume se ne 30 vjete te marra sebashku por nuk dhe asnje shembull per ndonje arritje te qenesishme.
Aeroporti i kuksit esht ber nga Qatar per luften e kosoves nuk e beri pd se po ta kishte ber do ta kishim aeroport ndekombetar!
Ishte dhurate e sheikut Zyed Bin Sultan Al Nahyan dhe ndertimi dhe mbarimi ka ndodhur ne kohen kur PD ishte ne pushtet pavaresisht se nuk kane merita per ndertimin e tij.

Edhe zdo jepte monopolin gjermanve per 45+ vite per vetem 1 aeroport ekzluziv!!
Duke e ditur qe ti flet kot me siguri e ke fjalen per TIA-n. Jo, ate koncesion e dha qeveria Nano dhe ishte per nje peridhe 20 vjecare jo 45-se!.

Edi Rama e prishi kte marveshje ne 2014 edhe paguajm koston e prishjes kesaj marveshje absurde edhe idiote
Edi Rama nuk prishi asgje koncesioni eshte akoma ne fuqi. Rama zgjati periudhen e koncesionit me 6/7 vjete te tjera me kusht qe te hiqej ekskluziviteti i fluturimeve nderkombetare nga TIA. E gjitha kjo me pretendimin se duhej te vendosej menjehere ne funksion aeroporti i Kukesit dhe me vone ai i Vlores. Kaluan tere ato vite dhe pervec zgjatjes se koncesionit te rinasit keta te tjeret as qe kane filluar pune dhe ai i Vlores eshte akoma tek faza e tenderimit.

Eshte mire qe kur te diskutosh ta kesh nje minimum informimi.
Shkollat me PPP qe po ndertohen pas 8-te vjete qeverisje dhe qe meritat gjithsesi po i pretendon Veliaj si iniciator i skemes. Shendetesia kaloi nga slogani ''falas'' tek lenia pasdore dhe vetem tek disa investime sporadike.

Kur permendet TURBINA te bien ko*et pertoke aq qesharake eshte. Rikonstruksioni i TOB eshte pozitiv por jo ndonje arritje e madhe.

Reformat e imponuara nga jashte ne leter nuk jane arritje e askujt.

Disa fasada dhe qendra qytetesh dhe qytezash jane minimumi qe duhej bere dhe faktikisht duhej te ishin pune te bashkive!.

Sillu dhe rrotullohu po tek vogelsirat dhe idiotesirat do te kthehesh. Qeveria me miliarda euro ne buxhet ne 8-te vjete (TETE VJETE) qeverisje nuk mundet kurrsesi te krenohet me pune komunalesh.

Investimet ne infrastrukture pothuajse te gjitha ne leter pavaresisht se te propaganduara intesivisht. Edhe ne diell ta lesh dicka per 8 vjete do te ndryshoje.

Ketu nuk mund te flitet as per deshtim por per katastrofe fare. Kane edhe guximin te mbushin gojen me lloqe propagande.
See less See more
Ky qenka konsumues i propagandes se rrjeteve sociale. Te befshin mire por propagandet mbaje per vehte mos na hidh tymin ne te tjereve qe jemi te kthjellet.

Shko tregoju grekeve arritjet e Rames nderkohe qe ti jeton ne greqi!.
Sme interesojn oligarket e kto karleqe te tjera un shikoj nje shtet qe fuksionon normal me ligje e me investime qe jan ber Shqiperia ndryshoj per fatin e mire.
Cdo vit vij ne Shqiperi edhe i shikoj si edhe e ndej ndryshimin.
Nga ligjet deri ne investimet reale
Vertete! Me degjo mua, nese eshte ashtu mos jeto me ne greqi por shko jeto ne parajsen imagjinare te Ramalandia. Po munde mos perto merr edhe teseren e partise se te gjithe ata qe mendojne si ty e kane nje.
  • Like
Reactions: 1
Rama ka bere keq krahasuar me cfare kishte premtuar dhe me cfare mund te bente.
Rama ka bere keq duke i dhene perparsi gjerave te parendesishme duke i bere prioritet.

Por krahasuar me kush dhe si eshte qeverisur me pare Rama jo vetem qe ka bere mir por ne disa fusha ka shkelqyer. Dhe ketu sdua te dukem fare sikur e mbeshtes sepse dy fjalite e para qe thash per mua dalin dhe mjaftojne per te mos merituar mandat te 3-te.

-Kush ka jetuar per vite ketu nuk mund ta mohoje qe spitalet jane me dinjitoze.
-Qe nuk ka me rralle kilometrike per te paguar gjoba, marre pensione, apo sherbime.
-Portali e-Albania eshte super sukses
-Qytete si Korca, Gjirokastra, Puka, Kopliku, Berati, Fieri, Vlora etj. mjafton te kthehesh tek faqet e para 2013 dhe secili e merr pergjigjen.
-Tirana eshte me mire sot sec ka qene ndonjehere
-Infrastruktura sportive ne bashkepunim me FSHF sot eshte shume here me moderne se ne endrren me te mire te militantit te PD-se.
-Rruget sot jane me te sigurta dhe me sinjalistike shume me te mire.
-Ne bujqesi eshte si dita me naten, tokat punohen dhe grantet shperndahen me mire (merite jo vetem e qeverise). Dikur u mbollen fidane ulliri ne Kukes dhe Diber, apo i harruat.
-Njerzit sot vene rrip sigurimi dhe kjo sado mund te duket gje banale dhe e vogel te gjithe e dine se me PD askush nuk e vinte sepse ishte trimeri.

Nuk e di cfare te shtoj me. Por mjafton te me permendesh ne fushe dhe jam un i gatshem ta vertetoj me fakte dhe prova qe kjo ka qene qeverisje mijra here me e mire sesa paraardhsja. Perjashto mbase "autostradat berishjane" qe besoj se eshte ezauruar si diskutim.
Po flas keshtu meqe krahasimi po behet me qeverisjen e PD-se se po te ishte krahasime me IDEALIN dhe PERPARIMIN vetem nja dy apo tre nga ato pikat do kisha permend.
Prandaj mos na hapni barkun me shpellaret e 2005-2013 (nuk po i llogaris fare ato te viteve 90') se kush ka jetu i mban mend mire se cfare behej,
-Shkatrruan ushtrine se e cuan per skrap.
-Spitalet ishin me mire te shtroheshe jasht se brenda, i coj te gjith njerzit tek privati.
-Sistemi arsimor me universitete private qe leshonin letra higjenike ne vend te diplomes.
-Cdo qytet pa perjashtim ishte kandahar ku ndertohej perdit pa leje, sa shtesa, sa ballkone, sa veranda deri tek pallate shumekateshe pa hipoteke.
-Korrupsioni ishte i shtrire ne cdo aspekt te jetes

Prandaj e perseris: Ne cilen fushe ka qene qeverisja e PD-se me e mire? Me thoni njeren
Tani te perdoresh kete sloganin ''me mire se c'ka qene'' nuk besoj se sherben per te treguar realisht dicka. Eshte si te thuash, qeveria e Nanos pas '97-es eshte me e mire se paraardhesja. No sh*t!!! E njejta gje me qeverine Berisha eshte me e mire se ajo e para 2005-es dhe normalisht edhe kjo me ate te 2013-es. Gjerat do te levizin nuk do te rrine statike por problemi eshte me cfare shpejtesie dhe cilesie behet kjo rritje. 8-te vjete tallje menerje...

Flasin pastaj per reforma e integrime. Ateher edhe qeverisja e meparshme mund te thote qe firmosi marreveshjen e asocim-stabilizimit, u antaresua ne NATO dhe arriti liberalizimin e vizave. Arritje keto qe hedhin ne uje cdo gje tjeter nga pasardhesit.

Per mua qe propaganden nuk e konsumoj keto ishin vendime kryekeput politike qe asgje nuk kishin me arritje dhe plotesim kriteresh nga ana e qeverise se kohes. Mjafton te permendesh ushtrine ne cfare gjendje katastrofike eshte sot e jo me te mendosh se 11-te vjete me pare plotesonim ndonje kriter faktik qe te mundesonte antaresimin ne organizate.

Sic e thashe, nese deshiron propagande ajo mund te perdoret fare mire nga kushdo. Keta sot jane mjeshtra ne fushen e tymnajes.

Investimet ne infrastrukture jane jashtezakonisht te kushtueshme. Me mire se ndertimi i hekurudhave dhe autostradave qe vendi deshperimisht ka nevoje perse mos te bejme rilindje urabane; fasada me shumice, ndonse zhvillim pozitiv, dhe foto dhe video per popullin sa te kenaqen.

Nje m*t hekurudhe Tirane - Durres me fonde te garantuara nga BE-ja kane gati 8-te vjete qe e shtyjne jo ne tetor, mars, gusht, vitin tjeter dhe tjetrin akoma ne pafundesi. Paaftesi ne limitet e qesharakes dhe deshperimit.

P.S Nuk mendoj aspak se kush vjen me pas (opozita) eshte me mire. Vetem mendimi i rikthimit te Berishes ne pushtet me rrenqeth dhe ben te vjell dhe aq me shume me njerez mbrapa si Balliu, Salianji, Noka, Paloka etje.

Berisha sa her vjen ne pushtet ndodh nje fatkeqesi dhe jo rastresisht. Ne '91-in nuk e kontrolloi nderrimin e pushtetit ne menyre paqesore por i nxiti njerezit te shkaterronin gjithcka sepse i perkiste sistemit komunist, pa menduar per te nesermen dhe se po demtohej prona publike (e te gjitheve). Ne luftrat ne jugosllavi theu embargon ndersa ne Shqiperi lejoi firmat piramidale qe na derguan ne kolaps total dhe pothuajse lufte civile ku serisht asetet e shtetit u plackiten. Kur u rikthye ne pushtet plasi Gerdeci. Marreveshja e detit me greqine etje etje.

Dhe jo, nuk po behej asnje krahasim ne komentet me pare por thjesht duhet kundershtuar kushdo qe i helmuar nga propaganda vjen e na tregon ketu se ne dy mandatet e fundit qenka bere me shume se 30 vjete te marra sebashku.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Which airport makes more sense and justification: Vlora or Kukes? In my opinion, Vlora may have more potential (tourism) than the outlying (peripheral) Kukes.
Actually for Kukes were never plans to have an airport, no feasibility study have been undertaken, and the government never planned to build one in the north let alone in that part of the country. It was a sheikh from United Arab Emirates who funded construction and paid out of his own pocket 15 million euros as an act of humanitarian support in honor of the city that had the major burden with the refugee crisis during the war in Kosova.

The Airport is currently undergoing a full reconstruction to meet all the required standards before being put into operation.
  • Like
Reactions: 3
Shqiperia vetem per 3 aeroporte ka nevoje. Per ate ne Tirane, Vlore dhe ne te ardhmen aeroportin sezonal turistik ne Sarande. Asnje tjeter perndryshe jane vetem lluks ndersa vendi ka nevoje per investime emergjente ne sektore te tjere.

Aeroporti i Kukesit eshte nje bonus qe nisi si dhurate e arabeve dhe sot po e sjellin ne parametrat e duhura per operim.

Jemi vend i vogel dhe i varfer por ketu duket se disa e harrojne.
Po ti nga Greqia ne Korce cfare konkurence do te ule per ty :LOL:
  • Like
Reactions: 1
Po normal Rama do me bo show politik dhe upgrade i Rinasit nuk i shet aq shume pordhe sa berja e nje aeroporti te ri aty ku dhe ka mandatin e deputetit. Show e fasade vajti gjithe qeverisja e tij, dhe me sa duket keshtu do ta mbylli.
Pavaresisht se ke te drejte per ato qe thua kur behet fjale per Rinasin puna eshte me e komplikuar dhe qeveria eshte e pafuqishme te beje dicka. Kontrata e koncesionarit e kishte te parashikuar kur pista dhe terminali duheshin zgjeruar por ama nese nuk permbushej ne te nuk kishte asnje penalizim, vetem keshilla. Kush ka bere ate kontrate skandaloze eshte fajtor per problematiken qe kalojme sot.
  • Like
Reactions: 2
^^ 2027
1 - 20 of 989 Posts
Top