SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

166204 Views 987 Replies 101 Participants Last post by  jurimecospace
7
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
  • Like
Reactions: 2
1 - 17 of 988 Posts
^^
Tr-Dr te pakten u deklarua qe nis vitin tjeter.
Ca gare nderkombetare, me siguri do e mare koncesionin Kastrati&Co qe kan mare cdo gje te mundshme ne Shqiperi.
:eek:kay:

^^
Rama vizitë në Itali për investimet dhe menaxhimin e aeroportit të Vlorës
Kryeministri shqiptar Edi Rama po zhvillon një vizitë në Itali. Ai ka mbërritur mbrëmjen e sotme në Bari për të marrë pjesën në forumin ndërkombëtar “Ekonomia Blu e Mesdheut-Mundësi zhvillimi dhe bashkëpunimi”, i cili do të zhvillohet nesër. Kreu i qeverisë shqiptare është pritur në Bari nga Presidenti i Rajonit të Pulias, Michele Emiliano.

Presidenti i Rajonit të Pulias shkruan se temë e diskutimeve do të jetë ekonomia dhe mjedisi, ndërsa sipas medieve pritet që të jetë edhe diskutimi për bashkëpunimin për aeroportin e ri të Vlorë, projekti i të cilit u prezantua pak ditë më parë nga Rama.
https://shqiptarja.com/lajm/rama-vi...estimet-dhe-menaxhimin-e-aeroportit-te-vlores
^^
Premtim elektoral,per tu injoruar dmth.
  • Like
Reactions: 2
Ne google nxjerr tendera nga kosova. Mbase eshte e bexhes edhe ajo.
Ps.
Mund te jete edhe kjo

Ka shume me ket emer, besoj kur te dalin ca detaje me teper do merret vesh. Nuk besoj se eshte kocoja por cfare sben vaki.
Pacolli ka ardhur shpesh ne Shqiperi dhe per takime private muajt e fundit,ndoshta kane qene takime pune ne lidhje dhe me aeroportin.
I erdhi Dita Bexhetit me vepru ne Shqiperi.
Po se ka vite qe 'qan',jo sme lene te investoj etj.

Pacolli do te shkaterroj Divjaken dhe parkun kombetar te 'Karavastase'.Uroj shume qe te mos ta prekin me dore e ta lene sic e ka bere natyra.Po futen dhe aty beton ath ne hale vafshin sic kane bere me monstrat ne Durres,Shengjin,Vlore e Sarande.
  • Like
Reactions: 3

3 Vjet per ta mbaru. QR.
A ka per tu bere ndonjehere thuaj.Mos katandiset sic ndodh shpesh ne Shqiperi me rruge e projekte te tjera,e nis Lena...ca vite pushim dhe e mbyll Prena.

Personalisht,me duket sh luks ky aeroport se Tirana eshte sh afer,por do ishte sh mire nje aeroport i vogel diku ne rrethinat e Sarandes per sezonin e veres.Se di ca llogarish kane bere kur i kane rene lapsit..🤷🏻‍♂️

Keto kompanite Zviceriane duken fantazem.Njesoj si zvicerianet e Metes per SGS.(kontrolli teknik i mjeteve).

Pastaj po erdhi Basha ne pushtet do I anuloj te gjitha tenderat dhe do zvarriten nja 10 vjet projektet 🤦🏻‍♂️
Shiko,keto projekte e tendera para zgjedhjeve kuptohet qe jane qoka elektorale.Ju duhet mbeshtetje per vota nga biznesmenet dhe hapin krahun.

Nrm,nese PD do vij ne pushtet,keto projekte do ngecin,njesoj sic ngecen cfare nisi PD kur e mori Rama.

Rama perfundimisht do mbahet mend si KM i projekteve dhe i asgjeje te zbatuar.Nuk beri nje rruge,kanalizime etj,por ama kemi vullnet per aeroport 140 mil euro.

Si projektet e Berishes 2 me kuvendin,piramiden etj.Sa here jane degradim,merren me piktura femijesh.
Pse thot do ti kushtoj taksapaguesve a nuk eshte dhen me koncesion disa vjecar ku investimin e ben privati ?
Nese koncesioni deshton apo nese nuk realizon fitime.

Ajo që Rama nuk deklaroi dhe që del qartë nga dokumentet e tenderit është që jo shumë janë të bindur për suksesin ekonomik të këtij aeroporti ndërsa taksapaguesit do të detyrohen të paguajnë 138 milionë euro, ose afërsisht 40 për qind më shumë se sa kostoja e ndërtimit, në rast se koncesioni dështon apo nuk realizon fitime
  • Like
Reactions: 1
Aeroporti ne Vlore eshte i domosdoshem dhe ka per te rivalizuar fort me Rinasin. Nese hyjne linjat low cost aty ka per tu bere numri nje ne Shqiperi. Keto shkrimet qe do paguaje taksapaguesi shqiptar jane thjesht perralla. Ekzaktesisht e njejta marreveshje ishte dhe kur u ndertua terminali i ri i Rinasit por kurre nuk u pagua koncensionari nga buxheti i shtetit pasi rritja e pasagjereve ishte spektakolare, pertej parashikimeve me optimiste. Besoj qe aeroporti i Vlores ka per te qene akoma me i suksesshem. Pacolli di ku i hedh parate dhe projektet e tij jane cilesore.Nuk e di pse ne shqiptaret kemi gjithnje deshire ta nenvleresojme sojin tone, edhe kur faktet flasin te kunderten.
Se mos e dime ne si u pagua koncesionari,ne ca forme etj.
1 - 17 of 988 Posts
Top