SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

135111 Views 764 Replies 89 Participants Last post by  lubardos
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
1 - 19 of 58 Posts
Organizata mjedisore Europiane EuroNatur kunder vendndodhjes se perzgjedhur per aeroportin e Vlores. Eshte brenda nje zone te mbrojtur:

https://www.euronatur.org/en/news/detail/news/albania-plans-to-build-airport-in-protected-area/


Albania plans to build airport in protected area
02/02/2018

New international airport to be constructed in Narta Lagoon ++ Albanian parliament approved the project yesterday ++ EuroNatur and its partners call for an earnest environmental impact assessment

In an open letter to Albanian Prime Minister Edi Rama, EuroNatur CEO Gabriel Schwaderer calls for an environmental impact assessment that meets international standards. “We are convinced that a serious assessment can only conclude that the planned airport is incompatible with preserving the Narta-Vjosa ecosystem”, Schwaderer writes in his letter.

Stretching over 42 km², the Narta Lagoon is situated at the Southern part of the Vjosa river mouth, where one of the last unblocked wild rivers of Europe (apart from Russia) flows into the Adriatic Sea in a largely untouched coastal strip. The area is vital for bird migration along the Adriatic coastline and is an important feeding ground of the endangered Dalmatian pelican.

Despite the fact that the Narta Lagoon is a protected area, the Albanian government plans to build an airport right there to boost tourism in the south of the country. Construction works are set to begin already this year. “Building an airport in this place would irreversibly damage the ecosystem”, Schwaderer warns.
Pikerisht, KA QENE aeroport, e nuk eshte me. Zona eshte shpallur e mbrojtur qe ne vitin 2004. Me te njejten logjike qe po lexoj nga shume ne kete forum me qe paska qene Apollonia qytet, hajde te ndertojme nje qytet te ri mbi te edhe ti veme kazmen trashegimise kulturore.

Fatkeqesisht edukimi dhe ndergjegjesimi mjedisor ne Shqiperi jane ende ne nivelet e kultures afrikane dhe pushtetaret perfitojne pikerisht nga kjo gje duke "i shitur" investimet nen vellon e prosperitetit ekonomik. Ne fakt realiteti eshte krejt tjeter. Zonat e mbrojtura jane nen pronesi shteterore dhe shtetit nuk i duhet te kompensoje as kerkund per ndertime aty dhe zgjedh pikerisht keto zona "pa pronar" per te bere investime kolosale ne kurriz te natyres. Aeroporti mund te ndertohet ne qindra vende te tjera pa impakt mjedisor (bie fjala ne fushat e Risilise ne luginen e Lumit te Vlores ose ne pllajat e Kanines) por ne toka bujqesore shtetit do i duhet te kompensoje pronaret per token dhe i bien shkurt duke shitur natyren shqiptare. Paradoksi eshte qe i reklamojne keto invenstime "per turizem" kur ne fakt ato shkaterrojne pikerisht ate natyre per te cilen turistet do vijne te shohin.
Si te qenka e mbrojtur kur aty paska qen gjithmon nje pist e aeroportit.
Po keta ekologet nuk kan se me cfar te mirren ter diten, edhe i dalin gjithckaje kunder.
^^

Argumentim tipik pas nje deshtimi ne qeverisje dhe marrje vendimi pa studime perkatese. Praktikisht zoti Dedej thote qe meqe u kujtuam qe kjo zone na binka ne zone te mbrojtur atehere po e heqim kete pjese nga zona e mbrojtur qe te jemi ne rregull. Pra me pak fjale te mbulojme m* me sh*. Bene nje gabim qe dhane leje per ne zone te mbrojtur dhe tani duan te bejne gabim tjeter per te hequr siperfaqen nga zona e mbrojtur. Keta nuk kane koncept qeverisjeje fare.
  • Like
Reactions: Korca Forever
Ke ndonje studim qe po ben kete deklaraten qe autostrada nuk ka sjelle asnje shqetesim? Ke numrat e shpendeve para dhe pas ndertimit te autostrades? Ke ndonje studim shkencor? Apo bjeri ti biem, themi deklarata per te justifikuar ndertime vend e pa vend qe po shkaterrojne dhe te vetmen gje qe na kishte mbetur tamam: natyren.

Do vije koha qe do themi te na rrojne aeroportet dhe autostradat, po se cfare do shohin njerezit qe do udhetojne ne to, nje zot e di. Natyra eshte e pakthyeshme, duhen bere investime me studime mjedisore dhe strategjike, jo bjeri ti biem ku t'i doje qejfi investitorit.
  • Like
Reactions: ROADFAN
Aeroportet nuk mund te ndertohen kryesi ne brendesi te zonave te mbrojtura. Fakti qe laguna ka marre jete nga ndalimi i gjuetise nuk do te thote qe tani hajde ta 'vdesim' me ndertimin e aeroportit.
  • Like
Reactions: ROADFAN
Aeroporti eshte ndertuar, por e shohin dhe perdorin vetem ata qe kane filtrat e Rilindjes. Edvini vete fluturon nga Vlora cdo jave. Iu thafte goja atyre qe thone qe nuk eshte bere e nuk do behet. Eshte bere, por eshte ekskluziv i rilindasve. Ne te tjeret nuk e shohim dot, nuk kemi as kapacitetin mendor per ta perceptuar ekzistencen e tij.
  • Like
Reactions: ROADFAN
Argumentet me te deshtuara qe kam lexuar deri me tani.

Krahasimi me aeroportet rajonale tregon pikerisht DESHTIMIN total te TIA. Shkupi ka 2+ milione ne vit edhe pse Maqedonia gjithsej regjistron 500 mije turiste ne vit. Shqiperia me 6.6 milione turiste te regjistruar kete vit, mezi kapi 3 milionshin.

Me diasporen dhe turizmin qe ka Shqiperia TIA duhet ti kishte pa frike 5 apo 6 milione pasagjere/vit.

Po. TIA eshte histori suksesi.
E mori me 700 mije pasagjere dhe e ka cuar me mbi 3 mln.
Vetem taksa qe merr shteti nga pasagjeret eshte mbi 30mln € ne vit.
Pa permendur taksat e tjera.

Krahasuar me aereportet e rajonit, pervec Serbise dhe Kroacise, kemi diference te dukshme me cdo aereoport tjeter:
Shkupi 2 mln
Podgorica 1 mln
Kosova 2 mln
Ljubljana 1.8 mln
Zagreb 3.3 mln
Beograd 5.6
E di qe argumenti tjeter eshte: po cmimet?
Cmimet ne kete lloj ekonomie i vendos tregu.

Kemi leke pa i paguajme...

Sa per ekonomine e tregut qenke ekspert i papare!!! Ne cfare lloj ekonomie cmimet i vendoska tregu ku i vetmi ofrues eshte monopol total???!!! Cmimet e TIA i vendos monopoli dhe kaq. Nuk ekziston konkurrenca nuk ekziston kerkese-oferta kur ke monopol. Nuk kemi leke pa i paguajme, por skemi cbejme se po na q*n ne bythe monopoli, o teveqel!

Shkoni mbaroni 8-vjecaren para se te postoni ne forum se late nam
  • Like
Reactions: Lt_G and erv94
Dy janë arsyet e kësaj mbrojtje të flaktë të "suksesit" të TIAs nga ana jote. Me sa po shoh ti je ai qe po e mbron flaktasi "suksesin" e TIA, ndaj ai që ka qejf të q*het në bythë nga kinezët je ti e jo unë. :banana::lol:

Ose punon te TIA me këto që thua...

Uroj të jetë kjo e dyta, se kinezët janë dhe popullsi e madhe... :lol:

Degjo nuk ta kam fajin une per ate qe te ka bere monopoli ty, prandaj mos me shaj mua, por ruaj te mbrapmen.
Me gjeni nje kompani ajrore qe ankohet per tarifat e TIA. Nga ana tjeter, e keni pyetur veten pse nje bilete fillon te shitet me 30-40€ dhe shume shpejt dhjetefishohet?
Ore ti vazhdon të mbetesh analfabet, ose do të na shesesh qejfin që bën nga shpimi që të bën TIA si sukses se spo merret vesh. Po ja u ankuan kompanitë për tarifat e ça pastaj? Ku do ulen po nuk u ulën në Rinas, në p*dh të arushës do ulen?! Ju rrujt TIA-s se ankohen kompanitë, ai aeroport i vetëm është. Monopoli nuk pjerdh shumë për ankesa nëse nuk e ke kuptuar deri më tani.
Dhjetëra herë ndër vite kompanitë low-cost si Wizzair, Ryanair dhe Easyjet kur janë pyetur pse nuk vinin në Rinas kanë thënë shprehimisht se tarifat që ka aeroporti janë bërë pengesë. Vitet e fundit kanë filluar të operojnë vetëm sepse ja justifikon kërkesa e jashtëzakonshme që ekziston për Rinas. Madje kur Wizzair filloi para disa vitesh të fluturojë së pari në Rinas nga Budapesti, filloi në të njëjtën kohë si me Podgoricën, Prishtinën dhe Sarajevën. Për të gjitha këto çmimi fillestar ishte me 19 euro one way dhe vetëm për Tiranën fillonte me 29 euro one way. 10 eurot ekstra ishin pikërisht tarifat më të larta që operonte Rinasi.

Shëndet tani, ik andej nga Rinasi të të fusin ndonjë avion kinezët.
Nje artikull qe flet per mashtrimin qe iu be shqiptareve nga qeveria Rama 5 vjet te shkuara (2015) kur ja zgjaten koncensionin Rinasit me "premtimin" se per 2 vjet Kukesi do ishte operacional dhe se Vlora do kishte filluar ndertimin dhe do ishte drejt finalizimit. Rezultati ishte i qarte, as Kukesi u hap ne 2017, e as Vlora nuk u be, por vetem koncensionit iu zgjat kontrata edhe me 2 vjet per nje dem te perllogaritur ne buxhetin e shtetit prej 30 milione euro

Te presim te zgjuarit e forumit tani te fillojne me klishete "te ka derguar Lulka dhe Mona"...

https://www.ocnal.com/2019/12/kukes-and-vlora-airports-remain-on.html

Kukes and Vlora airports remain on paper; Tirana Airport a monopoly for several other years
By Oculus News 17 days ago rinas, tickets

In Kukes, the airport should have been operational by 2017. How the Albanians have been cheated with the liberalization just on paper for the extension of over two-year of the concession with damage to the state budget with over € 30 million.

Kukes Airport should have been in operation since two years, under the plans of the Albanian government which extended the concession of Rinas Airport exactly of why it "accepted" the market liberalization. But today when we talk about four years after the negotiations and 2 years when Kukes Airport should have been operational, nothing has changed and Kukes remains a 3D project, a copy-paste design, while procedures for Vlora airport have been opened in December 2019 .

But how does Rinas continue to be a monopoly on the Albanian market and why trumpeting market liberalization has been done to increase the value of the concession, to which after 20 years of operation were added at least two more years, while the net profits exceed the 15 million euros per year. So de facto the damage caused to the Albanian budget only by the extension of the concession is at least 30m euros, as much as the airport profit in two years, without including the high costs of the tickets.

In 2015 the Rama1 government extended the concession period of Rinas Airport for two more years in exchange for the release of the international flight franchise that this airport had secured with the Nano government. The alibi to extend the deadline by 2 years for a new entrant into the airport services market and by another 0.5 years for the operation of a second airport has already resulted in a maneuver to increase the value of the concessionaire's shares.
Me fal pse gabimet drejtshkrimore te Oculus te tregojne ty nese eshte hapur apo nuk eshte hapur Kukesi dhe Vlora??? Po te ishte shkruar ne rregull dhe po te thoshte qe jane hapur ti do e besoje? Wtf dude.

Ato qe shkruhen aty jane 100% te verteta pavaresisht gjuhes se perdorur. A ta premtoi Edi Rama Kukesin te hapur ne 2017? Ku e ke? A ja zgjati koncensionin Rinasit Edi Rama me premtimin ne popull se do liberalizohet tregu dhe do shtohet konkurrenca me hapjen e dy aeroporteve te reja? Ku i ke?
Nese gjen nje gabim faktual shkruaje dhe vertetoje po mos u be be cinike/pedant tani per vogelsira triviale kur ne po na gllaberon problemi real.

Ai po te tregon ujkun e ti po sheh per gjurme i thone kesaj... hej zot, prandaj na shtypin Edi Rama me zagaret e tij te indoktrinuar neve, se njerezit me mend hutohen pas vogelsirave dhe merren me debate shterpe, duke mos u perqendruar te problemet reale.
Po, mund ta thuash qe fajin e kane tarifat e aeroportit. Madje ato jane fajtori kryesor, bashke me faktin qe nuk ka aeroport tjeter konkurrent ne Shqiperi. Sepse keto kompani punojne ne qindra aeroporte te tjera dhe jo vetem ne Tirane. Por vetem ne Tirane sheh absurditete te tilla me cmimet.

Faji per mua eshte i qarte. Tarifat e cmendura te Rinasit qe i ka sepse eshte aeroporti i vetem dhe nuk i rruhet shume me i ul, se nuk ka kush ti beje konkurrence serioze, sidomos per pasagjeret bussiness. Per pasagjeret qe e kane me nge dhe mund te humbin 4-5 ore me shume me rruge tokesore i bejne konkurrence Podgorica, Prishtina, Shkupi dhe Ohri. Prape se prape fitimin brenda e ka TIA edhe me humbjen e pasagjereve low-cost ne aeroportet e tjera rreth e qark.

A po te hapej nje aeroport tjeter jo me sh se 2 ore larg nga Tirana, si psh Kukesi apo Vlora atehere do fillonin te krruanin koken zoterinjte e Rinasit. Po normal qe e kane rregullu me shokun Ed Rama dhe me paraardhesit e tij qe kjo gje mos te ndodhe derisa ta kene mjele mire kete popull.
Debati sa aeroporte duhen eshte gjithmone interesant, sepse ne vetvete perfaqeson nje tregues se sa duhet te zhvillohet vendi. Duke pare vendet e Bashkimit Europian nje gje eshte e qarte, sa me shume aeroporte nderkombetare civile aq me i zhvilluar nje vend. Kuptohet qe popullsia, siperfaqja dhe terreni luajne nje rol shume te madh. Sa me e madhe siperfaqja dhe popullsia aq me shume aeroporte duhen. Por edhe terreni ka te beje shume, nqs nje vend eshte shumica fushor dhe i aksesueshem me trena dhe rruge, normal qe bie dhe numri i aeroporteve qe nevojiten.

Krahasimi me i thjeshte eshte per te pare vende te BE qe i kemi fqinje dhe me te cilat kemi pak a shume te njejtat karakteristika fiziko-gjeografike, psh me Kroacine. Nqs Kroacia me 4.2 milion banore ka 9 aeroporte nderkombetare, atehere nga nje llogari e thjeshte Shqiperia me 2.8 milion banore duhet te synoje per te patur 6 aeroporte nderkombetare. Po ja ta zeme se Kroacia ka shtrirje me te madhe te bregdetit dhe densitet me te ulet banoresh dhe 2 nga ato 9 i ka neper ishuj per akses me te shpejte turistesh, serish Shqiperia per te patur te njejten "mesatare" duhet te kishte se paku 4 aeroporte nderkombetare.
Jo me kot Lituania qe ka popullsi pothuajse te barabarte me Shqiperine ka 4 aeroporte nderkombetare.

Ndaj 4 aeroporte te mos na duken shume, se nuk jane shume nese duam te arrijme nje mesatare europiane te konektivitetit ajror.
Gjithsesi nuk mund te rri pa ri-thene, qe Vlora eshte nje investim i kote dhe i deshtuar, qe me shume do sjelle gropa borxhesh dhe deshtime financiare se sa sukses per pasagjeret. Me finalizimin e autostrades Thumane-Fier, Rinasi do jete me pak se 1 ore e gjysem nga Vlora. Nje ore e gjysem largesi nga aeroporti tjeter nderkombetar eshte hicgje ne aspektin e fitimit te kohes krahasuar me kostot (psh Beauvois eshte 2 ORE larg Parisit dhe prape njerezit qe duan te fluturojne lire per ne Paris marrin fluturime per aty). Ja vlen njemije here me shume te investohet ne 'upgrade'n e Rinasit dhe kthimin e tij ne nje 'hub' Ballkanik, per te perballuar se paku 7-8 milione pasagjere/vit, se sa te besh nje aeroport te tere nga fillimi ne Vlore, ku kostoja mjedisore do te jete e jashtezakonshme, si edhe rreziku i permbytjeve do te jete konstant me ndryshimet klimatike. Nese Vlora do kete sukses si aeroport do kete vetem se do ti 'vjedhe' pasagjere Rinasit dhe Tiranes, jo se do krijoje nje pol te ri transporti per ti sherbyer zones me gjere. Nje aeroport kudo tjeter midis Dhermiut dhe Sarandes do kishte ku e ku me shume sens se sa aeroporti i Vlores ne lokacionin ku planifikohet. Aeroport me me shume sens ne aspektin turistik eshte Saranda (ose Gjirokastra nqs do ti japesh nje dimension me te gjere per turizem detar, kulturor dhe malor bashke). Saranda vetem me linjat ballkanike Prishtine-Sarande, Shkup-Sarande, Beograd-Sarande apo Sarajeve-Sarande do kishte mjaftueshem sukses ne sezonin e veres, per te mos llogaritur linjat e tjera europiane me Europen qendrore dhe Lindore.
Kukesi patjeter qe do finalizuar se eshte dhurate dhe gomarit te falur nuk i shihen dhembet, por vihet ne pune, pra ka sens ne aspektin ekonomik.
Nje tjeter aeroport qe nuk diskutohet pothuajse fare por qe une besoj do kishte sukses te jashtezakonshem eshte Korca. Korca ka nje diaspore shume te madhe dhe gjendet ne udhekryqin ballkanik qe lidh krahinat e gjera te juglindjes me Greqine e Maqedonine. Per te mos folur per potencialin e jashtezakonshem turistik kulturor dhe malor.
Idealisht nese ne momentin e anetaresimit ne BE do kishim aktive aeroportet e Rinasit, Sarandes, Korces dhe Kukesit, besoj qe do ishim ne nje mesatare shume te kenaqshme europiane.
  • Like
Reactions: Skenderbeu_Korce
Ke shume te drejte, ndaj them qe pa rregulluar Rinasin, eshte i kote cdo investim tjeter aeroportual. Turp e faqja e zeze, kur na vijne miq nga jashte dhe porta hyrese ne Shqiperi eshte ai aeroportuc qe duket sikur eshte aeroporti i ndonje fshati polak dhe jo i kryeqytetit te Shqiperise dhe qendres ekonomike, kulturore e sociale te te gjithe shqiptareve.

Vetem pas upgrade-s se Rinasit duhet menduhar per ndertime aeroportesh te tjera, por ne vende te mirestudiuara dhe jo ne Narte te Vlores qe me nje te dhene gazit te makines vajte aty. Kukesi ka sens se shumica e punes eshte bere hapur dhe do vene ne pune, por asnje budallek tjeter nuk ka sens pa i bere nje investim mire e mire Rinasit me nje plan perballimi pasagjeresh per te pakten 30 vjet.

Po normal Rama do me bo show politik dhe upgrade i Rinasit nuk i shet aq shume pordhe sa berja e nje aeroporti te ri aty ku dhe ka mandatin e deputetit. Show e fasade vajti gjithe qeverisja e tij, dhe me sa duket keshtu do ta mbylli.
O zot ca budalliqe degjon ketu. Shqiperia nuk ka as nje aeroport te sakte e ju thoni duen aeroporte te reja ne cdo fshat. Para pak ditesh u nisa nga Rinasi dhe u bllokua aji krahu qe ngrihet e ulet per makinat qe futen para aeroportit. U be rradha e makinave 100 metra, nje shfaqje qesharake sepse vetem nga ajo rrugice e vogel mund te futen makinat para aeroportit. U desh shume kohe qe “ustaj” ta rregullonte dhe u detyruan njerezit te dilnin nga makina ne mes te rruges me valixhe per te hyr ne aeroport. Mos te flasim pastaj edhe per banjot qesharake dhe WiFi Internet qe nuk punon kurre. Ose per rradha qe shkon 1 ore sa per te kaluar 20 veta e ne fund avioni kur hyn ne piste detyrohet te shkoj ne fund te pistes dhe pastaj te bej kthes 360 grad per tu nisur sepse nuk ka asnje rruge lidhese me pisten. Nje menaxhim qesharak dhe nje godine qe nuk permbush asnje lloj standarti per ditet e sotme. Pra Shqiperia nuk ka as NJE aeroport tamam dhe dumbabsat flutorojn me pras duke then jo po duen dhe 6 aeroporte te tjera.
  • Like
Reactions: Skenderbeu_Korce
No, I have not been in Poland in fact. I apologise, I didn't mean to offend your countryside, it was a stupid comparison to make my point that Tirana's airport is not up to par to serve a capital city like Tirana.

Once, again apologies, lots of love for all Polish people and their amazing countryside :)
@lubardos
o_O
Have you ever been to Polish countrysie?:)
Polish thread dedicated airports and air transport
  • Like
Reactions: ABWera
I believe that when you come as a 'tourist' once or twice at Tirana airport you tend to tolerate more the problems that are there. I once had a friend from the Netherlands that landed for the first time in Rinas and the first thing he told me was "What a cute little airport! I thought it was going to be a much larger one". He actually liked the airport because it was 'cute and little', but he probably will fly once or twice maximum to that airport. For Tirana inhabitants (or even wider for all Albanians) that fly every time from that airport is at best "boring as hell" and at worst a "nightmare" with people, especially in summer time. Not considering this year because of the pandemic, last year to go through Rinas in July-August was a total nightmare, queuing long lines, not having a seating area to wait for the flight, be that before check-in or after check-in, not having a decent wifi connection (not even paid ones!), being obliged to sit in a cafe or bar because there is no more space, having a duty-free shopping area that is the most ridiculous size ever, etc etc.

So yes, I agree with you for a tourist that comes once or twice "its not the best, but can't complain either". For a local that has to take ALL the flights through Rinas, is a shame and a disgrace.
Ok pra Rinasi qenka ok me kapacitet, komoditet dhe cmime...

Atehere per cfare na duhen aeroportet e tjera?
Une nuk fluturoj aq shume, por ato raste qe kam kaluar nga Rinasi, cdo gje ka qene komode dhe ne vendin e vet.
Kam percjelle dhe miq(italiane qe punojne ne Shqiperi) dhe ka pasur raste qe kemi shkuar 20-30 min para nisjes dhe e kane kapur fluturimin. Shume komod ne kete drejtim.
E vetmja gje qe me vjen inat per Rinasin tani eshte qe, sapo WizzAir krijoi bazen aty dhe cmimet rane, na mbyllen ne Shqiperi. Por, dite me te mira do vine ...
Ishte ironike, se po na e nxirrje Rinasin qe i ka te gjitha ne rregull. Nderkohe qe ne nje cope Maqedonie te shkosh, ne Shkup, dhe hap syte si ka mundesi qe nje aeroport me nr pasagjeresh vjetor sa 60% e Rinasit ka nje terminal qe eshte 3fishi i Rinasit ne madhesi dhe facilitete.

Dakord qe ja ke mbush mendjen vetes qe Rinasi ju duket i bollshem, komod dhe me cmime te arsyeshme, por faktet mbeten fakte dhe nuk ndryshohen dot sado brockulla te kepusim une e ti ketu. Shih cfare trajtimi pasagjeresh ne nje cope Shkupi per tu futur ne terminal dhe shif cfare trajtimi "komod" ne Tirane:

705398


705393
I Vlores duhet per aereoport turistik. Kur shkojme ne Turqi, nje nga pyetjet qe bejme eshte: sa larg Antalyas eshte hoteli. Cdo hotel mbi 2h na duket larg. Mendo nje turist qe vjen per ne Dhermi apo Himare, nga Tirana duhet te beje dhe 3-4h me Autobus, nderkohe qe nga Vlora kjo kohe shkurtohet me te pakten 2h(ne vere)

Ndersa i Kukesit, sic eshte thene ketu, ishte thjesht nje dhurate dhe, si cdo dhurate, sa ta mbash ne bufe', me mire merre perdore.

Anullohet serish tenderi per Aeroportin e Vlores. Pak muaj me para pata thene qe nuk ka shance te realizohet ky investim, te pakten per nja 5-6 vite te mira, se goditja qe i ka dhene pandemia sektorit te transportit ajror do te jete shume e veshtire per tu rekuperuar dhe asnje investitor me mend ne koke nuk do ndermerrte nje risk te tille si ndertimi i nje aeroporti nga fillimi ne fund. Vlora ne lokacionin qe parashikohej kishte shume pikepyetje pa ndodhur pandemia dhe tani kjo i vuri vulen. Zona e Akernise ne te gjitha studimet e kryera ka rreziqe permbytjesh te perhershme dhe me ngrohjen globale situata vetem do vije duke u perkeqesuar ne kete aspekt.

Duhet ti therrasi mendjes Rama qe Vlora eshte nje enderr me sy hapur per momentin dhe te pakten te fokusohet ti beje upgrade Rinasit ne negociata me koncensionarin. Ne kete periudhe me trafik te reduktuar ndjeshem dhe punimet per zgjerimin dhe permiresimin e Rinasit do jene me te lehta per tu kryer.

Nderkohe Balluki vazhdon me brockullat qe ne fund te marsit do kemi fluturime ne Kukes... mbase do bejne ndonje fluturim per qejf me avionet private (qe tani mund ta besh nje te tille ne Kukes), po fluturime me pasagjere ne fund te Marsit mund te kete aq sa fluturon kjo qeveri me presh ne b*the. Ose mbase e kishte per mars 2030.
  • Like
Reactions: Skenderbeu_Korce
Balluku i paska rregullu balluket si pjeshke, po aeroporti lesh ka per tu bo.
  • Like
Reactions: Agim-katana
1 - 19 of 58 Posts
Top