SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

167117 Views 998 Replies 101 Participants Last post by  shqipo
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
7
  • Like
Reactions: 2
1 - 10 of 999 Posts
Do ishte fat i madh nese do e merte "Aeroporti di Puglia", se eshte ndermarje shteterore italiane me 4 aeroporte nen menaxhim dhe qe mund te thithe fondet evropiane por sbesoj se do e fitoj se eshte teper serioze per tu fut ne allishverishet shqiptare.
Fat i madh nese do e marri nje shoqeri shteterore provinciale italiane??? Aeroportet italiane jane cope cope edhe ato kryesoret, jo me ato te Italise se jugut. S'ka asgje serioze per aeroportet e Pulias.
  • Like
Reactions: 2
Ndjesë, por suksesi duhet matur me diçka.
Nëse matet me llafe portalesh, ti ke të drejtë:
Na ka vjedhur dhe mashtruar, por pse ke këtë mendim?

Unë i hodha një sy tarifave që aplikojnë aereoportet rrotull nesh dhe krahasova dy tarifa që janë lehtësisht të kuptueshme:

1. Tarifa për çdo pasagjer (PASSENGER SERVICE FEE)
TIA: €12.5 për > 12 vjeç dhe €5 për 2-12vjeç
Shkupi: €11.5 për > 2 vjeç
Podgorica: €15 për > 2 vjeç
Beogradi: €16.5 për > 2 vjeç
Zagrebi: €17.5 për > 2 vjeç
Prishtina: €12.53 për > 2 vjeç

2. Tarifa për sigurinë (SECURITY FEE)
TIA: €4/për pasagjerët që nisen
Shkupi: €6.5/për pasagjerët që nisen
Podgorica: €1.5/për pasagjerët që nisen
Beogradi: €4.48/për pasagjerët që nisen
Zagrebi: €6.5/për pasagjerët që nisen
Prishtina: €6/për pasagjerët që nisen

Po ta shikosh, TIA ka tarifën më të ulët se çdo aereoport tjetër në rajon.
Pra, na "vjedh" (nje koncept i trashëguar nga koha kur kapitalistët konsideroheshin e keqja më e madhe, tani e zëvendësuar me fjalën "oligarkë" nga ata që komunizmi u ka lënë rrënjë të thella në...) më pak se maqedonasit, kosovarët, serbët apo kroatët
S'dua te te sulmoj ty por keto jane genjeshtra. I kam pare vete tarifat per Shkupin dhe Prishtinen ne krahasim me Tiranen, dhe ne Tirane jane me te larta. Nuk e di nga i ke nxjerre ti keta numra por te lutem mos genje. Dhe sa per dijeni asnje aeroport nuk nxjerr totalin per pasagjer, por duhet te shtosh te gjithe tarifat individuale per cdo sherbim qe kryen aeroporti. Sa eshte tarifa e uljes per cdo avion? Sa eshte tarifa per ndricimin naten? Sa eshte tarifa per shkarkimin e valixheve? Po sherbimi i karburantit? Po gjerat e tjera? Ndoshta ne ditet ne vazhdim, po pata kohe, do i kontrolloj prape tarifat e aeroporteve dhe do i ve totalet e detajuara ketu per cdo aeroport. Dhe te mos flasim pastaj per zbritjet (subvencionet) qe aplikojne aeroportet e tjera.

Dhe Hochtief me pare dhe kinezet tani s'kane bere gje fare. Aeroportet e Shkupit dhe Prishtines jane sa dyfishi i ketij tonit dhe me me pak pasagjere. Rritja e numrit te pasagjereve ka ardhur per shume arsye duke nisur qe nga rritja ekonomike e Shqiperise si vend ne zhvillim (me thuaj cili vend ne Europen lindore, pervec Bosnjes, s'ka patur rritje marramendese?), heqja e vizave, zbulimi i Shqiperise nga turistet. Nqs Maqedonia dhe Kosova do kishin det do shikoje aty me shume pasagjere se ne Shqiperi.
See less See more
S'dua te te sulmoj ty por keto jane genjeshtra.
Te quash genjeshtar pa dhene te verteten eshte minimalisht mungese respekti.
Une e harxhova ate pak kohe dhe nxora shifrat qe postova.

Me poshte eshte burimi i informacionit tim:
TIA
http://www.tirana-airport.com/media/14746360874618AirportCharges2016(3).pdf
Shkupi:
http://skp.airports.com.mk/Upload/Downloads/SKP Aviation Services pricelist 2019.pdf
Mali i Zi:
http://www.montenegroairports.com/files/Pricelist _2014.pdf
Beogradi:
https://beg.aero/sites/belgrade/files/vinci/doc/price_list/5-passenger-service-charge.eng.pdf
Zagrebi:
http://www.zagreb-airport.hr/UserDo...ist-of-airport-regulated-charges_28112018.pdf
Prishtina:
http://www.airportpristina.com/them...siness Activities - Airport Price List EN.pdf

Nese dikush gjen lidhjen midis tarifave te TIA dhe cmimeve te larta te biletave eshte i mirepritur te postoje me poshte
Dmth ti i kishe te gjitha tarifat, por vure aty vetem nje apo dy qe te misinformoje dhe te thoje qe TIA ka tarifa me te ulta. Apo ato pasagjeret do vijne ne Rinas pa u ulur avioni keshtu qe tarifat e avionit nuk paguhen? Kjo eshte tamam genjeshter.

Po tani e ndryshove muhabetin dhe thua me gjej lidhjen midis cmimit te biletave dhe tarifave te larta. Dmth e pranon qe TIA ka tarifa te larta?
Dmth ti i kishe te gjitha tarifat, por vure aty vetem nje apo dy qe te misinformoje dhe te thoje qe TIA ka tarifa me te ulta. Apo ato pasagjeret do vijne ne Rinas pa u ulur avioni keshtu qe tarifat e avionit nuk paguhen? Kjo eshte tamam genjeshter.

Po tani e ndryshove muhabetin dhe thua me gjej lidhjen midis cmimit te biletave dhe tarifave te larta. Dmth e pranon qe TIA ka tarifa te larta?
Inati(qe nuk e di nga buron) jua erreson arsyen. Meqe ke logjiken e nje 5 vjeçari, po ta bej me gishta.
Gjej nje tarife qe eshte shume e larte tek TIA dhe qe ndikon tek cmimi i biletes.

Psh. kostoja e uljes se avionit ne Tirane krahasuar me ate ne aereoporte te tjera.

Dhe, persa i perket "lajmeve" qe jane postuar me siper, pikerisht per ate e kam fjalen. Thjesht degjoni lart e poshte fjale pa lidhje, por ndonje arsyetim nuk kam pare.

Me gjeni nje kompani ajrore qe ankohet per tarifat e TIA. Nga ana tjeter, e keni pyetur veten pse nje bilete fillon te shitet me 30-40€ dhe shume shpejt dhjetefishohet?
Une s'punoj per aeroportin dhe as per ndonje shoqeri ajrore, por ama marr vesh nga industria e aviacionit. Hidhi pak nje sy atyre qe kam shkruajtur nder vite.

Meqe po insiston, po te ve me poshte krahasimin midis Rinasit dhe Shkupit. Dhe kjo nuk merr parasysh uljet e cmimeve qe aplikon Shkupi. Kam marre nje avion mesatar me nje numer mesatar udhetaresh (80% i mbushur). Nese ke ndonje kundershtim, po i ve numrat qe t'i shohesh. Burimet jane ata qe vure vete.

Airplane: A320
Seats: 180
Occupied: 144
MTOW (kg): 83000
Cargo (kg): 2880

TIA (EUR)
Landing 700
Ground Handling: 1470
Baggage Handling: 113
Parking: 150
Lighting: 490
Security Fee: 576
Passenger Fee: 1800
Total: 5299

SKP (EUR)
Landing: 637
Ground Handling: 1050
Jetbridge: 105
Parking: 0
Lighting: 0
Security Fee: 936
Passenger Fee: 1642
Total: 4369

Le te themi qe diferenca eshte 900 euro. Kjo ben ndryshimin midis nje fluturimi me fitim apo me humbje.
Sa fitim kujton ti se ben shoqeri ajrore ne Europe per fluturim?
Marrim si shembull easyJet, qe eshte fitim ndryshe nga shume shoqeri te tjera qe jane me humbje. Vitin e kaluar fitoi rreth 475 milione euro dhe beri pak a shume 560 mije fluturime. Mesatarisht i bie qe pak a shume ka fituar 850 euro per fluturim. Kuptohet qe disa fluturime fitojne me shume e disa fitojne me pak ose humbin leke, por mesatarisht eshte 850 euro. Nje difference prej 900 eurosh ben diferencen midis nje fluturimi fitimprures dhe njerit me humbje. Mos kujto qe shoqerite ajrore fitojne miliona per cdo fluturim.

Dhe kjo eshte lidhja midis tarifave te aeroportit dhe cmimit te biletave. Tarifat e larta mbajne larg konkurrencen. Me pak konkurrence, me shume cmimet e biletave. Ti thua qe asnje shoqeri nuk ankohet per tarifat aeroportuale, kur ne fakt te gjithe ankohen, dhe ka shume raste qe edhe nje rritje e vogel tarifash ka cuar ne mbylljen e linjave ajrore.

Ne vere cdo shoqeri ajrore mund te fitoje leke ne Shqiperi sepse cmimet 10-fishohen sepse kerkesat jane me te medha se sa kapaciteti. Qe te mos ndodhe kjo duhet te kete me shume fluturime, por problemi eshte qe ne vere eshte kollaj te besh leke kudo, jo vetem ne Rinas. Keshtu qe shoqerite ajrore do vene fluturime aty ku mund te bejne leke edhe ne vere, edhe ne dimer. Ketu e bejne diferencen tarifat, sidomos ne dimer kur fitimet jane me pikatore.

Gjithsesi situata po ndryshon ngadale, sepse shoqerite ajrore si easyJet apo Wizzair po flutojne ne cdo vend europian tjeter dhe vetem Shqiperia i ka ngelur. Dmth ne jemi mbrapa te tjereve.

Dhe prape edhe tani shohim qe shoqerite ajrore edhe i mbyllin fluturimet per ne Rinas. Shiko Transavia nga Amsterdami. Vete tha qe avionet i kishte plot per ne Rinas por qe nuk bente dot leke, ose bente me pak se ne fluturimet e tjera ku mund ta vinte avionin. Dhe ti thua qe tarifat s'kane te bejne fare me kete?
See less See more
  • Like
Reactions: 1
Une s'punoj per aeroportin dhe as per ndonje shoqeri ajrore, por ama marr vesh nga industria e aviacionit. Hidhi pak nje sy atyre qe kam shkruajtur nder vite.

Meqe po insiston, po te ve me poshte krahasimin midis Rinasit dhe Shkupit. Dhe kjo nuk merr parasysh uljet e cmimeve qe aplikon Shkupi. Kam marre nje avion mesatar me nje numer mesatar udhetaresh (80% i mbushur). Nese ke ndonje kundershtim, po i ve numrat qe t'i shohesh. Burimet jane ata qe vure vete.

Airplane: A320
Seats: 180
Occupied: 144
MTOW (kg): 83000
Cargo (kg): 2880

TIA (EUR)
Landing 700
Ground Handling: 1470
Baggage Handling: 113
Parking: 150
Lighting: 490
Security Fee: 576
Passenger Fee: 1800
Total: 5299

SKP (EUR)
Landing: 637
Ground Handling: 1050
Jetbridge: 105
Parking: 0
Lighting: 0
Security Fee: 936
Passenger Fee: 1642
Total: 4369

Le te themi qe diferenca eshte 900 euro. Kjo ben ndryshimin midis nje fluturimi me fitim apo me humbje.
Sa fitim kujton ti se ben shoqeri ajrore ne Europe per fluturim?
Marrim si shembull easyJet, qe eshte fitim ndryshe nga shume shoqeri te tjera qe jane me humbje. Vitin e kaluar fitoi rreth 475 milione euro dhe beri pak a shume 560 mije fluturime. Mesatarisht i bie qe pak a shume ka fituar 850 euro per fluturim. Kuptohet qe disa fluturime fitojne me shume e disa fitojne me pak ose humbin leke, por mesatarisht eshte 850 euro. Nje difference prej 900 eurosh ben diferencen midis nje fluturimi fitimprures dhe njerit me humbje. Mos kujto qe shoqerite ajrore fitojne miliona per cdo fluturim.

Dhe kjo eshte lidhja midis tarifave te aeroportit dhe cmimit te biletave. Tarifat e larta mbajne larg konkurrencen. Me pak konkurrence, me shume cmimet e biletave. Ti thua qe asnje shoqeri nuk ankohet per tarifat aeroportuale, kur ne fakt te gjithe ankohen, dhe ka shume raste qe edhe nje rritje e vogel tarifash ka cuar ne mbylljen e linjave ajrore.

Ne vere cdo shoqeri ajrore mund te fitoje leke ne Shqiperi sepse cmimet 10-fishohen sepse kerkesat jane me te medha se sa kapaciteti. Qe te mos ndodhe kjo duhet te kete me shume fluturime, por problemi eshte qe ne vere eshte kollaj te besh leke kudo, jo vetem ne Rinas. Keshtu qe shoqerite ajrore do vene fluturime aty ku mund te bejne leke edhe ne vere, edhe ne dimer. Ketu e bejne diferencen tarifat, sidomos ne dimer kur fitimet jane me pikatore.

Gjithsesi situata po ndryshon ngadale, sepse shoqerite ajrore si easyJet apo Wizzair po flutojne ne cdo vend europian tjeter dhe vetem Shqiperia i ka ngelur. Dmth ne jemi mbrapa te tjereve.

Dhe prape edhe tani shohim qe shoqerite ajrore edhe i mbyllin fluturimet per ne Rinas. Shiko Transavia nga Amsterdami. Vete tha qe avionet i kishte plot per ne Rinas por qe nuk bente dot leke, ose bente me pak se ne fluturimet e tjera ku mund ta vinte avionin. Dhe ti thua qe tarifat s'kane te bejne fare me kete?
Te falenderoj qe me ne fund diskutimi kaloi nga linja bajate e lajmeve dhe fyerjeve personale, tek arsyetimi konkret nese tarifat e TIA jane ato qe realisht shkaktojne cmime kaq te larta.

Duke te thene qe une nuk kam lidhje as me TIA dhe as me kompanite ajrore, si dhe nuk e kam shume te qarte strukturen e kostove, thjesht shikoj numrat nga jashte dhe realisht nuk me duket qe "fajtori" kryesor per cmimet e biletave eshte TIA.

Duke i marre shifrat e postuara te sakta, megjithese ka disa pasaktesi te vogla si psh tarifa per cdo pasagjer ne TIA llogaritet 5€ per femijet deri 12 vjeç, si dhe tarifa e parkimit ne Shkup eshte falas vetem per 4h., nderkohe qe ne Rinas eshte llogaritur per 24h, sinqerisht nuk e di sa paguajne avionet qe vijne e ikin, gjithesesi, sipas perllogaritjeve me siper, diferenca ne cmimin e biletes eshte:
(5299-4369) / 144 = €6.46

Pra, te themi nese nje bilete nga Shkupi do kushtonte €19.9, nga Tirana duhet te kushtonte €26.36

Para disa muajsh, m'u desh te shkoja ne Viene. Cmimi i biletes 10 dite para nisjes me Austrian ishte €800(direkt), ndersa me Adria €360(me ndalese ne Ljubljane)

Pra eshte e qarte qe kompanite ajrore jane ato qe, duke shfrytesuar kerkesen e larte per bileta nga shqiptaret, ngaqe kemi shume pak mundesi te tjera udhetimi, rrisin cmimet ne menyre abuzive.

Por, realisht me duket se situata eshte permiresuar me futjen e linjave Low Cost dhe me rritjen e numrit te fluturimeve, keshtu qe te shpresojme qe cmimet qe WizzAir po aplikon me Vienen dhe Londren(€40 vajtje-ardhje) te behen normalitet.
Sic ka TIA ulje per femijet ashtu ka edhe SKP.
Gjithashtu, avionet mesatarisht rrijne ne Rinas ose Shkup pak a shume 1 ore, keshte qe 4 ore falas ne SKP dalin dhe teprojne.
Dhe sic e thashe edhe me pare, s'po marr parasysh fare uljet e cmimeve qe aplikon Shkupi.

Ti mund te thuash sa te duash qe eshte vetem 5 apo 6 apo 7 euro. Por nuk punon ashty industria e aviacionit. Cmimet vihen per cdo sedilje vecanerisht ne baze te asaj qe perballon tregu. Fakti qendron qe shoqerite ajrore 5-6 euro nxjerrin mesatarisht per cdo bilete qe shesin. Nese mund t'i rriste easyjet biletat me 5-6 euro, do e dyfishonte fitimin menjehere. Po te ishte aq kollaj, do e kishte bere me kohe.
@lubardos

Tarifat nuk justifikojne 3fishimin e cmimeve te biletave, nuk eshte e mundur, sidomos ne kte periudhe te vitit.
Cmimet e biletave nuk vihen dosido, por ne pergjithesi eshte e kunderta e asaj qe thua ti. Ne vere eshte kollaj ta mbushesh aeroplanin me cfaredo lloj cmimi she te dalesh me fitim.
Eshte pikerisht ne dimer ku 500 extra euro per fluturim bejne diferencen. Ne dimer eshte me e veshtire te gelltiten tarifat e TIA.
Cmimet e biletave nuk vihen dosido, por ne pergjithesi eshte e kunderta e asaj qe thua ti. Ne vere eshte kollaj ta mbushesh aeroplanin me cfaredo lloj cmimi she te dalesh me fitim.
Eshte pikerisht ne dimer ku 500 extra euro per fluturim bejne diferencen. Ne dimer eshte me e veshtire te gelltiten tarifat e TIA.
Nuk ka kuptim kjo qe thua ti, cmimet e biletave historikisht dhe llogjikisht bien ne periudhat janar-shkurt, ajo qe the ti eshte absurde. Atehere me thuaj pse cdo vit te meparshem une me lufthansen nuk kam paguar me teper se 180 euro ne kete periudhe, mos valle jan 10 fishuar tarifat? Perse ne kte periudhe cdo vit te meparshem une kam qene ne gjendje te fluturoj vetem me nje ndalese ne frankfurt kurse kete vit fluturimet me nje ndalese ne frankfurt jane 580euro, vetem fluturimet me 2 ndalesa jane nga 320 euro. Kjo nenkupton krejtesisht te kunderten e asaj qe thua ti, pra kerkese la plot, ka jashtezakonisht shume interes per ne shqiperi, dhe kta ku***t ne vend qe ti ulin cmimet, i ngrene ne stratosfere, futja sa krahu shqiptareve.

Si ka mundesi qe wizz air fluturon me 70 paund vajtje ardhje nga luton ne tirana? Kta nuk paguajne tarifa?

Mos te permend turkish airlines qe i mbajne cmimet konstant dhe nuk bien kurr nen 380 minimumi ne cdo koh te vitit.

Nuk po them qe tarifat nuk jane faktor, sigurisht qe jane te larta, por jo qe te justifikojne kto lloj cmimesh. Perse lufthansa me te njejtat tarifa i kishte cmimet 180 euro deri dhe dilte me fitim, kurse sot i trefishon dhe mezi ku na dalka rentabel?
Le ta bejne pyetjen ndryshe, pse 10 fishohen cmimet ne vere? Sepse cmimet vihen be baze te kerkeses. Por tarifat e larta mbajne larg konkurrencen, qe con ne rritjen e cmimeve. Nuk krahasohet Wizz me Lufthansen. Komplet model tjeter biznesi. Ti nuk e di nese Lufthansa nxjerr fitim nga fluturimet ne Tirane. Ne fakt, une besoj qe ne shkurt del me humbje ose nxjerr pak fare dhe i rikuperon fitimet ne muajt e tjere. Lufthansa ka nga kostot me te larta ne Europe dhe Wizz i ka me te ultat. Lufthansa s'do bente dot kurre leke me bileta 70 euro. Ne fakt as Wizz nuk ben dot leke me ato cmime. Dhe prandaj vetem nje numer i vogel biletash shiten me ate cmim. Nqs ti vazhdon dhe shikon bileta me po te njejtin cmim, atehere do te thote qe avionet jane bosh dhe nuk po shiten biletat.
Vazhdoj te cuditem me perlat qe dalin nga goja (apo dora ketu) e cave. Tani dendesia e popullsise qenka e lidhur me mbrotjen e mjedisit. Dmth kur psh shkretetira e Saharase vazhdon dhe rritet dhe perha toka blegtorale dhe pyje dhe zhvendos njerez, atehere kjo eshte gje e mire per mjedisin sepse nuk ka me njerez.
Pse cuditesh?
Te gjitha gjallesat ne Toke ndajne nje siperfaqe te fundme.
Njerezit e kane rritur vazhdimisht kete siperfaqe sepse e kane nisur me 2 persona(Eva dhe Adami) dhe sapo arriten 8 miliarde.
Ne kete proces jane prere pyje, jane perzene specie kafshesh per t'u hapur vend qyteteve.
Si mendon ti? Ka me shume specie bimore dhe shtazore ne Milano, apo ne Shebenik? Ne Amazon apo Rio de Zhanerio?

Logjika ime ishte qe Shqiperia eshte vend i pasur nga pikepamja natyrore.
Qellimi i ketij brezi, por dhe i disa brezave ne vazhdim duhet te jete pasurimi nga pikepamja e urbanizimit.
Ideja ime eshte qe Shqiperia ka mangesi ne qyteterim dhe jo ne natyre, apo diversitet speciesh.

Per kete arsye dhashe shembullin e Holandes.
Aty ku dendesia eshte disa here me e madhe ne njerez, natyrisht qe siperfaqet natyrore do jene me te kufizuara.
Do zene me shume vend qytetet dhe fshatrat.

Psh, ne krahasim me Shqiperine, siperfaqja pyjore e Holandes eshte rreth 3 here me e vogel.
Me aritmetike te thjeshte, cdo holandez ka rreth 14 here me pak pyll ne dispozicion se cdo shqiptar.
Adami dhe Eva? Kush jane keta? Se une nuk i kam degjuar keto perralla. Kam degjuar vetem perrallat me kucedra.

Llogjika jote feminore s'ka nevoje per pergjigje. Por po deshe te flasim me fakte, shumica e njerezve ketu s'jane kunder aeroportit. Une personalisht mendoj qe do ishte shume here me mire te ndertohej nje aeroport i madh me afer Tirane ose te zgjerohej Rinasi. Dhe s'mund te me thote njeri qe jam kunder aviacionit se asnje ketu nuk eshte me i apasionuar se mua.

Te thuash qe meqe ne kemi me pak njerez se Hollanda do te thote qe ne e mbrojme mjedisin me shume se Hollanda eshte nje tjeter perralla me mbret. Te keshilloj te fillosh te lexosh ca libra shkollore, fillo me biologjine. Vetem se aty s'do kete perralla me kucedra.
  • Like
Reactions: 1
Ndjese, Ademi dhe Havaja.
Por besoj e kuptove qe qellimi im nuk ishte teologjik, por per te treguar qe ka lidhje qe cke me te dendesia e popullsise me mjedisin dhe natyren ne dispozicion.

U perpoqa te te shpjegoja thjesht lidhjen midis mjedisit natyror dhe qyteterimit.
Ku e lexove qe une te thashe qe je kunder aeroportit, apo pro mjelmave?

Ku e lexove qe une kam thene qe ne e mbrojme mjedisin me mire se Holanda?
Mbase te kumbojne mendime ne koke dhe te duket sikur une i kam krijuar ato mendime, por nuk eshte keshtu.
Une thashe thjesht qe ne kemi 14 here me shume pyje se Holanda per capita.

Prandaj, njesoj sic ben cdo vend evropian(shih shembullin e Tesla), nuk behet qameti nese perdorim nje pjese te pyllit per te sjelle zhvillim.
Edhe me koston qe, ne proces, mund t'i shqetesojme gjumin ndonje specjeje qe le pa gjume si ambientalistet shqiptare, ashtu dhe burokratet e Brukselit.

P.S. Te falenderoj per keshillen per te lexuar libra, sepse nuk eshte asnjehere keq.
Te lutem, me sugjero ndonje liber qe ke lexuar se fundmi ne lidhje me nderzimin e breshkave, apo pllenimin e flamengove.
Por, te lutem, e dua nga ndonje shkencetar shqiptar(Sazan Guri nuk quhet)
Prape je akoma tek perrallat. As Eva dhe Adami dhe as Ademi dhe Havaja, por evolucioni. Nje koncept pak i huaj per ata qe nuk lexojne libra shkollore, por nje koncept i vertetuar shkencor. Sic e thashe, fillo meso gjera baze si biologjia dhe s'do besh me gafa si ato qe ke vene ketu.
1 - 10 of 999 Posts
Top