SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

153343 Views 929 Replies 97 Participants Last post by  Kumanovari
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
241 - 260 of 930 Posts
Debati sa aeroporte duhen eshte gjithmone interesant, sepse ne vetvete perfaqeson nje tregues se sa duhet te zhvillohet vendi. Duke pare vendet e Bashkimit Europian nje gje eshte e qarte, sa me shume aeroporte nderkombetare civile aq me i zhvilluar nje vend. Kuptohet qe popullsia, siperfaqja dhe terreni luajne nje rol shume te madh. Sa me e madhe siperfaqja dhe popullsia aq me shume aeroporte duhen. Por edhe terreni ka te beje shume, nqs nje vend eshte shumica fushor dhe i aksesueshem me trena dhe rruge, normal qe bie dhe numri i aeroporteve qe nevojiten.

Krahasimi me i thjeshte eshte per te pare vende te BE qe i kemi fqinje dhe me te cilat kemi pak a shume te njejtat karakteristika fiziko-gjeografike, psh me Kroacine. Nqs Kroacia me 4.2 milion banore ka 9 aeroporte nderkombetare, atehere nga nje llogari e thjeshte Shqiperia me 2.8 milion banore duhet te synoje per te patur 6 aeroporte nderkombetare. Po ja ta zeme se Kroacia ka shtrirje me te madhe te bregdetit dhe densitet me te ulet banoresh dhe 2 nga ato 9 i ka neper ishuj per akses me te shpejte turistesh, serish Shqiperia per te patur te njejten "mesatare" duhet te kishte se paku 4 aeroporte nderkombetare.
Jo me kot Lituania qe ka popullsi pothuajse te barabarte me Shqiperine ka 4 aeroporte nderkombetare.

Ndaj 4 aeroporte te mos na duken shume, se nuk jane shume nese duam te arrijme nje mesatare europiane te konektivitetit ajror.
Gjithsesi nuk mund te rri pa ri-thene, qe Vlora eshte nje investim i kote dhe i deshtuar, qe me shume do sjelle gropa borxhesh dhe deshtime financiare se sa sukses per pasagjeret. Me finalizimin e autostrades Thumane-Fier, Rinasi do jete me pak se 1 ore e gjysem nga Vlora. Nje ore e gjysem largesi nga aeroporti tjeter nderkombetar eshte hicgje ne aspektin e fitimit te kohes krahasuar me kostot (psh Beauvois eshte 2 ORE larg Parisit dhe prape njerezit qe duan te fluturojne lire per ne Paris marrin fluturime per aty). Ja vlen njemije here me shume te investohet ne 'upgrade'n e Rinasit dhe kthimin e tij ne nje 'hub' Ballkanik, per te perballuar se paku 7-8 milione pasagjere/vit, se sa te besh nje aeroport te tere nga fillimi ne Vlore, ku kostoja mjedisore do te jete e jashtezakonshme, si edhe rreziku i permbytjeve do te jete konstant me ndryshimet klimatike. Nese Vlora do kete sukses si aeroport do kete vetem se do ti 'vjedhe' pasagjere Rinasit dhe Tiranes, jo se do krijoje nje pol te ri transporti per ti sherbyer zones me gjere. Nje aeroport kudo tjeter midis Dhermiut dhe Sarandes do kishte ku e ku me shume sens se sa aeroporti i Vlores ne lokacionin ku planifikohet. Aeroport me me shume sens ne aspektin turistik eshte Saranda (ose Gjirokastra nqs do ti japesh nje dimension me te gjere per turizem detar, kulturor dhe malor bashke). Saranda vetem me linjat ballkanike Prishtine-Sarande, Shkup-Sarande, Beograd-Sarande apo Sarajeve-Sarande do kishte mjaftueshem sukses ne sezonin e veres, per te mos llogaritur linjat e tjera europiane me Europen qendrore dhe Lindore.
Kukesi patjeter qe do finalizuar se eshte dhurate dhe gomarit te falur nuk i shihen dhembet, por vihet ne pune, pra ka sens ne aspektin ekonomik.
Nje tjeter aeroport qe nuk diskutohet pothuajse fare por qe une besoj do kishte sukses te jashtezakonshem eshte Korca. Korca ka nje diaspore shume te madhe dhe gjendet ne udhekryqin ballkanik qe lidh krahinat e gjera te juglindjes me Greqine e Maqedonine. Per te mos folur per potencialin e jashtezakonshem turistik kulturor dhe malor.
Idealisht nese ne momentin e anetaresimit ne BE do kishim aktive aeroportet e Rinasit, Sarandes, Korces dhe Kukesit, besoj qe do ishim ne nje mesatare shume te kenaqshme europiane.
Shum mire i the te gjitha.. Me mire te beheshe ne Shkoder ne vend te Vlores dhe pastaj Saranda e Korça por ska problem edhe ne Vlore mire esht rendesi ka te kemi te pakten 4 aeroporte
from The General National Plan (GNP) “Shqipëria 2030”

  • Like
Reactions: Skenderbeu_Korce
O zot ca budalliqe degjon ketu. Shqiperia nuk ka as nje aeroport te sakte e ju thoni duen aeroporte te reja ne cdo fshat. Para pak ditesh u nisa nga Rinasi dhe u bllokua aji krahu qe ngrihet e ulet per makinat qe futen para aeroportit. U be rradha e makinave 100 metra, nje shfaqje qesharake sepse vetem nga ajo rrugice e vogel mund te futen makinat para aeroportit. U desh shume kohe qe “ustaj” ta rregullonte dhe u detyruan njerezit te dilnin nga makina ne mes te rruges me valixhe per te hyr ne aeroport. Mos te flasim pastaj edhe per banjot qesharake dhe WiFi Internet qe nuk punon kurre. Ose per rradha qe shkon 1 ore sa per te kaluar 20 veta e ne fund avioni kur hyn ne piste detyrohet te shkoj ne fund te pistes dhe pastaj te bej kthes 360 grad per tu nisur sepse nuk ka asnje rruge lidhese me pisten. Nje menaxhim qesharak dhe nje godine qe nuk permbush asnje lloj standarti per ditet e sotme. Pra Shqiperia nuk ka as NJE aeroport tamam dhe dumbabsat flutorojn me pras duke then jo po duen dhe 6 aeroporte te tjera.
O zot ca budalliqe degjon ketu. Shqiperia nuk ka as nje aeroport te sakte e ju thoni duen aeroporte te reja ne cdo fshat. Para pak ditesh u nisa nga Rinasi dhe u bllokua aji krahu qe ngrihet e ulet per makinat qe futen para aeroportit. U be rradha e makinave 100 metra, nje shfaqje qesharake sepse vetem nga ajo rrugice e vogel mund te futen makinat para aeroportit. U desh shume kohe qe “ustaj” ta rregullonte dhe u detyruan njerezit te dilnin nga makina ne mes te rruges me valixhe per te hyr ne aeroport. Mos te flasim pastaj edhe per banjot qesharake dhe WiFi Internet qe nuk punon kurre. Ose per rradha qe shkon 1 ore sa per te kaluar 20 veta e ne fund avioni kur hyn ne piste detyrohet te shkoj ne fund te pistes dhe pastaj te bej kthes 360 grad per tu nisur sepse nuk ka asnje rruge lidhese me pisten. Nje menaxhim qesharak dhe nje godine qe nuk permbush asnje lloj standarti per ditet e sotme. Pra Shqiperia nuk ka as NJE aeroport tamam dhe dumbabsat flutorojn me pras duke then jo po duen dhe 6 aeroporte te tjera.
Ke shume te drejte, ndaj them qe pa rregulluar Rinasin, eshte i kote cdo investim tjeter aeroportual. Turp e faqja e zeze, kur na vijne miq nga jashte dhe porta hyrese ne Shqiperi eshte ai aeroportuc qe duket sikur eshte aeroporti i ndonje fshati polak dhe jo i kryeqytetit te Shqiperise dhe qendres ekonomike, kulturore e sociale te te gjithe shqiptareve.

Vetem pas upgrade-s se Rinasit duhet menduhar per ndertime aeroportesh te tjera, por ne vende te mirestudiuara dhe jo ne Narte te Vlores qe me nje te dhene gazit te makines vajte aty. Kukesi ka sens se shumica e punes eshte bere hapur dhe do vene ne pune, por asnje budallek tjeter nuk ka sens pa i bere nje investim mire e mire Rinasit me nje plan perballimi pasagjeresh per te pakten 30 vjet.

Po normal Rama do me bo show politik dhe upgrade i Rinasit nuk i shet aq shume pordhe sa berja e nje aeroporti te ri aty ku dhe ka mandatin e deputetit. Show e fasade vajti gjithe qeverisja e tij, dhe me sa duket keshtu do ta mbylli.
  • Like
Reactions: Skenderbeu_Korce
Po normal Rama do me bo show politik dhe upgrade i Rinasit nuk i shet aq shume pordhe sa berja e nje aeroporti te ri aty ku dhe ka mandatin e deputetit. Show e fasade vajti gjithe qeverisja e tij, dhe me sa duket keshtu do ta mbylli.
Pavaresisht se ke te drejte per ato qe thua kur behet fjale per Rinasin puna eshte me e komplikuar dhe qeveria eshte e pafuqishme te beje dicka. Kontrata e koncesionarit e kishte te parashikuar kur pista dhe terminali duheshin zgjeruar por ama nese nuk permbushej ne te nuk kishte asnje penalizim, vetem keshilla. Kush ka bere ate kontrate skandaloze eshte fajtor per problematiken qe kalojme sot.
@lubardos
Turp e faqja e zeze, kur na vijne miq nga jashte dhe porta hyrese ne Shqiperi eshte ai aeroportuc qe duket sikur eshte aeroporti i ndonje fshati polak dhe jo i kryeqytetit te Shqiperise dhe qendres ekonomike, kulturore e sociale te te gjithe shqiptareve.
o_O
Have you ever been to Polish countrysie?:)
Polish thread dedicated airports and air transport
@lubardos
o_O
Have you ever been to Polish countrysie?:)
Polish thread dedicated airports and air transport
No, I have not been in Poland in fact. I apologise, I didn't mean to offend your countryside, it was a stupid comparison to make my point that Tirana's airport is not up to par to serve a capital city like Tirana.

Once, again apologies, lots of love for all Polish people and their amazing countryside :)
  • Like
Reactions: ABWera
^^
🙂(y)
Honestly speaking, I was at Tirana airport. Maybe not the best, but I couldn't complain either. This year I was also planning to visit Tirana, but COVID thwarted the plans. The problem is indeed the monopoly position of the port of Rinas, but can Albania afford more airports? I don't know, but if it's really the best place for a new one, it's south of Albania. It does not have to be a big airport, but you have to take into account, in order to encourage low-cost airlines (apart from charters) to take regular flights, you will have to encourage them financially (discounts, "marketing" fees) and probably the airport may be constantly in short supply.
I believe that when you come as a 'tourist' once or twice at Tirana airport you tend to tolerate more the problems that are there. I once had a friend from the Netherlands that landed for the first time in Rinas and the first thing he told me was "What a cute little airport! I thought it was going to be a much larger one". He actually liked the airport because it was 'cute and little', but he probably will fly once or twice maximum to that airport. For Tirana inhabitants (or even wider for all Albanians) that fly every time from that airport is at best "boring as hell" and at worst a "nightmare" with people, especially in summer time. Not considering this year because of the pandemic, last year to go through Rinas in July-August was a total nightmare, queuing long lines, not having a seating area to wait for the flight, be that before check-in or after check-in, not having a decent wifi connection (not even paid ones!), being obliged to sit in a cafe or bar because there is no more space, having a duty-free shopping area that is the most ridiculous size ever, etc etc.

So yes, I agree with you for a tourist that comes once or twice "its not the best, but can't complain either". For a local that has to take ALL the flights through Rinas, is a shame and a disgrace.
Fluturoj nga Rinasi, ne kohe normale jo pandemike, te pakten 10 here ne vit. Personalisht me intereson qe mos te shkoj aty tre ore perpara nisjes si ndodh ne Rome. Ok nuk eshte gjigant, nuk eshte hub nderkombetar, por as Shqiperia nuk eshte ndonje vend aq i madh dhe i rendesishem, rendesia eshte me shume ne mendjet tona dhe ne egon qe na karakterizon. Nuk besoj qe Beogradi ka super aeroport, përkundrazi. Mua me duket aeroport i vogel por praktik, dinjitoz. Padyshim ka nevoje per upgrade, por pa histerizma. Po u ndertua Vlora, me Kukesin ne punim e siper, besoj qe nuk do kete fluks as gjate veres. Por edhe po pati fluks, nuk eshte ndonje gje e papare, fluks ka ne cdo aeroport gjate gushtit ose ne fundvit. Ne fluksin e kemi sezonal, jo te perditshem.
Ke shume te drejte, ndaj them qe pa rregulluar Rinasin, eshte i kote cdo investim tjeter aeroportual. Turp e faqja e zeze, kur na vijne miq nga jashte dhe porta hyrese ne Shqiperi eshte ai aeroportuc qe duket sikur eshte aeroporti i ndonje fshati polak dhe jo i kryeqytetit te Shqiperise dhe qendres ekonomike, kulturore e sociale te te gjithe shqiptareve.

Vetem pas upgrade-s se Rinasit duhet menduhar per ndertime aeroportesh te tjera, por ne vende te mirestudiuara dhe jo ne Narte te Vlores qe me nje te dhene gazit te makines vajte aty. Kukesi ka sens se shumica e punes eshte bere hapur dhe do vene ne pune, por asnje budallek tjeter nuk ka sens pa i bere nje investim mire e mire Rinasit me nje plan perballimi pasagjeresh per te pakten 30 vjet.

Po normal Rama do me bo show politik dhe upgrade i Rinasit nuk i shet aq shume pordhe sa berja e nje aeroporti te ri aty ku dhe ka mandatin e deputetit. Show e fasade vajti gjithe qeverisja e tij, dhe me sa duket keshtu do ta mbylli.
Po ca jane kto qe shkruni amon?
Rinasi vertet ka nevoje per zgjerim por kjo nuk do t'thote qe ndertimet e aeroporteve tjera duhet t'jene pending deri sa t'behet upgrade i Rinasit sepse dikush vuan nga sindroma madheshtise.
Ne kte forum eshte diskutuar me qindra here qe ndertimet e aeroporteve ne Kukes dhe Vlore jane jetike pikerisht per te thyer monopolin 30 vjecar te rinasit qe na rropi nga leket me cmime qe si gjen askund ne evrope.
Me 3 aeroporte shqiptaret do kene me shume alternativa, konkurenca do rritet dhe cmimen automatikisht do bien. Gjithashtu turizmi do kete rritje sepse akseset per t'arritur nga nje destinacion tek tjetri shkurtohen goxha, plus qytete si Vlora ,Fieri dhe Kukesi do marrin tjeter zhvillim dhe ndoshta do frenoje disi hemoragjine qe kemi per momentin qe t'gjithe duan te largohen dhe t'kene minimumi nje banese ne Tirane.
Fluturoj nga Rinasi, ne kohe normale jo pandemike, te pakten 10 here ne vit. Personalisht me intereson qe mos te shkoj aty tre ore perpara nisjes si ndodh ne Rome. Ok nuk eshte gjigant, nuk eshte hub nderkombetar, por as Shqiperia nuk eshte ndonje vend aq i madh dhe i rendesishem, rendesia eshte me shume ne mendjet tona dhe ne egon qe na karakterizon.
Une nuk fluturoj aq shume, por ato raste qe kam kaluar nga Rinasi, cdo gje ka qene komode dhe ne vendin e vet.
Kam percjelle dhe miq(italiane qe punojne ne Shqiperi) dhe ka pasur raste qe kemi shkuar 20-30 min para nisjes dhe e kane kapur fluturimin. Shume komod ne kete drejtim.
E vetmja gje qe me vjen inat per Rinasin tani eshte qe, sapo WizzAir krijoi bazen aty dhe cmimet rane, na mbyllen ne Shqiperi. Por, dite me te mira do vine ...
Une nuk fluturoj aq shume, por ato raste qe kam kaluar nga Rinasi, cdo gje ka qene komode dhe ne vendin e vet.
Kam percjelle dhe miq(italiane qe punojne ne Shqiperi) dhe ka pasur raste qe kemi shkuar 20-30 min para nisjes dhe e kane kapur fluturimin. Shume komod ne kete drejtim.
E vetmja gje qe me vjen inat per Rinasin tani eshte qe, sapo WizzAir krijoi bazen aty dhe cmimet rane, na mbyllen ne Shqiperi. Por, dite me te mira do vine ...
Ok pra Rinasi qenka ok me kapacitet, komoditet dhe cmime...

Atehere per cfare na duhen aeroportet e tjera?
Gjithmonë më ka bërë përshtypje fakti që Rinasi nuk ka "yet bridges"
Imagjino edhe Aeroporti I Prishtines eshte me I madh dhe ka jet bridges nderkohe Prishtina dhe Kosova ne pergjithesi jan me te vogel dhe me shume me pak turist se sa Shqiperia. Nuk ka asnje justifikim ne bote per kete gje. E ca akoma thone TIA eshte super... Nuk thote njeri qe mos te behet aeroporti Vlores dhe I Kukësit por urgjentisht duet upgrade I TIA se eshte aeroporti me qesharak ne bote.
Imagjino edhe Aeroporti I Prishtines eshte me I madh dhe ka jet bridges nderkohe Prishtina dhe Kosova ne pergjithesi jan me te vogel dhe me shume me pak turist se sa Shqiperia. Nuk ka asnje justifikim ne bote per kete gje. E ca akoma thone TIA eshte super... Nuk thote njeri qe mos te behet aeroporti Vlores dhe I Kukësit por urgjentisht duet upgrade I TIA se eshte aeroporti me qesharak ne bote.
I Prishtines te gjitha "Gate" i ka ne kat te dyte, gje e cila ja lejon te perdore "yet bridges", ndersa Rinasi ato 8 Gate qe ka jane gjitha përdhes. Ne cdo aeroport te botes me Gate ne ground zero perdoret autobuzi.
Ok pra Rinasi qenka ok me kapacitet, komoditet dhe cmime...

Atehere per cfare na duhen aeroportet e tjera?
I Vlores duhet per aereoport turistik. Kur shkojme ne Turqi, nje nga pyetjet qe bejme eshte: sa larg Antalyas eshte hoteli. Cdo hotel mbi 2h na duket larg. Mendo nje turist qe vjen per ne Dhermi apo Himare, nga Tirana duhet te beje dhe 3-4h me Autobus, nderkohe qe nga Vlora kjo kohe shkurtohet me te pakten 2h(ne vere)

Ndersa i Kukesit, sic eshte thene ketu, ishte thjesht nje dhurate dhe, si cdo dhurate, sa ta mbash ne bufe', me mire merre perdore.
I Vlores duhet per aereoport turistik. Kur shkojme ne Turqi, nje nga pyetjet qe bejme eshte: sa larg Antalyas eshte hoteli. Cdo hotel mbi 2h na duket larg. Mendo nje turist qe vjen per ne Dhermi apo Himare, nga Tirana duhet te beje dhe 3-4h me Autobus, nderkohe qe nga Vlora kjo kohe shkurtohet me te pakten 2h(ne vere)

Ndersa i Kukesit, sic eshte thene ketu, ishte thjesht nje dhurate dhe, si cdo dhurate, sa ta mbash ne bufe', me mire merre perdore.
Ishte ironike, se po na e nxirrje Rinasin qe i ka te gjitha ne rregull. Nderkohe qe ne nje cope Maqedonie te shkosh, ne Shkup, dhe hap syte si ka mundesi qe nje aeroport me nr pasagjeresh vjetor sa 60% e Rinasit ka nje terminal qe eshte 3fishi i Rinasit ne madhesi dhe facilitete.

Dakord qe ja ke mbush mendjen vetes qe Rinasi ju duket i bollshem, komod dhe me cmime te arsyeshme, por faktet mbeten fakte dhe nuk ndryshohen dot sado brockulla te kepusim une e ti ketu. Shih cfare trajtimi pasagjeresh ne nje cope Shkupi per tu futur ne terminal dhe shif cfare trajtimi "komod" ne Tirane:

705398


705393
for comparison: time availability of airports in Poland in 2018
(Wielkopolskie voivodeship in terms of area and population is similar to Albania, although it is a lowland area)Only 5 ports earn for themselves (2019): WAW, KRK, GDN, WRO, KTW.
241 - 260 of 930 Posts
Top