SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

153340 Views 929 Replies 97 Participants Last post by  Kumanovari
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
361 - 380 of 930 Posts
I erdhi Dita Bexhetit me vepru ne Shqiperi.
I erdhi Dita Bexhetit me vepru ne Shqiperi.
Po se ka vite qe 'qan',jo sme lene te investoj etj.

Pacolli do te shkaterroj Divjaken dhe parkun kombetar te 'Karavastase'.Uroj shume qe te mos ta prekin me dore e ta lene sic e ka bere natyra.Po futen dhe aty beton ath ne hale vafshin sic kane bere me monstrat ne Durres,Shengjin,Vlore e Sarande.
Po se ka vite qe 'qan',jo sme lene te investoj etj.

Pacolli do te shkaterroj Divjaken dhe parkun kombetar te 'Karavastase'.Uroj shume qe te mos ta prekin me dore e ta lene sic e ka bere natyra.Po futen dhe aty beton ath ne hale vafshin sic kane bere me monstrat ne Durres,Shengjin,Vlore e Sarande.
8
Nuk do te behet projekti i Divjakes. Me siguri ky eshte kompensim per prishjen e atij biznesi.
Bexhi qenka i fiksuar me lagunat dhe parqet e mbrojtura. Nese e shef konferencen qe u be sot tek projektori prapa shfaqen edhe fotot e projektit. Aty parashikohet jo vetem aeroport por edhe resort. Tani qe doli fituesi kuptohet qe gara ka qene fallsitet i plote. Archea e ka bo projektin kastem per Pacollin. Dhe vendi eshte zgjedh kastem per Pacollin. Nuk ka gje me te shemtuar se si funksionojne gjerat ketu tek ne. Me mire te tregohen te sinqerte qe ne fillim dhe une do ti mbeshtesja sesa gjith kjo telenovele e stisur qe ka dy vite qe perpunohet.

Me e sinqerte ishte kontrata e TIAs me Kastratin sesa kjo.

Cka eshte me shqetesuese eshte nje lajm i djeshem qe u lidh kontrate me nje kompani italiane per depozitimin e gazit nen toke ne zonen e Dumrese. Ne itali ka dekada qe popullsia ne jug proteston per keto lloj projektesh sepse shkaktojne termete dhe katastrofa dhe keta e bejne pa asnje transparence. Uroj te reagojne per ket ceshte sepse eshte vertete mine me sahat.

Projekti per kujtese:

Nuk ka shanc te mos jete e bere me qellim. Eshte pritur mbase qe te gjehet nje kompani me eksperience dhe e gjeti ne viziten e tij ne Turqi.
shume mire e thua edhe ghithe kjo kerkim qe ke ber por mua ide e mire per serial ne Netflix me duket

vetem per informim sepse pas 2-3 diskutimeve ktu do dalim te Bill Gates edhe te microcipet Occam's razor the simplest explanation is usually the right one

3 Vjet per ta mbaru. QR.
A ka per tu bere ndonjehere thuaj.Mos katandiset sic ndodh shpesh ne Shqiperi me rruge e projekte te tjera,e nis Lena...ca vite pushim dhe e mbyll Prena.

Personalisht,me duket sh luks ky aeroport se Tirana eshte sh afer,por do ishte sh mire nje aeroport i vogel diku ne rrethinat e Sarandes per sezonin e veres.Se di ca llogarish kane bere kur i kane rene lapsit..🤷🏻‍♂️

Keto kompanite Zviceriane duken fantazem.Njesoj si zvicerianet e Metes per SGS.(kontrolli teknik i mjeteve).

A ka per tu bere ndonjehere thuaj.Mos katandiset sic ndodh shpesh ne Shqiperi me rruge e projekte te tjera,e nis Lena...ca vite pushim dhe e mbyll Prena.

Personalisht,me duket sh luks ky aeroport se Tirana eshte sh afer,por do ishte sh mire nje aeroport i vogel diku ne rrethinat e Sarandes per sezonin e veres.Se di ca llogarish kane bere kur i kane rene lapsit..🤷🏻‍♂️
Pastaj po erdhi Basha ne pushtet do I anuloj te gjitha tenderat dhe do zvarriten nja 10 vjet projektet 🤦🏻‍♂️
Pastaj po erdhi Basha ne pushtet do I anuloj te gjitha tenderat dhe do zvarriten nja 10 vjet projektet 🤦🏻‍♂️
Shiko,keto projekte e tendera para zgjedhjeve kuptohet qe jane qoka elektorale.Ju duhet mbeshtetje per vota nga biznesmenet dhe hapin krahun.

Nrm,nese PD do vij ne pushtet,keto projekte do ngecin,njesoj sic ngecen cfare nisi PD kur e mori Rama.

Rama perfundimisht do mbahet mend si KM i projekteve dhe i asgjeje te zbatuar.Nuk beri nje rruge,kanalizime etj,por ama kemi vullnet per aeroport 140 mil euro.

Si projektet e Berishes 2 me kuvendin,piramiden etj.Sa here jane degradim,merren me piktura femijesh.
Pse thot do ti kushtoj taksapaguesve a nuk eshte dhen me koncesion disa vjecar ku investimin e ben privati ?
Pse thot do ti kushtoj taksapaguesve a nuk eshte dhen me koncesion disa vjecar ku investimin e ben privati ?
Nese koncesioni deshton apo nese nuk realizon fitime.

Ajo që Rama nuk deklaroi dhe që del qartë nga dokumentet e tenderit është që jo shumë janë të bindur për suksesin ekonomik të këtij aeroporti ndërsa taksapaguesit do të detyrohen të paguajnë 138 milionë euro, ose afërsisht 40 për qind më shumë se sa kostoja e ndërtimit, në rast se koncesioni dështon apo nuk realizon fitime
  • Like
Reactions: tositr
Shiko,keto projekte e tendera para zgjedhjeve kuptohet qe jane qoka elektorale.Ju duhet mbeshtetje per vota nga biznesmenet dhe hapin krahun.

Nrm,nese PD do vij ne pushtet,keto projekte do ngecin,njesoj sic ngecen cfare nisi PD kur e mori Rama.

Rama perfundimisht do mbahet mend si KM i projekteve dhe i asgjeje te zbatuar.Nuk beri nje rruge,kanalizime etj,por ama kemi vullnet per aeroport 140 mil euro.

Si projektet e Berishes 2 me kuvendin,piramiden etj.Sa here jane degradim,merren me piktura femijesh.
Futja kot esht komenti jot.. Kaq gjera qe jan ber nuk ishin ber qe nga 91..
Faktet i ke ne ytb edhe te shkosh ne Shqiperi i shikon..vetem nese ke inat personal per X gjera ja fut kot
Personalisht,me duket sh luks ky aeroport se Tirana eshte sh afer,por do ishte sh mire nje aeroport i vogel diku ne rrethinat e Sarandes per sezonin e veres.Se di ca llogarish kane bere kur i kane rene lapsit..🤷🏻‍♂️
Edhe unë mendoje që esht luks i tepërt ky aeroport, për momentin esht investim i kotë sidomos nëse marrim parasysh situatën e krijuar prej pandemise ku sektori i aviacionit ka pësuar një goditje të madhe. Kjo nuk do thotë që aeroporti nuk duhet ndërtuar, numrat tregojnë një rritje të vazhdueshme të turistëve në vend por ne gjykimin tim esht diçka që mund ta kishin shtyer edhe për disa vite.

Prioritet në vend esht ndërtimi dhe përmirësimi i akseve rrugore dhe rimëkëmbja e hekurudhës, pastaj vjen aviacioni. Gjithësi të shofim se si ecin punimet sepse jam pak skeptikë persaiperket shumës që do investohet, me duket relativisht një shifër e vogël krahasuar me projektin e prezantuar. Kur them projektin i referohem vetëm aeroportit dhe jo pjesës turistike.
Mos te ekzagjerojm. Ne 8 vjet jan ber pune te vogla ne pergjithesi. Tirana, Fieri dhe Vlora kan pas ndryshimin me te madh nese shikon rruget qe jan shtruar dhe fasadat qe jan riparuar por asnje nga projektet madhore nuk kan filluar e le me mbaruar. Te pakten deri sot duet te kishin zgjeruar rinasin dhe te behej treni I ri plus duet te ishin shume me para me reformen ne drejtesi. Realisht jan shume shume mbrapa me cdo gje qe u premtua por te pakten te themi shyqyr qe do fillojn keto projekte nese e marrin dhe kete mandat po si dihet.
  • Like
Reactions: kodiak23
Pse thot do ti kushtoj taksapaguesve a nuk eshte dhen me koncesion disa vjecar ku investimin e ben privati ?
Kjo eshte praktika "Bjeri t'i biem se e kemi inat"
Ja disa shkrime ne te njejtin "Portal" qe "I bie" qeverise pse nuk ben aeroporte:

Tani qe filloi te behet aeroporti "kaq shume i nevojshem" i Vlores, ka mundesi t'i shkaktoje shume deme taksapaguesve.
Sidomos argumenti i distances eshte tmerresisht i sakte. Sa inat qe italianet nuk dine shqip se nuk do kishin ndertuar:
Fiumicino, Ciampino ne Rome
Malpensa, Linate ne Milano
Aeroport ne Bari, Aeroport ne Brindisi
Aeroport ne Venezia, Aeroport ne Treviso

"Inflacion aeroportesh", tema e ardhshme e BIRN per Shqiperine
Aeroporti ne Vlore eshte i domosdoshem dhe ka per te rivalizuar fort me Rinasin. Nese hyjne linjat low cost aty ka per tu bere numri nje ne Shqiperi. Keto shkrimet qe do paguaje taksapaguesi shqiptar jane thjesht perralla. Ekzaktesisht e njejta marreveshje ishte dhe kur u ndertua terminali i ri i Rinasit por kurre nuk u pagua koncensionari nga buxheti i shtetit pasi rritja e pasagjereve ishte spektakolare, pertej parashikimeve me optimiste. Besoj qe aeroporti i Vlores ka per te qene akoma me i suksesshem. Pacolli di ku i hedh parate dhe projektet e tij jane cilesore.Nuk e di pse ne shqiptaret kemi gjithnje deshire ta nenvleresojme sojin tone, edhe kur faktet flasin te kunderten.
Kjo eshte praktika "Bjeri t'i biem se e kemi inat"
Ja disa shkrime ne te njejtin "Portal" qe "I bie" qeverise pse nuk ben aeroporte:

Tani qe filloi te behet aeroporti "kaq shume i nevojshem" i Vlores, ka mundesi t'i shkaktoje shume deme taksapaguesve.
Sidomos argumenti i distances eshte tmerresisht i sakte. Sa inat qe italianet nuk dine shqip se nuk do kishin ndertuar:
Fiumicino, Ciampino ne Rome
Malpensa, Linate ne Milano
Aeroport ne Bari, Aeroport ne Brindisi
Aeroport ne Venezia, Aeroport ne Treviso

"Inflacion aeroportesh", tema e ardhshme e BIRN per Shqiperine
Seriozisht e ke? Qfar esht ky krahasim me një shtet që ka 60 milion banorë dhe që të mundëson pafund vende turistike që mund të vizitosh. Krahasimet vlejnë vetëm me shtete si puna e Malit të Zi, bile as Kroacia jo se esht botë tjetër.


Dati di traffico passeggeri 2019

Totale193 102 660+4,0
PosizioneAeroportoRegioneCodice
(IATA)
Totale
Passeggeri
Variazione %
anno prec.
Posizione
2018
Note
1Roma-FiumicinoLazioFCO43 532 573+1,3
Stabile
2Milano-MalpensaLombardiaMXP28 846 299+16,7
Stabile
Ha accolto gran parte del traffico durante la chiusura di Linate.
3Bergamo-Orio al SerioLombardiaBGY13 857 257+7,1
Stabile
Ha accolto una parte del traffico durante la chiusura di Linate.
4VeneziaVenetoVCE11 561 594+3,4
Stabile
Limitazione di capacità su tutto l'anno a causa dei lavori di riqualifica e adeguamento delle infrastrutture di volo.
5NapoliCampaniaNAP10 860 068+9,3
Aumento
1
6CataniaSiciliaCTA10 223 113+2,9
Diminuzione
1
7BolognaEmilia-RomagnaBLQ9 405 920+10,6
Aumento
1
8PalermoSiciliaPMO7 018 087+5,9
Aumento
1
9Milano-LinateLombardiaLIN6 570 984-28,8
Diminuzione
2
Chiuso dal 27 luglio al 25 ottobre, con conseguente trasferimento a Milano Malpensa e a Orio al Serio delle attività operative.
10Roma-CiampinoLazioCIA5 879 496+0,7
Stabile

Ndërsa Tirana ne vititn ma të mirë,
20193,338,147
Seriozisht e ke? Qfar esht ky krahasim me një shtet që ka 60 milion banorë dhe që të mundëson pafund vende turistike që mund të vizitosh. Krahasimet vlejnë vetëm me shtete si puna e Malit të Zi, bile as Kroacia jo se esht botë tjetër.


Dati di traffico passeggeri 2019

Totale193 102 660+4,0
PosizioneAeroportoRegioneCodice
(IATA)
Totale
Passeggeri
Variazione %
anno prec.
Posizione
2018
Note
1Roma-FiumicinoLazioFCO43 532 573+1,3
Stabile
2Milano-MalpensaLombardiaMXP28 846 299+16,7
Stabile
Ha accolto gran parte del traffico durante la chiusura di Linate.
3Bergamo-Orio al SerioLombardiaBGY13 857 257+7,1
Stabile
Ha accolto una parte del traffico durante la chiusura di Linate.
4VeneziaVenetoVCE11 561 594+3,4
Stabile
Limitazione di capacità su tutto l'anno a causa dei lavori di riqualifica e adeguamento delle infrastrutture di volo.
5NapoliCampaniaNAP10 860 068+9,3
Aumento
1
6CataniaSiciliaCTA10 223 113+2,9
Diminuzione
1
7BolognaEmilia-RomagnaBLQ9 405 920+10,6
Aumento
1
8PalermoSiciliaPMO7 018 087+5,9
Aumento
1
9Milano-LinateLombardiaLIN6 570 984-28,8
Diminuzione
2
Chiuso dal 27 luglio al 25 ottobre, con conseguente trasferimento a Milano Malpensa e a Orio al Serio delle attività operative.
10Roma-CiampinoLazioCIA5 879 496+0,7
Stabile

Ndërsa Tirana ne vititn ma të mirë,
20193,338,147
Pike se pari, krahasimet i bej me vendet ku dua te shkoj, jo me vendet nga dua te iki.
Se dyti:
Mali i Zi ka 3 Aereoporte
Maqedonia e Veriut 2 Aeroporte (Nje ne Shkup, nje ne Oher, Tirane/Vlore nuk me duket me larg si ide)
Kroacia(qe nuk eshte aq keq ta kopjojme per turizmin, se nuk ka asgje me shume se Shqiperia) ka 9 aeroporte
EDIT: Italia ka 60 mln banore, por te pakten 45 aeroporte. Me rregull treshi ...
Aeroporti I Vlores eshte jetik, shume her me I rendesishem se I Kukesit dhe duet te ishte ber me kohe! Sa per aeroporte ne Sarande dhe ne Korce jan pa lidhje fare.
  • Like
Reactions: drino-drin
Pike se pari, krahasimet i bej me vendet ku dua te shkoj, jo me vendet nga dua te iki.
Krahasimi duhet të jet diçka reale, edhe unë dua të shkoj në New York përshembull por nuk e krahasojë New Yorkun me Tiranën/Shqipërinë sepse jan dy realitetet të ndryshme.

Se dyti:
Mali i Zi ka 3 Aereoporte
Maqedonia e Veriut 2 Aeroporte (Nje ne Shkup, nje ne Oher, Tirane/Vlore nuk me duket me larg si ide)
Kroacia(qe nuk eshte aq keq ta kopjojme per turizmin, se nuk ka asgje me shume se Shqiperia) ka 9 aeroporte
Me këto vende po, sepse një nivel jemi me to.
  • Like
Reactions: drino-drin
361 - 380 of 930 Posts
Top