SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

153595 Views 929 Replies 97 Participants Last post by  Kumanovari
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
7
 • Like
Reactions: 2
41 - 60 of 930 Posts
^^ Hyri Qershori dhe akoma asnjë lajm. Nuk dihet nëse është shpallur ndonjë tender, kush do e ndërtoj aeroportin, sa do zgjsin punimet, etj.
^^ Hyri Qershori dhe akoma asnjë lajm. Nuk dihet nëse është shpallur ndonjë tender, kush do e ndërtoj aeroportin, sa do zgjsin punimet, etj.
...e njejta gje vlen per "Rrugen e Arberit", "Tirane - Elbasan", dy "Bypass-et", "Lin - Pogradec", "Kardhiq - Delvine", kompanine ajrore "Air Albania", aeroportin e Kukesit, etj, etj, etj thjeshte per te permendur disa gjera per te cilat do te shihnim perditesime "se shpejti" nderkohe qe çdo informacion eshte TOP SECRET!
See less See more
 • Like
Reactions: 5
Vallai na kane car majen e kollodokut, 5 vjet nuk mbaruan dot dy mut rruge te lena ne mes, jane bere komik
^^
Tr-Dr te pakten u deklarua qe nis vitin tjeter.
Rama: Aeroporti i Vlores hapet brenda 2020, do te konkurroje Rinasin

Së shpejti nis ndërtimi i aeroportit te Vlorëes/ Rama: Tarifat me te uleta

 • Like
Reactions: 2
Gjueti e paligjshme + aeroport: Parashikim ogurzi per peisazhin e mbrojtur Vjose-Narte
 • Like
Reactions: 1
Aeroporti nuk ka lidhje me Narten , do ndertohet ne Akerni qe i bie minimumi nja 6-7 km larg ne vije ajrore, nderkohe autostrada e ndertuar Vlore-Fier kalon shume me afer lagunes dhe nuk ka sjelle shqetesim per lagunen.
Ke ndonje studim qe po ben kete deklaraten qe autostrada nuk ka sjelle asnje shqetesim? Ke numrat e shpendeve para dhe pas ndertimit te autostrades? Ke ndonje studim shkencor? Apo bjeri ti biem, themi deklarata per te justifikuar ndertime vend e pa vend qe po shkaterrojne dhe te vetmen gje qe na kishte mbetur tamam: natyren.

Do vije koha qe do themi te na rrojne aeroportet dhe autostradat, po se cfare do shohin njerezit qe do udhetojne ne to, nje zot e di. Natyra eshte e pakthyeshme, duhen bere investime me studime mjedisore dhe strategjike, jo bjeri ti biem ku t'i doje qejfi investitorit.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Autostrada Levan-Vlore ka disa mure per izolim zhurme transparent tek pjesa e lagunes si kusht per ndikimin ne mjedis nga projekti i BE-se.
 • Like
Reactions: 1
Ke ndonje studim qe po ben kete deklaraten qe autostrada nuk ka sjelle asnje shqetesim? Ke numrat e shpendeve para dhe pas ndertimit te autostrades? Ke ndonje studim shkencor? Apo bjeri ti biem, themi deklarata per te justifikuar ndertime vend e pa vend qe po shkaterrojne dhe te vetmen gje qe na kishte mbetur tamam: natyren.

Do vije koha qe do themi te na rrojne aeroportet dhe autostradat, po se cfare do shohin njerezit qe do udhetojne ne to, nje zot e di. Natyra eshte e pakthyeshme, duhen bere investime me studime mjedisore dhe strategjike, jo bjeri ti biem ku t'i doje qejfi investitorit.
Une jam i pari qe flas ne lidhje me natyrem, ambjentin, ndotjen apo gjera te ngjashme, por ne rastin konkret e ke te faktuar qe laguna, per shkak te eleminimit te gjuetise se paligjshme ka marre jete vitet e fundit. Nuk eshte zhvillimi qe e pengon natyren, por zhvillimi pa plan e pa kriter, gje qe nuk me duket ne kete rast. Gjithsesi te shikojme , pasi projekti eshte ende ne fazat e para
See less See more
Aeroportet nuk mund te ndertohen kryesi ne brendesi te zonave te mbrojtura. Fakti qe laguna ka marre jete nga ndalimi i gjuetise nuk do te thote qe tani hajde ta 'vdesim' me ndertimin e aeroportit.
 • Like
Reactions: 1
Pse me te vertet mendoni qe do ndertohet ky aeroport?? :lol:
 • Like
Reactions: 2
Aeroporti i Vlores - Gjiknuri: Do realizohet, Aeroporti i Kukesit dhe Sarandes, investim privatMinistri i Energjisë dhe Infrastrukturës Damian Gjiknuri deklaroi se ky aeroport do të ndërtohet me çdolloj mënyre, edhe duke përfshirë financimin nga buxheti i shtetit. “Jemi në negociata për Aeroportin e Vlorës, të cilin nëse ne nuk e përfundojmë këto negociata në kohën e duhur, shumë shpejt, ne do të tentojmë çdolloj mënyrë, përfshirë edhe skemën nga buxheti i shtetit për ta bërë të mundur këtë aeroport. Janë parashikuar të gjitha hapësirat buxhetore nga ministria e Financave që të mbulohen brenda limiteve që na lejon hapësira për financimin e Partneriteteve Publik Privat të kemi mundësi ta bëjmë këtë aeroport vetë. Sepse e ardhmja e turizmit shqiptar nuk mund të mbahet peng nga mungesa e një aeroporti. Ndryshe ne nuk do të kemi turizëm pa bërë një aeroport në Vlorë. Çdo gjë tjetër është një iluzion.Shqipëria nuk mund të ketë turizëm në 1 apo dy muaj, Shqipërisë i duhet patjetër një aeroport në Vlorë në mënyrë që të aksesohet një pjesë e territorit të jugut sidomos zonat që kanë potenciale të mëdha turistike.”Gjatë raportimit në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese ministri Gjiknuri u ndal edhe te dy projekte të tjera, Aeroporti i Sarandës dhe i Kukësit, të cilët do të jenë investim tërësisht privat. “Të njëjtën gjë po shikojmë për Sarandën, e cila do të jetë një projekt jo me buxhet shteti, por jemi të gatshëm me partneritet privat, me investim tërësisht privat të mundësohet edhe aty një aeroport turistik. Dikush do të thotë po si ka mundësi dy aeroporte në jug? Jo. Nga studimet e fizibilitetit mundësohet dhe një projekt turistik në Sarandë, pra një aeroport sepse Korfuzi është i mbingopur dhe sepse nga porti i Sarandës kanë hyrë mbi 600 mijë qytetarë.Do të thotë që ka një fluks të madh njerëzish që lëvizin në drejtim të Sarandës. Saranda ka dhe kapacitete akomoduese më shumë se çdo vend tjetër i Shqipërisë, dhe kjo krijon situatën e nevojshme për të krijuar një model biznesi, i cili mund të jetë ekonomik. Gjithashtu ne kemi hapur garën për aeroportin e Kukësit, i cili edhe ky do të jetë një investim tërësisht privat. Pra koncesionohet aeroporti i Kukësit me shpresë që të ky të përdoret nga linjat me kosto të ulët dhe sipas disa studimeve paraprake të fizibilitetit ka interes qoftë nga ana e Kosovës qoftë nga pjesa veriore e Shqipërisë, sidomos për disa destinacione si Zvicra, Britania e Madhe, dhe disa shtete të tjera ku ka edhe një përqendrim me origjinë nga këto vende”./Scan
See less See more
A pe nisin me ndertu a jo aeroportin n'vlor?
Këta nuk arrijnë të vënë nuk funksion aeroportin e Kukësit dhe të ndërtojnë atë të Vlorës dhe ende vazhdojnë të flasin për aeroportin e Sarandës :nuts:
 • Like
Reactions: 3
Aeroporti eshte ndertuar, por e shohin dhe perdorin vetem ata qe kane filtrat e Rilindjes. Edvini vete fluturon nga Vlora cdo jave. Iu thafte goja atyre qe thone qe nuk eshte bere e nuk do behet. Eshte bere, por eshte ekskluziv i rilindasve. Ne te tjeret nuk e shohim dot, nuk kemi as kapacitetin mendor per ta perceptuar ekzistencen e tij.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Hahn për Aeroportin e Vlorës – “Deri tani nuk ka shkelje të MSA. Vlerësim i gjerë muajt në vijim”

Hahn për Aeroportin e Vlorës – “Deri tani nuk ka shkelje të MSA. Vlerësim i gjerë muajt në vijim”Komisioneri për zgjerim, Johannes Hahn, i është përgjigjur zyrtarisht, në emër të Komisionit Europian nëpërmjet një letre, euro parlamentarit Paul Rübig, i cili ka kërkuar hetim për qeverinë shqiptare për shkeljen e Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit (MSA) me procedurën e prokurimit për aeroportin e Vlorës si dhe “Air Albania”.

“Komisioni është në dijeni të ankesave që lidhen me një shkelje të mundshme të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian, sa i përket ndërtimit të Aeroportit të Vlorës dhe krijimit të linjës ajrore “Air Albania”-shkruan Hahn në letër-përgjigjen e tij ndaj europarlamentarit. Sipas Marrëveshjes së Stablizim-asociimit kontratat publike nuk duhet të jenë objekt diskriminimi dhe kjo çështje ka qenë vazhdimisht temë bisedimi me autoritet shqiptare, thuhet më tej në letër.

“Ndërkohë që nuk është konstatuar asnjë shkelje e Marrëveshjes së Stabilizim-asociimit mes Shqipërisë dhe Bashkimit Europian në kontrollet e deritanishme, këto raste do të merren në konsideratë pa diskutim në vlerësimin e përgjithshëm të përmbushjes së direktivave europiane nga ana e Shqipërisë”-thuhet më tej.

“Një vlerësim më i gjerë dhe më i thellë i prokurimeve publike dhe kornizës së ndihmës shtetërore në Shqipëri dhe konkurrueshmërisë është planifikuar për në muajt në vijim, mbyllet letra e komisionerit Hahn për europarlamentarin e Partive Popullore Europiane. Marrëveshja e Stabilizim- Asociimit detyron qeverinë shqiptare që të hapë procedura publike të prokurimit me rregulla të barabarta për kompanitë europiane dhe ato jo-europiane.

Roel Korkuti/SCAN
See less See more
 • Like
Reactions: 1
41 - 60 of 930 Posts
Top