SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

153743 Views 929 Replies 97 Participants Last post by  Kumanovari
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
7
 • Like
Reactions: 2
621 - 640 of 930 Posts
Shume bukur duket, por kur e bastarduat kaq shume ate projektin e casamontit. Cfare u desh pastaj aj projekt? E kuptoj qe ka shume kosto per ta bere privati, po la ta subvenciononte qeveria apo dicka do ishte vlere e shtuar per shqiperine
 • Like
Reactions: 2
Lere thuaj shuqyr qe e ben kte dhe jo projektin kinez
 • Like
Reactions: 5
Avash nje cik se ktu na cane koken e carit me te share ramen se e bete fakt te kryer qe di behej ai projekti i shemtuar, per cdo gje negativ ne kulm, gjithmone ne fund ngelni me gisht ne byth,vjeni bere bajat vetem te villni dini, une sinqerisht e mora te mireqene nga menyre se si kta jargaxhinj e bene muhabetin per ate projektin shemtire, per cdo gje pesimist mo vlla.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Zyrtare ky esht projekti, kulmi do jet i mbuluar prej paneleve diellore
View attachment 3130551
View attachment 3130547

View attachment 3130545
Okay, much better
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Avash nje cik se ktu na cane koken e carit me te share ramen se e bete fakt te kryer qe di behej ai projekti i shemtuar, per cdo gje negativ ne kulm, gjithmone ne fund ngelni me gisht ne byth,vjeni bere bajat vetem te villni dini, une sinqerisht e mora te mireqene nga menyre se si kta jargaxhinj e bene muhabetin per ate projektin shemtire, per cdo gje pesimist mo vlla.
Nuk besoj se eshte faji tone qe ketu ka transparence 0 per projektet qe do ndertohen.
Ketu edhe pasi kane filluar punimet nuk merret vesh nese vertete do ndertohet ne rradhe te pare, dhe cili projekt do zbatohet ne rradhe te dyte.
Imagjino ne rastin e aeroportit te Kukesit vete Rama beri gaf duke paraqitur ne Fb e tij aeroportin Gjeorgjian.

Gjithsesi me behet qejfi qe nuk po ndertohet ajo pacavurja kineze, pavaresisht se edhe ne kete projekt nuk duket te kete jet bridges, dhe per mendimin tim eshte minus imadh.
See less See more
 • Like
Reactions: 3
Nga e more?
Ja ku e ke

See less See more
 • Like
Reactions: 3
Shume bukur duket, por kur e bastarduat kaq shume ate projektin e casamontit. Cfare u desh pastaj aj projekt? E kuptoj qe ka shume kosto per ta bere privati, po la ta subvenciononte qeveria apo dicka do ishte vlere e shtuar per shqiperine
Edhe tek faqja e vet mabetex projektin e casamontit kan ven. :/


Neise rendesi ka te behet momentalisht se dhe ky projekti tjeter nuk esht keq.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Shume bukur duket, por kur e bastarduat kaq shume ate projektin e casamontit. Cfare u desh pastaj aj projekt? E kuptoj qe ka shume kosto per ta bere privati, po la ta subvenciononte qeveria apo dicka do ishte vlere e shtuar per shqiperine
se pakti u fut ne loje xplanstudio qe dijne me i projektue projektet e nuk do mbetet si ne ato cheap-buddhist-pagoda renderat.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Disa foto të tjera nga projekti i Aeroportit të Vlorës. Mesa duket në projekt nuk paska jet bridges.


Attachments

See less See more
7
 • Like
 • Angry
Reactions: 5
Disa foto të tjera nga projekti i Aeroportit të Vlorës. Mesa duket në projekt nuk paska jet bridges.
Nderkohe Pacolli thote se do kushtoj 350 milione euro!
 • Like
Reactions: 2
Nderkohe Pacolli thote se do kushtoj 350 milione euro!
Nese e ka then me te vertet atehere genjehen haptazi Pacolli, kontrata e koncesionit thotë qe do investohen 104,310,500 euro. Esht publike kjo gje.

PS: kontrollova dhe e paska publiku ne Facebook ket 350 milionshin, me pak fjale po del mashtrus por tek e fundit rrenë veten se kush ka pak gram tru e kupton edhe pa u fut ne OP qe aty ska shanse te investohen 350milion euro
See less See more
 • Like
Reactions: 4
Nese e ka then me te vertet atehere genjehen haptazi Pacolli, kontrata e koncesionit thotë qe do investohen 104,310,500 euro. Esht publike kjo gje.

PS: kontrollova dhe e paska publiku ne Facebook ket 350 milionshin, me pak fjale po del mashtrus por tek e fundit rrenë veten se kush ka pak gram tru e kupton edhe pa u fut ne OP qe aty ska shanse te investohen 350milion euro
Ai rrit cmimin artificialisht qe pastaj te mund te kerkoj me shume mbrapsht.
See less See more
 • Like
Reactions: 1
Ai rrit cmimin artificialisht qe pastaj te mund te kerkoj me shume mbrapsht.
E rrit çmimin per tu duk ma mirë ne syt e shqiptareve thu se esht tu investu ato lek per te miren e kombit dhe jo se ka interes.
 • Like
Reactions: 2
E rrit çmimin per tu duk ma mirë ne syt e shqiptareve thu se esht tu investu ato lek per te miren e kombit dhe jo se ka interes.
Jo ore jo, Pacolli me shoke nuk jane bere te pasur duke u dukur mire. Kete shifer e ka permendur edhe neper media. Nese ai thote qe do kushtoj 350 milion euro, ai 350 milione euro dhe asnje qindarke me pak do i kerkoj mbrapsht. Investimi ne fund te fundit do paguhet nga qytetaret shqiptare, Pacolli vetem jep ne nje fare menyre kredi. Ne cfare menyre do i kerkoj ai ose si do i paguajne qytetaret shqiptare, mbetet per t'u pare.
See less See more
tan aeroportet moderne i kane ato urat per boarding, sigurisht do i kete edhe ky. Ndoshta edhe TIA pas punimeve.
 • Like
Reactions: 2
621 - 640 of 930 Posts
Top