SkyscraperCity Forum banner

[VIA] Aeroporti Ndërkombëtar i Vlorës | Vlora International Airport

154145 Views 929 Replies 97 Participants Last post by  Kumanovari
Main technical data :
The airport will be provided with 1 runway, 7 taxiways and 4 aprons
Airfield infrastructure category - 4E
Runaway length - 3,2km
Taxiways length - 3,9km
Aprons and junctions area - 200,000m2
Access roads 3,9km
Service roads 3,6km
Perimetral roads - 5,8km Approx .
Value of infrastructure works ( air side & land side infrastructure ) : 75 Million Euro
See less See more
7
  • Like
Reactions: 2
161 - 180 of 930 Posts
  • Like
Reactions: 4
Diku lexova qe do kishte te reja per kete dhe per Milot-Fier brenda pak ditesh.
Persa i perket Milot-Fier mduket e lexova ne nje nga pergjigjet e KM nje komenti te dikujt,dhe thoshte qe pas pak ditesh do shpallej fituesi i tenderit.

Per aeroportin e Vlores spo me
kujtohet,po besoj neper komente mund ta kem lexu edhe ate.

Une shpresoj me shume tek autostrada,sepse eshte vertet vitale.
See less See more
  • Like
Reactions: 3
Sa shum jan per tu ber edhe na duket sikur ska ndryshuar asgje😂 donese qeveria aktuale ka ber shum gjera sa nuk ishin ber 30 vjet sebashku
Sa shum jan per tu ber edhe na duket sikur ska ndryshuar asgje😂 donese qeveria aktuale ka ber shum gjera sa nuk ishin ber 30 vjet sebashku
Si prsh cfare?
Kan vjedhur me shume ne 7 vjet se sa 23 vitet e meparshme sebashku.
  • Like
Reactions: 1
Siq kam interpretuar une, tenderi i aeroportit do rihapet per kohen e mbetur, ndersa persa i perket tenderin e Fier-Milot:it e ka afatin me 28 data.


625747
See less See more
  • Like
Reactions: 3
Si prsh cfare?
E para qytetet se ishin pothuajse te gjitha qytetet nje kaos total. Si dhe investimet qe jan ber ne sport etj etj
nga 2013 fillovi ekzistenca e shtetit se ishim nje anarki qe asnjeri nuk paguante drita e uj si edhe kush ti deshte qefi ndertonte shpin mbrenda tokes tende duk perfituar nga rasti qe shum ishin jasht shtetit ose gjenin tok edhe hajde nderto .. Nga ajo edhe vetem qe cdo kush ndertonte vend e pa vend atje shihet se sa shtet qesharak kishim
Pa ligje pa asgje.. Per mua Edi ka ber shtet ven ligje edhe e vuri ne fuksion nje shtet qe nuk ekzistonte nga cdo an si per ligje etj etj
nuk esht perfekt por ne krahasim me tjeret aj po punon
Edhe kush do qeverin e pd jan bashkhajduta qe kan perfituar nga kurizi i popullit nga cdo tematik qe tja nises sbarojn kur..
See less See more
E para qytetet se ishin pothuajse te gjitha qytetet nje kaos total. Si dhe investimet qe jan ber ne sport etj etj
nga 2013 fillovi ekzistenca e shtetit se ishim nje anarki qe asnjeri nuk paguante drita e uj si edhe kush ti deshte qefi ndertonte shpin mbrenda tokes tende duk perfituar nga rasti qe shum ishin jasht shtetit ose gjenin tok edhe hajde nderto .. Nga ajo edhe vetem qe cdo kush ndertonte vend e pa vend atje shihet se sa shtet qesharak kishim
Pa ligje pa asgje.. Per mua Edi ka ber shtet ven ligje edhe e vuri ne fuksion nje shtet qe nuk ekzistonte nga cdo an si per ligje etj etj
nuk esht perfekt por ne krahasim me tjeret aj po punon
Edhe kush do qeverin e pd jan bashkhajduta qe kan perfituar nga kurizi i popullit nga cdo tematik qe tja nises sbarojn kur..
Po flet per shtetin dhe jo per nje komunale! Ne 8-te vjete qeverisje nuk eshte bere pothuajse asgje perjashto disa gjera te vogla. Ashtu sic mendoja ti fple se eshte bere me shume se ne 30 vjete te marra sebashku por nuk dhe asnje shembull per ndonje arritje te qenesishme.
See less See more
Pervec ca rregullime neper Fier dhe Vlore e nja 2 gjera ne Korce nuk eshte ber thuajse asgje. Asnje autostrade e re, asnje aeroport I ri(edhe aji I kukesit u be ne kohen e pd keta vetem se po e zgjerojn po kan 8 vjet qe spo e mbarojn), asnje investim ne hekurudhe, asnje investim ne shendetsi, asnje investim ne arsim, asnje investim per sistemin e drejtesis madje jemi I vetmi shtet ne bote pa nje gjykate te lart ne funksion! Keta liruan nga burgu anetaret e bandes se Durresit dhe bandave te tjer dhe jan kapur duke bashkepunu me ta e ju thoni ka ber shtet. Shtet bananesh per kriminelet PO.
See less See more
  • Like
Reactions: 1
E para qytetet se ishin pothuajse te gjitha qytetet nje kaos total. Si dhe investimet qe jan ber ne sport etj etj
nga 2013 fillovi ekzistenca e shtetit se ishim nje anarki qe asnjeri nuk paguante drita e uj si edhe kush ti deshte qefi ndertonte shpin mbrenda tokes tende duk perfituar nga rasti qe shum ishin jasht shtetit ose gjenin tok edhe hajde nderto .. Nga ajo edhe vetem qe cdo kush ndertonte vend e pa vend atje shihet se sa shtet qesharak kishim
Pa ligje pa asgje.. Per mua Edi ka ber shtet ven ligje edhe e vuri ne fuksion nje shtet qe nuk ekzistonte nga cdo an si per ligje etj etj
nuk esht perfekt por ne krahasim me tjeret aj po punon
Edhe kush do qeverin e pd jan bashkhajduta qe kan perfituar nga kurizi i popullit nga cdo tematik qe tja nises sbarojn kur..
Janë bër gjëra të vogla, por duken si super të mëdha për faktin sepse është ngritur një mekanizëm i madh i lavazhit të trurit ku çdo punë, edhe kur ndërrohet një llamp psh reklamohet si arritje e madhe e cila nuk është bërë për 30 vjet. Edi bën mirë që vendos rregull dhe jam plotësisht dakord që njerzit duhet të paguajnë dritat dhe të mos shkelin ligjet. Por ama nuk mund të pretendojnë zbatimin dhe korrektësi nga ana e popullit kur vetë i shkelin ligjet me të dyja këmbët, sepse në thelb kjo është një lloj diktature. Bëj si them unë por mos bëj si bëj unë, nuk shkon. Meqë përmende ndërtimet pa leje, hidhi një sy sesi janë shumëfishuar lejet e ndërtimit në Tiranë veçanërisht. Ndërto e ndërto pa pik rregulli pa plan pa asnjë kriter dhe del shitësi i fiqve na tregon përralla me mbretër duke krahasuar Tiranën me Vjenën. I vetmi kryeqytet në Europë që s'ka as edhe një stacion autobusi, le trena dhe tramvaj që i shohim vetëm në ëndrra. Pastaj çfarë ka ndryshuar në mënyrën e funksionimit të shtetit. Shteti është i kapur në të gjitha hallkat. Korrupsioni është në të njëjtat nivele siç ka qenë, bile më i madh. Abuzimet janë të pranishme në të gjitha fushat. A ka konkurrencë në Shqipëri ? Sigurisht që jo. Shqipëria ka qenë dhe është monopol i gjallë. Te konkurenca me tenderat psh. A ka drejtësi ? Sigurisht që jo, bile fjala drejtësi në Shqipëri është bërë të thuash "ndjesë pastë" Arsimi, shëndetësia, siguria dhe rendi publik personalisht në syrin tim janë në po të njëjtat nivele siç kanë qenë në kohën e Salës. Çfarë ka ndryshuar me çmimet ? Dita ditës po riten. Sa ishte çmimi i naftës ? Sa është ? Po çmimi i ushqimeve ? Unë nuk shoh ndonjë ndryshim, përkundrazi përkeqësim. Sa e përballueshme është jetesa në Shqipëri ? Fakti që statistikat tregojnë ikjen masive të shqiptarëve në emigrim, dhe dëshirën e madhe për të ikur të atyre që jetojnë akoma në Shqipëri, tregon vërtet fytyrën dhe gjendjen mizerablo katastrofike që po heq ky popull i shkreti. Ne nuk jemi në luftë, ama statistikat na rendisin krah për krah me Sirinë. Tha mirë një analist. Shqipëria është si një godinë e vjetër e bombarduar dhe e shkatërruar dhe këta i kanë vënë një nga ato renderat e bukur si fasadë për të treguar që kështu do t'a bëjmë, ama nuk po duken punëtor dhe makineri të punojnë në këtë godinë.
See less See more
Pervec ca rregullime neper Fier dhe Vlore e nja 2 gjera ne Korce nuk eshte ber thuajse asgje. Asnje autostrade e re, asnje aeroport I ri(edhe aji I kukesit u be ne kohen e pd keta vetem se po e zgjerojn po kan 8 vjet qe spo e mbarojn), asnje investim ne hekurudhe, asnje investim ne shendetsi, asnje investim ne arsim, asnje investim per sistemin e drejtesis madje jemi I vetmi shtet ne bote pa nje gjykate te lart ne funksion! Keta liruan nga burgu anetaret e bandes se Durresit dhe bandave te tjer dhe jan kapur duke bashkepunu me ta e ju thoni ka ber shtet. Shtet bananesh per kriminelet PO.
Aeroporti i kuksit esht ber nga Qatar per luften e kosoves nuk e beri pd se po ta kishte ber do ta kishim aeroport ndekombetar! Edhe zdo jepte monopolin gjermanve per 45+ vite per vetem 1 aeroport ekzluziv!! Edi Rama e prishi kte marveshje ne 2014 edhe paguajm koston e prishjes kesaj marveshje absurde edhe idiote
See less See more
^^ Ne kohen e PD u be rruga e kombit me 2 tunele, autostrada e elbasanit me 2 tunele, u hoqen vizat (shqiptaret ishin ende ne kafaz), u burgosen te gjithe bandat me te medhenj si banda e durresit, e vlores, e lushnjes bashke me kokat e tyre, u fut Shqiperia ne NATO. Me thuaj pak ca eshte ber keto 8 vjet me PS?
See less See more
Aeroporti i kuksit esht ber nga Qatar per luften e kosoves nuk e beri pd se po ta kishte ber do ta kishim aeroport ndekombetar!
Ishte dhurate e sheikut Zyed Bin Sultan Al Nahyan dhe ndertimi dhe mbarimi ka ndodhur ne kohen kur PD ishte ne pushtet pavaresisht se nuk kane merita per ndertimin e tij.

Edhe zdo jepte monopolin gjermanve per 45+ vite per vetem 1 aeroport ekzluziv!!
Duke e ditur qe ti flet kot me siguri e ke fjalen per TIA-n. Jo, ate koncesion e dha qeveria Nano dhe ishte per nje peridhe 20 vjecare jo 45-se!.

Edi Rama e prishi kte marveshje ne 2014 edhe paguajm koston e prishjes kesaj marveshje absurde edhe idiote
Edi Rama nuk prishi asgje koncesioni eshte akoma ne fuqi. Rama zgjati periudhen e koncesionit me 6/7 vjete te tjera me kusht qe te hiqej ekskluziviteti i fluturimeve nderkombetare nga TIA. E gjitha kjo me pretendimin se duhej te vendosej menjehere ne funksion aeroporti i Kukesit dhe me vone ai i Vlores. Kaluan tere ato vite dhe pervec zgjatjes se koncesionit te rinasit keta te tjeret as qe kane filluar pune dhe ai i Vlores eshte akoma tek faza e tenderimit.

Eshte mire qe kur te diskutosh ta kesh nje minimum informimi.
See less See more
Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura arsimore,shendetesore,policore,sportive,urbane,kulturore,sherbimet publike,drejtesia,energjia,kontrolli territorit jane po njesoj. Me ndryshime fare te vogla FASADE,sa per te thene. Lere pastaj ate rrugore...te pakten Saliu beri rruget!

Cdo gje me larte sot eshte 180grade nga ishte para 7 vjetesh! Per fat ky forum eshte fakt. Mjafton te shfletosh faqet e dedikuara te temave me larte,si ishin ne 2013 e si jane sot dhe ska nevoje per debat .
See less See more
Per te vazhduar ilustrimin ...

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura arsimore
Vetem ne Tirane jane ndertuar dhe po ndertohen dhjetra shkolla:
“Betim Muço”, Ardian Klosi”, shkolla Kosova, “Hoxha Tahsim”, “Servete Maçi” etj.

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura shendetesore
Jane ndertuar apo rikonstruktuar me dhjetra spitale(me i fundit spitali kirurgjik F Shiroka)
Po shkon ne cdo fshat qendra shendetesore. Me nje kerkim ne google dalin qsh te reja ne Vuno, Maqellare, Shupenze, Gostime e me dhjetra te tjera

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura policore
Roli i policit ka filluar te ndryshoje, megjithese me shume veshtiresi

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura sportive
Jane ndertuar tre stadiume (nje nga themelet) ne Tirane, Elbasan dhe Shkoder
Po ndertohen ne Fier, Kukes mesa di une

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura urbane
Jane rikonstruktuar qendrat e thuajse cdo qyteti, qyteze, madje dhe fshatra
-Korce, Vlore, Puke, Ulez, Gjirokaster, Berat, Erseke, Permet, B. Curri, Has, Vuno, Dhermi, Sarande etj. etj.

Nuk eshte bere asgje. Infrastruktura kulturore
Eshte rikonstruktuar TKOB, eshte ndertuar arTurbina, eshte rikonstruktuar dhe hapur per publikun kalaja e Lezhes dhe site te tjera arkeologjike(Antigonea psh), jane rikonstruktuar me dhjetra kisha te vjetra

Nuk eshte bere asgje. Sherbimet publike
Jemi nga te paktat vende qe nje shumice dermuese sherbimesh publike i kemi kaluar online(shih e-Albania per reference)

Nuk eshte bere asgje. Drejtesia
Eshte ndermarre reforma me e thelle ne drejtesi e udhehequr nga USA dhe Europa. Per rezultatet jam dakord qe nuk kane ndodhur, por nuk mund t'ia atribuosh qeverise

Nuk eshte bere asgje. Energjia
Sa shpejt harruam qe deri ne 2013 kishte me mijera qytetare dhe biznese qe nuk paguanin ndersa sot OSHEE del me fitime miliona eur qe investohen.
Nderkohe jane hapur hidrocentralet e Banjes dhe Moglices (merite kane dhe qeverite e meparshme), ka filluar puna per parqe fotovoltaike, si dhe hidrocentrali i Skavices.
Nuk besoj se mund te behet me shume ne kete drejtim

Nuk eshte bere asgje. Kontrolli territorit jane po njesoj
Tani nuk na e mban te lyejme shtepine se te vjen policia per 2 min ne shtepi. Para ca vitesh beje c'te doje, jo vetem ne pronen tende, por dhe ne te tjereve.

...te pakten Saliu beri rruget!
Bravo i qofte per ngulmimin per te bere rrugen me Kosoven me cdo cmim, duke paguar dhe harace gjeopolitike.
Po keshtu per rrugen Fier-Vlore. Ndoshta harroj ndonje rruge tjeter te mbaruar, por shume te tjera qe u nisen, mbaruan ose po mbarojne tani (sic eshte edhe normale per vepra te medha infrastrukturore):
Tirane-Elbasan, Plepa-Rrogozhine, Qafe-Thane - Pogradec, Qukes-Q.Plloce, etj.

Tani qe po i listoja(me cfare me vjen nder mend), sinqerisht mendoj se shume eshte bere ne 20 vitet e fundit, nga cdo qeveri
See less See more
  • Like
Reactions: 3
Shkollat me PPP qe po ndertohen pas 8-te vjete qeverisje dhe qe meritat gjithsesi po i pretendon Veliaj si iniciator i skemes. Shendetesia kaloi nga slogani ''falas'' tek lenia pasdore dhe vetem tek disa investime sporadike.

Kur permendet TURBINA te bien ko*et pertoke aq qesharake eshte. Rikonstruksioni i TOB eshte pozitiv por jo ndonje arritje e madhe.

Reformat e imponuara nga jashte ne leter nuk jane arritje e askujt.

Disa fasada dhe qendra qytetesh dhe qytezash jane minimumi qe duhej bere dhe faktikisht duhej te ishin pune te bashkive!.

Sillu dhe rrotullohu po tek vogelsirat dhe idiotesirat do te kthehesh. Qeveria me miliarda euro ne buxhet ne 8-te vjete (TETE VJETE) qeverisje nuk mundet kurrsesi te krenohet me pune komunalesh.

Investimet ne infrastrukture pothuajse te gjitha ne leter pavaresisht se te propaganduara intesivisht. Edhe ne diell ta lesh dicka per 8 vjete do te ndryshoje.

Ketu nuk mund te flitet as per deshtim por per katastrofe fare. Kane edhe guximin te mbushin gojen me lloqe propagande.
See less See more
@albsky ketu nuk jane qorra nga syte e ballit,jane qorra nga trute e kokes. Derdimene te mllefosur qe shkruajne nga dhoma, e jetojne neper forume.
  • Like
Reactions: 1
161 - 180 of 930 Posts
Top