SkyscraperCity Forum banner
1 - 20 of 378 Posts

·
Super Member
Joined
·
4,823 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Vialand'de geri sayım başladı!

Alışveriş ve eğlencenin gerçek adresi olacak Vialand, Türkiye’nin ilk uluslararası tema parkını 23 Nisan 2013'te İstanbul’a kazandıracak
28/05/12 13:54

ViaDMC ve Gürsoy Grup ortak girişimiyle, Türkiye’nin ilk mega tema parkı ile alışveriş merkezi konseptini bir arada sunan Vialand, düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı. Toplantı, ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar, Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç ve Jones Lang LaSalle Ülke Başkanı Avi Alkaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşti.

Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, günümüzde küresel çapta önemli bir alışveriş ve eğlence merkezi haline gelen İstanbul’un bu özelliğiyle New York, Londra ve Paris gibi diğer dünya kentleriyle yarıştığını kaydederek, Vialand’in İstanbul’un sahip olduğu bu özelliği destekleyen ve çok önemli katkılar sunan bir proje olduğunu belirtti. Vialand gibi dünyadaki örnekleriyle yarışacak bir projeyi, konumu ve gelişimini de göz önüne alarak, İstanbul’un kalbi olarak nitelendirdikleri Eyüp’te inşa ettiklerini söyleyen Gürsoy, bu mega projenin Türkiye’nin küresel boyuttaki yeni ve güçlü imajına katkı sağlayacağını belirtti. Gürsoy, “İstanbul’un ana ulaşım akslarını oluşturan E5 ve TEM çevreyollarından kolaylıkla ulaşılabilen Eyüp, Osmanlı döneminde en önemli kamusal eğlence alanlarını bünyesinde barındıran bir bölgeydi. Kentin manevi sembolleri de yine Eyüp bölgesinde yoğunlaşıyordu. Eyüp, bir zamanlar İstanbul’un ‘en şen’ alanı olarak anılıyordu. Vialand projesiyle geçmişin bu şenliğini günümüz insanının ihtiyaçlarının karşılığı olan teknoloji ile birleştirip yeniden günümüze taşıyoruz” dedi.


CUMHURİYET TARİHİNİN EN BÜYÜK PERAKENDE YATIRIMI

Türkiye’de birçok yatırımcının hayali olan bir projeye imza attıklarını ifade eden ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ise Cumhuriyet tarihinin en büyük perakende yatırımlarından biri olan Vialand’in 1 milyar TL yatırım değerine sahip olduğunu belirtti. Bayraktar, İstanbul’un kalbi Eyüp’te 600 bin metrekarelik geniş bir alanda inşa ettikleri Vialand’in, Türkiye ve dünyada konsepti gereği bir ilk olacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Vialand projesi kapsamında 30 milyonluk insan hareketi bekliyoruz. Türkiye’de eğlence sektöründe bugüne kadar yapılmayanları ilk kez burada gerçekleştireceğiz. Vialand’ın, İstanbul’u ziyaret edecek yerli ve yabancı turist sayısını da yüzde 15 oranında artıracağını hedefliyoruz. 100’e yakın futbol sahası büyüklüğündeki Vialand, alışveriş caddeleri bünyesindeki 140 bin m2 kiralanabilir ticari alanı, 5000‘i kapalı, 3000’i açık olmak üzere toplamda 8000 araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunacak. Vialand mega eğlence parkının girişindeki 2000 m2’lik alanda tüm görkemiyle yükselen Şato, ziyaretçilerine masal dünyasının kapılarını aralarken, eski İstanbul’un günlük yaşamını günümüze taşıyan ana caddesi ile farklı mimari özellikler de sunacak.


Tema park denildiğinde akla gelen dünyanın önde gelen markalaşmış merkezleriyle sürekli temas halindeyiz. Proje kapsamında dünyanın dört bir yanından özenle seçilmiş tema park konusunda uzmanlaşmış kadromuz ile tüm bu imkânları dünya kalite standartlarına uygun ve en güvenilir şartlarda sunarak, ailelerin çocuklarıyla birlikte güvenli bir ortamda kaliteli vakit geçirmelerine imkân sağlayacağız.”Vialand Genel Müdürü Mehmet Emeç, Walt Disney World'de edindiği 20 yıla yakın tecrübeyi bu projeye aktaracak olmanın heyecan ve gururunu taşıdığını belirterek şunları söyledi: “Eğlence parkları bulundukları kentin çehresini, ekonomisini, imajını değiştiren, en önemlisi, cazibesini arttıran unsurlardır. Dünyadaki bütün gelişim ve değişimlere paralel olarak eğlence kültüründe de bazı değişimler meydana geldi. Biz de gelişen eğlence kültürlerini Türkiye'nin tarihten gelen eğlence anlayışıyla harmanladık. Bu harmandan eğlenceyi alışverişle birleştiren mega projemiz Vialand ortaya çıktı. Operasyonel misyonumuzu eğlencenin bir lüks değil, herkes için bir hak olduğundan yola çıkarak belirledik. Bu anlamda Vialand dünyamızı engelli vatandaşlarımız da dahil her yaş ve kesimden ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarına, göre kurguluyoruz. Tema parkın içerisindeki birbirinden eğlenceli ve adrenalin yüklü ünitelerimizi, bu sektörde en iyi firmalardan temin ettik ve bu ünitelerin güvenlik kontrollerini de dünya standartlarında yapıyoruz. Vialand, 50’den fazla eğlence ünitesi ile farklı ve yeni bir eğlence kültürü sunmaya hazırlanırken, 3 saniyede 110 kilometre hızı aşan son teknoloji ürünü Roller Coaster, hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla ile bütünleştiği Splash Coaster, Roller Coaster tutkunu olan veya olmaya hevesli herkesin zevkle binebileceği Family Coaster gibi ana üniteleri bünyesinde barındıracak. Hiç şüphesiz İstanbul bugün dünya çapında olan herşeye layık bir kent.”Jones Lang LaSalle Ülke Başkanı Avi Alkaş, daha önce de birlikte çok önemli işlere imza attıkları ViaDMC ve Gürsoy gruplarının ortaklığında yükselen Vialand projesinde yer almaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti. Bu projede Alışveriş Merkezi Konsept Danışmanlığı’ndan başlayarak Alışveriş Merkezi kiralaması ve yönetim kurgulanması konularında hizmet vereceklerini kaydeden Alkaş, “Yatırımcılarımızın Türkiye için; İstanbul için fark yaratacak bu önemli projesinde elbirliği ile konsept geliştirme, kiralama ve yönetim şeklinin oluşturulmasında elimizdeki tüm imkanlarla ve deneyimlerimizle destek olmayı hedefliyoruz. Bu tür projelerin örneklerine dünyada çok rastlanırken, Vialand’in Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar gibi komşular ve yakın bölgeler açısından, yükselen yıldız konumundaki İstanbul’u çok önemli bir cazibe merkezi haline getireceğini düşünüyoruz” dedi.


Yapımına 2011 Eylül ayında başlanan ve 23 Nisan 2013 tarihinde tamamlanması planlanan projenin inşa aşamasında bin kişi, tamamlandığında çalışacak 4 bin kişi ve destek sektörlerde çalışacaklarla birlikte 20 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor. Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 600.000 m²’lik proje arazisinin, kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E5 Karayolu yer alıyor.
Haberturk
 

·
Registered
Joined
·
25,422 Posts
insanlarda böyle seyleri seviyor yahu
 
  • Like
Reactions: Bashmuhandes

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Ben projeyi 5-6 aydir biliyordum ama basligi acmaya usendim acikcasi, lansmani bekledim.

Insaat fotograflari Subat ayi civari. Cok daha ilerlemistir insaat, zaten 11 ay sonra acilacak.
 

·
Banned
Joined
·
8,299 Posts
sehrin icine yapiliyor, cüsss. Ufak bir park olacak haliyle.
 

·
Registered
Joined
·
568 Posts
Project is grand. The details can be discussed. I would support it, but why in Eyup????? That is where ancient Istanbul is located. What if there are some archaeological finds located and they're covered without evidence? This project could have built in so many other places. Why "Job"? (Eyup in English) Why-o why????
 

·
Super Member
Joined
·
4,823 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
100 futbol sahası büyüklüğünde 1 milyar TL’lik AVM ve eğlence parkı

Eyüp’te tema park ve alışveriş merkezi konseptini bir arada sunacak Vialand’ın inşaatı devam ediyor. 1 milyar TL’lik proje, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait 600 bin metrekarelik arazide hayata geçiriliyor.
VIADMC ve Gürsoy Grup ortak girişimi, Eyüp’te tema park ve alışveriş merkezi konseptini bir arada sunan Vialand’ı inşa ediyor. 1 milyar TL’lik yatırımla hayata geçen Vialand, 600 bin metrekarelik arazi üzerinde 100 futbol sahası büyüklüğü ile dikkat çekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait araziyi, 30 yıllık yap-işlet-devret yöntemiyle devralan ortak girişim, yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefliyor. 50’den fazla eğlence ünitesinin yer alacağı Vialand’da her bir oyuncak bir AVM bütçesine sahip.

Vialand’de İstanbul’un fethinin savaş sahnelerini de robotlarla canlandırılacak.

Osmanlı’daki Eyüp gibi

Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, küresel çapta önemli bir alışveriş ve eğlence merkezi haline gelen İstanbul’un; New York, Londra ve Paris gibi dünya kentleriyle yarıştığını belirterek, şunları söyledi: “Vialand, İstanbul’un sahip olduğu bu özelliği destekleyen ve çok önemli katkılar sunan bir proje. Dünyadaki örnekleriyle yarışacak bu projeyi, konumu ve gelişimini de göz önüne alarak, İstanbul’un kalbi olarak nitelendirdiğimiz Eyüp’te inşa ediyoruz. İstanbul’un ana ulaşım akslarını oluşturan E5 ve TEM çevreyollarından kolaylıkla ulaşılabilen Eyüp, Osmanlı döneminde en önemli kamusal eğlence alanlarını bünyesinde barındıran bölgeydi. Kentin manevi sembolleri de yine Eyüp bölgesinde yoğunlaşıyordu.”

Yılda 30 milyon ziyaretçi

Türkiye’de birçok yatırımcının hayali olan bir projeye imza attıklarını ifade eden ViaDMC Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ise “Vialand projesi kapsamında 30 milyonluk insan hareketi bekliyoruz. Türkiye’de eğlence sektöründe bugüne kadar yapılmayanları ilk kez burada gerçekleştireceğiz” dedi. Vialand’in 100 futbol sahası büyüklüğünde olduğunu dile getiren Bayraktar, “Alışveriş caddeleri bünyesindeki 140 bin metrekare kiralanabilir ticari alanı, 5 bini kapalı, 3 bini açık olmak üzere toplamda 8 bin araçlık otopark kapasitesi ve hedeflediği geniş marka yelpazesiyle her yaş ve zevk grubuna uygun alternatifler sunacak. Tema park denildiğinde akla gelen dünyanın önde gelen markalaşmış merkezleriyle temas halindeyiz” diye konuştu.

Rakamlarla Vialand

Yapımına 2011 Eylül ayında başlandı.
23 Nisan 2013 tarihinde tamamlanması planlanıyor.
1 milyar lira yatırımla gerçekleştiriliyor.
Projenin inşa aşamasında 1000 kişiye, bitince toplam 24 bin kişi için iş yaratması bekleniyor.
Hurriyet

Discovery Channel’da belgeseli çekilecek

Projedeki Roller Coaster’lar Discovery Channel’da “Mega Yapılar” belgeseline konu olacak. Belgesel için özel çekimler yapılacak. 1 tane Roller Coster’ın maliyeti bir Kayseri Park alışveriş merkezi kadar. Her bir oyuncak bir AVM bütçesine sahip. Proje bünyesinde Fatih’in fethinin canlandırılması için 500’e yakın robot getirilmiş.

- Dome Mimarlık’n tasarladığı projede eğlence parkı, Florida’daki Disneyland’dan daha büyük olacak, Almanya Europark’a benzeyecek. Ancak konseptin alışveriş bölümüyle birlikte dünyada da ilk olduğu belirtiliyor.

- Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazi, 30 yıllık yap-işlet-devret yöntemiyle verildi. Proje hayata geçirildiğinde yiyecek içecek+bilet veya sadece bilet şeklinde özel ücretli paketler olacak.

- Projenin inşa aşamasında bin kişi, tamamlandığında çalışacak 4 bin kişi ve destek sektörlerde çalışacaklarla 20 bin kişiye istihdam yaratması bekleniyor.
Vatan

Project area: 600,000 m2 almost equals to 100 soccer fields

The project will be the 3rd theme park project built in Istanbul.
 

·
Made in Turkey
Joined
·
3,399 Posts

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Buyuklugu semt kadar. Ayrica cevresindeki ev ve apartmanlari Arap sirketleri, Toki vs kat karsiligi almak icin ugrasiyor.

Bolgeye yakin Agaoglu'nun da arsasi var :)

Not: Proje'nin yeri Alibeykoy'un ustu...Yesilpinar - Karadolap Mahallesi - Eski Tasocaklari

Sehir icinde olmasi nedeniyle ziyaretcisi cok olur.
 

·
The Choosen One
Joined
·
838 Posts
Tam istanbul'un ihtiyacı olan şey. Belki daha büyüğüne bile ihtiyacı var ama yine sevindirici.

AMAAA.... lokasyon çok ama çok yanlış!!!! Bu park yeşilliğin içinde olmalı mahalle arasında değil! Trafiği zaten sorun olan İstanbul'un. ve sen gidiyorsun bu parkı mahalle arasına kuruyorsun. Sabah park açılış ve akşam park kapanış saatlerinde trafik daha da kitlenecek ve insan geldiğine pişman olacak! Birde otopark sorunundan hiç bahsetmiyorum bile. Bi park kadar da otopark alanın olmalı.

Amerika'daki Disneyland yada Universal studiosa gidenler bana hak vereceğine eminim...

Harika bir proje gerçekten ama lokasyonu hakkında hiç de iyi şeyler düşünemiyorum.. yazık gerçekten...
 

·
Banned
Joined
·
8,299 Posts
Sehir icinde konutlarin arasina yapilan bir park var mi dünyada? Benim gittiklerim hep dagin basinda, yerlesim olmayan yerlerde.
 
  • Like
Reactions: Bashmuhandes

·
Registered
Joined
·
32 Posts
Kimse 1 milyar lirayi dagin basina yatirmaz. Konut projesi degil bu, ziyaretci ile para kazanacak bir yer.

Seneler once Buyukcekmece'ye kurulan ve turunun tek ornegi olmasina ragmen ziyaretci azligi nedeniyle kapanan Tatilya var. Okul gezileriyle filan bir yere kadar dayanmislardi. Avrupa'nin en buyuklerinden biriydi. Guzel ornektir.
 
1 - 20 of 378 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top