Източник: вестник Капитал
текст от уикипедия:
Булевард „Витоша“, по-известен като „Витошка“ е основна пътна артерия в центъра на София. Булевардът започва от ул. „Алабин“, преминава през идеалния център на София, пресича се с еднопосочния бул. „Патриарх Евтимий“, продължава покрай западната страна на парка на НДК, пресича се с бул. „България“, преминава през ж.к. „Иван Вазов“ и свършва при Южния парк при кръстовището с ул. „Бяла Черква“.
Бул. Витошка" е популярна с многобройните си магазини и бутици по нея. Според проучване на „Къшмън и Уейкфилд“ за 2005 г. „Витошка“ е 22-рата най-скъпа търговска улица в света.
Източник: вестник Труд
В участъка между ул. „Алабин“ и бул. „Патриарх Евтимий“ булевардът е пешеходна зона, забранена за МПС-та, като се допуска само пресичане през перпендикулярните на „Витоша“ улици. През последните години има дебати дали Витошка да остане изцяло затворена за движението или да се отвори частично или изцяло за превозни средства. На 28 септември 2006 г. общинските съветници решават да отворят частично Витошка за собственици на търговски обекти и живеещи в района. По булеварда продължават да вървят трамваи, дори когато улицата е била затворена за други МПС-та.
Източник: Стара София
Предвижда се трамвайният транспорт по пешеходната част на булеварда да бъде спрян, тъй като под този участък ще преминава трасето на Втори метродиаметър на Софийското метро. Тук обаче се появява един голям куриоз – в целия този участък, под който се предвижда преминаването трасето на метрото, не се предвижда никаква метростанция, обслужваща тази част на бул. „Витоша“. Така след пускането на метрото и след спирането на трамвая на практика по-голямата част от булеварда с изключение на района около НДК и ул. „Алабин“ остава без транспорт.
Източник: Стара София
текст от Капитал:
Почти всеки град в България си има улица, която хората са определили за "стъргало". Там животът кипи денонощно, а освен магазини, пространството е осеяно и с много заведения за хранене, барове и кафенета. Ключово условие една централна улица да се превърне в такова място за активен социален живот обаче е по нея да няма автомобилен трафик.
Източник: Стара София
Доскоро София беше едно от малкото изключения. Проектът за окончателното превръщане на емблематичния булевард "Витоша" в пешеходна зона, което да върне потока от минувачи, обаче вече навлиза в решителна фаза. Идеята се обсъжда повече от година. А индикации, че тя вече е на път да стартира, даде през седмицата главният архитект на София Петър Диков. По време на окончателното обсъждане на проекта пред архитектурната гилдия той обяви, че до 3 месеца ще започне изпълнението. Първоначално обаче то ще обхване малка част - тази между бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Неофит Рилски". Там дейностите ще се извършват успоредно с възстановяването на строителната площадка на метрото. Ангажимент към тази част от "пешеходната" има изпълнителят на метроотсечката - "Доуш иншаат ве тиджарет". За втората част – от ул. "Неофит Рилски" до ул. "Солунска", предстои общината да обяви конкурс за изпълнител.
Най-заинтересувани новият облик на "Витоша" по-бързо да стане факт са собствениците на търговски обекти по булеварда.
Източник: Дневник
За обновяването на бул. "Витоша" се заговори още при започването на строителството на втория метродиаметър. Че пространството ще бъде преоформено обаче, стана категорично ясно едва в средата на миналата година. Колко ще струва преустройството на "Витоша" за общината обаче тепърва ще стане ясно. А и в бюджета за тази година няма предвидени средства за него.
Разработеният сега проект е възложен от столичната дирекция "Архитектура и градоустройство" и е направен от "Софпроект - ОГП" и архитектурно бюро "Булархарт" на проф. д-р арх. Тодор Булев. Предвижда се както релсите, така и тротоарите да изчезнат, а цялата ширина на булеварда да бъде покрита с еднородна настилка в няколко цвята. За решаване на проблемите с паркирането на хората от района ще има подземен паркинг под булеварда с капацитет между 200 и 300 автомобила.
Източник: wordpress.com
Проектът предвижда още изграждане на покрити места и зелени пасажи, както и оформяне на зони за разходки и събития. Съществуващата в момента трамвайна линия, по която допреди година се движеха мотрисите с номер 1 и 7, ще бъде изцяло демонтирана и на нейно място ще бъдат разположени пейки и места за улични художници.
Визуално булевардът ще бъде разделен на три успоредни по дължина части. Първата зона е непосредствено до витрините на магазините, следва зона за разходки, а третата ще е най-вътрешната, където ще бъдат оформени покритите местата за почивка. Последните ще могат да се използват и за провеждане на различни събития.
Източник: Стара София
На две от пресечките на булеварда – тази с ул. "Парчевич" и с ул. "Денкоглу", ще бъдат оформени кръгли площади. Това ще стане възможно след затварянето на двете напречни улици и трансформирането им в тупици. Авторите на проекта се надяват, че след неговото реализиране бул. "Витоша" ще стане приятно място за разходки, срещи и събития. Макар и постепенно, бутиците ще отстъпят място на повече кафенета и ресторанти. Впрочем всеки, който е минавал през булеварда напоследък, сигурно е забелязал, че този процес вече е започнал.
Проект на "Софпроект" и "Булархарт"
Източник: sofia-greencity.com
Източник: Капитал
Източник: Строителство инфо