Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 33 Posts

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Da i ja jednu temu otvorim.
Uskršnji praznici, nema nastave, ja u Poljskoj u Poznanu, treba negdje otići, šta, gdje, kako?
Krakov mi podaleko, Berlin bih kad malo otopli, Varšavu mi ne preporučuju (iako želim i to vidjeti), a Gdanjsk isto kad otopli. Odoh u Vroclav!
Iz Poznana do Vroclava sam išao Flixbusom, a put je trajao manje od 3,5 sata ili ti ga taman da odspavam drugu turu tu noć.

Čekanje tramvaja u Poznanu oko 4:20

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #2 ·

Jedna iz tramvaja na putu ka autobuskoj stanici.

Stigao sam u Vroclav oko 8 sati i odmah krenuo prema centru. Prvi susret je šaren. Ima sređenih zgrada ali i onih zapuštenih. Kasnije će se ispostaviti da je i cijeli grad takav. Eto ne morate dalje ni gledati reportažu :colgate:

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Naletim tako na zanimljivu fasadicu. Poslije shvatim da je to nadogradnja na zgradu koju sam htio vidjeti.

To je zgrada šoping centra Renoma. Modernistička zgrada iz 30ih godina 20og stoljeća koja je i tada napravljena kao tržni centar.

Iii napokon to je ta fasada:

detalji :drool:

Unutrašnjost je malo razočaravajuća, ali ima wc tako da je ok

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Poslije wc-a sam se uputio prema Narodnom muzičkom forumu ili Narodowe Forum Muzyki koji su projektovali Kuryłowicz & Associates.

Na putu do tamo prolazim pored zgrade Opere
[/url]

Evo ga. Pristojna simbolika, materijali, volumen koji zauzima, odnos sa okolinom, a još kulturni objekat. haos

Ispred je trg koji povezuje ovaj objekat sa zgradom opere. Prazan je nekakav ali ga izvlači šetnica uz kanal pored.

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #5 ·
Slijedeći cilj Sky Tower.
Okrećem se opet prema jugu i prolazim pored suda (u čijem je dvorištu valjda zatvor) i policije.

Ima čestih interpolacija u blokove. Neke su uspješne, neke manje uspješne, a neke baš tužne :nuts:
Ova mi je normalica (#treba forsisati ovu stručnu terminologiju)

Grad presjeca željeznička pruga, ali prostor ispod pruge nije mrtav.

Iako sa druge strane nije nešto pretjerano ni živ

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Na putu do "nebeskog tornja" sam prošao kroz komunističke dijelove koji su življi u odnosu na ove u Poznanu. Generalno osjećao sam se drugačije u Vroclavu nego u Poznanu. Ljudi su mi izgledali opušteniji i topliji nekako.

Butmir Otoka, is that you?

Malo voznog parka. Ne znam je li realna slika, ali slike su napravljene ispred ove zgrade od stotinjak metara.

Slikao sam ove kadrove da se mogu posjetiti da mi u BiH nismo toliko loši koliko mislimo.

Evo ga i toranj. Napravljen je na kraju tog bloka koji se polahko puni novim zgradama.

·
Lilium Bosniacum
40,458 Posts
Super slike! :cheers:

Meni su poljski gradovi bas zanimljivi, ne znam sto :)

I btw, Varsava je super za posjetiti, meni se bas bas dojmila. Sve je prejeftino u Varsavi, a ogroman je grad, i ima dosta toga za vidjeti, koliko god Poljaci govorili da nema, i da treba posjetiti Krakow i Gdansk umjesto toga. :)

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Ulaz na vrh za studente je 12 zlota, što je 5.6KM. Za ostale je oko 20 zlota ja mislim. Ja sam ušao u 10:30 tako da nije bila neka gužva. Ne znam kako je u ostalim terminima. Ne znam je li štede na enterijerima ili ih ne znaju uraditi normalno :nuts:
I da, nemaju paromamski lift! pff

Evo tog bloka koji "se polahko puni novim zgradama"

Pogled na centar

I jedna iz wc-a

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Super slike! :cheers:

Meni su poljski gradovi bas zanimljivi, ne znam sto :)

I btw, Varsava je super za posjetiti, meni se bas bas dojmila. Sve je prejeftino u Varsavi, a ogroman je grad, i ima dosta toga za vidjeti, koliko god Poljaci govorili da nema, i da treba posjetiti Krakow i Gdansk umjesto toga. :)
Uh već sam pomislio da ću samo ja pregledati svoju reportažu.
I meni je Poljska bila baš interesantna, pa sam zato i došao na razmjenu ovdje. Valjda me je očajno vrijeme prvih mjesec i po smelo, ali evo ovih dana već sve gledam drugim očima :)

Dosta za večeras od mene. Sutra nastavak, nadam se :wave:

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Nakon tornja uputih se ka centru opet, ali drugim putem jer ono, ne valja se istim putem vraćati.

Oni baš furaju ove neasfaltirane parkinge.

Ovo desno je Teatr Muzyczny Capitol.

Ovaj spomenik je bio u nekom muzeju u Varšavi. Tema je tranzicija. Prenijeli su ga u Vroclav jer je to grad posebne "tranzicije". Ne znam šta to znači, ali pretpostavljam da je vezano za WWII

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Raskrsnica Świdnicke i Kościuszki ulica. Blokovi su uvučeni tako da formiraju kvadratni plato.

Prvi put da vidim bjeloruske tablice

Opet prolazim pored Renome i približavam se pješačkoj ulici koja vodi do glavnog trga.

Ne znam je li se vidi, ali na info ekranu kod zgrade opere su na kraju dvije note. Baš me nešto obradova to kad sam vidio. Poslije sam gledao je li na svakom stajalištu tako urađeno, ali nije.

Šetalište je popločano različitim vrstama i različitim bojama kamena.

Postmoderna u srcu 4ever!

Šetalište je u jednom trenutku prekinuto saobraćajnicom i tramvajskom prugom. Ispod toga je napravljen pothodnika sa malom bibliotekom što je meni pravo lijepa ideja, ali iz pothodnika nema veze sa tramvajskim stajalištima, tako da i dalje postoji pješački prelaz iznad pothodnika :nuts:

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #12 ·

Stigoh na trg

Kažu da je 70% grada bilo uništeno u WWII. Na nekim zgradama se vrlo dobro vidi koji je stari a koji novi dio što je must do u modernoj restauraciji.

Malo sam sjedio na trg da osjetim atmosferu i zaputio se prema hostelu da olakšam ruksak. Evo jedna usputna.

Većina trotoara u širem centru je popločana.

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Još jedan pothodnik sa finom rampom

Double Tree by Hilton

Ulični zabavljač na semaforu. Dobra mu je lokacija jer pravo dugo crveno traje.

Malo sam provirio u unutrašnje dvorište Hiltona. Ima nekih kafića i restorančića.

Kako se približavam hostelu ulazim u dio iz 19. stoljeća. Tu ima baš zapuštenih zgrada. U Poljskoj sam počeo shvatati moderniste što su potpuno promijenili urbanizam

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Ostavio stvari i nazad u centar.

Ovaj put sam obišao cijeli trg :)

I malo prošao kroz uličiće između zgrada koje su smještene u sredini trga.

Ovu sam malo obrađivao, ali na kraju nije završila na ig. :dunno:

·
Banned
2,918 Posts
Odlicna reportaza. Nadam se da ce biti jos. Poljska je ogromna zemlja, velik su narod i dobro plivaju u danasnjem nesigurnom vremenu. Historija ih nije milovala, a nisu krkani kao mi balkanci.

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Drugi dan. Subota pred uskrs. Prva scena svi ljudi nose košarice sa jajima. Nekako baš topla atmosfera. To volim kod "manjih gradova". Nekako je sve intimnije i sve je humanije.

Evo jedne loše interpolacije. Na slici ne izgleda toliko loše, ali u stvarnosti je krizica. Iako su pratili i ispoštovali okolinu, izbor
materijala je upropastio sve. Ovi paneli u stvarnosti izgledaju kao neka jeftina poluprovidna plastika.

Taj dan sam se prvo uputio na Plac Nowy Targ. To je trg ispod kojeg je podzemni parking. Omeđen je komunističkim zgradama sa tri
strane, a sa jedne je zgrada vijećnice (city hall, a town hall je na trgu) i još jedna zgrada u fazi izgradnje.

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #18 ·
Može se nešto i pročitati dok si na trgu.

Nije mi se dalo patiti sa poljskim. Tek sam brojati naučio :nuts:

U ulazima u garažu imaju izložbene prostore u kojim umjetnici izlažu svoje radove.

:hide:

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #19 ·
Pošto je bila subota, a radilo se do 1 taj dan, požurio sam da posjetim i pijacu.

Prije WWII je bila čelična konstrukcija, ali su je pri rekonstrukciji zamijenili armiranobetonskom.

·
Registered
358 Posts
Discussion Starter · #20 ·
Poslije pijace krenuo sam do rijeke Odre. Iako ovdje ne teče u svom punom toku i dalje je plovna. Jeste da sam samo vidio dva brodića koji su vozili turiste, većinom nijemce, but still... :)
Pogled na drugu obalu

Poljaci baš puno piju alkohol. Legalno ga je konzumirati na javnim mjestima, pa je to još više primijetno.

Fino su sredili taj dio pored rijeke.

Ako se dobro sjećam na jednom od ovih info panela sam pročitao da je izgradnju ove obale finansirala neka organizacija
Spasimo Odru ili nešto u tom fazonu (možda je neki manje dramatičan glagol)

1 - 20 of 33 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.