SkyscraperCity banner

21 - 40 of 63690 Posts

·
Registered
3,848 Posts
Discussion Starter #21
Ja slyszalem z ust studenta na AW ze gdyby byla walka Polska- Rosja dostalibysmy niezle zas im bysmy wyrządzili zaledwie 20% strat

p.s @Darhet, dzieki za przedstawienie naszych sił zbrojnych :)

a Loara to polska produkcja?? jesli tak to zaj... :):)

·
Warsaw patriot
4,259 Posts
^^ tak Loara jest w 100% polskiej produkcji. Obecnie służy w 10 brygadzie kawalerii pancernej. Plany są do 48 zestawów.Miejmy nadzieje- na świece brak odpowiednika...

niestety z Rosja nie możemy konkurować. Mozemy byc jedynie w systemach sojuszniczych, rozwinąć Obronę Terytorialną lub przenczac 10 % pkb na wojsko- co skończyło by sie załamaniem gospodarki....
(Choć Izrael wydaje prawie 10%)

·
Registered
3,848 Posts
Discussion Starter #23
^^48 zestawów to malutko :/ czemu nie mogą wyprodukowac z 400 ? ?

(Choć Izrael wydaje prawie 10%)
bo mają dotacje z USA

·
Warsaw patriot
4,259 Posts
niech mi ktoś powie. Czy gdyby w tej chwili Niemcy nas zaatakowały to mieli byśmy jakie kolwiek szanse??

Obiło mi sie kiedyś o uszy ze Polska była zainteresowana kupnem F- 18 czy to prawda??
Hipotetycznie Niemcy musiały by sie przygotowac do wojny w ciagu 2-3 lat z nami. Dysponuja ogromny potencjałem finasowo-przemysłowym- lecz w Obecnej chili nie maja w sprzęcie znacznej przewagi.W ciagu kilku lat dysproporcja by sie zwiększyła na korzyść Niemiec.(jesli zaczeły by sie zbroić- budżet Niemiec obronny to ok 40-50mld Euro)

Sa plany wymiany SU22- około 2012-lecz raczej albo kupia nastepne f-16 ( taniej) lub poczekaja na f-35. Co do F-18 nie wiem- ale kto wie-
moze byc taka sytuacja iz po wycofaniu Su 22 -dostaniemy uzywane f-18
Tak jak Leopardy 2, fregaty rakietowe(z USA) , Mig 29 z Niemiec

·
Registered
3,848 Posts
Discussion Starter #29
słuza one do osłony wojsk- i liczba jest dokładni wpisana do ilości brygad.Choc lepiej było by o wiele więcej
to mam pytanie ... skoro bedzie 48 zestawów to znaczy ze obecnie posiadamy 48brygad tak?? jesli tak to mam pytanie:
czy 1brygada = 3 dywizje??
czyli mamy teraz ok 150 dywizji ? :>

·
midnight talker
3,185 Posts
f22 to taki dzisiejszy f15 a f35 to f16, pierwsze to drogie duze i zaawansowana mysliwce przechwytujace na kture niewiele krajow bedzie stac drugie to mniejsze wielozadaniowe mysliwce (pzedewszystkim do zblizonej walki powietrznej) produkowane na potrzeby wielu krajow (JSF joint strike fighter - program jest sponsorowany przez wiele krajow) ile kosztuja niewiem ale licze ze porownanie wystarczy ...

·
Inspired by Poznań?!
12,602 Posts
to mam pytanie ... skoro bedzie 48 zestawów to znaczy ze obecnie posiadamy 48brygad tak?? jesli tak to mam pytanie:
czy 1brygada = 3 dywizje??
czyli mamy teraz ok 150 dywizji ? :>
Chodzi o brygady ciężkie.
Zestaw to jeden pojazd. 4 pojazdy przypadają na batalion. 12 na brygadę pancerną (Brygada Kawalerii Pancernej). Plan zakłada posiadanie 4 brygad pancernych.

tak przy dużym uogólnieniu:
trzy bataliony = brygada
trzy albo cztery brygady to dywizja
Brygada kawalerii pancernej to dwa bataliony czołgów i jeden bewupów.

WP ma obecnie 4 dywizję:
1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana
11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej
12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana
16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana

·
Inspired by Poznań?!
12,602 Posts
^^ tak Loara jest w 100% polskiej produkcji. Obecnie służy w 10 brygadzie kawalerii pancernej. Plany są do 48 zestawów.Miejmy nadzieje- na świece brak odpowiednika...
Polska konstrukcja, polska integracja, ale główne podzespoły nie zostały opracowane w Polsce. Działo KDA to produkcja szwajcarska, radar naprowadzania jest szwedzki, a podwozie to przeprojektowane podwozie T-72. Oczywiście wszystko produkowane jest na licencji w Polsce, odpowiednio HSW, RADWAR i Bumar-Łabędy.
:)

·
Registered
3,848 Posts
Discussion Starter #38 (Edited)
Ze Szwedami zbudujemy nowy czołg

NOWE CUDO BĘDZIE WAŻYĆ JEDYNIE 35 TON

Średni czołg PT-91E - hit eksportowy
pokazany po raz pierwszy w Kielcach

Polacy we współpracy ze Szwedami będą produkować lekkie czołgi wsparcia. Dziś polskie Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy i spółka Bumar zawarły w tej sprawie porozumienie ze szwedzką firmą Hngglunds AB.
Zgodnie z podpisanym porozumieniem, prezentowany na targach czołg CV90 i zastosowana w nim 810-konna jednostka napędowa mają być przekazane do Gliwic, by konstruktorzy Bumaru mogli poznać rozwiązania konstrukcyjne i właściwości wozu. W produkcji jego polskiej wersji Bumar mógłby wykorzystać także doświadczenia zdobyte przy realizacji kontraktu na czołg PT-91 M dla Malezji. Ten model był dziś wystawiany na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Ważący 35 ton CV90, uzbrojony w 120-milimetrową armatę jest pomyślany, jako czołg wsparcia jednostek zmechanizowanych, łatwy do przerzucenia z siłami ekspedycyjnymi. Masa i rozmiary czołgu umożliwiają transport drogą powietrzną samolotami C-17, Ił-76, czy będącym w fazie konstrukcji Airbusem A400M. Czołg mógłby stać się podstawą wielu wariantów nowych bojowych wozów piechoty.

Projekt CV90 powstał w Hngglunds AB jako odpowiedź na zapotrzebowanie pojazdów lepiej opancerzonych i silniej uzbrojonych niż transportery, zarazem nie tak ciężkich, jak typowe współczesne czołgi.

·
Registered
3,848 Posts
Discussion Starter #39
fota PT-91 E

·
Inspired by Poznań?!
12,602 Posts
Hit eksportowy? Aż jeden kupiec. :lol:

Ciekawa sytuacja. W przetargu dla Malezji Twardy rywalizował właśnie z CV90120 i go pokonał.

A co myslicie o naszej marynarce wojenej? Czy jest naprawde w złym stanie czy dosyć dobrym. Ja tak opstawiam że jest w tak przeciętnym stanie.
Stan jak stan, ale w szefostwie nikt nie wie co tak na prawdę zrobić z marynarką. Brak wizji i jednoznacznie określonych celów.

21 - 40 of 63690 Posts