SkyscraperCity banner

41 - 60 of 63958 Posts

·
Registered
Joined
·
1,924 Posts
Mam pytanie czy jest duża różnica między F-16 a MIG-29 ?
Hmm, diametralna, pytanie wydaje się bezsensu. Ale proszę:

MiG-29
Data oblotu 6 października 1977
Lata produkcji 1983 – obecnie
Rozpiętość 11,36 m
Długość bez OCP 16,28 m
Wysokość 4,73 m
Powierzchnia nośna 38,00 m2
Masa własna 10 900 kg
Masa startowa norm. 14 640 do 16 000 kg
Masa startowa maks. 18 500 kg
Napęd dwuprzepływowe silniki odrzutowe Sarkisow RD-33
Ciąg 86.4 kN
Prędkośc maks. 2450 km/h
Prędkość wznoszenia 330 m/s
Pułap 18 000 m
Rozbieg z dop./bez dop. 250/600 m
Dobieg ze spad./bez spad. 700/900 m

Użytkownicy
Rosja, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Indie, Irak, Iran, Jemen, Kazachstan, Korea Północna, Kuba, Malezja, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Słowacja, Syria, Turkmenistan, Ukraina, Węgry


F-16

Data oblotu 2 lutego 1974
Lata produkcji 1976 - obecnie
Rozpiętość 9,80 m
Długość 14,80 m
Wysokość 4,80 m
Powierzchnia nośna 27,87 m²
Masa Własna 8272 kg
Masa Startowa 16875 kg
Prędkość max. 2500 km/h (2,05 Ma)
Prędkość wznoszenia 255 m/s
Pułap 15 240 m
Powierzchnia nośna 28,9 m.kw
Ciąg 76,3 kN
Zasięg 3200 km

Użytkownicy
Bahrajn, Belgia, Chile, Dania, Egipt, Holandia, Indonezja, Izrael, Japonia, Jordania, Korea Południowa, Norwegia, Oman, Pakistan, Polska, Portugalia, Singapur, Republika Chińska (Tajwan), Tajlandia, Turcja, USA, Wenezuela, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie

info dzięki Emillio...
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,409 Posts
niech mi ktoś powie. Czy gdyby w tej chwili Niemcy nas zaatakowały to mieli byśmy jakie kolwiek szanse??
Szansy Polski poprawily sie znaczaco przez 128 Leopardow i 20 MiGow-29 podarowanym WP.....przez Niemcy. :nuts:

A propos Leo2: Czy Polska bedzie musiala zaplacic za nastepne 123 Leopardy z rezerw Bundeswehry cene rynkowa czy one sa w promocji? (pierwsze 128 czolgow kosztowalo 1 (JEDEN!!!) Euro :) )
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,536 Posts
^^ ja bym sie dziwil gdyby Niemcy sprzedali te czolgi Polsce ponownie po promocyjnej cenie. Ostatnia darowizna byla zwiazana z tym ze dana brygada kawaleri pancernej wchodzi w sklad w niemiecka dywizje ... przy obecnych stosunkach dwustronnych tym bardziej bym sie dziwil - moze jak zmieni sie kabinet w Polsce.

Pzdr.
 

·
Registered
Joined
·
2,825 Posts
A mnie ciekawi na jakich zasadach "polskie" Leopardy II będą modernizowane do wersji A5 i A6 (czy modernizacja dotyczy tylko opancerzenia?).

Mnie się marzy współpraca z Niemcami w produkcji, unowocześnianiu i projektowaniu zupełnie nowych czołgów. Niemcy są w tym od lat bardzo dobrzy, należą do światowej czołówki i myślę, że taka współpraca opłaciłaby się nam.
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,536 Posts
^^ Nie ma, a jak sa to nie stac Polski. Mozna jedynie liczyc ze Niemcy odsprzedaja nadwyzki sprzetowe Bundeswehry po promocyjnej cenie.

Pzdr.
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,602 Posts
^^ To są nadwyżki sprzętowe z czasów zimnej wojny. Swego czasu RFN posiadał 3 tyś Leopardów wersji A1, A2, A3, A4. W końcu to był kraj frontowy.
Hmm, diametralna, pytanie wydaje się bezsensu.
Z militarnego punktu widzenia koncepcje obu samolotów są prawie identyczne. Oba powstały jako lekkie myśliwce przechwytujące. Same wymiary nie robią tu różnicy.
 

·
Registered
Joined
·
1,924 Posts
Oba powstały jako lekkie myśliwce przechwytujące. Same wymiary nie robią tu różnicy.
Hmm, Mig-29 rzeczywiście zaliczany jest do lekkich myśliwców, jednak już F-16 traktowany jest jako samolot wielozadaniowy. Nie wnikam już w najnowsze wersje Mig-29 ale ten samolot jeśli chodzi o "elektronikę" i awionikę tj. diametralnie inny samolot i porównywanie ich ze sobą jest jak porównanie auta sportowego do bolida F1. Czyli bezsensu. Nie neguję przy tym walorów lotnych Mig-29 jednak w dzisiejszych czasach to walka myśliwska nie polega na wzrokowym rozpoznaniu i walce na krótkim dystansie. Dodatkowo infrus[pl] zadał pytanie
Mam pytanie czy jest duża różnica między F-16 a MIG-29 ?
Więc o jaka mu różnicę chodzi? Może ilości spalanego paliwa? ;)
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,602 Posts
Hmm, Mig-29 rzeczywiście zaliczany jest do lekkich myśliwców, jednak już F-16 traktowany jest jako samolot wielozadaniowy. Nie wnikam już w najnowsze wersje Mig-29 ale ten samolot jeśli chodzi o "elektronikę" i awionikę tj. diametralnie inny samolot i porównywanie ich ze sobą jest jak porównanie auta sportowego do bolida F1. Czyli bezsensu. Nie neguję przy tym walorów lotnych Mig-29 jednak w dzisiejszych czasach to walka myśliwska nie polega na wzrokowym rozpoznaniu i walce na krótkim dystansie. Dodatkowo infrus[pl] zadał pytanie
Ja pisałem o koncepcji, o tym czym był w momencie oblatania. F-16 na samym początku swojej kariery był lekkim myśliwcem. Do tego go zaprojektowano. Tak jak MiGa. Łatka "wielozadaniowości" i w ogóle funkcjonalność została dodana w kolejnych wersjach.
Więc o jaka mu różnicę chodzi? Może ilości spalanego paliwa? ;)
Nie wiem, ja pisałem o cechach fundamentalnych.
 

·
Warsaw patriot
Joined
·
4,266 Posts
Polska posiada 22 brygady ( kawalerii powietrznej, pancerne, zmechanizowane, artylerii), kilkanaście pułków podlegających bezpośrednio dow. wojsk- Od Dywizji powoli sie odchodzi.Teraz są 4 Dywizje. Kilkanaście brygad niezależnych, kilkanaście pułków niezależnych.

Co do Leopardów 2- dla Niemców nie ma znaczenia kto rządzi- wazne by sprzedac-zarobic i żeby nie stały w magazynach bo ich utrzymanie-zakonserwowanie kosztuje.
Decyzja raczej pozytywna ma zapaść we wrześniu co do zakupu 123Leopadów.
Wiekszośc generalicji za, wiekszośc pancerniaków jest za, MON tez za(Szczygło). Za miesięcznikiem RAPORT- Nowa tech Wojsk za Niez For Wojsk.
Niemcy chcą jak najszybciej sie ich pozbyć.Leopard 2 nalezy do najnowocześniejszych czołgów III generacji.
Konkurenci- rosyjski inna konstrukcja niż zachodnie-inna koncepcja przy powstawaniu- służyć miały do ataków-masa ich jest średnio o 15 t mniejsza ( wszelkie wersje T- maja ta sama genezę konstukcyjna T-64, T-72, t-80, T-90)plus duzy kaliber 125mm .(obecnie nie kaliber a technologia Lufy jest wazniejsza-np nowe np z Leoparda 2 120mm maja lepsze osiągi niz stare 125mm)
Abrams nie potrafi szybko pokonywać rzek- jego silnik Turbina Gazowa jest wrażliwa na temperatury, wode..., Chelenger ma zbyt słaby silnik, Lecrec- fancuski-ma mniejszy pancerz, Merkava nie potafi wogóle pokonywać brodów. Leopard 2 posiada tzw pancerz Chobham armour-najbardziej zaawansowany pancerz wielowarstwowy- stworzony dla Chelengerów i Leopardów2. Bumar Łabedy chce przedstawić swoją wersję zmodernizowanego PT-91- wariant malezyjski ulepszony - w tym miesiacu-jako alternatywa dla 123 leo 2 (Polska sprzedała 50 twardych do Malezji)

^^ zobaczymy. Wszak Polskie wojsko musi nabyć 120 nowych( używanych) czołgów.

Niemcy w swej historii wyprodukowali 1800 leo 2 nie 3000tys. 3-4tys było Leopardów 1.Zostawili sobie około 800- i zmodernizowali do wersji A6( b.zaawansowana).
 

·
Cold Ass Honkey
Joined
·
2,409 Posts
Czy my musimy mieć akurat te Leopardy a czy niema innych lepszych czołgów?

Skoro nawet Anglicy przyzanja ze Leopard 2 jest najlepszym czolgiem na swiecie, noto musi to byc prawda. :D

"Leopard 2 - The greatest ever tank"
 

·
Warsaw patriot
Joined
·
4,266 Posts
F-16 vs MIG 29:
Malbork. Pierwsza w Polsce konfrontacja MiG-ów 29 i F-16

Remisem skończyła się historyczna „bitwa“ pomiędzy malborskimi MiG-ami 29 a F-16 z Krzesin. Piloci dwukrotnie wznosili się w powietrze, by skonfrontować możliwości techniczne maszyn i swoje umiejętności. Starcie zakończyło się remisem.

Malborscy piloci z 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego, latający na radzieckich MiG-ach 29, wielokrotnie uczestniczyli w ćwiczeniach symulujących realne bitwy powietrzne, ale tym razem mieli przeciwnika bardzo wymagającego - amerykańskie samoloty F-16. Do konfrontacji przystąpiły cztery MiG-i 29. „Efów“ było tyle samo, a za ich sterami usiedli przeszkoleni w Stanach Zjednoczonych Polacy z 31 Bazy Lotniczej w Krzesinach oraz amerykańscy instruktorzy.

- Pierwszy raz mieliśmy okazję ćwiczyć wspólnie z F-16. To samolot doskonały. Wrażenia są niesamowite - mówi por. pil. Mariusz Wiączkowski, który pilotował jeden z MiG-ów.

Miejscem symulowanego pojedynku była przestrzeń powietrzna nad Polską północno-wschodnią, ponad 5 tysięcy m n.p.m. W pierwszym tzw. nalocie wzięły udział cztery MiG-i oraz dwa F-16. Walka odbyła się na dużych odległościach. Przewagę miały amerykańskie samoloty, które dysponują rakietami o większym zasięgu. Mimo to MiG-i 29 okazały się skuteczniejsze i mogły dwukrotnie strącić „efy“, a same straciłyby jedną maszynę.

- Przewaga liczebna nie miała większego znaczenia. Według scenariusza, to my pełniliśmy patrol, a samoloty F-16 miały nas atakować, więc to one mogły obrać taktykę - wyjaśnia porucznik Wiączkowski.

W drugim nalocie wzięły udział po cztery MiG-i i F-16. Te drugie pilotowane były przez Polaka i trzech amerykańskich instruktorów. Tym razem wykorzystano amerykański system wczesnego ostrzegania AWACS, z którego odczytywaniem problemy miały malborskie myśliwce. Górą były F-16.

Nieprawdziwe mity o F-16:
1) "to przestarzały samolot"
- polskie F-16C/D Block 52+ są fabrycznie nowe,
- posiadają wyposażenie całkowicie różne od pierwszych wersji,
- posiadają nowszy silnik o większym ciągu,
- koncepcja aerodynamiczna sprzed 30 lat - nikt póki co nie wymyślił nic nowszego, lepszej zwrotności nie da się uzyskać ze względu na wytrzymałość człowieka

2) "to zbyt drogi samolot"
- F-16 był NAJTAŃSZY w przetargu - Gripen i Mirage 2000 były droższe,
- Eurofighter 2000 jest DWUKROTNIE droższy

3) "Gripen byłby lepszy"
Gripen:
- nie jest kompatybilny z wymianą danych taktycznych NATO (m. in. nie mógłby współpracować bez opracowania nowej wersji z NATO-wskim AWACS-em)
- nie przenosi najnowszego uzbrojenia NATO, a jedynie nieco starsze wersje o nieco skromniejszych możliwościach,
- nie przenosi rakiet przeciwradarowych - ani HARM, ani ALARM
- uzupełnienie możliwości Gripena wymagałoby poniesienia kosztów prac rozwojowych i dalszego czekania

4) "Lepiej było wejść w Eurofightera"
- i czekać aż zostanie opracowany dopracowany?
- zapłacić dwa razy więcej za sztukę?
- płacić sporo za części zamienne albo ogołocić z części (i uziemić) jakąś pule maszyn?
- czekać na opracowanie wersji powietrze-ziemia (obecnie produkowane EF są mogą zwalczać WYŁĄCZNIE cele powietrzne) trzeciej transzy - po wyprodukowaniu 450 maszyn?
Eurofighter generuje OGROMNE koszty - program ma w duzej mierze charakter polityczny, a nie komercyjny;
- koncepcja Eurofightera powstawała w latach 70-tych i na początku 80-tych; konsorcjum Eurofighter zostało zawiązane w 1983 r.; prototyp oblatany w 1986 r. do chwili obecnej wyprodukowano ok. 100 z zamówionych 632; pierwszy seryjny F-16 został oblatany 7.08.1978r. zbudowano ponad 4000 egz.

5) "Lepiej było kupić Su-27/35 od Rosji"
- co z kompatybilnością z NATO?
- co z częściami zamiennymi w obecnych stosunkach z Rosją?
- Su-27 jest pod względem koncepcji aerodynamicznej podobny do F-16
- Su-27 jest niewiele młodszy - oblatany w 1977r, podczas, gdy F-16 - 1974
- Su-27 jest dużo większy i przez to wcześniej wykrywany przez radary pokładowe
- Su-27 nie posiada rakiet porównywalnych do AMRAAM - R-77 jest demonstrowany jedynie na pokazach i nie ma go w jednostkach bojowych

6) "F-16 jest awaryjny"
- w Niemczech w latach 90-tych latało 55-65% produkowanych w Europie Tornado
- F-16 ma jeden z najniższych współczynników wypadkowości wśród samolotów jednosilnikowych.
współczynnik wypadkowości dla najnowszych wersji F-16C Block 30 do Block 50 wynosi 2.4 wypadku na 100 tys godzin lotu, dla wszystkich wersji: 4.14; dla porównania współczynnik ten wynosi:
* 10 dla MiG-29
4.9 dla F/A-18
4.07 dla F-117
2.47 dla F-15
- przelot transatlantycki na jednosilnikowym samolocie wykonywany jest w szczególnym reżimie; niemieckie MiGi-29 i francuskie Mirage 2000 przechodziły dokładne przeglądy techniczne przed przelotem transatlantyckim
- nowe maszyny zawsze muszą mieć trochę czasu na "dotarcie " się -tak było z Migami 23 - nowe psuły się -potem już były prawie bezawaryjne (oczywiście jak na samolot); "docierania" wymagają też np. fabrycznie nowe samochody (nie można np. forsować silnika przez pierwsze 1000-1500 km)

7) "Lepiej dokupić/zmodernizować MiG-29i Su-22"
- rosyjskie silniki i płatowiec mają dużo krótszą żywotność
- koszty eksploatacji są wyższe (koszt godziny loty na F-16 to 2/3 kosztu godziny lotu na MiG-29)
- dwumiejscowy MiG-29 jest pozbawiony radaru, podczas, gdy F-16D jest w pełni wartościowy bojowo
- rosyjskie modyfikacje MiG-29 nie weszły do seryjnej produkcji
- żadne państwo trzecie nie zmodyfikowało z sukcesem rosyjskiego samolotu - zmodyfikowane rumuńskie MiGi-21 miały serię katastrof; z tego powodu Rumuni zrezygnowali z modernizacji MiG-29
- Su-22 jest trudno modyfikowalny - nie da sie np. umieścić w nim dużego radaru
- Su-22 jest mało zwrotny

8) "MiG-29 to lepszy samolot od F-16"
- polskie MiGi-29 nie mają rakiet porównywalnych z AMRAAM, dlatego polski MiG-29 może toczyć na dużym dystansie walkę z jednym przeciwnikiem, podczas gdy F-16 z kilku jednocześnie
- użytkowane w Polsce MiGi-29 9.12 nie mogą między sobą ani z AWACS-em wymieniać danych taktycznych (o celach); F-16 współpracują ze sobą w ramach łącz komputerowych Link 16
- F-16 to samolot WIELOZADANIOWY - przy małej liczebności lotnictwa potrzebujemy samolotów mogących wypełniać 4 rodzaje zadań (a nie - jak MiG-29 - de facto jedno
- w walkach na dystansie średnim 30 – 50 km F-16 C/D od Block 30 ma dużą przewagę na wszystkimi obecnie dostępnymi wersjami Mig-a 29, dzięki rakietom AMRAAM (zwłaszcza wersji C-5), systemowi przesyłu danych Link-16 oraz nowocześniejszym radarom;
- w wlace na krótszym dystansie możliwości maszyn sa podobne - polski F-16 C Block 52+ posiada celownik nahełmowy i pociski AIM-9X o możliwościach podobnych do R-73,w który wyposażone są MiGi-29
- najpierw walczy się na dużych dystansach...

9) "Lepiej było kupić samolot w Europie z powodów politycznych"
- żaden z samolotów europejskich nie oferuje wszystkich pożądanych z punktu widzewnia naszych Sił Powietrznych możliwości, a są to:
- interoperacyjność z NATO
- możliwość wykonywania zadań:
* myśliwskich (powietrze-powietrze)
* zwalczania celów naziemnych i nawodnych
* zwalczania stacji radiolokacyjnych przy użyciu specjalizowanych pocisków
* możliwości rozpoznawcych
- żaden nie oferuje tylu możliwości za podobną cenę
- Europa nie ma do zaoferowania na razie żadnej wspólnej polityki bezpieczeństwa, zaś USA stanowią niemal 90 proc. zdolności bojowej NATO

10) "co to za nowoczesny samolot, który osiągnie gotowość bojową za 6 lat"?
- dużo prostszy i dużo bardziej zbliżony do użytkowanych wówczas samolotów (konstrukcyjnie i technologicznie ) Su-22 wdrażany był 2 lata: w 1984 r. dostarczono pierwsze maszyny do 6 pułku lotnictwa mysłiwsko-bombowego w Pile; gotowość operacyjną pułk uzyskał w 1986 r.
- dużo prostszy od polskich F-16 C/D Block 52+ belgijskie F-16A wymagały dwóch lat wdrożenia: pierwsze samoloty dostarczono 26 stycznia 1979r.; pierwszy dywizjon Beligijskich Sił Powietrznych osiągnął gotowość bojową 1 stycznia 1981r.; Belgowie wcześniej użytkowali sprzęt amerykański
- wdrożenie Panavia Tornado w RAF trwało 3 lata: pierwszy samolot GR1 przekazano 5.06.1979, pierwszy dywizjon osiągnął gotowość bojową 1.07.1982; kolejny - w 1983r.
produkcja seryjna Su-27 ruszyła w 1982 r., ale do służby w lotnictwie Związku Radzieckiego wszedł w 1984 r.
- w żadnym z powyższych zagranicznych przypadków nie miało miejsce tak drastyczne przestawinie się zarówno generacji sprzetu, jak i producenta, przebudowy infrastruktury i szkolenia; użytkownicy byli zazwyczaj znacznie zamożniejsi od Polski

11) "po co nam te samoloty? przecież i tak nas nikt nie napadnie?"
Zapytajmy więc po co:
Niemcom 180 nowych Eurofighterów?
Szwajcarii - nowe Hornety?
Nikt nas nie napadnie? Masz osobiste gwarancje od Putina i Łukaszenki?
Środek odstraszania. Łatwo zabić muchę, bo nie kąsa, ale osę, która może "dziabnąć" atakuje się niechętnie
Liczba F-16 w państwach europejskich
Belgia 79
Dania 78
Grecja 140
Holandia 105
Norwegia 72
Portugalia 45
Włochy 34
Turcja 214
 

·
Polite User
Joined
·
3,171 Posts
^^ Nieeee, nie możliwe żeby brytole zwątpili w swojego Challengera 2 :D Leopard 2 to światowa czołówka czołgów, projektowany przez Niemców razem z USA, na całe szczęście drogi konstruktorów się rozeszły na czym lepiej wyszli właśnie Niemcy (Leopard ma silnik diesla a nie jakąś tam turbinkę ;). Zawsze bawiło mnie nazywanie naszych panzerkampfwagenów szrotem i widać, że ludzie lubią sobie wszystko uprościć. Używane = szmelc, niestety polska armia na długi czas zatrzymała sie w latach 70 tych i nawet czołgi z niemieckiej rezerwy (tym bardziej iż Leopard 2 jest konstrukcją nadal nowoczesną) stanowią dla naszych żołnierzy gigantyczny skok technologiczny.


Co do porównania F-16 i Miga 29. Różnica jest dość znaczna, Mig 29 powstał jako klasyczny myśliwiec który raczej nie był wyposażony w uzbrojenie powietrze-ziemia (Podobnie jak amerykański f-14 Tomcat). Jest przystosowany do walki manewrowej dużo lepiej niż jego amerykański rywal. Przewagą F-16 jest jego elektronika a co za tym idzie wielozadaniowość. Różnic jest wiele ale ważne jest to iż obie konstrukcje są wyjątkowo udane i jeszcze dłuuugo posłużą naszej armii :)
 

·
Inspired by Poznań?!
Joined
·
12,602 Posts
Niemcy chcą jak najszybciej sie ich pozbyć.Leopard 2 nalezy do najnowocześniejszych czołgów III generacji.
[subiektywna opinia]Leopard 2A6 jest najlepszym przedstawicielem czołgów III generacji.[/subiektywna opinia]

(obecnie nie kaliber a technologia Lufy jest wazniejsza-np nowe np z Leoparda 2 120mm maja lepsze osiągi niz stare 125mm)
Nie lub tylko armat. 2A46 jest na amunicję scaloną co bardzo ogranicza możliwość rozwoju amunicji. Armata Rheinmetalla jest na amunicję rozdzielną. Warto też dodać, że poza Brytyjczykami wszystkie modele czołgów III generacji (zachodnich) używają tej właśnie armaty.
Merkava nie potafi wogóle pokonywać brodów.
Potrafi i to na poziomie przyzwoitym.

Niemcy w swej historii wyprodukowali 1800 leo 2 nie 3000tys. 3-4tys było Leopardów 1.Zostawili sobie około 800- i zmodernizowali do wersji A6( b.zaawansowana).
Faktycznie nie 3 tyś tylko około dwa i pół tysiąca Leopardów 2 różnych serii.

Co do porównania F-16 i Miga 29. Różnica jest dość znaczna, Mig 29 powstał jako klasyczny myśliwiec który raczej nie był wyposażony w uzbrojenie powietrze-ziemia (Podobnie jak amerykański f-14 Tomcat). Jest przystosowany do walki manewrowej dużo lepiej niż jego amerykański rywal. Przewagą F-16 jest jego elektronika a co za tym idzie wielozadaniowość. Różnic jest wiele ale ważne jest to iż obie konstrukcje są wyjątkowo udane i jeszcze dłuuugo posłużą naszej armii :)
Jak już pisałem wcześniej oryginalnie F-16 był projektowany jako lekki myśliwiec.

- dużo prostszy i dużo bardziej zbliżony do użytkowanych wówczas samolotów (konstrukcyjnie i technologicznie ) Su-22 wdrażany był 2 lata: w 1984 r. dostarczono pierwsze maszyny do 6 pułku lotnictwa mysłiwsko-bombowego w Pile; gotowość operacyjną pułk uzyskał w 1986 r.
Właściwie to było wdrożenie nowej wersji już używanego samolotu.
 

·
Warsaw patriot
Joined
·
4,266 Posts
[subiektywna opinia]

Faktycznie nie 3 tyś tylko około dwa i pół tysiąca Leopardów 2 różnych serii.
Leopard 2A1-300
Leopard 2A2-200
Leopard 2A3-300
Leopard 2A4-695
W roku 1991 Niemcy mieli na stanie 1808 leopardów Holandia 445 i Szwajcaria ok 380-wiec ok 2500
Subiektywna-każda opinia nawet inżynierów( piszących publkiacja na ten temat w fachowej prasie, ksiazkach) jest subiektywna- po prostu analizując dane tez to stwierdzam...;)- nigdy nie będzie obiektywnego sądu.

Merkava faktycznie pokonuje brody-więc zwracam honor temu Izrealskiemu czołgowi.-
Liban:2006:




wdrozenie su 22
Właściwie to było wdrożenie nowej wersji już używanego samolotu.
Su 22 nie myl z SU20 które wówczas mieliśmy- to zupełnie był inny samolot ;)
 

·
Miszcz Ortografi
Joined
·
3,536 Posts
Zbaczajac troche z tematu czlogow (jest na ten temat dosc w internecie i prasie) ... Polska na koncu lat 90tych skonczyla konstrukcje lotniczej bomby paliwowo powietrznej LBPP 100 o kryptonimie Tejsy.
Kto czytal o takich bombach wie ze jest to w pewnym sensie bron masowego razenia, w kazdym razie majaca duzo wieksza sile niz konwencjonalna bomba o tym samym wagomiarze (ta polska ma 100 kg) ... niestety nigdzie nie ma informacji lub zdjec. Widzialem raz zdjecie, mam je nawet w wydruku ale jakos malo sie mowi o tej broni. Wie ktos cos wiecej? Czy ta bomba zostala wprowadzona z mysla o uzyciu na Su-22, czy byly jakies testy? Jakie jest celowe zastosowanie takiej bomby w Wojsku Polskim?

Pzdr.
 

·
Warsaw patriot
Joined
·
4,266 Posts
wiem tylko tyle:
Iż Polską lotniczą bombę paliwowo-powietrzną pokazano po raz pierwszy publicznie w 1998 roku podczas VI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
. Łódzki "Prexer Project" zaprezentował zbudowaną 10 lat wcześniej bombę LBPP-100 (Lotnicza Bomba Paliwowo-Powietrzna o wadze 100 kg) o kryptonimie "Teisy", która znajduje się na uzbrojeniu jednostek uderzeniowych WLOP wyposażonych w samoloty szturmowe Su-22.Nie wiem ile jest na uzbrojeniu- ale wiem że próby tej bomby kosztowały życie pilota lub dwóch i kilku maszyn SU22.
PS moj brat kupił mieszkanie od ( w stanie spoczynku obecnie)Dowódcy pilotów doswiadczalnych na SU22 ( badal nowe rodzaje broni- do tego samolotu)- wiem ze paru zginęło min testujac te bombę.
Po co taka broń?Trywialnie odpowiem: Większa moc rażenia daje większy efekt.

edit: katastrofa (Nadarzyce,numer Su22: 4601 z 40 pułku, lipiec 95??, pilot niestety zginął)
 
41 - 60 of 63958 Posts
Top