SkyscraperCity banner

69421 - 69430 of 69430 Posts

·
GORSZY SORT
Joined
·
3,387 Posts
Jeśli Świdnik to manufaktura, to to co proponowali Francuzi to szopa druciarstwa.
Według ciebie praca inżyniera nie ma związku z tym co ma wykonać robotnik? To są 2 niezależne byty? Zależy nam aby poznać nowe technologie, czy zdobyć nowe zdolności manualne?
Ale to sposób myślenia w bantustanie, sprzedać zakład produkcyjny z prawami do wyrobów, pozbyć się kompetencji w dziedzinie konstrukcji, wytrzymałości, aerodynamiki, itd za 300 mln, a kupić za 13 mld szopę do nitowania gotowych elementów plus lakiernia,i montownia przekladni, i to wszystko z kieszeni podatnika.
Umiejętność produkcji wyrobu na polega na ewolucji, budowaniu na podstawie własnych doświadczeń i korzystając z cudzych.To wymaga konsekwencji, umiejetnosci i środków finansowych. Zakup klocków i składanie ich na miejscu nic nie wnosi.
Ale mamy francuskie , amerykańskie czy izraelskie koraliki dla bantustanu, a z drugiej strony zachwycamy się co robi Korea albo Turcja.
Tak manufaktura.
Francuzi proponowali poza składaniem czyli też manufaktura fabrykę produkująca przekładnie.
Takiej Polska właścicielem juz nie była.
Dział projektowy to dział projektowy. W fabryce masz technologów masz inżynierów utrzymania produkcji itp itd To jest tez poznanie nowych technologii.
13 mld brutto to były śmigłowce + offset + zabezpieczenie eksploatacyjne zdaje się na 30 lat także nie pisz bzdur.
Moim zdanie ta manufaktura z sowieckim technologiami i wyrobami na poziomie lat 80 tych nigdy by się nie stała konkurencyjna do Eurocoptera Sikorskiego czy choćby Wiertalotow Rassiji.
 
  • Like
Reactions: winterst

·
Registered
Joined
·
3,184 Posts
Proszę Pana, gen. W. Skrzypczak nie przeforsował polskiej wieży. Był za innym wyrobem, niepochodzącym z Polski. Polską wieżę wybrał podsekretarz stanu M. Idzik, odpowiedzialny za wyposażenie i modernizację uzbrojenia wojskowego w MON .
No tu się nie zgodzę . Skrzypczak , popierał krajową wieżę . I to od samego początku .
Tu info z 2013 r .

Była próba wciśnięcia nam Izraelskiej wieży , połączona z bardzo nieczystą grą wywiadu Izraela i dającego się podpuścić, lub sterowanego politycznie własnego SKW .
Sam Skrzypczak nawet o tym mówił . Sfabrykowano na niego niezły pasztet . I mimo iż nic mu nie udowodniono ,a z upływem czasu wyszło jaki pasztet mu szykowano , to odszedł z MON.
Oczywiście nie on sam tylko był za krajową wieżą , bo stało za tym kilka ważnych osób , w tym Idzik . Ale Skrzypczak był tym taranem i na nim się to skupiło .
Miało to i dobre strony , bo wielu wojskowych szybko otrzeźwiało i usztywniło znajomości z różnymi zagranicznymi "przyjaciółmi" .
Tak dla przypomnienia .

 

·
GORSZY SORT
Joined
·
3,387 Posts
Przykłady Turcji i Korei w kontekście śmiglowcowym są o tyle nietrafione, że w obu krajach śmigła są robione we współpracy z potentatem (Sikorsky/LM i Leonardo w Turcji i AH w Korei) i co ważniejsze ich potrzeby są zdecydowanie wieksze niż nasze.
Dodajmy do tego jeszcze Hindusów :) Pytanie jaki to ma sens ? Jest jakaś nisza na rynku ? Tendencja na rynku jest tak ze producenci śmigłowców się łączą a nie mnożą kolejne firmy.
Ilu było producentów śmigłowców w USA a ilu ich zostało ?
Ja się cieszę że Świdnik sprzedano i Mielec tez. Państwo nie jest od zarządzania środkami produkcji ( to akurat jest podstawą marksizmu).
 

·
Registered
Joined
·
87 Posts
Koszty cyklu życiowego samolotów F-35 nadal są zbyt wysokie, a co za tym idzie, siły powietrzne Stanów Zjednoczonych nie będą w stanie zakupić tych maszyn w wersji A w zakładanej liczbie 1763 egzemplarzy. Jeżeli niczego nie uda się poprawić obecnej sytuacji, wówczas być może miejsce Lightningów II zajmie inna konstrukcja, np. efekt programu NGAD (the Next-Generation Air Dominance) – mówi cytowany przez Breaking Defense Will Roper, szef agencji zakupów US Air Force. Cytat za: Supermyśliwiec NGAD zastąpi też F-35? [KOMENTARZ]

Tylko czekać krytyki ze strony polskich królów internetu, która spadnie na szefa agencji zakupów US Air Force. Przecież tylko prostaki i buraki zwracają uwagę na koszty F-35.

I jeszcze jeden cytat z powyśzego artykułu:
Zbyt wysokie koszty utrzymania powodują, że utrzymana w służbie będzie mogła być relatywnie mniejsza liczba Lightningów II. Zbyt niska, aby skutecznie przeciwstawić się w ewentualnej przyszłej wojnie Chińczykom. Nawet biorąc pod uwagę, że samoloty te biją na głowę chińskie myśliwce generacji 4 i 4+ i są zapewne lepsze od ich generacji 5.
 

·
Registered
Joined
·
1,808 Posts
Chyba tak należy zrobić.
Szkoda płakać nad rozlanym mlekiem, skoro zakłady zostały opchnięte x lat temu. Zresztą kilkanaście lat temu plany były takie aby opchnąć Świdnik/Łódź/Mielec, każdy innej firmie.
Jedyny plus tej sprzedaży to to, że gestor zderzył się w końcu z rzeczywistością i doszedł do wniosku, że jednak lepiej zabezpieczyć eksploatację w kontrolowanych przez siebie zakładach. Częściowym skutkiem było sensowne przygotowanie postępowania na wielozadaniowe.

Tak jak pisałem wcześniej, prędzej czy później temat wróci.
Chętnie zobaczył bym jakieś Twoje opracowanie z wyliczeniem, jak te nasze śmigłowcowe zagmatwanie może się rozwinąć i jakie są / będą koszty brnięcia w mikrofloty. Przynajmniej w części zastępującej przetarg Caracalowy. Zestawienie kosztów, ile "oszczędziliśmy", zgrubne. O ile możesz / masz czas / chęci. To i tak będzie walka z wiatrakami, ale coś takiego IMO jest potrzebne. Kto inny może to zrobić, jak nie ktoś "od Was"...
 

·
Registered
Joined
·
3,184 Posts
No cóż nawet USA zauważa iż w pewnych warunkach Ilość może pobić jakość .
Kuriozalnie wysoka cena i koszty utrzymania nie sprzyjają rozwojowi tego projektu .
A skoro nie stać na niego nawet USA, to co dopiero mniejsze i biedniejsze kraje .
Skutkuje to spadkiem ilości samolotów dostępnych zarówno w USA , jak i całym NATO.
A to już może mieć swoje konsekwencje w ew przyszłym konflikcie .
 

·
Registered
Joined
·
3,184 Posts
Mam nieodparte wrażenie iż wprowadzanie takich małych głowic na okręty podwodne jako odpowiedź na atak rosyjski to ściema. Bardziej chodzi tu o zaatakowanie z zaskoczenia umocnionych schronów w krajach nieprzyjaznych USA . Np schronów z bronią rakietową w Iranie .
Schrony i tunele są na tyle głęboko i do tego mocne iż nie pomoże żadna bomba przeciw bunkrowa . Aby się do tego dobrać trzeba już ładunku jądrowego . I nie jest pewne czy ładunek poniżej 10 Kt wystarczy . To też może być ściema . Bo przywalą np 50 Kt a oficjalnie to będą ładunki małej mocy mniejsze jak 10 kt . Ta ściema ułatwi decyzję politykom .
A trzeba pamiętać iż odpalenie nawet małego ładunku , rozpocznie lawinowy wyścig zbrojeń nuklearnych . Czyli zawali cały światowy ąłd w tej dziedzinie ,
 
69421 - 69430 of 69430 Posts
Top