SkyscraperCity banner

1 - 20 of 629 Posts

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Tegoroczne wakacje przyniosły za sobą pewne inwestycje, nie ukrywam w sprzęt fotograficzny, stąd też powstaje ten wątek. W celu promocji Włocławka, ale także w celu wypróbowania nowego aparatu.

Mam nadzieję, że wątek się spodoba i zniknie ten stereotyp, że Włocławek to tylko patologia i nieciekawe miejsca. Tak też jest, ale ta opinia była często zbyt na wyrost. W tym wątku chcemy pokazać wraz z użytkownikiem Furido, że warto wpaść do Włocławka i zainteresować się tym miastem... i turystycznie i pod względem inwestycji ;)

W tym poście będą wszystkie odnośniki do każdego postu ze zdjęciami z podziałem na tematy zdjęć czy dzielnice. Tak aby ułatwić wam życie ;)

Stare Miasto
Fotorelacje wloclawianina
wloclawianin v.1
wloclawianin v.2
wloclawianin v.3
wloclawianin v.4
wloclawianin v.6
Fotorelacje Furido
Furido v.1
Furido v.2

Zawiśle
Fotorelacje wloclawianina
wloclawianin v.5
wloclawianin v.7

Bazylika katedralna
wloclawianin v.8
wloclawianin v.9
wloclawianin v.10

Wzorcownia
wloclawianin v.11
wloclawianin v.12
wloclawianin v.13

Odpowiednim elementem, od którego można zacząć ten temat jest Plac Wolności, czyli centralny punkt miasta.

1. Na początek flaga m. Włocławka zawieszona na maszcie na Placu Wolności :)

2. Plac Wolności...

3. ... z jego najbardziej rozpoznawalnym symbolem, czyli pomnikiem, który w oryginale oddany był żołnierzom radzieckim, z czasem nałożono obecny napis.

4. Pomnik na stałe wrósł w charakter i samego placu i miasta

5. Doskonale również prezentuje się z różnych miejsc placu

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #2
6. Najwyższy budynek na Placu Wolności wybudowany za czasów PRL, który ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników - tych drugich raczej więcej, którzy chcieliby go zburzyć

7. Widok z Placu w kierunku ulicy Zduńskiej, która prowadzi m.in na Zielony Rynek

8. Zajazd Polski - dzisiaj trochę przestarzały i zaniedbany obiekt, jednak od pewnego czasu posiada nowego, prywatnego właściciela, który planuje duże zmiany - począwszy od przebudowy i remontu elewacji, skończywszy na nowych lokalach. Wśród plotek mówi się o lokalu Magdy Gessler

9. Obok znajduje się pierwszy obiekt wybudowany na Placu - klasztor, który obecnie przechodzi prace renowacyjne.

10. Północna pierzeja Placu Wolności. Kamieniczki wybudowane laata temu, w których dziś można dobrze zjeść oraz dobrze się ubrać.

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #3
11 Jedna z restauracji na Placu Wolności, która zapełniona jest klientami. W oddali widać kamienice stojące przy ulicy Przechodniej, której zdjęcia będą później.

12. Stara kamienica w połączeniu z PRL-owskim budynkiem ZUS. Trudno jest tutaj nie stwierdzić, że architekci PRL mieli niezwykły dar do projektowania budynków.

13. To samo miejsce z poziomu pieszego

14. Jak wcześniej wspominałem, na Placu stoi klasztor. Zdjęcie wykonane z dziedzińca klasztoru z widokiem na Plac Wolności

15. Ten sam widok po wyjściu z dziedzińca klasztoru

·
Registered
106 Posts
Bardzo ładny ten plac, takie inne centrum miasta, oryginalne. A jest we Włoclawku ratusz ?

·
Prymas Aprilis
8,919 Posts
Tegoroczne wakacje przyniosły za sobą pewne inwestycje, nie ukrywam w sprzęt fotograficzny, stąd też powstaje ten wątek. W celu promocji Włocławka, ale także w celu wypróbowania nowego aparatu
Pochwalisz się jaki, to sprzęcior sobie sprawiłeś? Promocja miasta, w którym się mieszka to świetny pomysł.
Mam nadzieję, że wątek się spodoba i zniknie ten stereotyp, że Włocławek to tylko patologia i nieciekawe miejsca
Ja mam inny stereotyp: lasy, Nobiles, bloki, Wisła. Naprostuj moją świadomość w temacie Włocławek ;)

·
Registered
837 Posts
Teraz porcja zdjęć ze Śródmieścia ode mnie :) Mam nadzieję, że one pokażą, iż Włocławek jest miastem całkiem schludnym, ciekawym.

16. Ulica Przechodnia widziana z placu Wolności. We Włocławku nie ma wielu tak urokliwych uliczek jak ta

17. Przechodnia zza zakrętu. Jeszcze niedawno funkcjonowało tutaj kino "Polonia"

18. Świeżo wybudowany Hotel "Victoria" o standardzie 3-gwiazdkowym

19. Rowerzysto, jedziesz pod prąd!! :)

20. Przenosimy się na ulicę 3 Maja - na główny deptak miejski. Stoi tutaj wiele pięknych kamienic...

21. ...Jak ta ;) Kamienica pod numerem 34 z 1912 roku... Niestety jest zaniedbana

22. 3 Maja w kierunku placu Wolności

23. Skrzyżowanie ulicy 3 Maja z Żabią, w którą zaraz skręcimy

24. Spojrzenie na Starą Remizę strażacką stojącą przy ul Żabiej

25. Bardzo ładna kamienica na 1szym planie z XX wieku

26.

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #7
Bardzo ładny ten plac, takie inne centrum miasta, oryginalne. A jest we Włoclawku ratusz ?
Ratusz jest, ale nowy (wybudowany w latach PRL). Zapewne chodzi Ci o taki zabytkowy ratusz... magistrat mieścił się swego czasu w kamienicach. We Włocławku istniał ratusz na Starym Rynku, jednak został zburzony w XIX albo XX wieku ze względu na zły stan techniczny (a szkoda). Nie był to wielki budynek, jednak warto byłoby go kiedyś odbudować. Oprócz tego na S. Rynku w 1941 roku Niemcy zburzyli jedną z pierzei rynku - do dziś nie odbudowaną...

Marcino said:
Pochwalisz się jaki, to sprzęcior sobie sprawiłeś? Promocja miasta, w którym się mieszka to świetny pomysł.
Skromnie, bo Nikona D3000 :)

Marcino said:
Ja mam inny stereotyp: lasy, Nobiles, bloki, Wisła. Naprostuj moją świadomość w temacie Włocławek
Trochę lepszy stereotyp, aczkolwiek Nobiles prawdopodobnie znika z rynku włocławskiego. Ale w zmian "odwracamy się ku Wiśle", bo przebudowujemy bulwary, mamy nową iluminację mostu czy też niebawem będzie przetarg na nową przystań w okolicy Pałacu Biskupiego o ciekawej architekturze wraz z kładką przez Zgłowiączkę ;)

·
Registered
837 Posts
Przenosimy się na południe dzielnicy :)

27. Ulica Tadeusza Kościuszki, zwana ulicą "bankową"

28. W kierunku placu Wolności

29. Bardzo ładny obiekt stojący przy ul Kościuszki, wybudowany już w 1898 roku

30. Jesteśmy na ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Kończy się ona na placu Wolności, z resztą jak 7 innych ulic naszej starówki

31. XX-wieczne kamienice stojące przy ulicy Jerzego Bojańczyka

32. Zdjęcie wykonane z ulicy Warszawskiej, która przekształca się w ul Chopina

33. Modernistyczny budynek Poczty Polskiej z 1936 roku stojący przy ulicy Fryderyka Chopina

·
Wielkopolanin :)
1,363 Posts
^^ To nie tylko stereotyp, na taki wizerunek miasto pracowało latami. Włocławek odwiedziłem w 2008 roku... złe wrażenia mam do dzisiaj. Strasznie zaniedbane kamienice w centrum, których mieszkańcy na widok trochę lepszego aparatu dostawali ataków szału, takiej patologii nie widziałem nigdy wcześniej i nigdy później. Nie był to jednorazowy przypadek, tam chyba ulokowali największych zbirów z całego regionu... Plac Wolności mało reprezentatywny, ale muszę powiedzieć, że świetnie go pokazałeś, z Twojej perspektywy wygląda całkiem znośnie. Chętnie zobaczę dalszą fotorelację, może zmienię zdanie co do tego miasta...

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #10
No to, w związku, że to pierwszy dzień tego wątku, to zdjęć może być troszkę więcej ;)

34. Ulica Przechodnia - śmiało mogę stwierdzić, że jedna z bardziej urokliwych uliczek naszego Starego Miasta. To właśnie na tej ulicy mieściło się dawne włocławskie kino "Polonia", które zakończyło funkcjonowanie po wybudowaniu Multikina.

35. Z Przechodniej rozciąga się ładny widok na północną pierzeję Placu Wolności

36. Wg. mnie świetny widok na wieżowiec, który stoi na placu, aczkolwiek szkoda, że posiada on formę zwykłego bloku, a nie jakiegoś ciekawego budynku.

37. Ostatnio na Przechodniej został wybudowany Hotel i Restauracja Victoria. Hotel ten funkcjonował we Włocławku już na początku XX wieku, tak więc posiada dłuugą historię. Inwestor postanowił wybudować nowy budynek tam, który wpisuje się w charakter ulicy.

38. Deptak miejski, czyli ulica 3 maja. Ulica, która urzeka tym pięknym pochyłem w stronę Wisły, kościołem św. Jana na Starym Rynku i w oddali cudownymi wzgórzami Zawiśla oraz szpalerem drzewek

39. j/w

·
Registered
106 Posts
A możesz dodać zdjęcia "nowego ratusza" ? Chyba jeszcze nigdy nie widziałem ratusza, który nie byłby zabytkowy. Jestem ciekawy jak taki ratusz wygląda

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #12
Szycha said:
To nie tylko stereotyp, na taki wizerunek miasto pracowało latami. Włocławek odwiedziłem w 2008 roku... złe wrażenia mam do dzisiaj. Strasznie zaniedbane kamienice w centrum, których mieszkańcy na widok trochę lepszego aparatu dostawali ataków szału, takiej patologii nie widziałem nigdy wcześniej i nigdy później. Nie był to jednorazowy przypadek, tam chyba ulokowali największych zbirów z całego regionu... Plac Wolności mało reprezentatywny, ale muszę powiedzieć, że świetnie go pokazałeś, z Twojej perspektywy wygląda całkiem znośnie. Chętnie zobaczę dalszą fotorelację, może zmienię zdanie co do tego miasta...
Wiesz... chcę przedstawić miasto z dobrej strony, stąd też nie rozpisuje się o tym. Włocławek ma problem - to jest prawda, ale problem ten ciągnie się od 1945 roku, kiedy komunistyczne władze miasta zrobiły na Starym Mieście dzielnicę socjalną, co dzisiaj skutkuje czym skutkuje. W dodatku problemem jest nieuregulowana sytuacja prawna włocławskich kamienic, co wyjaśnia ich zły stan, ponieważ właściciele nie interesują się nimi, lub często są nieuchwytni. Miasto posiada baaardzo mały odsetek kamienic.

Ale uwierz mi - ta patologia i przestępcze akcje dzieją się głównie w rejonie tym najgorszym, czyli niestety Stary Rynek, Tumska czy Cyganka, czyli rejony przy Wiśle. Ten teren Placu Wolności, Zielonego Rynku, Warszawskiej, Bojańczyka, Chopina, Kilińskiego czy części 3 maja to miejsca bezpieczne. Trudno oczywiście to przyrównywać do Torunia czy Krakowa, ale jednak zazwyczaj wyolbrzymiana jest opinia, że tam jest aż tak niebezpiecznie. Jest niebezpiecznie, ale nie aż tak jak o tym się mówi.

Włocławek to na prawdę piękne miasto, które mimo tylu wad i problemów posiada piękne miejsca na Starym Mieście. Piękne i bezpieczne.

Mam nadzieję, że następnym razem jak do nas wpadniesz, to nie będziesz miał żadnych incydentów z mieszkańcami i obejrzysz sobie więcej ciekawych zakamarków naszego miasta :)

Patryczek1 said:
A możesz dodać zdjęcia "nowego ratusza" ? Chyba jeszcze nigdy nie widziałem ratusza, który nie byłby zabytkowy. Jestem ciekawy jak taki ratusz wygląda
Znaczy ratusz... jest to budynek urzędowy. Budynek Urzędu Miasta przypominający inne budynki urzędów budowane w PRL-u ;) Aczkolwiek następnym razem zdjęcie dla ciebie zrobię ;)

·
Registered
106 Posts
Aha zwykły budynek urzędu...teraz juz wiem. Widziałem coś takiego. Dziękuje ,że pstrykniesz fote dla mnie.

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #14
No to dziś jeszcze kilka zdjęć, tym razem jednak przenosimy się na drugą stronę Wisły do dzielnicy Zawiśle, która posiada piękne miejsca do podziwiania panoramy miasta ( i do robienia sobie pamiątkowych fotek tzw. sweet foci na nk :lol: )

Jeśli ktoś kiedyś przyjechałby do Włocławka trochę pozwiedzać, to szczególnie polecam przejść się na Zawiśle na kilka ciekawych punktów do obserwacji panoramy miasta.

40. Jedno z miejsc - wzgórza

41. Można stąd obejrzeć całą panoramę miasta. Od tamy aż do Zazamcza

42. Punkt kolejny leży już niżej, troszkę w lesie. Znajduje się on na prawo (patrząc z Zawiśla) od mostu. Warto i tam się przejść, ponieważ jest tam bardzo blisko, a widok jest cudowny

43. Stamtąd przenosimy się już w okolice mostu, gdzie również baardzo łatwo można się dostać

44. Widać również bloki, które stoją na Zazamczu. Przyznam, że podoba mi się ten widok, tym bardziej, że nie ingeruje w zabytkową panoramę miasta

·
Registered
106 Posts
Ooo Ten most jest cudowny ! Taki fajny. A panorama trochę "normalna" szkoda ,ze zbytnio nie widać kamienic na rynku.

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #16 (Edited)
W 1 poście będą odnośniki do każdej galerii z podziałem na dzielnice i główne tematy zdjęć, tak aby można było się lepiej połapać, kiedy pojawi się kilka stron wątku ;)

W związku, że jest już po 22, to ... nie nie... nie to o czym myślicie :D dodam kilka nocnych zdjęć z Włocławka

45. Ilumianacja mostu widziana spod Pałacu Biskupiego

46. Królowa włocławskich zabytków - Bazylika Katedralna. Ci, którzy interesowali się katedrą wiedzą, że niedawno jej elewacja wyglądała okropnie. W ciągu 2-3 lat została wyremontowana cała elewacja katedry, cegły zostały oczyszczone i wszystko cudownie teraz wygląda. Oprócz tego prowadzone są prace wewnątrz katedry - polichromie są wzmacniane, nowe drzwi do katedry, przebudowa prezbiterium, odnowienie epitafiów czy obecnie osuszanie ścian i fundamentów. Oprócz tego w najbliższym czasie ruszy przebudowa placu katedralnego. Wszystko to związane jest z obchodami 600-lecia konsekracji katedry, które odbędą się w przyszłym roku.

Jako ciekawostkę historyczną dodam, że w katedrze znajduje się m.in nagrobek bp. Piotra z Bnina autorstwa samego Wita Stwosza oraz, że w katedrze włocławskiej król Władysław Jagiełło składał dziękczynienie Bogu za Grunwald :)

47. Seminaryjny kościół św. Witalisa oraz biblioteka WSD - posiadająca najlepsze zbiory w mieście. Obecnie biblioteka przechodzi gruntowną przebudowę wewnątrz. Elewacja św. Witalisa była poddana gruntownej renowacji w zeszłym roku. Kościół św. Witalisa, co ciekawe, jest najstarszym zabytkiem w mieście - starszym od katedry. Sam zresztą w czasie od spalenia romańskiej katedry, do wybudowania katedry gotyckiej pełnił rolę kościoła katedralnego. Dzisiaj jest na ogół zamknięty dla mieszkańców, gdyż korzystają z niego klerycy z seminarium. W jednym dniu jest otwierany dla wszystkich.

·
Registered
106 Posts
Ten most, ten most...zaniemówiłem z wrażenia. Cudo, cudo, cudo !

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #18
Ano, przedwojenny kunszt projektowania połączony z powojenną odbudową i współczesnym remontem :D

·
Registered
106 Posts
a tak właściwie pytanie nie na miejscu, ale jak ustawić sobie avatar i dodać podpis pod loginem ?

·
Richelieu znad zapory
8,037 Posts
Discussion Starter #20
Na samej górze (pod bannerem) jest w menu "User CP". Tam kliknij, po czym "Edit Avatar" i inne opcje tam też masz związane z twoim kontem :)

1 - 20 of 629 Posts