------------------------------------------------------------------------
BUDOWA GALERII WZORCOWNIA WCHODZĄCEJ W SKŁAD KOMPLEKSU CH CITY – BUDYNEK E
1. Opis Inwestycji
WZORCOWNIA jest realizacją idei stworzenia nowoczesnej, atrakcyjnej, miejskiej przestrzeni publicznej. Architekci, projektując cztery budynki, utworzyli ramy dla placu (tzw. PLAC GRODZKI), stanowiącego przestrzeń spajającą obiekty o różnych funkcjach. Stworzony został ciąg komunikacyjny, łączący ulice Pułaskiego i Kilińskiego, który stanowi naturalny trakt ruchu w mieście. PLAC GRODZKI jest sercem WZORCOWNI – miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta oraz podróżnych. Fontanny, oświetlenie skweru miejskiego, elementy małej architektury oraz zieleń, tworzą atmosferę tego miejsca.
Nowa inwestycja uzupełni ofertę i funkcje istniejącego już kompleksu handlowo-rozrywkowego – CH City, w skład którego wchodzą m.in. MULTIKINO, hipermarket KAUFLAND, EMPIK, RTV EURO AGD, JYSK i KOMFORT, a także znajdujący się w już zrewitalizowanym budynku APARTHOTEL LOFTY W PIECOWNI. Częścią istniejącego centrum jest również parking na ponad 300 miejsc oraz stacja benzynowa. Obydwa obiekty będą połączone ciągami komunikacyjnymi, dzięki czemu powstanie jeden duży kompleks wielofunkcyjny (tzw. power centre). Połączenie już istniejących obiektów z WZORCOWNIĄ stworzy nową przestrzeń handlowo-usługową na terenie o łącznej powierzchni 8 ha, w centralnym punkcie miasta – śródmiejską dzielnicę miasta.
(Źródło:
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/lokalizacja))
2. Lokalizacja
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/lokalizacja)
3. Rewitalizacja terenów przemysłowych
WZORCOWNIA i CH City znajdują się na terenie dziewiętnastowiecznych, zabytkowych fabryk, które zostały objęte ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obszar ten zajmowały 94 zrujnowane budynki, a w czasie prac budowlanych wywieziono 60 000 m sześć. gruzu.
W zrewitalizowanym, XIX-wiecznym budynku tzw. PIECOWNI powstanie pierwsze we Włocławku centrum rekreacyjno–rozrywkowe.
Charakterystycznym elementem tej przestrzeni będą
trzy stare piece, w których kiedyś wypalano znane w kraju i na świecie, barwnie malowane włocławskie przedmioty fajansowe. Niektóre z nich, z tzw. kolekcji picassowskiej, osiągają dziś wysokie ceny.
(Ze zbiorów
Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej)
Obiekt składa się z trzech brył o różnym pierwotnym przeznaczeniu. Powstał w
1873 r. na terenie
Fabryki Fajansu Teichfelda i Asterbluma. W późniejszym okresie obudowywano i przebudowywano jego poszczególne fragmenty. Pierwotnie mieściły się tam piecownia, kapslarnia, lejarnia, suszarnia i formownia. Produkcję przemysłową zamknięto na początku lat 90. Remont części obiektu rozpoczęto w latach 80. XX w, by utworzyć w nim siedzibę muzeum fajansu. Prace zostały jednak przerwane na początku lat 90. i od tamtej pory obiekt systematycznie popadał w ruinę.
PIECOWNIA należy do grupy zabytków dziedzictwa przemysłowego. Utrzymanie zewnętrznej formy obiektu połączone z modernizacją wnętrza, umożliwia zachowanie charakterystycznych elementów architektury przemysłowej tej części Włocławka. Budynek posiada trzy kondygnacje i podpiwniczenie, w którym będą się mieścić pomieszczenia techniczne oraz toalety.
Z uwagi na ogromne zniszczenie i konieczność adaptacji do nowych funkcji i warunków użytkowania, niektóre rozwiązania wewnątrz budynku będą odbiegać od pierwotnych. Rekonstrukcji mają podlegać zachowane trzy piece do wypalania fajansu, zlokalizowane w zachodniej części inwestycji. Piece, wykonane z cegły, mają postać cylindrów o średnicy ok. 3 m i wysokości ok. 4 m (do wysokości pierwszej kondygnacji). Do pieca prowadzi niewielkie wejście o wysokości ok. 170 cm. W pomieszczeniu z piecami o powierzchni ok. 500 mkw. zostanie zaaranżowana restauracja. W jednym z pieców będzie urządzony bar, a w dwóch pozostałych mają powstać salki VIP.
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/rewitalizacja)
4. Etapy inwestycji "Wzorcownia Włocławek"
- Budynek "A"
Nowoczesna galeria handlowa będzie oferować mieszkańcom miasta produkty znanych marek polskich i zagranicznych. Znajdą się tam nowoczesne sklepy odzieżowe i obuwnicze, sklepy z artykułami sportowymi i artykułami dla dzieci, delikatesy, punkty usługowe i podziemny parking.
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
* Wielokondygnacyjna galeria handlowa
*
15 400 mkw. powierzchni handlowej – w tym supermarketu 1800 mkw.
* 80 sklepów i punktów usługowych
*
Parking podziemny
* Ciąg komunikacyjny wewnątrz budynku A umożliwia dostęp do ul. Kilińskiego poprzez boczne wejście
* Funkcjonalna komunikacja: pasaż, windy panoramiczne, schody ruchome
* Dwupoziomowy łącznik z budynkiem D, jednopoziomowy łącznik z Aparthotelem
* Atrium ze świetlikiem nad centralną częścią pasażu
*
Zielone dachy i aranżacja zieleni w atrium galerii handlowej
*
Budynek pasywny – minimalne zużycie energii
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-A)
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
- Budynek "B" i "C"
Nowoczesne budynki biurowo-mieszkalne dopełniają handlową funkcję Wzorcowni. W lokalach o wysokim standardzie znajdą się siedziby kancelarii prawnych, biur rachunkowych oraz atrakcyjne punkty usługowe. Parter przeznaczony będzie na działalność handlową. Wynajem biur zajmuje się firma Budizol S.A.
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
* 300 mkw. powierzchni handlowej w bud. B
* 1 000 mkw. powierzchni handlowej w bud. C
* 40 lokali biurowo-usługowych o łącznej powierzchni 3200 mkw.
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-B-i-C)
- Budynek "D"
Część budynku Starej Piecowni pochodzi z 1873 roku i pamięta początki najstarszej fabryki fajansu we Włocławku. To tutaj powstawały wzory znanych na całym świecie, barwnych, ręcznie malowanych „włocławków”. Teraz będzie to miejsce spotkań, odpoczynku i rozrywki dla mieszkańców miasta.
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
* Pierwsze we Włocławku centrum rekreacyjno–rozrywkowe
* Zrewitalizowany XIX-wieczny budynek „Piecowni” dawnej fabryki fajansu
* 3 600 mkw. powierzchni wynajmu
* Kręgielnia, klub fitness, restauracje i kawiarnie na 500 miejsc
* Szklany łącznik z galerią handlową w budynku A
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/budynek-D)
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
- Budynek "E"
Etap o którym na chwilę obecną wiemy na mniej. Nie jest znana dokładnie data rozpoczęcia budowy. Budynek będzie "doklejony" do budynku "B". Znany jest również wstępny podział funkcji budynku według poziomów
* Poziom -2 oraz -1 jako parking
* Poziom 0 oraz 1 jako powierzchnia handlowa
* Poziom 2 jako powierzchnia usługowa
(Źródło wizualizacji -
CDF Architekci)
- Plac Grodzki
WZORCOWNIA to przestrzeń rodzinnych spacerów miejskimi alejkami, spotkań w gronie przyjaciół w kameralnych restauracjach i kafejkach, wspólnej zabawy w kręgielni czy romantycznych spotkań przy fontannie. Centralnym fragmentem kompleksu, a zarazem jednym z ważniejszych jest tzw. "Plac Grodzki".
(Źródło:
Budizol Property)
Architekci, projektując cztery budynki, utworzyli ramy dla placu tzw. "Placu Grodzkiego", stanowiącego przestrzeń spajającą obiekty o różnych funkcjach. Stworzony został ciąg komunikacyjny, łączący ulice Pułaskiego i Kilińskiego, który stanowi naturalny trakt ruchu w mieście. PLAC GRODZKI jest sercem WZORCOWNI – miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców miasta oraz podróżnych. Fontanny, oświetlenie skweru miejskiego, elementy małej architektury oraz zieleń, tworzą atmosferę tego miejsca.
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com)
5. Nowoczesne rozwiązania
W galerii handlowej będzie zastosowany nowoczesny system rekuperacji, który umożliwi odzysk zgromadzonej w budynku energii. W wymiennikach ciepła (rekuperatorach) wyrzucane na zewnątrz zużyte ciepłe powietrze podgrzeje powietrze zasysane z zewnątrz. Do ogrzewania zostanie wykorzystana także energia słoneczna z solarów umieszczonych na dachu. Projektując bryłę obiektu wzorowano się na idei obiektów pasywnych.
Okna i przeszklony dach zostaną wyposażone w szyby typu „heat mirror”, które odbijają ciepło w kierunku jego źródła, chroniąc zarówno przed przegrzaniem, jak i utratą ciepła. Szyby nie przepuszczają promieni UV, co jest szczególnie ważne dla sklepów odzieżowych. Współczynnik przewodzenia ciepła jest tu ponad dwukrotnie niższy niż w przypadku szyb powszechnie stosowanych. Świetlik w dachu będzie zasłaniany w czasie upałów lub mroźnych nocy rozwijaną roletą, która zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, a także oświetlenie, będą sterowanie systemem „inteligentnego obiektu”.
* Rozwiązanie proekologiczne (korzyść dla inwestora i miasta)
* Ograniczone obciążenie grzewczego systemu miejskiego
* Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań w ramach społecznejodpowiedzialności biznesu
* W pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
(Źródło
www.wzorcowniawloclawek.com/pl/nowoczesne-rozwiazania)
6. Wizualizacja - film
Aktualna wizualizacja:
Pierwsza wizualizacja projektu:
(Autor wizualizacji -
CDF Architekci)
7. Otwarcie kompleksu
Otwarcie Wzorcowni nastąpi 21 października 2009r. Dzień przed (20 października) nastąpi koncert Kayah oraz zespołu Soft
Przygotowane na podstawie materiałów z:
http://www.wzorcowniawloclawek.com/
Materiały firmy architektonicznej CDF Architekci
Pierwszy post przygotował "wloclawianin"
-----------------------------------------------------------------------