SkyscraperCity banner
1 - 20 of 46 Posts

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Wzorcownia to największy projekt rewitalizacyjny we Włocławku, którego nie trzeba reklamować. Tymczasem jak wyglądają sukcesy miasta na tle rewitalizacji? Fajnie byłoby jakby prezydent się pokazał przy otwarciu Wzrocowni ;)...
Akurat, kto jak kto, ale Prezydent Pałucki ma pełne prawo by być na otwarciu Wzorcowni.

Gdybyście nie pamiętali, to przypomnę, że to właśnie kiedy Pałucki był wiceprezydentem, a Wawrzonkoski był Prezydentem Włocławka doprowadzono do sprzedaży "trójkąta bermudzkiego" - Budizolowi. Chciałbym zauważyć, że Panowie Dębczyński i Skrzypek bardzo wówczas protestowali. Zresztą kiedy rządzili miastem nic nie mogło i nie zmieniło się na tym terenie. Dopiero po 2006, kiedy zmieniła się ekipa w UM, mogła rozpocząć się realizacja Wzorcowni.
Trzeba też zauważyć, że gdyby nie decyzja Prezydenta Pałuckiego o sprzedaży części działki należącej do UM przy ul. Kilińskiego 1, nie mógłby powstać budynek "A", czyli cała inwestycja stałaby się nieopłacalna.

Nie umniejszał bym jednak zasług obecnej ekipy w powodzenie tego projektu. Zresztą Państwo Stanisławcy wiedzą chyba to najlepiej. Myślę, że gdyby twierdzili inaczej nie zapraszaliby Prezydenta Pałuckiego na oficjalną prezentację projektu w Warszawie. Jak wiemy Prezydent Pałucki był tam ważnym gościem.

Proponowałbym również zastanowić się, dlaczego Budizol nie zdecydował się, przynajmniej części tej inwestycji sfinansować z funduszy UE? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zwyczajnie zakończenie projektu mocno by się przesunęło.

Jeżeli, ktoś pyta o osiągnięcia Włocławka w dziedzinie rewitalizacji, to albo zwyczajnie tematem się nie interesuje, albo też jego wypowiedź jest złośliwą zaczepką.

Blix'ie - może odpowiesz nam, które miasto w naszym województwie zrealizowało projekty rewitalizacyjne z funduszy RPO? Jeśli nie wiesz, to ja Ci odpowiem - Żadne.

Owszem projekty rewitalizacyjne są realizowane w naszym wojewódzwie, ale...
Wyspa młyńska w Bydgoszczy finansowana jest z funduszy norweskich (przyznawane przed 2006 rokiem)
staówka Torunia odnowiona została ze ZPORRu (który dzielony był przed 2006 r.). Prawda jest niestety brutalna, prawicowe władze Włocławka ze Skrzypkiem, Dępczyńskim, Zbonikowskim na czele ten czas zwyczajnie przespały, dlatego dziś nie możemy realizować inwestycji rewitalizacyjnych.

Jeśli chodzi o obecne programowanie UE to niestety sprawy mają się, tak jak się mają. Całkiem niedawno nowy Lokalny Program Rewitalizacji przyjęła Bydgoszcz. Nasz jest już gotowy, czeka na wprowadzenie do porządku obrad na Sesję. Teraz już wszystko w rękach radnych.

Bez tego dokumentu, projektów współfinansowanych przez UE, zwyczajnie realizować nie można.

·
Registered
2,640 Posts
Akurat, kto jak kto, ale Prezydent Pałucki ma pełne prawo by być na otwarciu Wzorcowni.

Gdybyście nie pamiętali, to przypomnę, że to właśnie kiedy Pałucki był wiceprezydentem, a Wawrzonkoski był Prezydentem Włocławka doprowadzono do sprzedaży "trójkąta bermudzkiego" - Budizolowi.
W żadnej współczesnej administracji samorządowej sprzedanie atrakcyjnego terenu w centrum miasta nie byłoby potraktowane jako sukces. Nie chcę nawet tego szerzej komentować.

Chciałbym zauważyć, że Panowie Dębczyński i Skrzypek bardzo wówczas protestowali. Zresztą kiedy rządzili miastem nic nie mogło i nie zmieniło się na tym terenie. Dopiero po 2006, kiedy zmieniła się ekipa w UM, mogła rozpocząć się realizacja Wzorcowni.
Nas nie interesują osiągnięcia poprzedniej ekipy tylko osiągnięcia obecnej ekipy.

Trzeba też zauważyć, że gdyby nie decyzja Prezydenta Pałuckiego o sprzedaży części działki należącej do UM przy ul. Kilińskiego 1, nie mógłby powstać budynek "A", czyli cała inwestycja stałaby się nieopłacalna.
Miastu i tak nie był potrzebny ten teren. Byłoby idiotyczne trzymać ten teren zwłaszcza że budżet jest zadłużony, a potrzebnych reform nie ma.

Nie umniejszał bym jednak zasług obecnej ekipy w powodzenie tego projektu. Zresztą Państwo Stanisławcy wiedzą chyba to najlepiej. Myślę, że gdyby twierdzili inaczej nie zapraszaliby Prezydenta Pałuckiego na oficjalną prezentację projektu w Warszawie. Jak wiemy Prezydent Pałucki był tam ważnym gościem.
Prezydent został zaproszony do Warszawy wraz z senatorem PO, a jakie on ma zasługi dla Wzorcowni? Nad interpretujesz gościnność właścicieli Budizolu.

Proponowałbym również zastanowić się, dlaczego Budizol nie zdecydował się, przynajmniej części tej inwestycji sfinansować z funduszy UE? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zwyczajnie zakończenie projektu mocno by się przesunęło.
Z tego co się dowiedziałem to prywatna firma nie mogła dostać środków z RPO na projekt rewitalizacji poprzemysłowej. Ponadto łącznie na wszystkie projekty było tylko 18 mln €, ale Wzorcownia to koszt rzędu 200 mln zł.

Jeżeli, ktoś pyta o osiągnięcia Włocławka w dziedzinie rewitalizacji, to albo zwyczajnie tematem się nie interesuje, albo też jego wypowiedź jest złośliwą zaczepką.
Ile kamienic zostało wyremontowanych z budżetu miasta lub funduszy UE?

Blix'ie - może odpowiesz nam, które miasto w naszym województwie zrealizowało projekty rewitalizacyjne z funduszy RPO? Jeśli nie wiesz, to ja Ci odpowiem - Żadne.
Nie dawno był nabór projektów w trybie konkursowym dla rewitalizacji zdegradowanych dzielnic miejskich. Pytanie do Ciebie: ile projektów złożyło miasto?

Ile projektów złożyliście w EOG-u?
Ile projektów złożyliście w Funduszu Szwajcarskim?
Ile projektów złożyliście w programach centralnych (oprócz POIiS)?
Ile złożyliście doniesień na właścicieli kamienic w sprawie zagrożeń budowlanych?
Co zrobiliście przeciwko demolowaniu miasta (graffiti, chuligani itd)?

Jak to Ci nie otworzyło szeroko oczy to ja już nic nie poradzę.

P.S. 0. Mam tą przewagę nad przeciętnym Kowalskim, że akurat mam mnóstwo znajomych siedzących w Funduszach z UE. Gdyby nie oni to też byłby ciemną masą.

·
Registered
138 Posts
,,Konstruktywne Oko,, Taki mały przytyczek otóz obserwując Cię od pewnego czasu ,widzę wchodzisz coraz głebiej w politykę i abstrachując od tego jaka to formacja. To jesli Ty jako nowe pokolenie polityczne w tym mieście nie umiesz uwolnić się od obrzucania błotem przeciwników zza politycznej barykady to ja nie wróżę nic dobrego temu miastu, obecni politycy juz mnie raczej niczym nie zaskoczą, a napewno nie będzie to nic pozytywnego, ale skoro Ty jako młody człowiek imasz sie takich samych metod jak Twój Guru, to jak chcesz pomóc naszemu miastu.Pamiętaj zgoda buduje....., troszkę opamiętania życzę bo nie tędy droga.Mamy dość kiepskiego ,,politykowania,, w naszym grodzie, tu jest potrzebny gospodarz który dba jak o swoje.

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #4 ·
mariokujaw;40348840 jesli Ty jako nowe pokolenie polityczne w tym mieście nie umiesz uwolnić się od obrzucania błotem przeciwników zza politycznej barykady [/QUOTE said:
Przepraszam Mariokujaw, ale pokaż mi gdzie obrzuciłem kogoś błotem. Jeśli piszę, że Panowie Skrzypek, Dębczyński byli od początku przeciwko tej inwestycji, to piszę to dla przypomnienia. Takie są fakty, są na to artykuły prasowe, są na to ich wypowiedzi. Z błotem nie ma to nic wspólnego.

Kolego sympatyczny, jeśli dzisiaj Ci sami ludzie zabierają głos w ważnych dla Włocławka sprawach, jeśli mówią o złym wykorzystywaniu funduszy UE (kiedy sami polegli na całym froncie), to ja mam to przemilczeć?
Może się mylę, ale wydaje mi się, że pełne prawo do krytyki mają mieszkańcy oraz osoby, które mając władzę faktycznie czegoś dokonały. Ci Panowie niestety taką legitymacja pochwalić się nie mogą, dlatego każdą ich wypowiedź będę weryfikował. Tym bardziej, że coraz częściej posługują się kłamstwem. Ja zwyczajnie nie chce by mieszkańcy byli okłamywani.

Co do wypowiedzi Blix'a odpowiem troszkę później, bo teraz nie mam czasu, ale chciałbym żeby Blix wypisał terminy konkursów oraz działania wymienionych przez niego funduszy. Moim zdaniem to jest klu całej dyskusji.

·
Registered
98 Posts
ja musze zgodzic sie z konstruktywnym okiem. Oczywiscie ze chciałbym zeby działo sie w miesice wiecej i lepiej niz jest, bez odsyłania do przeszłości ale w naszym mieście niestety sie tak nie da, przynajmniej w tej chwili i moze nie sukcesem ale przynajmniej krokiem naprzód bede nazywał to co w tej kadencji udało sie zrobic a co w poprzedniej było albo blokowane albo nieudolnie załatwiane i mozecie mi wierzyć lub nie ale opcja polityczna nie ma tutaj wielkiego znaczenia bo stoje na stanowisku ze samorzady lokalne powinny stać z dala od polityki i wcale nie musza wpisywac sie w koalicje i ugrupowania funkcjonujące na szczeblach centralnych.

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Taj - dziękuję za wsparcie

Blix - ty chyba z krytyki zrobiłeś sobie hobby. Ja nie twierdzę, że jest super, że nie można niczego więcej zrobić. Wcale mnie nie cieszy, że choć mamy połowę 2009 r. to środki z programowania 2007-2013 nadal są bardzo opóźnione. Z jednej strony to dobrze, bo Włocławek mógł w tym czasie nadrobić stracony czas (gdyby konkursy ruszyły od początku 2007 r. to o pomocy UE moglibyśmy jedynie pomażyć, bo nic nie było wówczas przygotowane), ale te 2,5 roku opóźnienia jest jednak bardzo denerwujące.

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że rewitalizacja odbywać się ma wyłącznie za pieniądze samorządu. Twierdzenie, że sprzedaż terenów po fabryce fajansu prywatnemu inwestorowi, jest dla mnie mało zrozumiałe. Najwyraźniej się nie znam, choć doskonale pamiętam jak ten teren wyglądał kiedyś i wiem jak wygląda dziś.

Piszesz: "W żadnej współczesnej administracji samorządowej sprzedanie atrakcyjnego terenu w centrum miasta nie byłoby potraktowane jako sukces. Nie chcę nawet tego szerzej komentować."
No cóż podobnie postąpiła: Warszawa (biurowiec przy teatrze narodowym), Łódź (fabryka Manufaktury), twój ulubiony Toruń (Wodnik, teren za Urzędem Marszałkowskim, hotel w budynku po Szkole Marynarki (?)). Ja też tego raczej komentować nie zamierzam.

Mnie jedak interesuje to robili poprzednicy. Gdyby wówczas nie zawalili, Włocławek byłby w dużo lepszej sytuacji. Wystarczyło skorzystać z funduszy ZPORR (no tak tu jest argument, że środki dzielone były politycznie). Jeśli nie możnabyło skorzystać z tych fundusy, to dlaczego prawicowe władze Włocławka nie sięgnęly po fundusze norweskie?? Przecież, bulwary czy Zielony Rynek można było zrobić już wtedy. Dlatego denerwuje mnie obłuda tych ludzi, którzy sami roboty dobrze nie wykonali, a teraz uważają, że pozjadali rozumy.

CDN

·
Registered
2,640 Posts
Niema tematu, gdzie można byłoby przenieść wypowiedzi. Chyba, żeby stworzyć Włocławek - fundusze europejskie, ale to strata czasu. Na tym forum od dłuższego czasu rozgrywa się marketing polityczny. Konstruktywne Oko - bez problemu zbiłbym twoje argumenty, ale to nic nie da. I tak nie dotrze do was, że robicie zdecydowanie za mało, aby pchnąć miasto do przodu. Zostaniecie rozliczeni przy następnych wyborach, a te pseudo marketingowe narzędzie utrwaliły mnie tylko w tym, że niczym się od poprzednich ekip nie różnicie. Dla was sukcesem nie długo będzie to, że słońce świeci. Nigdy nic nie łączyło mnie z żadną opcją polityczną, gardzę politykami. Skrzypek w moich oczach nie ma żadnych osiągnięć - bijesz w prawicę jakbyś sądził, że w dobry dzwon bijesz - typowy polityk dla którego za krytyką zawsze stoi opozycja. Koniec tematu.

·
Registered
138 Posts
Wiem jaki jest regulamin forum, tyle że te posty to nie jest polityka tylko troska o przyszłośc miasta, może temat Wzorcowni nie jest nie jest najlepszym do tego miejscem, ale skoro jakis polityk próbuje przypisać swojej formacji stworzenie niebywałego sukcesu Budizolu, to nie jest to ok.,, My wydalismy pozwolenie , zezwolilismy na sprzedaż gruntu,,.Krzysztofie to jest normalne działanie władz rządzących a nawet Wasz obowiązek wobec inwestorów i mieszkańców, tylko po co w każdej wypowiedzi obecna władza wyciąga trupa z szafy, wszyscy wiemy że poprzednie władze sie nie sprawdziły i nie zrobiły nic konstruktywnego dla miasta. Tylko skoro sami wyciagacie tego ,,trupa,, z szafy to sami sobie zdajecie sprawe jak mało zrobiliscie w obecnej kadancji, bo gdyby faktyczne sukcesy były, to one by Was broniły czyli namacalne fakty. Niestety są tak znikome, ze kazda konferencja to jest własnie wzajemne obrzucanie się błotem. W tej kadencji mieliście i jeszcze macie okazje zrobić sporo dla tego miasta,a zacząć by należało od wydatków miasta na cele socjalne. Kwota jaka idzie na te cele, gdzie połowe stanowi banda pijaczków i cwaniaków przyprawia o palpitacje serca. Niestetybrakuje tej władzy odwagi aby wykonać tak zdecydowany ruch bo zachodzi obawa o wybory i stołki, tyle że w oczach większość normalnej części mieszkańców Włocławka Wasze notowania za taki ruch poszłyby w góre. No cóz ale polityk nie jest gospodarzem. Bo gospodarz dba o swoje mienie jak nalepiej potrafi, natomiast polityk dba o swoje notowania. Niemamy niestety szczęścia do prezydentów i rajców miejskich w tym mieście i to nie miasto jesy ,,zapyziałe i nijakie,, jak wielu twierdzi tylko gospodarze budynku UM są malutcy i nie spełniają swoich funkcji.
Pod wypowiedzią Blixa podpisuję się oboma rękami , bo jeszcze kiedyś sądziłem Krysztofie że będziesz miał,,jaja,, i nie będziesz miał obaw mówic głośno co jest złe, ale jak widze wolisz podążać w równym szeregu z obecnie nam panującą władzą i na na forum uprawiasz marketing polityczny ile w obecnej kadencji jest sukcesów i dobrego dla naszego zacnego i starego Włocławka. Widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Pozdrawiam i przepraszam za OT ale jak każdemu na tym forum zależy mi na rozwoju Włocławka i przyszłość i decyzje podejmowane to też jest jego rozwój.

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #11 ·
Panowie, najłatwiej dać tezę, że nic się nie dzieje, że obecna ekipa niczym się nie różni od poprzedniej nie dając przy tym argumentów. Gdy już brakuje pomysłów to piszecie, że jest to marketig polityczny. Z czymś takim ciężko dyskutować.

Mariokujaw - wybacz, ale nigdy nie przypisywałem obecnej ekipie sukcesu Wzorcowni, bo Budizol dostał pozwolenie na budowę.
Jeżeli czytam na naszym forum, że Pałucki nie powinien pokazywać sie na otwarciu Wzorcowni, to zwyczajnie postanowiłem przypomnieć, kiedy i kto umożliwił tę inwestycję doprowadzając do sprzedaży tego obszaru miasta. Mam nieodparte wrażenie, że gdyby wówczas teren ten nie kupił Budizol do dziś miasto miałoby ogromny problem, albo budynki tam się znajdujące podzieliłyby los tych po dawnej Celulozie.
Napisałem również, kto był przeciwny tej inwestycji, choć czuje, że akurat osoby te na otwarciu Wzorcowni będą.

Jeśli Blix, w swoim stylu, zarzuca, że Włocławek nie ma żadnych sukcesów w dziedzinie rewitalizacji to ja tego nie neguję, ale... zwracam uwagę, że Bydgoszcz i Toruń realizują jeszcze projekty, które finansowane są z pieniędzy dzielonych przed 2006. Być może zbyt emocjonalnie podchodzę do Włocławka, ale denerwuje mnie, że nie wykorzystaliśmy wówczas szansy, dlatego o tym piszę. Nie mogę się również zgodzić z próbą Blixa przypisania odpowiedzialności za te lata obecnej ekipie.

Gdy Blixa poprosiłem o przykłady miast, które skorzystały już w zakresie rewitalizacji ze środków UE przeznaczonych na lata 2007-2013 to odpowiedzi nie otrzymałem. Nie mogłem jej otrzymać, bo takich przykładów nie ma, a za te fundusze odpowiedzialna może być obecna ekipa.
Łatwiej napisać, że jest to marketing polityczny

Mariokujaw- masz rację Prezydent powinien być dobrym gospodarzem. Moim zdaniem obecny prezydent dobrym gospodarzem jest. Oczywiście jest to moja prywatna opinia. Wskaźniki budżetowe 2006 i 2008 potwierdzają tę tezę, ale rozwijać jej nie będą, bo ponownie mogę być podejrzany o politykierstwo.
Drogi Kolego, tak to już jest, że samorządy lokalne nie funkcjonują w próźni. Pisałem o tym wielokrotnie. Jeśli twierdzisz, że należy ograniczyć wydatki na pomoc socjalną, to musisz mieć wiedzę, że jest to jedno z tzw. "zadań zleconych", które są ściśle określone i których ograniczyć się zwyczajnie nie da, bo regulują to odpowiednie przepisy prawne.
Tak na marginesie, to MOPR całkiem nie źle radzi sobie z projektami finansowanymi z POKLa - to też forma rewitalizacji (jedna z ważniejszych).

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
^^ A teraz pomijając politykę. Krzysztofie, czy może masz wiedzę nt. pozwolenia na budowę Budynku E? Dlaczego odrzucono już dwa wnioski i jakie jest tego uzasadnienie? Byłbym wdzięczny jak byś coś wiedział o tym i powiedział ;) Czy to ma jakieś podłoże związane z kamienicami tam obecnymi, z jakimiś dodatkowymi pozwoleniami czy jak? No i czy 3 wniosek byłby przyjęty i Budizol dostanie to pozwolenie? Ogólnie dlaczego odrzucono poprzednie dwa.

A co do polityki - chyba każdy się zgodzi, że polityka w wykonaniu Włocławka oraz "gospodarstwo" w naszym mieście są na niskim poziomie i zarówno ze względu na opozycję jak i obecne władze i tego nie ukrywajmy. Krzysztofie, może ja się nie znam, ale w prawie każdym twoim poście jest sformułowanie, że Skrzypek nie wykorzystał tego, nie zrobił tamtego i trochę uciekacie tym od obecnej sytuacji. Ostatnio czytałem wywiad z Pałuckim w Pulsie Regionu, gdzie za swoje sukcesy podał "remont mostu, 4 nowe ulice oraz nowe boiska". I tu lista się zakończyła. Brakuje m.in kwestii basenu, placu wolności, zielonego rynku, jedynki czy nieco mniejszych projektów, ale ważnych. I przy okazji mam takie pytanie, dlaczego Prezydent po raz kolejny już używa naszej akcji "protestu przeciw protestowi" jako gestu poparcia dla jego osoby? Mówiąc, że jest to wsparcie dla niego, gest poparcia dla jego. Albo Prezydent źle to zinterpretował, albo świadomie tak mówi, bo w mojej ocenie, jako jednego z uczestników tej akcji to nie było poparcie Prezydenta a raczej poparcie danego projektu, danej inwestycji i próba przełamania stereotypu protestacyjnego.

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Jeżeli chodzi o pozwolenie na budowę dla budynku E, chodzi zwyczajnie o odległość od sąsiednich budynków. Prawo budowlane określa je dość dokładnie, a Budizol chciałby troszkę większy budynek. Ogólnie jestem przekonany, że znalezione zostanie odpowiednie rozwiązanie.

Co do polityki i Skrzypka: Niezależnie, czy ktoś jest polityczny, czy nie. Jeśli weźmie pod uwagę co zostało w kadencji 2002-2006 we Włocławku zrobione, to musi stwierdzić, że jest to czarna dziura w rozwoju miasta.
Ja w tym czasie mieszkałem w Bydgoszczy, tam nie rządzi lewicowy prezydent i wiem jak to miasto głównie dzięki funduszom UE się zmieniło. Musimy sobie zdać sprawę, że w latach 1998-2002 fundusze przedakcesyjne Włocławek wykorzystywał najlepiej w całym Województwie. W latach 2002-2006 fundusze UE Włocławek wykorzystywał najgorzej w całym województwie. To są fakty, obok których ciężko przejść obojętnie.
Przykład Alei Królowej Jadwigi. Nowa władza, która w 2002 zaczęła rządzić Włocławkiem, miała przez poprzedników przygotowany projekt, finansowanie i co??? Nawet tego nie potrafili dobrze zrobić. Nie dość, że wykonali drogę niezgodnie z projektem to jak się okazało brakuje tam sporo asfaltu i podbudowy.
Ktoś wcześniej napisał, że wyciągamy trupa z szafy, ale proszę Was ocencie sami: jak zabraknie nam np. na remont kamienic 13 mln. złotych, bo będzie trzeba te pieniądze oddać do Brukseli za fuszerkę prawicy, to mamy siedzieć cicho i nic nie mówić? Zrozumcie, że przez nieudolność tamtej ekipy nie tylko nie zdobyliśmy dodatkowych środków z UE, ale możemy stracić jeszcze te które zdobyła ekipa 98-02. Czy społeczeństwo nie zasługuje by się o tym dowiedzieć?

Ja Włocławek zwyczajnie kocham, czuje się z nim bardzo związany, dlatego nie siedzę cicho tylko głośno mówię co mi się nie podoba.

Jakie prawo do zadawania pytań i stawiania tez, że DK1 jest źle przygotowa mają osoby, które złożyły "wniosek" o dofinansowaniu tej inwestycji ze środków UE składający się z DWÓCH STRON.?

Niestety tak jest, że dla większości lokalnych polityków nie liczy się dobro miasta, liczą się wyłącznie doraźne korzyści polityczne. To obrzydliwe i trzeba to napiętnować, ja się staram to robić.

Ja się zgodzam z Prezydentem, który we wspomnianym przez Ciebie, postawił tezę, że ostatni protest na Kapitulnej wynikał z gry politycznej prowadzonej w trakcie kampanii wyborczej. Osoby które inspirowały to dla własnych korzyści dla mnie wystarczająco zdyskredytowały się jako osoby, które mogą mieć jakikolwiek wpływ na nasze miasto.

O basenie napisane było pod tym wywiadem, więc nie było sensu powtarzać tego w wywiadzie. Zresztą w odpowiedzi na ostatnie pytanie Prezydent sygnalizuje inne inwestycje, które są realizowane.

Co do "protestu przeciwko protestom" to Prezydent odpowiadał na pytanie czy rezygnować z remontu ulic Kapitulnej, Fredry i przebudowy placu Wolności skoro mieszkańcy protestują przeciwko tym inwestycją. Nie odnosił tej inicjatywy to siebie personalnie tylko do inwestycji. Ja to tak rozumiem i myśle, że dobrze, bo dzięki takiej odpowiedzi sam protest przeciwko protestom został pokazany, jako dowód, że nie wszyscy mieszkańcy są przeciwko inwestycjom. Chyba o to w tym wszystkim chodziło?

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #16 ·
To dobrze, że powstał nowy wątek. Szkoda tylko Blix, że nie szanujesz swoich rozmówców. Jeżeli piszesz, że: z "przyjemnością skrócisz moje polityczne wystąpienie", to ja jeszcze raz poproszę Cię o odpowiedź na moje pytania (przecież masz szczęście bo twoi koledzy zajmują się funduszami).

Poproszę Cię również, abyś wskazał te miejsca w mojej wypowiedzi, które według Ciebie nie są prawdziwe. Ja piszę o faktach, jeśli chwalę prezydenta Bydgoszczy, który nie jest moim politycznym idolem, to robię to tylko dlatego, że na pochwałę zapracował. Mogłem podać przykład Rzeszowa, bo prezydent w tym mieście jest lewicowy, a miasto rozwinęło się za jego kadencji bardzo mocno, ale bałem się, że oskarżony zostanę o polityczną stronniczość. Pochwaliłem człowieka z innej opcji i okazało się, że to też wystąpienie polityczne.

Mam coraz większe wrażenie, że dyskusja z Tobą nie ma większego sensu, bo kreujesz się na osobę, która "pozjadała wszystkie rozumy" i żadne argumenty, które nie są zbierzne z Twoimi tezami, zwyczajnie do Ciebie nie trafiają. Szkoda, bo przecież forum nie polega na "poklepywaniu się wzajemnie po plecach", tylko na dyskusji.

·
Registered
496 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Myślę, że ten wątek należy rozpocząć od informacji ze strony UM:

I. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013 - planowane są do realizacji projekty wpisane na Indykatywną listę indywidualnych projektów kluczowych:

1.1. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 252 Inowrocław - Włocławek. Odcinek na terenie miasta Włocławka o długości 950 m"
- Działanie 1.1. Infrastruktura drogowa.
Zakres rzeczowy: Inwestycja jest uzupełnieniem przebudowy drogi nr 252 realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy na odcinku 950 m w granicach administracyjnych miasta.

Cel projektu: Stworzenie sprawnego dojazdu do A-1, drogi krajowej nr 1 oraz skomunikowanie projektowanej inwestycji pn. „Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego - Park Przemysłowo - Technologiczny".

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 1,00 mln euro,
•dofinansowanie EFRR - 0,50 mln euro,
•wkład własny - 0,50 mln euro
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2010 - 2011.

1.2. „Skomunikowanie terenów inwestycyjnych - Przebudowa ul. Kapitulnej do połączenia z rondem Falbanka oraz z Zazamczem do ul. Wienieckiej" - Działanie 1.1. Infrastruktura drogowa.

Zakres rzeczowy obejmuje następujące prace:
•przebudowę ul. Kapitulnej,
•przebudowę tunelu kolejowego (umożliwienie wprowadzenia dodatkowego pasa ruchu),
•budowę połączenia z rondem Falbanka,
•budowę połączenia z ul. Wieniecką,
•budowę mostu na Zgłowiączce.
Cel projektu: Poprawa stanu infrastruktury drogowej, zwiększenie spójności i bezpieczeństwa transportowego, zwiększenie dostępności komunikacyjnej terenów inwestycyjnych miasta oraz możliwość utworzenia nowych miejsc pracy.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 15,00 mln euro
•dofinansowanie EFRR - 7,5 mln euro,
•wkład własny - 7,5 mln euro
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2012.

1.3. „Włocławski Inkubator Innowacji i Przedsiębiorczości" - Działanie 5.4. Wzmocnienie potencjału sektora badań i rozwoju technologii.

Zakres rzeczowy: Na potrzeby inwestycji zagospodarowany będzie teren o powierzchni około 2 ha. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę budynku o powierzchni 1300 m2 oraz rozbudowę do 5000 m2 powierzchni całkowitej. Teren, na którym realizowana będzie inwestycja stanowi własność Miasta.

Cel projektu: Inkubator służyć będzie do rozpoczynania działalności gospodarczej przez osoby kończące szkoły średnie i wyższe, osoby bezrobotne, jak również inne osoby pragnące założyć własną firmę i prowadzić działalność gospodarczą na własny rachunek. Celem projektu jest tworzenie sprzyjających warunków do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, w tym o innowacyjnym charakterze działalności. Podmioty korzystające z Inkubatora zyskają tani dostęp do urządzeń biurowych, powierzchni magazynowych, produkcyjnych, czy też na potrzeby prowadzenia działalności usługowej, co pozwoli na obniżenie kosztów ponoszonych przez początkujące firmy, związanych z wynajmowaniem biura i prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie bez znaczenia pozostaje również inicjowanie i pomoc w rozwoju powiązań kooperacyjnych pomiędzy firmami już funkcjonującymi i powstającymi na bazie Inkubatora

Koszt projektu:

•całkowita wartość projektu - 5,34 mln euro
•dofinansowanie EFRR - 2,67 mln euro,
•wkład własny - 2,67 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2010.

1.4. „Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego - Park Przemysłowo - Technologiczny" - Działanie 5.6. Kompleksowe uzbrojenie terenów pod inwestycje.

Zakres rzeczowy: Obejmuje uzbrojenie obszaru o powierzchni około 40 ha w niezbędną infrastrukturę techniczną (drogi, sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, sanitarną i deszczową, infrastrukturę elektroenergetyczną, sieć teletechniczną i gazową). Teren jest własnością Miasta - forma użytkowanie wieczyste.
Projekt zlokalizowany jest przy ul. Wiklinowej w sąsiedztwie drogi krajowej
nr 1 i drogi wojewódzkiej prowadzącej do Inowrocławia, a więc na obszarze dobrze skomunikowanym.

Cel projektu: Utworzenie wysokiej jakości zaplecza dla rozwoju przedsiębiorczości, będącego odpowiedzią na potrzeby inwestorów głównie o charakterze lokalnym, którzy ze względu na brak terenów inwestycyjnych w mieście mogą ulokować produkcję poza Włocławkiem.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 12,76 mln euro,
•dofinansowanie EFRR - 5,80 mln euro,
•wkład własny - 6,96 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2010.

1.5. „Turystyczne zagospodarowanie Wisły - zagospodarowanie ujścia rzeki Zgłowiączki" - Działanie 6.2. Rozwój usług turystycznych i uzdrowiskowych.

Zakres rzeczowy: Przedmiotem projektu jest budowa przystani zlokalizowanej na lewym brzegu Wisły, u ujścia rzeki Zgłowiączki w rejonie ulicy Piwnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Cel projektu: Aktywizacja turystyki i lepsze wykorzystanie zasobów przyrodniczych i kulturowych Włocławka i okolic. Teren lokalizacji inwestycji jest własnością Miasta.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 1,50 mln euro
•dofinansowanie EFRR - 0,90 mln euro,
•wkład własny - 0,60 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2011.

1.6. „Centrum Kultury „Browar B" - adaptacja do nowych funkcji społeczno - gospodarczych obszarów poprzemysłowych we Włocławku ul. Bechiego - Łęgska" - Działanie 7.2. Adaptacja do nowych funkcji społeczno - gospodarczych terenów poprzemysłowych i powojskowych.

Zakres rzeczowy: Obejmuje obszar 5 180,56 m2 o łącznej powierzchni zabudowanej 2 712,25 m2 budynkami jedno, dwu i trzykondygnacyjnymi w większości zabytkowymi, jak również zagospodarowanie przyległego otoczenia i doprowadzenie pełnej infrastruktury wodno - kanalizacyjnej, co. W ramach zadania zostaną podjęte kompleksowe działania obejmujące: przebudowę, rozbudowę i kompleksowe prace remontowo - konserwatorskie wraz z adaptacją pomieszczeń poprzemysłowych dla funkcji kultury.

Cel projektu: Podjęcie działań w zakresie nadania nowych walorów użytkowych zdekapitalizowanym terenom poprzemysłowym, odznaczającym się bardzo atrakcyjną lokalizacją dla rozwoju funkcji gospodarczych i społecznych.

Koszt projektu:

•całkowita wartość projektu - 7,14 mln euro,
•dofinansowanie EFRR - 4,64 mln euro,
•wkład własny - 2,50 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2011.

1.7.„Lokalny Program Rewitalizacji" - Działanie 7.1. Rewitalizacja zdegradowanych dzielnic miast.

Zakres rzeczowy: Projekty planowane do realizacji przy wsparciu z EFRR min.:
•Rewitalizacja Starego Miasta we Włocławku „Ku Wiśle",
•Włocławek miastem nad Wisłą - zagospodarowanie włocławskich bulwarów,
•Monitoring Śródmieścia Włocławka,
Ostateczny wykaz projektów zostanie ustalony w Lokalnym Programie Rewitalizacji.

Cel projektu: Ożywienie społeczno - gospodarcze obszaru poprzez wprowadzenie nowych funkcji do zdegradowanej części miasta oraz odnowa infrastrukturalna i podniesienie atrakcyjności zrewitalizowanego obszaru.

Koszt projektu:

Wartość dofinansowania EFRR - 7,30 mln euro przy maksymalnym udziale środków unijnych w wysokości 70%.

Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2013.

1.8.„Likwidacja niskich emisji w rejonie Starówki Miasta Włocławek" - Działanie - 2.3. Rozwój infrastruktury w zakresie ochrony powietrza - projekt realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej we Włocławku.

Zakres rzeczowy: Projekt zakłada wybudowanie 3000 mb sieci cieplnej i 34 przyłączy, w tym w I etapie - 7 przyłączy, w II etapie - 18 przyłączy, w III etapie - 9 przyłączy. Poszczególne etapy realizacji projektu będą obejmować:
•I etap: budowa sieci cieplnej wraz z przyłączami w ul. Kościuszki na odcinku od ul. Pułaskiego do Placu Wolności,
•II etap: budowa sieci cieplnej wraz z przyłączami na odcinku od ul. Piekarskiej przez ul. Brzeską, ul. Orlą do ul. Wojska Polskiego,
•III etap: budowa sieci cieplnej wraz z przyłączami na odcinku od ul. Stodólnej przez ul. Łęgską, ul. Św. Jana, Stary Rynek, ul. Maślaną, Bulwary im. Józefa Piłsudskiego, ul. Szpichlerną.
Cel projektu: Wybudowanie infrastruktury, która umożliwi zastąpienie lokalnych emitorów indywidualnymi węzłami cieplnymi, zasilanymi z miejskiej sieci ciepłowniczej MPEC Włocławek, dla poprawy jakości środowiska przyrodniczego i polepszenia warunków życia mieszkańców.

Koszt projektu:

•całkowita wartość projektu - 3,38 mln euro
•dofinansowanie EFRR - 1,69 mln euro,
•wkład własny - 1,69 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: 2009 - 2010 lata.

II. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2007 – 2013 – planowana jest aplikacja w ramach ogłoszonych konkursów:

2.1. „Budowa Włocławskiej Sieci Szerokopasmowej WMAN" - Działanie 4.1. Rozwój infrastruktury ICT.
Zakres rzeczowy: Obejmuje budowę sieci szerokopasmowej i przyłączy, publicznych punktów dostępu do Internetu, wdrożenie e-usług. Zadanie będzie realizowane w dwóch etapach: etap I obejmuje osiedla Śródmieście i Kazimierza Wielkiego, etap II pozostałą część miasta.

Cel projektu: Zwiększenie dostępu do szerokopasmowej sieci informatycznej i dostępu do usług on - line oraz poprawa bezpieczeństwa publicznego.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 40mln zł,
•dofinansowanie EFRR - 34mln zł (85%),
•wkład własny - 6mln. zł (15%).
Aplikacja zależna od środków budżetowych miasta przeznaczonych na wkład własny.

Planowany termin realizacji inwestycji:

•I etap inwestycji: lata 2009 - 2011
•II etap inwestycji: lata 2011 - 2013.

2.2. „Przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 3, ul. Cyganka" - Działanie 3.1. Rozwój infrastruktury społecznej.
Zakres rzeczowy

•przebudowa budynku dydaktycznego z przebudową kuchni i zaplecza kuchni
- obejmuje termomodernizację budynku, wymianę instalacji wewnętrznych wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych i centralnego ogrzewania, wykonanie nowych posadzek przebudowę łazienek, przebudowę schodów wejścia głównego wraz z wykonaniem podjazdu dla niepełnosprawnych,
•przebudowa budynku sali gimnastycznej - obejmuje termomodernizację budynku, przebudowę zaplecza socjalnego sali gimnastycznej, przebudowę podłogi sportowej, wymianę instalacji wewnętrznych oraz wyposażenie sali w sprzęt sportowy.
Cel projektu: Poprawa warunków nauczania, realizowana poprzez dostosowanie budynku do obecnych norm cieplnych.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 4,85 mln zł
•dofinansowanie EFRR - 3,39 mln zł (70%)
•wkład własny - 1,46 mln zł (30%)
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2007 - 2009.

2.3. „Przebudowa i rozbudowa Zespołu Szkół Elektrycznych przy ul. Toruńskiej z wraz zagospodarowaniem terenu" - Działanie 3.1. Rozwój infrastruktury społecznej.
Zakres rzeczowy:

•całkowity remont budynku szkoły, w tym: wymiana pokrycia dachowego, stolarki okiennej, wykonanie ocieplenia budynku, wymiana posadzek, instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej, co, remont węzłów co,
•budowa sali gimnastycznej,
•przebudowa kompleksu basenowego,
•przebudowa boiska,
•przebudowa ogrodzenia.
Cel projektu: Poprawa warunków nauczania, realizowana poprzez przebudowę Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku.

Koszt projektu:
•szacunkowa wartość projektu - 10 mln zł,
•dofinansowanie EFRR - 5 mln zł,
•wkład własny - 5 mln zł.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2007 - 2010.

III. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko - planowana jest realizacja następujących projektów – planowana jest aplikacja w ramach ogłoszonych konkursów:

3.1 „Przebudowa drogi krajowej nr 1 w granicach administracyjnych miasta Włocławek" - Działanie 6.1. Rozwój sieci drogowej TEN - T.
Zakres rzeczowy: Obejmuje przebudowę drogi na odcinku 14,5 km. w granicach administracyjnych miasta wraz z:
•przebudową obiektów inżynierskich - 6,
•przebudową skrzyżowań,
•przebudową i budową infrastruktury towarzyszącej, oświetlenia.
Cel projektu: Poprawa stanu technicznego, zwiększenie nośności do 115 KN/oś, usprawnienie i zwiększenie bezpieczeństwa transportowego, zwiększenie dostępności terenów inwestycyjnych miasta.

Koszt projektu:
•całkowita wartość projektu - 285mln zł,
•dofinansowanie FS - 242,25mln zł (85%),
•wkład własny - 42,75 mln zł (15%).
Z informacji uzyskanych z instytucji wdrażającej wynika, iż w ramach konkursu dofinansowanie może być ustalone na poziomie 50%.

Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009 - 2013.

3.2. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej" - Działanie 9.3. Termodernizacja obiektów użyteczności publicznej.
Zakres rzeczowy: Termomodernizacja może objąć - ocieplenie dachu, wyminę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne, przebudowę systemów grzewczych, wentylacji, przygotowanie dokumentacji technicznej. Obiekty objęte projektem:

•Zespół Szkół Chemicznych,
•Zespół Szkół Elektrycznych,
•Szkoła Podstawowa nr 3,
•Szkoła Podstawowa nr 7 łącznie z salą gimnastyczną,
•II Liceum Ogólnokształcące,
•Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Warszawskiej.
Cel projektu: zmniejszenie zużycia energii w sektorze publicznym.

Koszt projektu:
•szacunkowa wartość projektu - 11,75 mln zł,
•dofinansowanie FS - 5,875mln zł,
•wkład własny - 5,875mln zł.
Planowany termin realizacji inwestycji: Zakres rzeczowy koniecznych prac remontowych
i harmonogram ich wykonania zostanie określony na etapie opracowania dokumentacji technicznej.

3.3. „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek" - Działanie 1.1. Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tyś. RLM - projekt realizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Włocławku.
Zakres rzeczowy:.

•rozbudowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej miasta Włocławka w celu zapewnienia pełnego dostępu mieszkańców do sieci kanalizacyjnej i zapewnienia rozwoju miasta,
•modernizacja i rozbudowa systemu wodociągowego miasta Włocławka.
•dobudowę sieć kanalizacji sanitarnej o długości około 30 km oraz modernizację Pompowni Głównej Ścieków
Cel projektu:. Uporządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Grupowej Oczyszczalni Ścieków we Włocławku w dorzeczu rzeki Wisły w aglomeracji Włocławek poprzez:

•dociążenie ściekami komunalnymi z istniejących i nowopowstających osiedli mieszkalnych, terenów usługowych, zakładów przemysłowych objętych planowanymi do realizacji systemem zbiorowego zbierania ścieków o około 5 tys. RLM.
•zapewnienie dostawy wody mieszkańcom aglomeracji miasta Włocławek o odpowiedniej jakości poprzez modernizację sieci wodociągowej o długości około 21 km oraz „modernizację SUW „Zawiśle", SUW „Krzywe Błota" wraz
z monitoringiem systemu wodociągowego.
Koszt projektu:
•szacunkowa wartość projektu - 24,97 mln euro,
•dofinansowanie FS - 14,98 mln euro,
•wkład własny - 9,99 mln euro.
Planowany termin realizacji inwestycji: lata 2009-2012

IV. Program Operacyjny Kapitał Ludzki – aplikacja w ramach ogłaszanych konkursów

4.2. „Własny biznes - postaw na siebie" - Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia

Projekt będzie realizowany w partnerstwie, gdzie liderem będzie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej Pomorsko - Kujawskie Centrum Demokracji Lokalnej w Bydgoszczy
a partnerem Gmina Miasto Włocławek. Skierowany jest do 30 osób z całego woj. kuj - pom., zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą, w tym 15 osób (50% BO) będą stanowiły:

1.osoby do 25 roku życia,
2.osoby po 45 roku życia,
3.osoby zamieszkujące w gminach wiejskich i wiejsko - miejskich oraz mieszkańcy miast
do 25 tys. zamierzający podjąć zatrudnienie w obszarach niezwiązanych z produkcją roślinną i/lub zwierzęcą.
Projekt swym zakresem obejmie szkolenia (70h) oraz doradztwo indywidualne o charakterze podstawowym - (3h/os) i o charakterze specjalistycznym (20h/os). Dzięki czemu uczestnicy projektu zyskają praktyczną wiedzę przydatną w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Projekt przewiduje także organizację zajęć z psychologiem, których zadaniem będzie wypracowanie postaw skutecznej walki ze stresem i umiejętność podejmowania szybkich decyzji. Realizacja projektu przyczyni się do zapewnienia możliwości właściwego wyposażenia powstającej firmy dzięki udzieleniu wsparcia finansowego początkującym przedsiębiorcom w wysokości 40 tys. zł.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wyniesie nie więcej niż 1 mln zł. Wkład własny nie jest wymagany - środki na realizację projektu będą pochodziły w 85% z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15% z budżetu państwa.

Termin realizacji projektu: Planowany okres realizacji projektu przewidziany jest od stycznia 2009 r. do sierpień 2010 r.

4.3. „W „Chemiku" masz łatwiejszy start w dorosłe życie!", Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego
Projekt został opracowany przez Firmę Handlowo-Usługową Apteka "Panaceum" Maria Jolanta Wyborska, OMEGA - Firma Szkoleniowa Maria Jolanta Wyborska w partnerstwie z Zespołem Szkół Chemicznych. Celem projektu jest wzrost zatrudnienia i mobilności zawodowej absolwentów ZSCH. W ramach projektu przewidziana jest organizacja zajęć językowych, warsztatów z przedmiotów zawodowych np. zajęć z informatycznych programów hotelarskich i technologii żywienia. Przewidziane są także zajęcia wyrównawcze przygotowujące do egzaminów zawodowych oraz doradztwo zawodowe i psychologiczne. Wsparciem zostanie objętych 965 uczniów ZSCH.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 718 tys. zł. w tym wkład własny 87 tys. (wkład pieniężny 43 tys. zł., wkład niepieniężny 44 tys. zł.)

Termin realizacji projektu: Planowany okres realizacji projektu przewidziany jest od 01.01.2009 r. do 31.05.2011 r.

REALIZOWANE PROJEKTY

I. Program Operacyjny Kapitał Ludzki – aplikacja w ramach ogłaszanych konkursów

1.1. „Uwierzyć w siebie", Działanie 7.2 „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej", Poddziałanie 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym" - beneficjent MOPR Włocławek

Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez utworzenie Klubu Integracji Społecznej i podjęcie działań w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Zadaniem Klubu będzie realizacja działań umożliwiających udzielenie osobom oraz ich rodzinom pomocy w odbudowaniu i podtrzymywaniu umiejętności uczestnictwa w życiu lokalnym, w powrocie do pełnienia ról społecznych oraz w nabywaniu umiejętności poruszania się na rynku pracy z uwzględnieniem podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Z uczestnikami KIS w ramach reintegracji zawodowej przeprowadzony zostanie cykl zajęć warsztatowych, które obejmować będą m.in.: naukę aktywnego poszukiwania pracy, przygotowanie i opracowanie dokumentów aplikacyjnych, poznanie podstaw prawa pracy i działalności gospodarczej, autoprezentacja, sztuka prowadzenia rozmowy z pracodawcą, metody i techniki negocjacji oraz kształtowanie nawyku pracy. Natomiast w ramach reintegracji społecznej zostanie przeprowadzony cykl warsztatów kształtowania umiejętności interpersonalnych mających na celu zwiększenie umiejętności komunikowania własnych potrzeb, naukę wyznaczania sobie życiowych celów i sposobów ich realizacji. Ponadto w ramach działalności Klubu będą organizowane spotkania ze specjalistami: psychologiem, terapeutą uzależnień, prawnikiem, pedagogiem.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 739 tys. zł. Wkład własny nie jest wymagany.

Termin realizacji projektu: Planowany termin realizacji projektu to okres od 1 sierpnia 2008 r. do 31 lipca 2009 r.

1.2. „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego na terenie województwa kujawsko - pomorskiego" - Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

Projekt jest realizowany w partnerstwie z 23 jednostkami samorządu terytorialnego województwa kujawsko - pomorskiego. Celem projektu jest podniesienie zdolności uczniów do przyszłego zatrudnienia poprzez wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej szkół i placówek oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe. Projekt polegać będzie na umożliwieniu kwalifikującej się grupie uczniów szkół zawodowych z terenu województwa kujawsko - pomorskiego zdobycia Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL) oraz wyposażeniu szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesne podręczniki, zapewniające wysoką jakość kształcenia. Wsparciem zostanie objętych około 3 787 uczniów z terenu miasta Włocławek oraz zakupionych zostanie ok. 1298 egzemplarzy podręczników dla włocławskich szkół.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 2 mln zł., a dla Gminy Miasto Włocławek 180 tys. zł., w tym wkład własny 24 tys. zł.

Termin realizacji projektu: Planowany okres realizacji projektu przewidziany jest na rok szkolny 2008/2009.

1.3. „Uwierz w siebie - naucz się budować nowocześnie.", Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

Projekt został opracowany przez Firmę Handlowo-Usługową Apteka "Panaceum" Maria Jolanta Wyborska, OMEGA - Firma Szkoleniowa Maria Jolanta Wyborska w partnerstwie z Zespołem Szkół Budowlanych. Celem projektu jest wzrost zatrudnienia i mobilności zawodowej absolwentów ZSB we Włocławku, poprzez stworzenie programu rozwoju szkoły poszerzającego ofertę edukacyjną o nowe technologie, efektywną naukę języków obcych oraz doradztwo edukacyjno - zawodowe. Dzięki realizacji projektu uczniowie ZSB zyskają nowe umiejętności: przyswajania wiedzy, interpersonalne, komunikacyjne i społeczne oraz kompetencje kluczowe z punktu widzenia wykonywania ich zawodu w warunkach budowania gospodarki opartej na wiedzy (cykl zajęć językowych i informatycznych z zakresu Auto Cad). Wsparciem zostanie objętych 170 osób.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 215 tys. zł., w tym wkład własny 27 tys. zł.

Termin realizacji projektu: Planowany okres realizacji projektu przewidziany jest od 01.08.2008 r. do 31.05.2009 r.

1.4. „Dobry zawód - atrakcyjna praca" Działanie 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego

Beneficjentem projektu jest Zespół Szkół Nr 3. Projekt ma na celu wzmocnienie atrakcyjności i zwiększenie jakości oferty edukacyjnej szkoły zawodowej, która służy podniesieniu zdolności uczniów szczególnie niepełnosprawnych do przyszłego zatrudnienie na rynku pracy. Projekt swym zakresem obejmuje m.in.: dodatkowe zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze oraz specjalistyczne służące wyrównywaniu dysproporcji edukacyjnych, doradztwo i opiekę pedagogiczno - psychologiczną, dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Wsparciem zostanie objętych ok. 180 uczniów Zespołu Szkół Nr 3.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 280 tys. zł., w tym wkład własny 30 tys. zł.

Termin realizacji projektu: Projekt realizowany jest od 1.07.2008 r. do 31.07.2009 r.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki – projekty systemowe

2.1. „Aktywna Integracja - Projekt Systemowy „A" MOPR Włocławek" - Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój
i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej
Celem projektu jest rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji wśród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu Włocławka. Grupą docelową projektu jest 240 osób (osoby bezrobotne i bezdomne, poszukujące pracy lub niepozostające w zatrudnieniu, będące w wieku aktywności zawodowej i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej).

W ramach projektu 160 osób zostanie objętych kontraktem socjalnym, których realizacja rozpocznie się od udziału w zajęciach obejmujących poradnictwo i wsparcie grupowe w zakresie podnoszenia kompetencji życiowych i umiejętności zawodowych. Następnie 160 uczestników projektu weźmie udział w kursach i szkoleniach podnoszących kompetencje i umiejętności umożliwiające aktywizację zawodową. Ponadto przewiduje się również zawarcie 80 kontraktów socjalnych zawierających deklarację udziału w grupach samopomocowych, których celem jest wzajemne wsparcie emocjonalne, doskonalenie wewnętrzne uczestników a także wyposażenie w odpowiednią wiedzę i umiejętności.

Uczestnikom projektu będą przyznawane zasiłki celowe na zabezpieczenie niezbędnych potrzeb, umożliwiających uczestnictwo w projekcie - udzielane zgodnie z przepisami ustawy o pomocy społecznej.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 1 mln 38 tys. zł., w tym wkład własny 109 tys. zł.

Termin realizacji projektu: Projekt realizowany jest od 1 czerwca do 31 grudnia 2008 r.

2.2. „Aktywna Integracja - Projekt Systemowy „B" MOPR Włocławek" Działanie 7.1 Rozwój i powszechnie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Celem projektu jest aktywna integracja osób niepełnosprawnych z terenu miasta Włocławek poprzez działania zmierzające do pobudzenia aspiracji życiowych i zawodowych, wzmocnienia wiary we własne możliwości, nabycia umiejętności aktywnego poruszania się na rynku pracy, a także zmiany lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych. Grupą docelową projektu jest 12 osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej, posiadających status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy, niepozostających w zatrudnieniu i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

W ramach Projektu realizowana będzie Aktywna integracja obejmująca zawarcie 12 umów określających działania skierowane do osób niepełnosprawnych. Realizacja umów rozpocznie się od udziału uczestników w zajęciach obejmujących diagnozę, poradnictwo i wsparcie indywidualne w zakresie podnoszenia kompetencji życiowych i umiejętności życiowych. Kolejnym etapem będzie uczestnictwo osób niepełnosprawnych w 14 dniowych turnusach rehabilitacyjnych. Program turnusów będzie zawierał elementy rehabilitacji zdrowotnej zgodnej z rodzajem schorzenia, zajęcia kulturalno - oświatowe, sportowo - rekreacyjne oraz inne wynikające ze specyfiki turnusu. Następnie dla wszystkich uczestników projektu przeprowadzony zostanie cykl poradnictwa grupowego obejmującego warsztaty w zakresie podniesienia kompetencji życiowych oraz zawodowych.

Koszt realizacji projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 73 tys. zł., w tym wkład własny 7 tys. zł.

Termin realizacji projektu: Projekt realizowany jest od 1 czerwca do 31 grudnia br.

III. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka - aplikacja w ramach ogłaszanych konkursów

Przygotowanie do realizacji projektu pn. „Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego – Park Przemysłowo – Technologiczny”

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 6.2.2. Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych.

Celem projektu jest poprawienie wizerunku Gminy Miasto Włocławek jako atrakcyjnego miejsca lokowania inwestycji oraz poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej poprzez przygotowanie dokumentacji studyjno - koncepcyjnej przedsięwzięcia polegającego na uzbrojeniu terenów przeznaczonych pod inwestycje przemysłowe we Włocławku. Cel ten osiągnięty zostanie dzięki wsparciu realizacji niezbędnych badań, ekspertyz, prac koncepcyjnych oraz opracowania analizy formalno - prawnej nieruchomości, co bezpośrednio przyczyni się do kompleksowego przygotowania inwestycji pn. Włocławska Strefa Rozwoju Gospodarczego - Park Przemysłowo - Technologiczny. Na projekt składa się opracowanie następujących dokumentów: koncepcja zagospodarowania terenu, studium wykonalności, raport oddziaływania na środowisko naturalne, analiza formalno - prawna nieruchomości oraz informacja o klimacie inwestycyjnym dla danej lokalizacji. Umowę o dofinansowanie Nr POIG.06.02.02-00-022/08-00 podpisano w dniu 16.03.2009 r. Okres realizacji projektu: 22.10.2007 r. - 31.05.2009 r.

IV. Program Operacyjny Kapitał Ludzki – aplikacja w ramach ogłaszanych konkursów

4.1. „Podniesienie kwalifikacji i rozwój potencjału zawodowego pracowników magistratów: Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka" - Działanie 5.2. Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej
W projekcie wezmą udział 4 magistraty największych miast woj. kujawsko - pomorskiego tj. Bydgoszczy, Grudziądza, Inowrocławia i Włocławka. Projekt swoim zakresem obejmie szkolenia związane z zarządzaniem finansami i budżetem zadaniowym, procesem inwestorskim, polityką przestrzenną miast, zamówieniami publicznymi, czy polityką oświatową. Celem projektu jest wzrost efektywności funkcjonowania urzędów. Przyczyni się do tego poprawa jakości obsługi klienta oraz wzrost kompetencji pracowników urzędów - rozwój ich umiejętności i wiedzy oraz wzmocnienie postaw etycznych. Wsparciem zostanie objętych 1350 urzędników z 4 Urzędów Miejskich, w tym 160 z Urzędu Miasta Włocławek.

Koszt projektu: Całkowita wartość projektu wynosi 2.872.376 zł, a dla Gminy Miasto Włocławek 364.697,73 zł, wkład własny wynosi 18.234,89 zł.

Termin realizacji: Planowany okres realizacji projektu przewidziany jest od lutego 2009 r. do lipca 2012 r.

To tak na początek i jeszcze jedno (cytat ze strony UM):

"czasie kadencji prezydenta Andrzeja Pałuckiego wzrósł poziom nakładów na inwestycje w mieście - z 38,3 mln zł w 2007 roku do 106,7 mln zł w roku 2009 (dla porównania: średnio w latach 2003-2006 wydatkowano 34 mln zł). Systematycznie rosną wpływy środków zewnętrznych do budżetu miasta. Zarezerwowano już ponad 30 mln euro środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację zadań prorozwojowych. Jednocześnie Prezydent Włocławka przygotowuje nowe aplikacje o środki zewnętrzne".

źródło: www.wloclawek.pl

·
Registered
2,640 Posts
Przepraszam Mariokujaw, ale pokaż mi gdzie obrzuciłem kogoś błotem. Jeśli piszę, że Panowie Skrzypek, Dębczyński byli od początku przeciwko tej inwestycji, to piszę to dla przypomnienia. Takie są fakty, są na to artykuły prasowe, są na to ich wypowiedzi. Z błotem nie ma to nic wspólnego.
Problemem jest właśnie to, że za często UM ogląda się w tył, a za mało wprzód. Czasu cofnąć się nie da, a o tym że poprzednie władze były kiepskie każdy wie i nie trzeba przypominać, bo to i tak nic nie da. Oni bawią się w gierki polityczne, ale dyskusja z nimi nie obroni UM lecz czynny - to co właśnie Mario Kujaw napisał! Porównywać obecne władze ze z Skrzypkiem też niema sensu, bo się nie porównuje do niskiego poziomu tylko do wysokiego - stawiać sobie trzeba ambitne cele. Czemu nie ma dalekosiężnych celów w rozwoju miasta jak np. podwyższenie rangi szkolnictwa wyższego we Włocławku? Nadal nie widzę jakiś konkretnych ruchów w tym kierunku. Za szkolnictwo wyższe odpowiada owszem samorząd wojewódzki, ale to nie powód, aby nic nie robić. Daleko szukać nie trzeba, w Toruniu Urząd Miasta bardzo mocno wspiera rozwój szkolnictwa wyższego, zresztą to właśnie nakręca najmocniej Toruń.

I takich dziedzin prorozwojowych jest więcej, ale miasto nie działa tam efektywnie. Żeby osiągnąć jakiś ważny cel trzeba długimi latami pracować, a UM nawet fundamentów po te cele nie zrobił np. szkolnictwo wyższe.

Gdzie reformy budżetu? Pomoc społeczna i edukacja nie przyniesie pieniążków do budżetu miasta! Paradoksalnie dalsze wspieranie tak wysoko pomocy społecznej będzie powodować gorszy rozwój miasta i zmniejszenie się wpływów z podatków - uderzy to prędzej czy później nie tylko w oszukujących MOPS, ale także w tych którzy naprawdę potrzebują pomocy.

O ile się nie mylę dość skutecznie działania weryfikujące czy pomoc faktycznie dociera do potrzebujących podjął np. Słupsk. Także reformy usprawniające rozwój gospodarki są potrzebne, bodajże w Krakowie formalności z założeniem firmy można załatwić w jednym okienku.

Kolego sympatyczny, jeśli dzisiaj Ci sami ludzie zabierają głos w ważnych dla Włocławka sprawach, jeśli mówią o złym wykorzystywaniu funduszy UE (kiedy sami polegli na całym froncie), to ja mam to przemilczeć?
UM będzie mogło krytykować poprzednie władze jak skończy rządzić, bo póki co nie widzę efektów pracy obecnego UM i dziwna jest dla mnie krytyka przed wpłynięciem do budżetu miasta REALNYCH pieniędzy z funduszy strukturalnych. Zresztą obu kadencji nie można porównać, bo UM ma wiele projektów kluczowych, które nie musiały rywalizować w konkursach. O ile dobrze pamiętam to Skrzypek nie miał żadnego projektu kluczowego, wszędzie musiał się bić w konkursach, a i środków z UE było znacznie mniej niż teraz, dlatego ciężko porównywać wydatkowanie środków z UE. Tak więc rzekomy sukces UM nie jest tak na prawdę sukcesem - tylko w konkursach będzie można sprawdzić poziom sukcesu UM. Projekt konkursowy (DK1), który przygotował UM wypad bardzo słabo, a kryteria oceny wskazują, że za natężenie ruchu powinniśmy dostać 3 pkt. na 4 możliwe. Punkty można było dostać między innymi za przygotowanie do inwestycji. Ciekawe ile tam dostaliśmy? Będzie to zresztą za jakiś czas opublikowane i będzie można ocenić skuteczność miasta.

Może się mylę, ale wydaje mi się, że pełne prawo do krytyki mają mieszkańcy oraz osoby, które mając władzę faktycznie czegoś dokonały. Ci Panowie niestety taką legitymacja pochwalić się nie mogą, dlatego każdą ich wypowiedź będę weryfikował. Tym bardziej, że coraz częściej posługują się kłamstwem. Ja zwyczajnie nie chce by mieszkańcy byli okłamywani.
Czyli to mieszkańcy mają mieć osiągi w rozwoju miasta? I mają! Większe niż UM, prosty przykład: Budizol, Anwil, DGS. Za każdą z tych firm stał lub stoi jakiś Włocławianin.

Co do wypowiedzi Blix'a odpowiem troszkę później, bo teraz nie mam czasu, ale chciałbym żeby Blix wypisał terminy konkursów oraz działania wymienionych przez niego funduszy. Moim zdaniem to jest klu całej dyskusji.
Nabory wniosków w trybie konkursowym już dawno ruszyły. W RPO Kujawsko-Pomorskiego był chyba nawet nabór wniosków na rewitalizację.

·
Registered
2,640 Posts
Blix - ty chyba z krytyki zrobiłeś sobie hobby.
To nie hobby, tylko troska oto co dla mnie ważne.

Na początku byłem pełen nadziei, że coś zmieni obecna ekipa. Tymczasem po tylu miesiącach zamiast widzieć rewolucje w rozwoju miasta ciągle słyszę o Skrzypku.

UM nie rozpędził gospodarki, a uważam za mylne myślenie, że zrealizowanie dwóch gospodarczych projektów z RPO pobudzi rozwój na tyle dynamicznie, aby była to mocno odczuwalna zmiana. Takie inwestycje już dawno są w większości dużych miast i nie zawsze się mocno odczuwalne w rozwoju gospodarczym. Czemu ciągle słyszę o rozszerzaniu SSE, a u nas cisza? Były dwa lata niesamowitego prosperity gospodarczego, ale przez ten czas nie przyciągnęło miasto (UM) żadnej dużej lub znanej firmy. Porażka zważywszy na to, że we Włocławku koszty funkcjonowania są znacznie niższe niż w wielu innych miastach. W niektórych miastach wielkości Włocławka udało się ściągnąć dużych inwestorów, np. w Gorzowie Wielkopolskim jest ogromna fabryka produkująca ekrany LCD. Inwestycja Orlenu to nie zasługa UM. Wydaję mi się, że trzeba zweryfikować kadry UM.

Ja nie twierdzę, że jest super, że nie można niczego więcej zrobić. Wcale mnie nie cieszy, że choć mamy połowę 2009 r. to środki z programowania 2007-2013 nadal są bardzo opóźnione. Z jednej strony to dobrze, bo Włocławek mógł w tym czasie nadrobić stracony czas (gdyby konkursy ruszyły od początku 2007 r. to o pomocy UE moglibyśmy jedynie pomażyć, bo nic nie było wówczas przygotowane), ale te 2,5 roku opóźnienia jest jednak bardzo denerwujące.
2,5 roku na przygotowanie budżetu do inwestycji. Tymczasem nasz budżet jest wciąż za mało prorozwojowy.

Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że rewitalizacja odbywać się ma wyłącznie za pieniądze samorządu. Twierdzenie, że sprzedaż terenów po fabryce fajansu prywatnemu inwestorowi, jest dla mnie mało zrozumiałe. Najwyraźniej się nie znam, choć doskonale pamiętam jak ten teren wyglądał kiedyś i wiem jak wygląda dziś.
Nigdzie nie napisałem, że tylko miasto powinno zadbać o rewitalizację. Tylko, żeby było tak jak w Toruniu (czyli prywatni inwestorzy na starówce) to trzeba z nią zrobić wpierw porządek. Jak inwestor ma tutaj wydawać pieniądze jak wciąż jest brak dużej ilości kamer, doniesień za powodowanie zagrożenia budowlanego, upierdliwych kontroli straży miejskiej (menelstwo), przesiedleń z miejskich budynków, przejmowania kamienic za długi (podatek od nieruchomości), zmożonych patroli policji (w Toruniu policję wyręczają liczne agencje ochrony). Nawet PKP jest winne miastu za podatek i też UM nie potrafi skutecznie wykorzystać tego argumentu.

Piszesz: "W żadnej współczesnej administracji samorządowej sprzedanie atrakcyjnego terenu w centrum miasta nie byłoby potraktowane jako sukces. Nie chcę nawet tego szerzej komentować."
No cóż podobnie postąpiła: Warszawa (biurowiec przy teatrze narodowym), Łódź (fabryka Manufaktury), twój ulubiony Toruń (Wodnik, teren za Urzędem Marszałkowskim, hotel w budynku po Szkole Marynarki (?)). Ja też tego raczej komentować nie zamierzam.
Nie rozróżniasz zadowolenia z powodu inwestycji od przypisywania sobie zasług za inwestycję. To nie UM szukał inwestora - tylko inwestor UM znalazł!

Nie jest trudno sprzedać najatrakcyjniejszy teren w mieście, sztuką jest sprzedać mniej atrakcyjny teren.
Sukcesem byłoby jakby ocalili celulozę, ale to UM się nie udało - wielki dorobek pokoleń runął. Może ta ruina budynków z czerwonej cegły będzie alegorią do nadchodzących wyborów, choć to mnie nie pociesza, bo w mojej ocenie obecna ekipa była najbardziej kompetentna ze wszystkich opcji politycznych. Podobnie z wieloma innymi zabytkami, choćby pałacyk na Chopina - dziś stoi tam blok, mimo że pałacyk miał oznaczenia zabytku. Może za dużo mamy zabytków??? Za moment będziemy wyburzać budynki na starówce.

Mnie jedak interesuje to robili poprzednicy. Gdyby wówczas nie zawalili, Włocławek byłby w dużo lepszej sytuacji. Wystarczyło skorzystać z funduszy ZPORR (no tak tu jest argument, że środki dzielone były politycznie). Jeśli nie możnabyło skorzystać z tych fundusy, to dlaczego prawicowe władze Włocławka nie sięgnęly po fundusze norweskie??
Środki ze starej perspektywy można było wydawać do czerwca 2009 r. Most dostał pod sam koniec, ale duży wpływ miało na to ogromne ciśnienie związane z wydaniem 100% środków z UE.
Przecież, bulwary czy Zielony Rynek można było zrobić już wtedy. Dlatego denerwuje mnie obłuda tych ludzi, którzy sami roboty dobrze nie wykonali, a teraz uważają, że pozjadali rozumy.

CDN
Czy przypadkiem w tym okresie dyrektorem departamentu zajmującego się funduszami europejskimi nie był Jacek Kuźniewicz? I czy przypadkiem wniosek o rewitalizację nie pisała prywatna firma z Warszawy? Coś ci jeszcze zacytuje:

"GAZETA KUJAWSKA Wrzesień 2006"
Powtarzano znane teorie o niechętnym traktowaniu Włocławka przez Urząd Marszałkowski i dysproporcjach w przyznawaniu pieniędzy z Unii poszczególnym miastom regionu. - Jak można mówić, iż preferuje się Bydgoszcz czy Toruń, skoro Włocławek nie ma ani kina ani opery, ani filharmonii ani specjalistycznego szpitala, na które można dostać pieniądze - bronił się Jacek Kuźniewicz, dyrektor Departamentu Wdrażania Programów Regionalnych w Urzędzie Marszałkowskim.
Oczywiście z tym tłumaczeniem dysproporcji w podziale środków się nie zgadzam. No, ale skoro tak dużo zależało od Skrzypka to czemu wtedy Kuźniewicz tak mówił? Pomijam, że kiedy pierwszy raz przeczytałem tą wypowiedź w 2006 roku poczułem się bardzo mocno dotknięty, wtedy nie wiedziałem, że to napisał Włocławianin, nie mówiąc o tym, gdzie ten pan później doszedł. Mocno ubolewam, że nie dostał się w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Na resztę poruszonych kwestii być może później odpowiem, bo nie wiem czy jest sens dyskusji.

Nigdy Ci nie ubliżyłem i nigdy nie miałem takiego zamiaru. Są we mnie emocje, ale jest to jest spowodowane tym, że boli mnie to co się dzieję z moim miastem. Myślę, że Tobie też na tym mieście zależy, ale przypomnij sobie nasze pierwsze e-maile. I przemyśl czy idziesz dobrą drogą. Wiem, że betonu nie złamiesz, ale przynajmniej go nie wzmacniaj.

Mabiel - nakładka ;).

1 - 20 of 46 Posts