Skyscraper City Forum banner

:)

1 - 13 of 13 Posts

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Przewijały się różne zdjęcia w wątkach, czas wreszcie założyć wątek w Miss dla tego dzieła Władysława Pieńkowskiego, które to popełnił we Włocławku :)

Projekt: Władysław Pieńkowski
Inwestor: Diecezja włocławska
Budowa: 1976-1986

W dniu 6 VI 1976 r. został po*święcony plac pod przyszły kościół, a 11 IX 1977 r. biskup włocławski Jan Zaręba dokonał wmurowania kamienia węgielnego, wyjętego z fundamentów Bazyliki św. Piotra.
Na szybki postęp prac budowlanych wskazuje fakt, że już 11 VI 1978 r. po*święcono kaplicę, czyli dolny kościół z salami katechetycznymi, co umożliwiło prowadzenie regularnego duszpasterstwa. Dekretem z dnia 8 IX 1978 r. biskup Zaręba erygował nową parafię św. Józefa, wydzielając jej terytorium z parafii katedralnej i parafii św. Stanisława oraz mianował proboszczem ks. Michała Pietrzaka. Uroczysta konsekracja kościoła, której dokonał biskup Ordynariusz, miała miejsce 5 X 1986 r.
http://www.jozef.wloclawek.pl/historia-parafii.html

Zdjęcia z budowy

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Możliwe, że mogłoby być lepiej. Bez wątpienia inaczej. Dużo inaczej. Klasyczna osiowa bryła i symetria to całkowicie inny budynek , inna konstrukcja, która w tym przypadku identyfikuje budynek. (moja skromna opinia).

·
Registered
26,906 Posts
Braku symetri, osiowości nie traktuję jako wady.
Konstrukcja betonowa bardzo mi sie podoba i mogę sobie wyobrazić ją w układzie symetrycznym - chociaz to byłaby trochę inna skala budynku.
Wyobrazam tez sobie kościół ze ścianami bocznymi w charakterze tej ceglanej wertykalnej konstrukcji.
Mam tylko wrażenie że w tej konstrukcyjnej maestrii ginie rola ściany ołtarzowej.
Postać Chrystusa wydaje sie być tylko jednym z wielu elementów anstrakcyjnej kompozycji.
Piekne, nastrojowe wnętrze ale jakby architektura była tu sama dla siebie

·
Richelieu znad zapory
7,123 Posts
Discussion Starter · #6 · (Edited)
Mogę się zgodzić. Kubatura budynku jest duża, panuje w nim dziwne uczucie. Ściana ołtarzowa może nawet przytłaczać. Niemniej, dzięki temu mamy piękno konstrukcji tego budynku i całej jego architektury. Może to razić lub nie. Można zarzucić zachwiane proporcje pomiędzy pięknem konstrukcji i zamysłu arch, a funkcjonalnością i przyjemnością przebywania tam. No nie jest to kameralny kościółek. Ewidentnie jego powierzchnia przeznaczona jest dla dużej liczby wiernych, stąd przy takiej liczbie jaka jest na zdj to też potęguje dziwny odbiór.

·
Registered
4,001 Posts
Z zewnątrz rzeczywiście nie ma rewelacji (ale możnaby skoki narciarskie uprawiać), natomiast wnętrze, które widziałem na żywo, miażdży. Te filary robią piorunujące wrażenie.

·
Registered
1,273 Posts
10/10, choć brutalistyczne elementy zasługują na nawet więcej.

·
Registered
11,094 Posts
takie proste, brutalne wnętrza i świetny detal to zdecydowanie mój klimat i 10/10, ale z zewnątrz najwyżej 7 - średnia wychodzi 8,5, ale żeby zachęcić naszy Polski Kościół do takich realizacji dam 9 ;)

Oby więcej :cheers:

Z pewnością jest to perła wśród Polskiej mizerii sakralnej i aż ciężko uwierzyć, że powstała prawie 40 lat temu.

·
DDR FAN
3,556 Posts
nietuzinkowa bryla. wnetrze ciekawe, swietna, naga konstrukcja ale za duzo w nim elementow figuratywnych. powinien byc tylko krzyz + lawy.

·
Registered
360 Posts
Jezu to jest piękne! Ależ połączenie cegły i betonu. Wnętrze mnie pokonało. Zewnątrz też nie jest zły, bardzo rzadko oceniam, musiałbym dać 7, góra 8, ale za względu na to wnętrze nie ocenię bo bym skrzywdził :)

·
bezrobotny
7,166 Posts
Wnętrze super, ale z zewnątrz znacznie gorzej.
8 mogę dać.

1 - 13 of 13 Posts