SkyscraperCity banner

1 - 3 of 3 Posts

·
Registered
75 Posts
Discussion Starter #1
Witajcie,

jako, że prace nad uruchomieniem forum na mojej stronie internetowej www.celuloza.com.pl są jeszcze "w lesie", postanowiłem wykorzystać SSC do dyskusji na temat planów otwarcia we Włocławku Muzeum Celulozy.

Celuloza to potoczna nazwa wielkiej fabryki, otwartej we Włocławku w 1899r. Fabryka ta miała ogromny wpływ na rozwój Włocławka, była jedną z ważniejszych fabryk celulozy i papieru w Polsce, zainspirowała Igora Newerlego do napisania książki "Pamiątka z Celulozy", m.in. na jej terenie Jerzy Kawalerowicz nakręcił dwa filmy - "Celuloza" i "Pod gwiazdą frygijską".

Jako że pamięć o fabryce zamiera, informacje trudno odnaleźć, materialne pamiątki giną bądź są wyrzucane - zrodził się pomysł otwarcia Muzeum Celulozy.
Więcej informacji na ten temat na www.celuloza.com.pl

Zakładam ten wątek, żebyście mogli wyrazić swoje opinie na temat mojej działalności, być może także sugestie i wątpliwości.

Jeśli jakiejś informacji, waszym zdaniem ważnej, brakuje tu i na stronie WWW - proszę o informacje.

Z pozdrowieniami,
Jakub Staszak

·
Richelieu znad zapory
8,033 Posts
Bardzo się cieszę, że stworzyłeś ten wątek. Fajnie byłoby coś zrobić dla Celulozy ;)
Moglibyśmy zorganizować jakąś akcję związaną z Celulozą jako Włocławska Sekcja SSC (bo nie raz tak nas się nazywa).

Mówisz o muzeum, w związku z tym jak sprawa ma się na dzisiaj? Oczywiście nie mówię tutaj o lokalu jakimś lecz o zbiorze? Jaki on jest duży, co posiadasz?

Czy zgłaszałeś się do kogoś z urzędu miasta, czy jakiegoś muzeum w celu nawiązania jakieś współpracy w tworzeniu takiego muzeum? Warto by się dowiedzieć co oni o tym sądzą, czy mają jakąś wizję na ten temat?

I tak na koniec pomyślałem, że ciekawym pomysłem upamiętniającym tę fabrykę byłaby wystawa "naszych wspomnień". Co mam na myśli - Celuloza była ogromną atrakcją fotograficzną, obiektem wielu plenerów i prawie każdy posiada chociaż jedno zdjęcie Celulozy w swoim zbiorze. Można byłoby pomyśleć o takiej wystawie albo w jakimś muzeum albo na terenach po celulozie (tutaj zgoda potrzebna od właściciela). Oczywiście nie jest to łatwe, bo to dużo ustaleń, przygotowań, ale jest to chyba dobry pomysł. Za pomocą portali internetowych włocławskich można ogłosić "zbiórkę fotografii" celulozy na rzecz takiej wystawy (WLC.pl; wloclawek.info; kulturka.wloclawek; scena.wloclawek; q4), może udałoby się nawiązać współpracę z Forum Fotografiści. Co o tym sądzisz?

·
Registered
75 Posts
Discussion Starter #3
Mówisz o muzeum, w związku z tym jak sprawa ma się na dzisiaj? Oczywiście nie mówię tutaj o lokalu jakimś lecz o zbiorze? Jaki on jest duży, co posiadasz?
Lista najważniejszych aktualnie posiadanych przeze mnie eksponatów - http://www.celuloza.com.pl/?s=muzeum&r=zbiory + kilka pomniejszych, mało istotnych.

Czy zgłaszałeś się do kogoś z urzędu miasta, czy jakiegoś muzeum w celu nawiązania jakieś współpracy w tworzeniu takiego muzeum? Warto by się dowiedzieć co oni o tym sądzą, czy mają jakąś wizję na ten temat?
Generalnie nie. Na razie chciałbym wstrzymać się z formalizacją muzeum, na rzecz pozyskiwania informacji i zbiorów. Przede wszystkim wciąż odkładam kilka ważnych spotkań, jak poskładam samochód to mam nadzieję jeszcze we wrześniu pozamykać te sprawy...

I tak na koniec pomyślałem, że ciekawym pomysłem upamiętniającym tę fabrykę byłaby wystawa "naszych wspomnień". Co mam na myśli - Celuloza była ogromną atrakcją fotograficzną, obiektem wielu plenerów i prawie każdy posiada chociaż jedno zdjęcie Celulozy w swoim zbiorze. Można byłoby pomyśleć o takiej wystawie albo w jakimś muzeum albo na terenach po celulozie (tutaj zgoda potrzebna od właściciela). Oczywiście nie jest to łatwe, bo to dużo ustaleń, przygotowań, ale jest to chyba dobry pomysł. Za pomocą portali internetowych włocławskich można ogłosić "zbiórkę fotografii" celulozy na rzecz takiej wystawy (WLC.pl; wloclawek.info; kulturka.wloclawek; scena.wloclawek; q4), może udałoby się nawiązać współpracę z Forum Fotografiści. Co o tym sądzisz?
Słuszna propozycja. O ile myślałem o wystawie posiadanych eksponatów, chociaż mam nadzieję że poszerzę znacznie ich ilość do tego czasu, to nie wpadłem na pomysł z fotografiami. Można by to połączyć, ale również nie wcześniej niż po tych kilku spotkaniach.

Z fotografistami nie będzie problemu, tak mi się wydaje. Gazety też raczej chętnie poinformują o takiej wystawie.

Obawiam się, że odpada natomiast wystawa na terenach po Celulozie - w zasadzie nie ma już budynków, 2 stojące są w trakcie rozbiórki a trzeci w ogóle odcięty od ulicy... Chyba że na terenach fabryk, ale może być trudno. Zobaczy się.

1 - 3 of 3 Posts