SkyscraperCity banner

1 - 20 of 67 Posts

·
Registered
1,385 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Przy okazji spaceru ku mostowi gdzie przechodzi DK1, szedłem wzdłuż terenów na Słodowie i naszła mnie taka refleksja, że mamy jeszcze sporo terenów które są zupełnie nie wykorzystane. Mam nadzieję, że temat stanie się miejscem wymiany pomysłów na zieleń miejską, a także na poznawanie przeszłości, np. Parku Sienkiewicza.

·
Registered
1,385 Posts
Discussion Starter · #2 · (Edited)
Taka mała wstawka historyczna na temat Parku Sienkiewicza.

Info z książki Winiarskiego: said:
Quote: Pierwszy miejski park powstał już w 1824 roku. Wytyczono go na przyległych do kościoła ewangelickiego placach od ulicy Słowackiego. Wówczas też nie istniał obecny murowany kościół ewangelicki. Jednak ulokowanie ogrodu miejskiego w tym miejscu okazało się błędne i w 1830 roku został on zlikwidowany.
Kolejny ogród powstał na obecnym Placu Wolności w latach 1841-1845. Urządzono tam „ogród saski” o powierzchni ponad 8 tys m2. Jednak już w 1875 roku władze miasta zdecydowały się na urządzenie kolejnego parku w obecnym miejscu.

Wówczas były to tereny niezadrzewione , a miejsce niczym nie przypominało parku. W 1926 roku powierzchnia parku wynosiła prawie 24 tys m2. W latach 1926-1939 park powiększono aż do terenów kolejowych. Wcześniej także , bo w 1923 roku, wybudowano na terenie parku kiosk do sprzedaży owoców. W 1924 roku zbudowano mostek przez rzekę Zgłowiączkę, zaś w 1925 roku muszlę koncertową dla orkiestry. Ponadto wybudowano prowizoryczną cieplarnię do hodowania roślin.
Kolejne zmiany przyniosły lata 30. XX wieku. W parku bowiem zainstalowano cukiernię oraz megafon radiowy. W niedzielne popołudnia w muszli koncertowej występowały orkiestry włocławskie z zakładów przemysłowych, straży pożarnej oraz 14. Pułki Piechoty.

Obecnie w parku nie zachowała się drewniana kawiarenka oraz muszla koncertowa. Istniała również powojenna kawiarenka, którą rozebrano wraz z amfiteatrem w 2007 roku.

Obecnie teren parku przecinają 2 mosty drogowe, 1 kolejowy, 4 mostki na terenie parku oraz 1 mostek na Słodowie.
Za którą dziękuję Włocławianinowi ;)

Pierwszym odkryciem Ameryki na nowo było dla mnie to, że ta cywilizowana część parku zaczyna się już za mostem kolejowym, a nie drogowym :hammer:

Tuż za mostem zauważyłem fragmenty jakiejś budowli

Ma ktoś z was wiedzę co to mogło być, bo na resztki młyna to dość mizernie wygląda.

To teraz kilka spostrzezeń na temat Słodowa.

Troche martwi mnie to zasypywanie, moza by ten teren lepiej zagospodarowac.

Tym bardziej, że na drugim brzegu bobry czują się zupełnie swojsko.

Przykład okolic basenu pokazuje, że nie wiele potrzeba.

http://ddwloclawek.pl/pl/15_fotorel...rzatanie_parku_sienkiewicza_przy_basenie.html

Kolejna zagadka http://goo.gl/maps/6AC6S

Cóż to jest ? Zdjęcie zrobione z nasypu który opiera się o tą ścianę, po drugiej stronie rzeki znajduje się jakiś filar. Może następnym razem uchwycę to w całości. Obiekt znajduje się w polowie drogi między mostem na Wysokiej a mostem kolejowym.

Jako ciekawostkę dodam ze to poniżej to nie ściek tylko tylko ciek z zimną, czystą wodą. Podobnych choć nie skanalizowanych rurą widziałem jeszcze 2 razy w ciągu kilkunastu metrów.

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Kilka zdj Parku Sienkiewicza. Jak wyjdzie trochę słońca to może też przejdę się na Słodowo.

W związku z dzisiejszą piękną, słoneczną niedzielą, postanowiłem wybrać się na spacer zrobić kilka zdjęć. Tak więc dziś pojawią się zdjęcia z parku im. Henryka Sienkiewicza, Bazyliki Katedralnej, Placu Kopernika czy Wzorcowni. Zapraszam do oglądania i komentowania ;)

164. Zacznijmy od opisu historii powstania parku. W 1824 roku wytyczono pierwszy park miejski w okolicy ówczesnego drewnianego kościoła ewangelickiego przy ulicy Słowackiego (wtedy Ogrodowej). Jednak już w 1830 roku park zlikwidowano, ze względu na piaszczysty grunt, na którym został ulokowany.

165. XIX wiek we Włocławku, to jego dynamiczny rozwój. Przy ulicy 3 maja wyrastały jak grzyby po deszczu kolejne kamienice. Potrzeba parku była tak duża, że wytyczono kolejny na obecnym Placu Wolności. Jednak ograniczenia terenu wymusiły wytyczenie nowego parku. Tak też się stało i park wytyczono na gruntach miejskich po lewej stronie Zgłowiączki przy ulicy Toruńskiej.

166. W 1875 roku władze miasta przeznaczyły 1000 rubli na urządzenie parku. Trzeba pamiętać, że ówczesny park znacząco różnił się od obecnego. Wtedy był to teren niezadrzewiony. Wówczas skromny park, stał się zaczątkiem obecnego parku im. H. Sienkiewicza . W 1926 roku powierzchnia parku wynosiła 23,446 m2. W latach 1926-1939 park powiększono aż do torów kolejowych.

167. Od tego czasu park stopniowo się rozbudowywał. W 1925 roku wybudowano m.in muszlę koncertową dla orkiestry oraz prowizoryczną cieplarnię do hodowania roślin i przechowywania ich na zimę.

168. Po II wojnie światowej park nadal spełniał funkcje rekreacyjne. Szkoda, że nie zachowała się historyczna, drewniana kawiarenka oraz muszla koncertowa, obiekty stanowiące główne atrakcje parku.
169. Mały wodospad, który przyciąga wielu włocławian, którzy chcą odpocząć i zrelaksować się. Ten cudowny szum wody...

170. Słyszycie to...? :)

171. Mostki, które przechodzą przez Zgłowiączkę. Zgłowiączka do tej pory była uważana za rzekę, przy której ulokował się pierwotny gród Włocławka. Jak okazało się niedawno, dzięki badaniom archeologicznym, miejscem pierwszej lokacji miasta było Zarzeczewo - po drugiej stronie Wisły

172. Włocławska katedra - ledwo widoczna z parku, prócz kilku pięknych punktów widokowych, jak np. na zdjęciu 168.

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
moralez said:
Troche martwi mnie to zasypywanie, moza by ten teren lepiej zagospodarowac.
Ten teren jest prywatny. MPZP z 2011 roku pozwala w tym miejscu na realizacje usług sportowo-rekreacyjnych : a więc hotel, gastronomia, itp. . Ponadto jest nakaz stworzenia zielonej bariery odgradzającej od linii torów. Co do zabudowy: maksymalna wysokość 15m . Niestety można tam będzie lokalizować wielkogabarytowe reklamy :(

W tym rejonie też MPZP (tyle, że po drugiej stronie rzeki) chroni taki zabytek, jak Młyn Słodowo z 1900 roku oraz sąsiedni budynek mieszkalny z podobnego okresu :) Może nawet podjadę tam na kilka zdjęć, bo nie kojarzę tych budynków ani trochę

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Dokładnie ten. Szkoda, że street view dalej nie dojechał tam :(

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Wyleciały mi z głowy te zdjęcia z żurawia. Jeszcze w okresie letnim :)
Mniej genialne, moje skromne fotki z dziś ;)

274. Włocławska Katedra...właściwie Bazylika Mniejsza pw. Wniebowzięcia NMP - górująca nad miastem, nieważne z którego miejsca w mieście patrzymy. Zawsze ją widać (niczym jak wrocławski Sky Tower :naughty: ). Piękno czerwonej cegły odbija się w wodach Wisły, zaś z daleka zachwyca swoim bogactwem.

275. Z tej perspektywy niemal obok (aczkolwiek w rzeczywistości dzieli te obiekty spory dystans) znajduje się Hotel Młyn, historycznie znany jako Młyn Sterna. Nad pięknym widokiem górują, zaraz za katedrą, wzgórza Szpetalskie

276.
To uwielbiam w robieniu zdjęć (żeby patetycznie nie nazywać tego fotografią ), że czasem zrobisz jakieś przypadkowe zdjęcie i po czasie okazuje się, że widać na nim wiele świetnych miejsc jak ten właśnie młyn. Bardzo piękny obiekt. Nie do porównania skalą do Młyna Sterna, ale mimo wszystko piękny, bo kameralny. Ponadto chyba zadbany - pomijam szałowy kolor elewacji. Ale jest zamieszkały, użytkowany, więc prawdopodobnie w lepszym stanie niż Browar Bojańczyka. Świetne miejsce. Miasto mogłoby kiedyś odkupić go albo znaleźć inwestora , który by to zrobił i zagospodarował ten budynek.

Moralez, z tego co widzę na oryginalnej fotce, to tam obok jest jeszcze chyba bardzo piękny pałacyk/dworek.

Wejście wtedy na żuraw na budowie to był genialny pomysł :cheers:

btw. zrobiłem sobie nawet wówczas fotkę tam...znaczy operator żurawia mi :lol:

·
...
1,373 Posts
Kolejna zagadka http://goo.gl/maps/6AC6S

Cóż to jest ? Zdjęcie zrobione z nasypu który opiera się o tą ścianę, po drugiej stronie rzeki znajduje się jakiś filar. Może następnym razem uchwycę to w całości. Obiekt znajduje się w polowie drogi między mostem na Wysokiej a mostem kolejowym.
Kiedyś mniej więcej w tym miejscu istniała konstrukcja podtrzymująca jakąś rurę z daleka wyglądało to trochę jak most wiszący. Dwa przyczółki i dość wysoki pylon do którego owa rura była jakby podwieszona - być może to są pozostałości tego ustrojstwa. Myślę ze włocławianin dysponuje zdjęciem zrobionym z mostu na Wysokiej na którym widać ta konstrukcje;) (zdjęcie z około 2000 roku)

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts

·
Widziane z oddali
385 Posts
(...)
Tuż za mostem zauważyłem fragmenty jakiejś budowli

Ma ktoś z was wiedzę co to mogło być, bo na resztki młyna to dość mizernie wygląda. (...)
To są pozostałości ujęcia wody dla potrzeb kolei, przez starszych włocławian znanego jako "Pompka".
Kolej, traktowana niegdyś jako ważna strategiczna infrastruktura, miała od początku swego istnienia własne systemy:
telegraficzno-telefoniczne, elektryczne, a także zaopatrzenia w wodę. Niezależny, wydajny system poboru wody był bardzo istotny,
bo nie mogło przecież zabraknąć wody do parowozów.
Moralez, to, czego resztki sfotografowałeś, to ujęcie, z którego woda była rurą zasysana na górę. Tam był niewielki budynek z czerwonej
Bojańczykowskiej cegły z takimże ceglanym kominem, gdzie mieściła się maszyna parowa z pompą zasysającą wodę. Woda była dalej
tłoczona do wieży ciśnień (do dziś istnieje koło stacji!), a stamtąd płynęła do takich charakterystycznych wielkich "kranów", z których
wlewano wodę prosto do tendrów lokomotyw.
"Pompka" funkcjonowała jeszcze w latach 60. ub. wieku. Przestała być potrzebna, gdy wycofano parowozy.

Przy budynku "Pompki" było jeszcze jedno kolejowe urządzenie, które mnie - jako dzieciaka - fascynowało: obrotnica dla lokomotyw.
Coś wspaniałego! (I komu to przeszkadzało :lol: ).

I jeszcze jedno: przy tym ujęciu - zapewne z powodu zawirowań nurtu podczas zasysania wody - tworzyły się wiry, mielizny
i usypywała się niewielka plaża. Było płytko i względnie bezpiecznie - takie nielegalne, ale tolerowane kąpielisko. :nuts:
Chodzenie na Pompkę oznaczało więc plażowanie w tej części parku i kąpiel w Zgłowiączce...

A swoją drogą - ciekawi mnie, czy coś z budynku "Pompki" i z obrotnicy zostało? Włocławianin, może sprawdzisz?

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Wspomniany młyn i dom mieszkalny

·
Registered
607 Posts
Macie chyba dobre kontakty z naszymi włodarzami, więc możee wiecie, czy istnieje jakas REALNA koncepcja utworzenia drugiej części parku na terenie od mostu kolejowego do ul. Wysokiej?

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Z tego co wiem, projekt przebudowy Parku Sienkiewicza jest integralnie związany z zagospodarowaniem Słodowa , a wynika to z kilku podstawowych rzeczy: po pierwsze jest to duży obszar niezagospodarowanej zieleni, której właścicielem jest miasto, a ponadto MPZP zakłada funkcję parkowo-rekreacyjną; a po drugie sama przebudowa historycznego parku poprawia jedynie jego estetykę, a rzeczywiste funkcje rekreacyjne na większą skalę będą wprowadzane na Słodowie. W to wpisuje się basen także. Mają powstać boiska i inne miejsca. Z tego co mi się wydaje obecnie opracowywana jest dokumentacja . UM starał się pozyskać pieniądze zewnętrzne na ten projekt , ale nie wiem czy w końcu udało się je uzyskać, czy też nie. Jeśli chodzi o park, to nie wiem czy wiesz, planowane jest przebicie przejścia z parku do ujścia Zgłowiączki.

Była kiedyś na stronie ratusza taka wizualizacja zagospodarowania obszaru Parku Sienkiewicza oraz Słodowa. Z tego co kojarzę, to m.in projektowano jakieś [prawdopodobnie] niewielkie pawilony w rejonie pomnika Henryka Sienkiewicza i przy zejściu od strony Spichrza. Kosmos to był właśnie na Słodowie - boiska, amfiteatr, zagospodarowanie tego jeziorka, korty tenisowe i masa miejsc do zabawy dla dzieci. Co do nowej koncepcji - nic nie wiem.

·
Registered
607 Posts
... sama przebudowa historycznego parku poprawia jedynie jego estetykę, a rzeczywiste funkcje rekreacyjne na większą skalę będą wprowadzane na Słodowie. W to wpisuje się basen także. Mają powstać boiska i inne miejsca.
Koncepcja jest całkiem OK, ale obawiam się, że o kasie na ten cel można tylko pomarzyć.
Jeśli chodzi o park, to nie wiem czy wiesz, planowane jest przebicie przejścia z parku do ujścia Zgłowiączki.
Oby jak najszybciej. Brak takiego przejścia to drugi (zaraz po nieszczęsnym betonowym progu) funkcjonalny nonsens w naszm pieknym parku. Można się tylko dziwić, ze do tej pory nikt nie przeforsował realizacji tego projektu.
Obecnie każdy spacerowicz, rowerzysta, niepełnosprawny na włzku czy też ludzie w małymi dziećmi, dochodząc do mostu na Wyszyńskiego stają przed przeszkodą bardzo trudną, bądź niemożliwą do pokonania. Po drugiej stronie jest jeszcze gorzej - są tylko stare, bardzo zniszczone schody i to tylko na jednym brzegu.
Park Sienkiewicza, to chyba najpiękniejsze przyrodniczo miejsce we Włocławku i chyba warto przeznaczyc na niego trochę kasy. Oczywiście, najlepiej byłoby przywrócić mu dawny wygląd, poprzez całkowitą likwidację betonu i asfaltu.

·
Richelieu znad zapory
7,122 Posts
Co do pieniędzy to była mowa o Norweskim Mechanizmie Finansowym

·
Registered
607 Posts
:eek:hno:
Co do pieniędzy to była mowa o Norweskim Mechanizmie Finansowym
CYTAT:
"Obszary priorytetowe

Pomoc finansowa udzielana będzie w następujących obszarach priorytetowych:

• Ochrona środowiska i energia odnawialna
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Rozwój społeczny i regionalny
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego
  • Badania naukowe i stypendia
  • Wychwytywanie i składowanie CO2
  • Schengen i sprawy wewnętrzne
  • Godna praca i dialog trójstronny"
Raczej trudno będzie z tego wyciągnąć kasę na park :eek:hno:

I co - koniec dyskusji na tak ciekawy temat?

·
Registered
607 Posts
W takim razie dorzucę coś, co pewnie pozostanie tylko w sferze moich marzeń.
Oto kilka rzeczy, które według mnie - powinny wrócic do parku:

1 - 20 of 67 Posts