Skyscraper City Forum banner
221 - 240 of 2763 Posts

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,150 Posts
Discussion Starter · #221 ·
Tylko trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy obecni będą Prezydenci to trzeba również zaprosić opozycję, żeby nie było...
m-smolinkski: zgadzam się. Najważniejsze, żeby można było zwrócić się na takim spotkaniu do profesjonalistów, historyków - na pewno podniesie to range spotkania. No i jak już wspomniano. Najlepiej któregoś dnia usiąść razem przy stole. Stworzyć wspólny plan techniczny tego jak również wspólny plan (jako użytkowników Forum) tego, jakie propozycje padałyby z naszej strony. Przygotować się merytorycznie. Najważniejsze, to się nie spieszyć, tylko zorganizować to powoli a dokładnie.
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Remont Czarnego Spichrza

Zauważyłem dzisiaj, że trwają prace remontowe Czarnego Spichrza. Zrobiono wykopy odsłaniające fundamenty. Czy ktoś ma informacje na temat zakresu restauracji tego obiektu?

PS: Wybaczcie ostatnie zdjęcie. Coś poszło nie tak przy wstawianiu.
 

·
Registered
Joined
·
111 Posts
www.wloclawek.pl said:
Prezydent Włocławka ogłosił przetarg nieograniczony na wykonanie modyfikacji poprzez doprojektowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przejścia podziemnego dla pieszych od placu Wolności do ulicy Kościuszki. Zakres prac obejmuje projekt budowlany przejścia podziemnego, projekty wykonawcze w zakresie projektu budowlanego oraz nowy projekt zagospodarowania terenu. Zamówienie powinno zostać wykonane do 31 maja br. Oferty można składać do 8 maja br. do godz. 10.00.
http://www.wloclawek.pl/aktualnosci/5077_36616.html
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Kamienice włocławskie c.d.

kamienica nr 1, narożna przy ul. Pl. Wolności i ul. Przechodnia. Tu mieści się m. in. biblioteka WSHiEkamienica nr 2 przy ul. Plac Wolności. Budynek wzniesiony w 1853 r. W XIX w. na parterze mieściła się prawdopodobnie oberża. W 1912 r. parter został przerobiony na sklepy. Obecnie mieści się w kamienicy PZUkamienica nr 20 narożna przy ul. Przechodnia i ul. pl. Wolności. Budynek wzniesiony w 1912 r.Tu mieści się siedziba Włocławskiego Towarzystwa Naukowegokamienica nr 19 przy ul. Żabiejkamienica przy ul. 3 Majakamienica narożna przy ul. Cyganki i ul. 3 Maja
kamienica nr 7 przy ul. Miedzianejkamienica nr 8 przy ul. Miedzianej


kamienica nr 9 przy ul. Miedzianejkamienica przy ul. Tumskiej


kamienica przy ul. Tumskiej


kamienica przy ul. ZamczejKamienica przy ul. Kościuszkikamienica nr 26 przy ul. Kościuszki. W czasie II wojny światowej mieściła się w tej kamienicy siedziba gestapo. Obecnie w tym budynku znajduje się Miejski Ośrodek Pomocy Rodziniekamienica nr 12 - Pałac Köhna przy ul. Kościuszki - mieści się tu wydział komunikacji i Urząd Stanu Cywilnego Urzędu Miasta we WłocławkuProponowałbym na spotkaniu majowym przedstawić nasze pomysły w kilku grupach:
-Plac Wolności
-Zielony Rynek
-Stary Rynek
-Bulwary im. J. Piłsudskiego
-Park im. H. Sienkiewicza
-Teatr impresaryjny
-Dworzec PKP/PKS
 

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,150 Posts
Discussion Starter · #225 ·
^^ Doskonałe kamienice. Ale widać, że nawet te wyremontowane mają jeden główny problem - słaby parter oraz brak jakiś ciekawych witryn i sklepów oprócz lumpeksów, warzywniaków, i tzw "Po 4zł"...
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
^^ Doskonałe kamienice. Ale widać, że nawet te wyremontowane mają jeden główny problem - słaby parter oraz brak jakiś ciekawych witryn i sklepów oprócz lumpeksów, warzywniaków, i tzw "Po 4zł"...
Przechadzając się dziś po Włocławku zauważyłem nieco zmieniony wygląd pomniku ludziom pracy. Efekt zmiany mile mnie zaskoczyłTrwają zaawansowane prace nad pałacykiem przy ul. Bechiego, który zostanie oddany Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego prawdopodobnie na dni WłocławkaNastępnym razem obiecuję zamieścić zdjęcia najważniejszych pomników Włocławka
 

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,150 Posts
Discussion Starter · #227 ·
Informacje o dofinansowaniu renowacji zabytków. Mnie ciekawi jedno. W artykule wspominają o "Domu handlowym na Placu Wolności"...co by przewidywał zakres prac?

700 tysięcy na konserwację!
Włocławski ratusz podzielił pieniądze na prace konserwatorskie zabytkowych obiektów w mieście

Tylko cztery z ośmiu wniosków z prośbą o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych w budynkach wpisanych do rejestru zabytków rozpatrzono pozytywnie.


W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zapisano 700 tys. złotych. O tym, kto i ile będzie mógł otrzymać pieniędzy, zdecyduje podczas najbliższej sesji Rada Miasta. Propozycję podziału środków przygotowała powołana przez prezydenta specjalna komisja. Uwzględniono m.in. dwa wnioski diecezji włocławskiej. Ratusz dofinansuje kwotą 320 tys. zł prace przy zabytkowej dzwonnicy z 1854 roku stojącej na rogu placu Kopernika i ulicy Tumskiej. Oszacowane w sumie na 569 tys. zł prace obejmą przegląd elewacji pod kątem zagrożeń konstrukcyjnych, oczyszczenie powierzchni murów, wymianę i uzupełnienie brakujących cegieł. Przewidziana jest również pełna konserwacja detali architektonicznych i rekonstrukcja charakterystycznych drewnianych żaluzji. - O taki zabytek trzeba zadbać - przyznaje Agnieszka Sobańska, wiceprezes Koła Przewodników PTTK we Włocławku.
Reklama


Diecezja włocławska otrzyma także 260 tys. złotych na prace remontowe i konserwacyjne przy kościele św. Witalisa. Dotacja pozwoli w prawie 75-proc. sfinansować m.in. prace badawcze i dokumentacyjne, usunięcie zabrudzeń i nawarstwień korozyjnych, dezynfekcję i odsolenie murów, wzmocnienie detali i wykonanie napraw murowych.

Prezydencka komisji zdecydowała także o przekazaniu 60 tys. zł dotacji na opracowanie dokumentacji i remont elewacji kościoła Jana Chrzciciela. Pozytywnie rozpatrzono również wniosek złożony przez parafię ewangelicko-augsburską. Ratusz chce wspomóc zabytkową świątynię z końca XIX wieku 70 tys. złotych, o ile na taką propozycję zgodzą się radni.

- Jeszcze oficjalnie nic o tym nie wiem - przyznaje Michał Walukiewicz, probosz parafii. - Jeśli to się potwierdzi, będę naprawdę bardzo się cieszył. Prace warte 137 tys. zł obejmą naprawę tynków, odgrzybienie zawilgoconych elementów ścian, malowanie wnętrza oraz zabezpieczenie oryginalnych, niepodlegających malowaniu elementów wystroju kościoła.

Pozostałe cztery wnioski o dotację złożone do prezydenta nie zostały rozpatrzone pozytywnie. Dwoma z nich komisja nie zajęła się z powodu niespełnienia wymogów formalnych. Jak się dowiedzieliśmy, wnioski dotyczyły prawosławnej cerkwi stojącej na włocławskim cmentarzu oraz budynku domu handlowego przy placu Wolności. Komisja nie przychyliła się także do prośby dwóch właścicieli prywatnych budynków. - To obiekty o mniejszej wartości historycznej - mówi Arkadiusz Felińczak, naczelnik wydziału gospodarki lokalowej, który przewodniczył komisji. - Skupiliśmy się na powszechnie znanych, o dużych walorach architektonicznych, ale i użytkowych.
 

·
Wody mąciciel
Joined
·
365 Posts
^^ Myślę, że chodzi o budynek "Jacoba", a ten powoli zaczyna się sypać i z pewnością przydałoby mu się odświeżenie elewacji.

A co, myślałeś, że chodzi o Kujawiaka? :lol:
 

·
Richelieu znad zapory
Joined
·
7,150 Posts
Discussion Starter · #229 ·
^^ Miałem taką nadzieję :lol:
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Włocławskie pomniki, miejsca pamięci narodowej oraz pamiątkowe tablice

Pomnik Stanisława Bechiego i powstańców styczniowych - ul. Stefana Okrzei, niedaleko hali OSIR
Pułkownik Stanisław Bechi był jednym z dowódców powstania styczniowego na Kujawach. Został rozstrzelany 17 grudnia 1863 r. na rogatkach miejskich (obecnie skrzyżowanie alei Chopina z ulicą Okrzei). Pierwotnie pomnik znajdował się w Parku H. Sienkiewicza i został ona tam wzniesiony w 1924 r.Pomnik Żołnierza Polskiego - Plac Wolności.
Pomnik ten został wzniesiony w 1994 r. na miejscu pomnika żołnierza radzieckiego. Po II wojnie światowej, w miejscu gdzie niegdyś stała cerkiew pochowano kilku zastrzelonych tam czerwonoarmistów, a następnie wzniesiono pomnik żołnierza radzieckiego, co uniemożliwiało budowę czegokolwiek w najbliższej okolicy (Plac Wolności stał się miejscem demonstracji poparcia przedstawicieli Miejskiej Rady Narodowej oraz PZPR dla Armii Czerwonej).

Pomnik poświęcony bohaterskim harcerzom z Szarych Szeregów. Dziedziniec klasztoru Franciszkanów
Mieści się on na dziedzicu po prawej stronie za bramą klasztoru Franciszkanów w narożniku. Pomnik odsłonięto w 1991 r.


Tablica pamiątkowa przypominająca ofiary terroru hitlerowskiego - kamienica 26, ul. Kościuszki
Obelisk poświęcony kolejarzom pomordowanym w czasie II wojny światowej - skwerek z lewej strony Dworca PKP/PKSPomnik Pamięci Nauczycieli przy ul. Wojska Polskiego, na odcinku między ul. Stefana Okrzei i ul. Jana Kilińskiego.Tablica poświęcona pamięci 217 nauczycieli wywiezionych przez hitlerowców - Słowackiego 4a

Z tego domu w październiku 1939 r. nauczyciele zostali wywiezieni do obozów zagładyTablica poświęcona rocznicy stulecia powstania Oddziału Kujawskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego 1908-2008- budynek Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej - ul. SłowackiegoTablica pamiątkowa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi - budynek Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej - ul. Słowackiego
Tablica ufundowana została w 1953 r. przez społeczeństwo robotnicze Włocławka


Pomnik Mikołaja Kopernika - Plac Mikołaja KopernikaPomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego - Plac Mikołaja Kopernika
Pomnik ten został usytuowany na tle elewacji południowej kaplicy Najświętszej Marii Panny w katedrzeTablica pamiątkowa poświęcona pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Włocławka w 1991 r.
Tablica mieści się na tylnej części katedry NMPPomnik Henryka Sienkiewicza - Park Henryka SienkiewiczaTablica pamiątkowa informująca, że w tym budynku mieszkał w 1939 r. biskup Michał Kozal - ul. Gdańska
W budynku dawnej kanonii najstarszego budynku świeckiego w mieście, znajduje się obecnie Muzeum biskupa Michała Kozala i Izba Pamięci Prymasa Stefana WyszyńskiegoTablica pamiątkowa z okazji 750 rocznicy lokacji Włocławka 1255-2005 - ul. GdańskaTablica pamiątkowa ufundowana w 100 rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki
Tablica ta mieści się w tylnej części kościoła św. Jana. Została ona ufundowana przez Włocławian w 1917 r. w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki.Tablica pamiątkowa ufundowana dla marszałka Józefa Piłsudskiego - ul. Bulwary im. J. Piłsudskiego

Tablica ta znajduje się na przedniej ścianie Muzeum Etnograficznego. Została ona ufundowana dla marszałka J. Piłsudskiego i poległych mieszkańców Włocławka w walkach o niepodległość w 10 rocznicę zwycięskiego odparcia najazdu Rosji sowieckiej w 1920 r.Pomnik ludziom pracy - ul. Bulwary im. J. Piłsudskiego
Pomnik z inskrypcją Ludziom pracy zbudowano w 1978 r. dla uczczenia 30-lecia PZPR. Rzeźba została ustawiona na postumencie pozostałym po zniszczonym przez niemieckie wojska w 1940 r. pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1992 r. uchwałą Rady Miasta nakazano rozbiórkę pomnika, zdjęto jednak tylko tablicę. W 2002 r. członkowie SLD mający większość w Radzie Miasta, postanowili umieścić na bryle betonu napis"Ludziom Pracy" odsłonienie tablicy nastąpiło 1 maja 2002 r.


Pomnik Stanisława Staszica - ul. Plac Stanisława StaszicaTablica pamiątkowa upamiętniająca pomordowanych pracowników fajansu - ul. Jesionowa 2Pomnik Żołnierza Armii Krajowej - Park ŁokietkaKrzyż i tablica upamiętniająca tragiczną śmierć księdza J. Popiełuszki w 1984 r. - ul. Płocka niedaleko tamy we WłocławkuPomnik Poległych Obrońców Wisły w 1920 r. (Wzgórze szpetalskie)
Walki w obronie Włocławka z nacierającymi ze wschodu oddziałami sowieckimi pod wodzą generała Michaiła Tuchaczewskiego trwały od 16 do 19 sierpnia 1920 r. i zakończyły się pełnym sukcesem obrońców. W obronie miasta życie oddało 40 żołnierzy, których pochowano na wzgórzu szpetalskim 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Przechadzając się po ulicy Królewieckiej dostrzegłem wyremontowany dom, prawdopodobnie pożydowski. Efekt prac remontowych mile mnie zaskoczył. Zauważyłem też że nieopodal kamienicy nr 25 na ul. 3 Maja trwają prace remontowe sąsiedniej kamienicy. Oby efekt był podobny jak przy sąsiedniej.


 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Park im. Henryka Sienkiewicza
Pierwszy park został we Włocławku założony w 1824 r. (ogród miejski), zajmuje on powierzchnię 21 hektarów. Przecina go rzeka Zgłowiączka, a w jego okolicach znajduje się między innymi Katedra Włocławska, Pałac Biskupi, bulwary. Park znajduję się w najstarszej części miasta i jest wpisany do rejestru zabytków. Wśród flory na uwagę zasługuje fakt występowania 104 różnych gatunków drzew. Park o tej porze roku jest szczególnie odwiedzany przez mieszkańców. Według mnie jest najpiękniejszym parkiem we Włocławku i jednym z najpiękniejszych parków w Polsce.Liczę że władze miasta, które ujęły ten park w Lokalnym Programie Rewitalizacji przyczynią się do jego rozkwitu i ożywienia. Powinien zostać odrestaurowany amfiteatr. W niezagospodarowanej części parku za ul. Okrzei powinny powstać korty tenisowe, place zabaw, alejki i trawniki, ławeczki, miejsca spotkań interaktywnych
 

·
Włocławek(Vladislawia)
Joined
·
493 Posts
^^Niestety ale amfiteatr był tak zdewastowany przez "ekipy" złomiarzy i przez okolicznych mieskańców którzy wykożystywali drewniane części na opał że nadawał się tylko do rozbiórki. Myślicie że WCK tak chętnie pozbyło się takiej sceny? Przecież to w amfiteatrze odbywały się najleprze imprezy które przyciągały najwięcej ludzi. Są plany żeby wybudować nowy amfiteatr tylko że już nie w tym miejscu a za zgłowiączką pomiędzy izbą wytrzeźwień a ul. Wysoką.

P.S. Mi też się bardzo bodobało położenie starej sceny ale już nie wystarczała dla włocławka, nowy amfiteatr ma być więkrzy i ma spełniać wymogi których stary nie mógł spełnić.
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Pomnik Stanisława Bechiego i powstańców styczniowych

M-smolinski to prawdziwy zapaleniec. Brawo!
Chciałbym uzupełnić opis pomnika Stanisława Bechiego i powstańców styczniowych. Przypomnę, że przed przeniesieniem w rejon OSIRu znajdował się on koło budynku Włocławskiego Domu Kultury przy ul. Wojska Polskiego 13 (obecnie Włocławskiego Ośrodka Edukacji i Promocji Kultury oraz Teatru Impresaryjnego). Płaskorzeźba na obelisku jest kopią oryginału znajdującego się w zbiorach muzeum miejskiego.
 

·
Registered
Joined
·
5 Posts
Przechadzając się po ulicy Królewieckiej dostrzegłem wyremontowany dom, prawdopodobnie pożydowski.

"Wasze ulice, nasze kamienice", mawiali Żydzi przed wojną. Tak było i u nas. Swoją drogą, żal tej przedwojennej różnorodności społeczeństwa. Tej mieszanki kultur.
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Dzięki Kmicic!!!
Swoją drogą masz absolutną rację odnośnie różnorodności kultur. Jeszcze prze II wojną światową mieszkali we Włocławku Żydzi i Niemcy. Żydzi stanowili prawie 30 procent mieszkańców Włocławka. Różnorodność kultur zawsze uatrakcyjnia miasta bez względu z jakich rejonów świata pochodzą mieszkający tam ludzie. Najgorsze jest to że nie zachowało się zbyt wiele po tych mieszkańcach. Mam tu na myśli obiekty zabytkowe.
 

·
Registered
Joined
·
93 Posts
Włocławskie pomniki, miejsca pamięci narodowej oraz pamiątkowe tablice - c.d.

Obelisk informujący że w tym domu mieścił się Klub Tadeusza Rechniewskiego- ul. Kilińskiego
W grudniu 1918 r. po połączeniu SDKPiL i PPS Lewicy odbyła się pierwsza konferencja KPRP we Włocławku oraz dokonano wyboru Pierwszego Komitetu i Egzekutywy KPRP

Tablica pamiątkowa poświęcona Tadeuszowi Reichsteinowi - przednia ściana kamienicy nr 20, siedziba WTN ul. Plac Wolności
Tadeusz Reichstein 1897-1996, urodzony we Włocławku, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny-1950, honorowy obywatel miasta Włocławka, honorowy członek Włocławskiego Towarzystwa Naukowego

 
221 - 240 of 2763 Posts
Top