SkyscraperCity banner

1 - 20 of 152 Posts

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Rzeszowski Obszar Metropolitalny (ROM) zainspirował mnie do poruszenia pomysłu stworzenia Włocławsko-Płockiego Obszaru Metropolitalnego (W-P). Czy rzeczywiście uzasadnione jest utworzenie takiego obszaru na styku województwa Kujawsko-Pomorskiego i Mazowieckiego? Uważam, że tak i tutaj porównam już wspomniany ROM to W-POM. Dlaczego powinno powstać W-POM? Chodzi oczywiście o pieniądze, obszary metropolitalne według nowej ustawy dostaną dodatkowe środki, a poza tym stworzenie metropolitalnego obszaru pozwoliłoby na wyższą alokację funduszy strukturalnych i z budżetu państwa.

Wpierw mapa:Legenda:
Białe powiaty: Dębica i Rzeszów.
Żółte powiaty: Włocławek i Płock.
Czerwone powiaty: MOP
Zielone powiaty: powiat Włocławski i Płocki.
Ciemno niebieski powiaty: gminy nie należące do Powiatu Włocławskiego, a znajdujące się w strefie delimitacyjnej Włocławka ( na podstawie europejskiego projektu Defris).
Jasno niebieski: potencjalne gminy, które powinny być wliczone do strefy delimitacyjnej Płocka.

Na mapie jest wyznaczony MOP oraz teoretyczny W-POM. Zaznaczyć jednak trzeba, że w przypadku MOP obszar delimitacyjny wyznaczony był przez Unię Metropolii Polskich i składa się z 6 powiatów. Natomiast W-POM tylko część w Kujawsko-Pomorskim miała wyznaczony swój obszar delimitacyjny i to względem Włocławka ( w sumie 243 tys. mieszkańców), a obszar w Mazowieckim jest problematyczny. Łącznie W-POM wchodzą 4 powiaty i kilka gmin z ościennych powiatów. Dosyć silne związki Płock ma z Sierpcem ( nie wliczony na mapie), a także siła oddziaływania W-POM sięga dalej niż przez mnie załączona mapka, jednak dane porównawcze ograniczam jedynie do obszaru z mapki.

Odlęgłość pomiędzy dwoma największymi miastami:

ROM Dębica-Rzeszów: 45km.
W-POM Włocławek-Płock: 51km.

Liczba mieszkańców największych miast:
ROM: Dębica (50 tys. mieszkańców), Rzeszów ( 170 tys.).
W-POM: Włocławek ( 117 tys.), Płock ( 127 tys.)

Liczba mieszkańców ROM: 735 tys. (obszar 4,3 tys km²)
Liczba mieszkańców W-POM: 529 tys.

Same powiaty ziemskie i grodzkie ( Włocławskie i Płockie) to obszar: 3,4 tys km² kw i ludność 435 tys.

Trzeba dodać, że na terenie W-POM znajduję się pierwszy w Polsce park krajobrazowy ( Gostyńsko-Włocławski) zajmujący: prawie 400 km² co wpływa na gęstość zaludnienia. W Powiecie Rzeszowskim lasy zajmują zaledwie 4 tys ha, podczas gdy sama część Parku Krajobrazowego znajdującego się na obszarze Powiatu Włocławskiego to 22 tys ha (220km²).

Atutem W-POM są odległości do dużych miast jak np. Toruń, Kutno.

Inne dane odnośnie MOP:

http://www.pbpp.rzeszow.pl said:
Liczba podmiotów gospodarczych sklasyfikowanych w systemie REGON na 1000 mieszkańców:
68,8

Liczba pracujących na 1000 mieszkańców:
193 mieszkańców

Liczba ludności wieku produkcyjnego:
452 251 tj. 60,7% ogółu ludności woj. podkarpackiego

Średni dochód na 1 mieszkańca:
1480 złotych

Liczba szkół policealnych:
56

Liczba szkół wyższych:
17

Liczba mieszkań oddanych do użytku na 1000 mieszkańców:
2,8
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #2 ·
Dla porównania Białostocki Obszar Metropolitalny zajmuje 3 tys km² i ma 431tys mieszkańców. Z czego na 102 km² (Białystok) mieszka 294 tys. osób czyli na 2900 km² mieszka zaledwie 137 tys. osób.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Oto jedna z map ze strony Unii Metropolii Polskich. Proszę zwrócić uwagę na dużą bliskość obydwu miast oraz spoiwo trójkąta tworzącego przez 3 inne obszary metropolitalne ( w tym dwa bardzo potężne: Warszawskie i Łódzkie).


 

·
Registered
Joined
·
772 Posts
Arcyciekawy dla mnie temat. Warto go pociągnąć, bo jeśli 170tys Rzeszów kombinuje tak aby urządzić się jak najlepiej (i bardzo słusznie, nikt tego za nich nie zrobi, 100% poparcia w tej kwestii) to dlaczego my byśmy nie mieli stworzyć sobie czegoś takiego? Zwłaszcza że powiązania między naszymi miastami są bardzo silne (np. ekonomiczne, Anwil i Orlen to jedna grupa kapitałowa), uważam że tworzymy związek nie mniej powiązany niż Rzeszów-Dębica, mając przy tym większy potencjał demograficzny.
 

·
Banned
Joined
·
633 Posts
Obszar metropolitarny dumnie brzmi, ale wpierw trzeba było by wprowadzić odpowiednie połączenia komunikacyjne i przede wszystkich włodarze miasta powinni dążyć do utworzenia tego związku.
Są odnośnie tego jakieś prace - spotkania radnych Włocławka i Płocka lub cokolwiek innego?
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Według projektu ustawy metropolitalnej jednym z kompetencji obszaru metropolitalnego jest transport zbiorowy i drogi, więc jest to bardzo ważne dla obydwu miast, bo nie wykorzystujemy w pełni naszych możliwości. Istnieje także ogromny potencjał turystyczny ( Zalew Włocławski oraz przylegający do niego Gostyńsko-Włocławski Park Krajobrazowy), od dawna mówi się o ożywieniu Wisły.

Inne ciekawe sprawy to wzmocnienie tych miast jako ośrodków akademickich, ponieważ tutaj też istnieje duża szansa na rozwój. Współpraca gospodarcza już trwa dzięki Orlenowi i Anwilowi, ale też jest tutaj dużo jeszcze możliwości do rozwoju współpracy gospodarczej. Najważniejsze jednak jest polityczne znaczenie takiego obszaru, raz że bylibyśmy lepiej słyszalni w Polsce ( lepiej lobbowali swoje interesy), a dwa że mielibyśmy szansę na większe środki z budżetu państwa oraz funduszy strukturalnych i budżetów wojewódzkich (obecnie marginalizacja, pomimo że sam Orlen do budżetu województwa Mazowieckiego co roku wrzuca 100mln zł).

Postaram się za chwilę przedstawić kolejne ciekawe dane :).
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Obszar metropolitarny dumnie brzmi, ale wpierw trzeba było by wprowadzić odpowiednie połączenia komunikacyjne i przede wszystkich włodarze miasta powinni dążyć do utworzenia tego związku.
Są odnośnie tego jakieś prace - spotkania radnych Włocławka i Płocka lub cokolwiek innego?
Daleko nam do Ślaskiego Obszaru Metropolitalnego, ale na tle niektórych obszarów metropolitalnych Polski nie wypadamy tak źle, a każde miasto ma prawo do rozwoju, nie tylko te które ma silne lobby w Sejmie. Niestety nasi radni i posłowie zostawiają wiele do życzenia, za bardzo się boją swoich partyjnych central, dlatego inicjatywa musi być oddolna. To my mieszkańcy musimy na nich naciskać, bo mamy do wyboru rozwój albo zacofanie.
 

·
Registered
Joined
·
1,766 Posts
Prędzej Rzeszów wykreślą (już przy tym majstrują!) niż ktokolwiek rzuci hasło WPOW. Co do ROM - w obecnie istniejącym projekcie nie ma już Dębicy z okolicami.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Prędzej Rzeszów wykreślą (już przy tym majstrują!) niż ktokolwiek rzuci hasło WPOW. Co do ROM - w obecnie istniejącym projekcie nie ma już Dębicy z okolicami.
^^ Musieli by także skreślić np. Białostocki Obszar Metropolitalny albo Szczeciński (724 tys. mieszkańców - 5,6 tys. km kw. Bez Szczecina 324 tys. osób na obszarze 5,2 tys. km kw.). Co do ROM to nadal występuje w oficjalnych opracowań. Możesz dać linka do tematu o zmianie granic ROM. Dziwne, że tak dynamicznie bawią się w wyznaczanie strefy delimitacyjnej.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #10 · (Edited)
To może jak gospodarczo plasują się powiaty grodzkie na tle powiatów w Polsce (379 powiatów).

Dochód na mieszkańca (2002):
Włocławek: 27 w Polsce pod względem wysokości dochodów na mieszkańca.
Płock: 4.


Liczba podmiotów REGON na 1 tys. mieszkańców:
Włocławek: 25.
Płock: 43.
 

·
Registered
Joined
·
772 Posts
Przede wszystkim umówmy się, że te wszystkie (poza Warszawą i może Śląskiem) obszary metropolitalne są troszkę naciągane. Jedyną metropolią w Polsce jest Warszawa i tylko Warszawa tworzy prawdziwy obszar metropolitalny. Nie widzę jednak nic złego w tym że miasta chcą się zbliżać do siebie, chcą się rozwijać i konsolidować wokół siebie potencjał demograficzny i gospodarczy. Nic w tym złego a wręcz przeciwnie świadczy o operatywności i kreatywności. Każdy chce się rozwijać a wiadomo że duży może więcej. Dlatego podoba mi się pomysł zbliżenia Płocka i Włocławka - nasze miasta mają naprawdę dużo wspólnego, leżą blisko siebie (przy dobrej drodze w pół godzinki się dojedzie samochodem a to tyle co z jednego końca W-wy na drugi :) i razem stanowią niezły moim zdaniem potencjał demograficzny (bo oprócz niespełna 130 tys Płocka trzeba pamiętać o 15-20 tys. zamieszkałych pod miastem "emigrantów", we Włocławku też jest to zjawisko widoczne). Szkoda tylko że transport między tymi miastami jest kiepsko rozwinięty, zgoda są Komforty, Polskie Expresy co godzinę, ale do zbliżenia obu miejscowości moim zdaniem to nie wystarczy.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #12 ·
Przydałoby się powrócenie do pomysłu bezpośredniego połączenia kolejowego tych dwóch miast, ale to raczej przy obecnych trendach mało prawdopodobne. Już szybciej udałoby się nadanie większego priorytetu drogi łączącej oba miasta, ale nie dlatego że jest kluczowa dla rozwoju obu miast ( to akurat nie jest zauważalne w Warszawie - nasi posłowie nic w tej sprawie nie zrobili), ale dlatego że bardzo dużo osób między innym z Warszawy korzysta z tej drogi. Można byłoby ją przebudować i zwiększyć dopuszczalne prędkości ze środków budżetu państwa i unijnych.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #13 · (Edited)
Jeżeli Włocławek i Płock nie będą współpracować, aby podnosić swoją atrakcyjność to nie będziemy przyciągać nowych mieszkańców, a to grozi degradacją. Musimy poprawić kilka dziedzin, które mogłyby przyciągać nowych mieszkańców lub oferować okolicznymi gminą usługi, tak żeby mieszkańcy obszaru metropolitalnego nie korzystali z usług konkurencyjnych miast względem naszych dwóch najważniejszych ośrodków. Pierwsze zadanie to bez wątpienia współpraca w celu powołania wspólnej uczelni akademickiej nakierowanej na przekształcenie w przyszłości w uniwersytet (kilka uniwersytetów nie spełnia norm, więc i nam byłoby łatwiej za kilkanaście lat powołać taką uczelnię). Pomimo 10 uczelni akademickich w naszych miastach to wyraźny jest brak jednostki o wysokim statusie jakim jest uniwersytet. Tylko czy nasze elity władzy coś z tym fantem zrobią?
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Myślę, że Sierpc moglibyśmy też włączyć do obszaru, ponieważ jesteśmy najbliższymi dla niego dużymi ośrodkami rozwoju i pomimo dość dużej odległości do naszych miast to i tak jesteśmy bardziej atrakcyjni niż Toruń, który jest dwa razy dalej oddalony od Sierpca niż Płock. W przypadku Olsztyna ta odległość jest ponad 3 krotnie większa niż w przypadku Płocka. Z obserwacji, które były opisane na Płockim Forum Inwestycji wynika, że mamy powiązania funkcjonalne z Sierpcem ( zakupy, uczelnie itd.).
 

·
Registered
Joined
·
463 Posts
Pomysł jak najbardziej godny poparcia, jednak obawiam się, że w dzisiejszych realiach granica województw już na starcie skazuje ten projekt na porażkę. Pomysł powstania takiego obszaru metropolitarnego napewno nie zyska przychylności władz wojewódzkich zarówno w Warszawia jak i w Toruniu i Bydgoszczy.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #16 ·
Nasz obszar metropolitalny też nie odstaję względem Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego jeżeli chodzi o powiaty ziemskie. Bydgoski i Toruński powiat ziemski łącznie mają 180 tys. mieszkańców, podczas gdy powiaty ziemskie Włocławka i Płocka łącznie mają: 191 tys. mieszkańców.
 

·
Registered
Joined
·
2,142 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Pomysł jak najbardziej godny poparcia, jednak obawiam się, że w dzisiejszych realiach granica województw już na starcie skazuje ten projekt na porażkę. Pomysł powstania takiego obszaru metropolitarnego napewno nie zyska przychylności władz wojewódzkich zarówno w Warszawia jak i w Toruniu i Bydgoszczy.
Tu nie chodzi o przerost ambicji, a o prawo do rozwoju. Wszelka poprawa naszej pozycji w regionie będzie zawsze odbierana przez okoliczne miasta jako zagrożenie ( Bydgoszcz-Toruń), a Warszawa nigdy nie miała w interesie czyjegoś rozwoju poza swoim. Politycy są tutaj kluczowi, to oni muszą walczyć i pokazać w centrali, że to jest ważne dla przyszłości naszego regionu, jeżeli nie podejmą dziś walki to jutro przegramy wojnę. Wojnę o rozwój.
 

·
Registered
Joined
·
1,766 Posts
^^ Musieli by także skreślić np. Białostocki Obszar Metropolitalny albo Szczeciński (724 tys. mieszkańców - 5,6 tys. km kw. Bez Szczecina 324 tys. osób na obszarze 5,2 tys. km kw.). Co do ROM to nadal występuje w oficjalnych opracowań. Możesz dać linka do tematu o zmianie granic ROM. Dziwne, że tak dynamicznie bawią się w wyznaczanie strefy delimitacyjnej.
Nie mogę znaleźć linka, ale porównaj sobie mapkę Twoją z tą niebieską. UMP nie uznaje Dębicy w ROMie. I masz rację - jak mają kasować Rzeszów, to automatycznie powinny wypaść takie ośrodki jak Szczecin, Białystok, Lublin. Nie mogę się też doszukać konkretnych kryteriów kwalifikacji jako obszar metropolitarny, bo na tej podstawie można wyciągnąć faktyczne wnioski czy coś nadaje się na obszar czy nie.
 

·
Registered
Joined
·
2,021 Posts
Obszar metropolitalny musi się składać z miasta lub miast metropolitalnych i ciążącego regionu. Nie nabijam się, ale chyba żartujecie sobie z tymi metropoliami. Jakieś proporcje należy zachować. Żeby się rozwijać nie trzeba być metropolią, poza tym metropolii nie tworzy się dekretem. One się kształtują w procesie urbanizacji.
 
1 - 20 of 152 Posts
Top