SkyscraperCity banner

1 - 20 of 58 Posts

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #1
Parę zdjęć z mojej wizyty w słonecznej Italii, sprzed półtora roku. Dlaczego czerwone i białe? Bo zdjęcia pochodzą głównie z Bolonii - zwanej- la Rossa - czerwoną - głównie od koloru dominującego na jej ulicach, ale też od politycznej przeszłości miasta; oraz z Mediolanu, którego habsburska architektura operuje głównie jasnymi kolorami.

Zaczynamy w Bolonii

1. ...którą można też nazwać miastem arkad, ciągnących się tam kilometrami - arkady bywają klasyczne.

2. ...i modernistyczne.

3. Jest i miejsce na rowery

4. Oraz inne jednoślady

5. La Rossa

6. Z cienia arkad korzystają nie tylko ludzie

7. Ulice...

8. Secesja - i charakterystyczne dla południowych miast - okiennice

9. I wspaniała moderna - oczywiście zawsze z podcieniami

10. Są i takie zaułki

cdn.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #2
11. Dumą Bolonii są wysmukłe, ceglane wieże, których w średniowieczu było ponad sto. Tu Torre Azzoguidi, jedna z ok. 20 zachowanych wież

12. Piazza Nettuno - i bezwstydnie wypinający się patron placu, stojący na pięknej fontannie z końca XVI wieku

13. Towaryszą mu nereidy, równie bezwstydne ;)

14. Widok z Torre Asignieli, najwyższej wieży w Bolonii (97 m), który roztacza się przed każdym, kto pokona 500 schodów. W centrum - katedra św. Piotra, po prawej Torre dei Prendiparte

15. Wnętrze barokowego kościoła Santi Bartolomeo e Gaetano

16. I wnętrze jego pięknej kopuły

17. Torre dei Prendiparte

18. Widok na katedrę z parku della Montagnola

19. Kopuła ww. kościoła Santa Maria della Vita, chyba najpiękniejsza w Bolonii.

20. Arkady - tak zaczynały - średniowieczne Portici, niesety nie pamiętam nazwy pałacu

cdn.

·
Registered
2,023 Posts
Ach Bolonia bardzo czyste i gorące miasto,miałem okazję tam pracować,kiedyś przez ponad miesiąc nie zauwazyłem na niebie ani jednej chmurki.:nuts:

·
Registered
63 Posts
Jak ogólne wrażenia z Bolonii? Na zdjęciach wygląda apetycznie :) po Sienie i Florencji jako miłośnik Włoch ciągnie mnie również i tam :)

·
Banned
3,833 Posts
O świeżutki watek!

Arkady - tak zaczynały - średniowieczne Portici, niesety nie pamiętam nazwy pałacu
"Poczynając od 1211 roku powstaje szereg statutów określających zasady budowy portyków wzdłuż ulic"

"Stare Miasto -zamieszkane od bardzo dawna i stanowiące jedno z największych miast kolonialnych północnej Italii-zajmowało powierzchnię 70ha i liczyło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców (czasy rzymskie).

We wczesnym średniowieczu zajmuje ono jedynie południowo-wschodnie naroże dawnego rzymskiego czworoboku. Jest otoczone murami z VI wieku rozbudowanymi przez Longobardów za porta Ravegnana w postaci półkolistego muru otaczającego od południa promieniście rozchodzące się ulice. w 1019 roku katedra extra moenia zostaje przeniesiona na północne obrzeże miasta gdzie stoi do dnia dzisiejszego. W roku 1088 powstaje słynny, najstarszy w Europie uniwersytet, dostając na przechowanie pochodzące z Rawenny Pandekta Justyniańskie. Po śmierci hrabiny Matyldy (1115r) tworzy się komuna miejska, stanowiąca fuzję dwóch miast: rzymskiego i longobardzkiego. Do końca wieku Bolonia rozrasta się, zajmując trzykrotnie większą powierzchnię, to jest 120ha; powstaje nowy pas murów (1055-1070) otaczający całą powierzchnię dawnego obozu rzymskiego, tworząc na wschodnim krańcu półkolisty pierścień. W 1201 roku ostateczną siedzibą komuny staje się starożytne centrum, a w drugiej połowie XIII wieku rozpoczyna się budowa trzeciego , olbrzymiego pasa murów, uzupełnionego następnie w roku 1380. Poszerza on dookoła przestrzeń miejską, włączając w zachodniej części drugą wiązkę ulic zbiegających się u bramy S. Felice. Miasto zajmuje wówczas powierzchnię ok 450ha. "
Jeśli ktoś by miał mapki ukazujące jak ta czerwona bestia rosła to proszę zalinkować. 450ha to jak się ma do Gdańska w obrębie bastionów? I Krakowa wraz z Kazimierzem w obrębie murów średniowiecza?

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #10
Jak ogólne wrażenia z Bolonii? Na zdjęciach wygląda apetycznie :) po Sienie i Florencji jako miłośnik Włoch ciągnie mnie również i tam :)
Na żywo też jest apetyczna, wszak Bolonia to nieoficjalna stolica włoskiej kuchni.

O świeżutki watek!
Wątek świeżutki, aczkolwiek zdjęcia mają już 1,5 roku. Ale jakoś wczesniej nie było okazji tego "opracować".
Kolejna porcja

21. google earth? Nie...to widoki z Torre Asinielli. Kopuła kościoła Santi Bartolomeo e Gaetano.

22. I w końcu duma Bolonii - dwie wieże. Torre Asinelli i Torre Garisenda

23. Schodzimy na ziemię - barkowa, malowana fasada kościoła. Takich małych kościołów jest w Bolonii na pęczki, część z nich można nawet przegapić idąc arkadami, bo często i one mają podcienia.

24. Zabudowa peryferii starego miasta. Kolorowe, właściwie bezstylowe, a jakże urodziwe, domy - oczywiście z podcieniami.

25. Z peryferii przenosimy się w samo serce miasta - Via Independenza, główna ulica handlowa miasta. W godzinach południowych i popołudniowych zamienia się w całości w deptak, zastawiony straganami ze wszystkim. Harmonijnie koegzystującymi z elegantszymi sklepami w podcieniach.

26. Via Independenza widziana z północnego okna Palazzo Communale

27. Serce Bolonii - Piazza Maggiore. Budynek z charakterystyczną wieżą to Palzzo del Podesta. Na horyzoncie oczywiście - Torre Asinelli.

28. Zalany słońcem dziedziniec Palazzo Communale (Palazzo d'Accursio)

29. ...i rampa prowadząca na piętro pałacu

30. Ulica Ugo Bassi, prowadząca wzdłuż monumentalnej elewacji Palazzo Comunale - z oszałamiającą perspektywą na Torre Asinelli

cdn.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #11 (Edited)
31. Magnoliowa aleja

32. Bolonia, ponad dachami

33. Życie w arkadach

34. Kolejny kościół

35. Portici w dzielnicy uniwersyteckiej

36. Współczesna Bolonia - apartamenty tuż poza starym miastem.

37. Makieta Torre Unipol. Tak, w Bolonii wybudowano właśnie 125 metrowy wieżowiec. A makieta stoi w Bologna Urban Center. Położonym w centrum miasta, w bibliotece stanowiącej część Palazzo Comunale, miejscu, w którym i obywatel Bolonii i turysta może zapoznać się z realizowanymi w mieście projektami. Skonsultować, zabrać foldery (mam cały pliczek). Bolonia to po prostu bardzo dobrze zarządzane miasto. Zresztą - jedno z najbogatszych we Włoszech.

38. Sufit w rzeczonej Bibliotece

39. Zaułek

40. Nieukończona fasada pomniejszego kościoła. O nieukończonych fasadach jeszcze będzie. Wszak główna świątynia miasta również posiada takową (aczkolwiek zdjęcia tej nie będzie, bo akurat była w remoncie).

·
Registered cat
11,362 Posts
Parę zdjęć z mojej wizyty w słonecznej Italii, sprzed półtora roku. Dlaczego czerwone i białe? Bo zdjęcia pochodzą głównie z Bolonii - zwanej- la Rossa - czerwoną - głównie od koloru dominującego na jej ulicach, ale też od politycznej przeszłości miasta; oraz z Mediolanu, którego habsburska architektura operuje głównie jasnymi kolorami.
Ale suchar:D Jesteś gorszym prokrastynatorem ode mnie:D

Sama relacja bardzo interesująca. Może mnie skłoni wreszcie do zainteresowania się Włochami, bo dotychczas jakoś omijałem ten kraj;)

Ostatnio byłem w Madrycie i muszę przyznać, że czerwień madrycka (chociaż też urokliwa) nie może się równać z bolońską.

·
Banned
2,201 Posts
Ach jak żałuje, że będąc w Italsku nie pojechalem do Boloni! Włoskie miasta mają w sobie coś pociagajacego. Każde, pomimo pewnych podobieństw, jest jakby z innej parafii.

Podobno podcieniami mozna przejśc cale stare miasto?

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #14
Ale suchar:D Jesteś gorszym prokrastynatorem ode mnie:D
Ha, w kolejce są jeszcze Chiny sprzed 2,5 roku. Po prostu sprawiłem sobie nowy komputer który a) nie ma zrypanej matrycy, b) obróbka zdjęcia następuje "w czasie rzeczywistym" a nie na zasadzie "zmień kontrast i idź sobie zaparzyć herbatę". Poza tym to są moje wprawki ze zdjęciami cyfrowymi. ;)

Nie wspominając o Islandii- tylko tu zasadniczy problem, wszystko na slajdach, zeskanowanie tego puściłoby mnie z torbami chyba.

Sama relacja bardzo interesująca.
A, dziękuję ;)

To w takim razie kolejna porcja zdjęć.

41. Metro Bolonia - a ściślej zdjęcie planszy z Urban Center. niespełna 400-tysięczna Bolonia właśnie kończy budowę pierwszej linii metra. Z tego co można wyczytać w Wiki otwarcie planowane na początek 2012 r. Kiedy byłem w Mieście gotowa była już stacja "Piazza Magiore". Metro pod Rynkiem (choć bardziej analogiczny byłby pl WW. Świętych) w Krakowie? Nieeemożliwe. Może by tak wysłać do Bolonii krakowskich urzędników, wymachujących na prawo i lewo sloganami o "Florencji północy". Ja jednak wolałbym zdecydowanie "Bolonię północy". Co ciekawe stacja na P. Maggiore wykorzystywała stare przejście podziemne - i to chyba jedyne zastosowanie przejść podziemnych w centrum miasta obecnie, bo reszta była albo pozamykana na głucho, albo ignorowana przez pieszych.

42. Widok z okna Palazzo Comunale na Palazzo del Podesta

43. U stóp Neptuna - widok spod fontanny na średniowieczną fasadę Palazzo Comunale

44.Nereida i Palazzo del Notai, czyli półudniowa pierzeja Piazza Maggiore. Oraz wieża Bazyliki San Petronio

45. Fasada Katedry św. Piotra

46. Stare mury i...trakcja trolejbusowa. Poza metrem Bolonia intensywnie rozbudowuje sieć trolejbusów, często w uliczkach, które w naszym kochającym samochody kraju uznano by za absolutnie za wąskie.

47. Z cyklu "kolory Bolonii"

48. Są i takie zaułki

49. "Tu byłem - Gauguin"? ;)

50. Wieża Palazzo Comunale -nocą, widziana od południa

cdn.

·
Uliczny świrus
2,535 Posts
Ostatnio byłem w Madrycie i muszę przyznać, że czerwień madrycka (chociaż też urokliwa) nie może się równać z bolońską.
Czerwień madrycka to frankistowskie blokasy (jak na takie, a nie inne realia bardzo dobre oczywiście), a czerwień bolońska to setki lat historii więc niezbyt zaskakujące. :D

Bardzo fajny wątek - Bolonia to jedno z moich ulubionych miast, szkoda, że później przyjdzie czas mocno nieciekawe Mediolano.

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #17 (Edited)
51. DIVUS PETRONIUS PROTECTO ET PATER. Tak głosi napis na okazałym (i nie ma co ukrywać, z zupełnie innej bajki niż reszta gotyckiego pałacu) portalu Palazzo Comunale. Jednak brązowa statua to wcale nie św. Petroniusz, biskup Bolonii z V wieku, ale papież Grzegorz XIII (ten od kalendarza), zresztą również bolończyk. Napis dodano dopiero w XVIII wieku, w czasie wojen napoleońskich - aby uniknąć zniszczenia cennej, renesansowej statui w ramach usuwania śladów papiestwa.

52. Główna ulica Bolonii - Via Independenza, prowadząca z dworca do Piazza Maggiore. Tym razem "po godzinach" handlu - nieco opustoszała (choć to złudzenie -po prostu ludzie są w podcieniach) i otwarta dla ruchu kołowego. Po lewej - katedra św. Piotra.

53. To też Stare Miasto. W obrębie tego ogromnego obszaru mamy takie właśnie kontrasty. Reprezentacyjne, monumentalne gmachy, bogato dekorowane i skromne, ale urocze domki przy bocznych uliczkach i zaułkach. Jakby żywcem wzięte z włoskiej prowincji.

54. ...i to też Stare Miasto - międzywojenny "wieżowiec"

55. To też - średnio udany biurowiec, na oko z lat 70-tych. Na szczęście grzecznie trzymający linię zabudowy.

56. Rowery zawsze w modzie. W tle oczywiście wieża katedry.

57. Syreny w parku Montagnola - pięknym parku na obrzeżach Starego Miasta, ukształtowanym w postaci regularnego ogrodu na planie koła. Ale generalnie trzeba przyznać, ze zieleni w centrum Bolonii nie przesadnie wiele. Miasto jest bardzo gęste i po prostu nie ma na nią zbyt wiele miejsca. Aczkolwiek każdy plac jest zazieleniony.

58. Jeden z najwspanialszych widoków w Bolonii - Palazzo Comunale i Palazzo del Podestà

59. Detal, który bardzo przypadł mi do gustu - międzywojenna interpretacja tradycyjnej ceglanej ściany

60. Ja chcę w Krakowie espresso za euro ;(

·
przestrzeń-ludzie-miasto
31,254 Posts
Discussion Starter #18
61. Wspominane tu już kilkukrotnie Urban Center. Makiety, plansze, plany, projekty. Wszystko w jednym miejscu. Podobne centra są i w innych miastach Italii. Pomysł - znakomity i wart skopiowania także w polskich warunkach.

62. Dawno już nie było żadnych arkad. W tych rozgościła się chimera.

63. Maszkara z bliska

64. Tondo maryjne w narożniku jednego z domów

65. Kolejny z widoków z okien Palazzo Comunale (z pozdrowieniami dla miłych pań pilnujących porządku w tamtejszym Museo Civico). Tym razem gotycka fasada Palazzo Re Enzo i oczywiscie katedra

66. Gotycko-renesansowe (?) domy

67. Palazzo Comunale - ta potężna budowla ma wyraźny obronny charakter - o czym świadczą masywne baszty, krenelaże i niewielka liczba okien

68. Z cyklu kolory Bolonii

69. Włosi kochają jednoślady

70. Bolonia z wysoka - widok z Torre Asinnelli zapiera dech w piersiach.

cdn.

·
Banned
3,833 Posts
66. Gotycko-renesansowe (?) domy
To jest Kolegium Hiszpańskie. Collegio di Spagna. W okolicach Via Saragossa.
http://it.wikipedia.org/wiki/Collegio_di_Spagna

Osobiście nie byłem w tej części. Czasu zabrakło. Ila miałeś czasu na Bolonię? Mnie cieszy opanowanie urbanistyki i ogólne b. dobre oswojenie się z miastem. Niestety zabrakło czasu na dzielnicę hiszpańską, okolice kościoła San Francesco i sanktuarium Madonna di San Luca.
Na Twoich zdjęciach miasto wygląda bardziej kolorowo, słonecznie i soczyście. Byłem na początku pazdziernika, więc i klimaty mnie wyszły bardziej mroczne.

1 - 20 of 58 Posts