SkyscraperCity banner

1 - 20 of 291 Posts

·
zziemi polskiej do Włoski
2,456 Posts
Discussion Starter #1
Nadszedł czas żeby założyć następny wątek poświęcony Italii. Będę tutaj zamieszczał zdjęcia z moich (dość rzadkich) wypadów poza Toskanię. Zastanawiałem się czy nie dodawać czasem tych nowych zdjęć do starego wątku toskańskiego, ale doszedłem do wniosku że zostawię go raczej na najbliższe okolice mojego domu, na eksploracje zakamarków Florencji itd. Będą to relacje na razie z miast umbryjskich w których już byłem i do których się wybiorę, a potem zobaczymy ;) Ale jak zawsze z akcentem na detale, wąskie uliczki, piękne widoki i starając się przekazać Wam to co czułem w chwilach uwiecznionych na zdjęciach, w tym nieziemskim kraju :banana:

·
WiFi na 4 kreski
8,851 Posts
Czyzby Wlosi znalezli skrot na wprost :lol:

·
2,456 Posts
Discussion Starter #7

·
2,456 Posts
Discussion Starter #8

·
2,456 Posts
Discussion Starter #10

·
2,456 Posts
Discussion Starter #11
19. Poza murami zobaczyliśmy jakiś kościół, podeszliśmy tam. Widok na miasto z placu przed kościołem.

DSCF6490
by Mateusz Zieliński, su Flickr

20. Chiesa di San Ponziano, kościół romański. Miejsce bardzo piękne, szkoda że odcięte od miasta dość ruchliwą trasą.

DSCF6492

21. Przed kościołem jakiś miejscowy pasjonat opowiadał z zacięciem, jak to fasada została zmasakrowana przez rabusiów sztuki; niektóre rzeźby potraciły głowy, zbito jakieś płaskorzeźby...

DSCF6493

·
2,456 Posts
Discussion Starter #12 (Edited)

·
WiFi na 4 kreski
8,851 Posts
^^z twarzy to tak troche jakby ktos ja odnowil :D

·
2,456 Posts
Discussion Starter #16
29. Idąc do tego kościoła przypadkowo dowiedzieliśmy się że w mieście znajduje się obiekt Unesco :D

DSCF6504

30. Chodzi o ten prastary kościół, Chiesa di San Salvatore. Zbudowany już w późnej starożytności (IV wiek), potem przebudowany przez Longobardów w VIII wieku - dlatego też znajduje się na liście.

DSCF6508

31.

DSCF6509

32. Detale portalu.

DSCF6511

·
2,456 Posts
Discussion Starter #17

·
2,456 Posts
Discussion Starter #19 (Edited)
39. Wracając już do ruchomych schodów przypominają nam, że Spoleto jest na liście Unesco :)

DSCF6525

40. Po lewej ten wyłom w murze który już pokazywałem.

DSCF6526

41. Ruchome schody to wbrew pozorom nie kaprys przeznaczony dla leniwych turystów, ale coś więcej. Wraz z innymi schodami tworzą system "alternatywnego poruszania się" po mieście, co pozwoliło prawie całkowicie wyeliminować ruch samochodowy z historycznego centrum :banana: Te schody chodzą bez przerwy przez cały dzień, nawet jak nikt nie jeździ :nuts: Potrzebna rzecz, co tu dużo mówić - miasto leży na wzgórzu i gdyby tego nie było to opustoszałoby...

DSCF6527

·
2,456 Posts
Discussion Starter #20 (Edited)
42. Jazda trwa kilka minut, co chwilę mamy tarasy widokowe. Widok na kościół San Ponziano.

DSCF6528

43. Schody biegną wzdłuż średniowiecznych murów... pogoda była nieciekawa z rana, potem się poprawiła :)

DSCF6529

44. Zawsze mnie dziwiło w miastach włoskich to, że często mury miejskie budowano na takich stromiznach.

DSCF6531

1 - 20 of 291 Posts