Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 84 Posts

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #1 · (Edited)
Tak się złożyło, że podczas moich dwóch poprzednich pobytów w Mediolanie nie miałem czasu go zwiedzić: były to wyjazdy z powodu uroczystości rodzinnych. Zdążyłem wtedy zobaczyć tylko Ostatnią Wieczerzę Leonarda da Vinci i plac Duomo (bo nawet do katedry nie wszedłem). Gdy więc pojawił się na horyzoncie trzeci rodzinny wyjazd do Mediolanu, postanowiliśmy z żoną powiększyć ten wyjazd o wycieczkę po Lombardii. Zrobił się z tego jeden dzień w Bergamo, trzy w Mediolanie, jeden w Monzie/Lecco oraz jeden w Lecco/Varennie.

Postaram się w tym wątku sukcesywnie zamieszczać zdjęcia, w miarę gdy będę je ogarniał.

Na początek Bergamo. Bardzo ciekawe miasto, choć w Polsce niedoceniane i odbierane przez pryzmat pobliskiego lotniska Orio Al Serio. Miasto składa się z dolnego młodszego miasta Citta Bassa i górnego starego miasta Citta Alta. Z jednego do drugiego można się dostać piechotą, ale można też kolejką.

Nad miastem góruje wzgórze San Vigilio.

Przejdźmy więc do zdjęć. Na początek tracking trasy:

Plac przed dworcem Bergamo, widok na dolne i górne miasto:

Porta Nouva:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Włochy w ruinie
Mocno w ruinie.:)

Widzę, że ładną mieliście pogodę:cheers:
Na początku tak, potem było gorzej.:)

Funicolare Citta Alta:

Już u góry. Piazza Mercato Delle Scarpe, plac przed kolejką:

Uliczka Via Solata:

Uliczka Via Gombito:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #8 ·
Obok Piazza Vecchia jest inny, mniejszy, plac: Piazza del Duomo, z mauzoleum Capella Colleoni i bazyliką Santa Maria Maggiore -

A tu ciekawostka. Rodzina Colleoni miała herb w postaci... trzech jąder. Legenda głosi, że kto dotknie herbu, szczęście będzie miał duże. Jak widać wielu próbowało się o tym przekonać.:D

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #10 ·
Freski na bocznej ścianie katedry:

Boczna uliczka odchodząca od Piazza del Duomo, Piazza Terzi:

Widok z murów obronnych:

Wnętrze Bramy Świętego Aleksandra, za którą jest stacja drugiej kolejki:

Funicolare San Vigilio:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #13 ·
Santa Maria Maggiore - wspaniałe wnętrza. Włochy to nr 1 w Europie, jeśli chodzi o zabytki.
Nie byłem w wielu krajach europejskich, więc nie mam takiego porównania, ale przyznam, że po raz kolejny słyszę taką opinię.

OK, to zaczynamy wędrówkę po Mediolanie.:)

Tak się składa, że najwięcej wieżowców włoskich jest w Mediolanie. I tak się składa, że większość wieżowców w Mediolanie jest na trasie między dworcami: Milano Centrale i Porta Garibaldi. A dodatkowo tak się składa, że z Bergamo do Mediolanu dojechaliśmy do stacji Milano Centrale, a z rodziną mieliśmy się spotkać na Porta Garibaldi. Co prawda z Centrale mogliśmy tam dojechać metrem (kilka stacji), ale postanowiliśmy przejść sobie tę trasę piechotą. Grzechem byłoby takiego zbiegu okoliczności nie wykorzystać.:D

Z góry przepraszam za jakość tej paczki zdjęć, ale większość była wykonywana pod światło.

Tracking trasy:

Dworzec Milano Centrale:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #14 ·
Plac przed Milano Centrale:

Pirelli Tower, 127 m:

Ulica Via Giovanni Battista Pirelli:

Pierwsze ujęcie wieżowców Bosco Verticale (111 i 76 m), o których opowiem trochę później:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #17 ·
Wieżowiec Unicredit jest położony tuż obok dworca Porta Garibaldi i otacza plac Piazza Gaue Aulenti. Jest to miejsce często oblegane przez mieszkańców. Pośrodku jest zespół fontann. Pod spodem jest galeria handlowa:

·
Registered
613 Posts
Discussion Starter · #18 ·
I wspomniane już wcześniej wieżowce Bosco Verticale. Niesamowity projekt. Nazwę możemy przetłumaczyć jako Wertykalny Las. To apartamentowce, które są tak zbudowane, że każde mieszkanie posiada co najmniej jedno dorosłe drzewo:

Koniec wycieczki śladami wieżowców. Następne będą: plac i katedra Duomo.:)

·
Registered
2,039 Posts
Na początku tak, potem było gorzej.:)
A kiedy to bylo? Bo ja juz tydzien po i dalej dochodze do siebie po tej pogodzie... tak mnie wypizgalo i zlalo deszczem...

1 - 20 of 84 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.