SkyscraperCity banner

1 - 20 of 798 Posts

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Spis treści:
1. Florencja
2. San Gimignano - średniowieczny Manhattan
3. Siena
4. Wenecja
5. Mediolan
6. Bergamo
7. Bergamo 2013
8. Jezioro Como i okolice
9. RZYM!

Chciałbym się podzielić z wami zdjęciami z mojego pobytu w Toskanii.
Przez tydzień za wiele się nie zwiedzi, ale chciałem wycisnąć z tego czasu najwięcej ile się dało.
W wątku pojawią się zdjęcia z najróżniejszych zakątków tej cudownej prowincji Italii.
Postaram się również w miarę opisywać dane miasta czy miasteczka oraz pojedyncze budowle.
Mam nadzieję pomogę opisami czy poradami osobom które się tam wybierają a Ci którzy tam byli przypomną sobie co nieco.
Przejdźmy już do zdjęć , będę je zamieszczał chronologicznie, tak jak zwiedzałem, więc tym bardziej zachęcam do śledzenia ;)

1. W wątku będą zdjęcia z oklepanych miejsc turystycznych jak Florencja:

2. Pojawi się również schowana za murem Piza:

3. Zawitamy do prowincjonalnych miasteczek Toskańskich:

4. Nie może zabraknąć morza ;)

5. Będziemy przemierzać urokliwe wzgórza z gajami oliwnymi, winnicami i osadami na szczytach:

6. Dla maniaków wieżowców będzie "Średniowieczny Manhattan" czyli San Gimignano:

7. A na koniec odwiedzimy deszczową Sienę:

Zapraszam do oglądania i komentowania :)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #3 (Edited)
Na pierwszy ogień pójdzie Florencja.
Odwiedziłem ją już wcześniej, dobrych parę lat temu, niesamowicie mnie wtedy to miejsce zauroczyło.
Niestety była to era przed potopowa, tzn przed cyfrowa , więc zdjęć a co za tym idzie wspomnień trochę mniej ;)
Do ponownych odwiedzin, uważałem Florencję za jedno z najpiękniejszych miast europy(przynajmniej z tych które odwiedziłem),
Teraz jednak, po głębszym zapoznaniu stwierdzam iż wolę prowincję i malutkie miasteczka :D

8. Ale koniec pisania, przejdźmy do rzeczy , czyli do zdjęć.
Do Florencji dojechałem samochodem. Jako że była nas grupka pięciu osób okazał się to wbrew pozorom najtańszy środek transportu.
Parking wyszukałem w samym centrum, przy stacji kolejowej:

Swoją drogą piękny przykład Włoskiego racjonalizmu lat 30 XX w. i żałuję że nie zawitałem do środka.

9. Następnie pieszo zmierzaliśmy ku ścisłemu centrum, mijając nowsze zabudowania:

10. Uliczki zaczynają się zwężać , jednak co razi we Florencji to brak większej strefy niedostępnej dla zmotoryzowanych, auta i skutery są wszędzie:

11. Znajomi byli pierwszy raz we Włoszech i liczba jednośladów zrobiła na nich wrażenie ;)

12. Zza kamienic wygląda na nas Duomo:

13. Jednak my wpadamy do skromnego kościółka, Santa Maria di Maggiore:

14. Wnętrza Florenckich kościołów są nad wyraz skromne i 'puste' w porównaniu z naszymi:

15. Początki tej budowli są datowane na VIIIw. jednak to co widzimy nabrało kształtu w XIII wieku:

16. Wychodząc z kościółka zmierzamy ku głównej atrakcji, której poświęcimy następny post :)

·
Prymas Aprilis
8,917 Posts
^^
Jop. Będzie ekstra.
Znajomi byli pierwszy raz we Włoszech i liczba jednośladów zrobiła na nich wrażenie ;)
Podobnej liczby życzyłbym sobie w Polsce (kosztem czterośladów :lol:) + włoską pogodę w pakiecie.

·
Południowiec
5,340 Posts
Piękny wątek się szykuje :) Zwłaszcza, że do Włoch mam zamiar wybrać się we wrześniu samochodem i może uda mi się zahaczyć o Florencję. Przy tej okazji chciałbym abyś podzielił się ciekawostkami/radami/wskazówkami z cyklu : na co trzeba uważać we Włoszech, jakie jest podejście ludzi do turystów z innych miast niż Rzym oraz na temat sposobu poruszania się samochodem po tym kraju - na co uważać, co wypadałoby zabrać ze sobą z Polski aby nie dać się zaskoczyć tamtejszej policji/straży miejskiej, czy można swobodnie parkować na parkingach przysklepowych i jakie są obecnie ceny za przejazd autostradami i ile wyniosły Cię, jeśli można wiedzieć, koszty podróży z Polski. Jeśli nie tutaj, to prosiłbym bardzo o wiadomość na priva :)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #7 (Edited)
Dziękuje za komentarze :)

@Marcino, oj tak, włoski klimat , skutery to jest to czego nam brakuje. Dodać do tego tamtejszą architekturę, porządek(tak, porządek we Włoszech! ale urbanistyczny i reklamowy), jedzenie i ciepłe morze. Trochę się uzbierało :lol:

@Grzybson postaram się odpowiedzieć, jak coś mi się przypomni bądź chcesz więcej szczegółów to pytaj na priva.
A więc, we Włoszech trzeba uważać na kieszonkowców(mało oryginalne). Co prawda spotkałem się z tym osobiście tylko w Rzymie(mojego ojca chcieli okraść ale się nie dał :D), w metrze, ale w każdym większym mieście trzeba uważać.
Jak wybierasz się autem to , szczególnie na południu, kultura jazdy delikatnie mówiąc jest wątpliwa. Natomiast na północy , czy na autostradach nie jest źle, jak się pojedzie ich tempem(ograniczenie + 20km/h to jest ok. Polakom nie przeszkadza włoski styl jazdy, gorzej z biednymi Niemcami czy Szwajcarami, widać jak się gubią w miastach ;) )
Ludzie są przemili, naprawdę. Kucharz w restauracji w której się żywiliśmy zamiast pizzy oddałby nam serce ;)
Z policją/karabinierami miałem do czynienia raz, jak się kiedyś zgubiliśmy pod Neapolem. Pomogli nam :) Z tego co zauważyłem ostatnio policja kontrolowała tylko Rumuńskie , Bułgarskie i Mołdawskie auta czy autobusy. Smutne ale prawdziwe.
Co do parkowania to lepiej wybierać płatne , strzeżone parkingi, wygodniejsze i niewiele droższe od ulicznych miejsc (większość miast ma płatne parkingi w centrum).
Ceny autostrad można sprawdzić tu. Mnie wyniosła ta przyjemność ok 23 euro w jedną stronę nad wybrzeże toskańskie. Do tego paliwo i winiety Austriackie i Czeskie. 1450km do naszego miasteczka z Kępna pokonałem z kolegą na zmianę w 16h, więc czas dobry ;)
Jak coś jeszcze pytaj, chętnie odpowiem. Zachęcam też do odwiedzenia, do Włoch jeżdżę od dziecka, zawsze bez zorganizowanej wycieczki i co wyjazd odkrywam coś nowego:)

Się tyle rozpisałem, a zdjęcia same się nie wrzucą. Zaraz kolejna porcja Florencji.

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #8 (Edited)
17. Jest, Duomo, czyli Katedra Santa Maria del Fiore.
Na pierwszym planie widzimy Baptysterium San Giovanni. Jest to najstarszy budynek zespołu Duomo. Początki sięgają IV-VI wieku, a obecny wygląd pochodzi z przebudowy w w XI-XII wieku.

18. Pracę nad nią rozpoczęto już w 1296r. a kościół został konsekrowany dopiero w 1436r.
Przez swój ogrom powstawał on licznymi etapami. Słynną kopułę, o wysokości 70m zbudowano w 1434r.
Najmłodszym elementem Duomo jest frontowa fasada, wykonano ją w latach 1871-1887, a więc prawie 600 lat po rozpoczęciu prac.

19. Zabawy perspektywą z Dzwonnicą Giotta. Kampanila ta ma wysokość 84 metrów. Zbudowana jest z trzech rodzajów marmuru, białego Carrerskiego, zielonego oraz różowego.

20. Frontowa, neogotycka fasada:

21. Trochę detali katedry:

22. Szczegółowość robi wrażenie, tym bardziej że to wszystko jest z marmuru.

23. A tu ciekawostka, znaleziona wśród tabliczek sponsorów:

24. Kolejna porcja zbliżeń na precyzyjne detale.
Niestety, zdjęć ze środka nie będzie, kolejka po bilety i do środka byla dosyć spora, szkoda było czasu na zwiedzanie.
Tym bardziej że jak byłem wcześniej to zawitałem do wnętrz i w porównaniu z wyglądem zewnętrznym to są skromne ;)
Ale tych którzy nie byli to i tak zachęcam do odstania paru ładnych chwil.

25. Wracając do Baptysterium, widzimy "Drzwi Raju"(niestety zdjęcie kiepskie ale tłum przeszkadzał ;) )

26. Obchodząc katedrę dookoła widać prace remontowe nad elewacją:

27. Ostatni w tym momencie(ale nie w wątku!) rzut oka na Kopułę Filippo Brunelleschiego:

C.D.N :)

·
Registered
291 Posts
Ciekawy wątek, budynek dworca jest zaskakujący. A co do skuterów to jest ich u nas coraz więcej, głównie jeździ nimi młodzież, szkoda tylko że robią taki hałas, może włosi mają skuterki które wydają bardziej subtelne dźwięki :p

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #10 (Edited)
Nie oddalamy się za bardzo od Katedry, ponieważ poznajemy okoliczne kamienice i boczne uliczki ;)
Teraz będziemy kierować się w kierunku Palazzo Vecchio, czyli ichniego ratusza.

28. Możemy kierować się z tłumem, od placu katedralnego do Palazzo Vecchio.

29. Przeciskając się miedzy turystami:

30. Jednak jako że ja zawsze chodzę własnymi ścieżkami skręcamy w bok, w boczne zaułki bez turystów.

31. Gdzie również możemy podziwiać typową śródziemnomorską architekturę:

32. Wykorzystanie przestrzeni budzi uznanie ;)

33. W porównaniu do zdjęcia 28. mamy tutaj zupełne pustki(co uwielbiam). Warto zaznaczyć że odległość od tych miejsc wynosi zaledwie kilkadziesiąt metrów.

34. W zaułkach można poznać prawdziwe życie mieszkańców Florencji:

35. Zbliżamy się do bardziej reprezentacyjnych ulic, na których znajdują się takie cuda:

36. A to już Piazza della Repubblica:

37. Przesuwamy się w kierunku centralnego punktu miasta, jakim jest Ratusz oraz Piazza della Signora:

Atrakcje okolic ratusza oraz pobliskiej Galerii Uffizi w następnych postach.
Zapraszam do komentowania :)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #11
Doszliśmy więc do punktu w którym bije serce Florencji, że tak poetycko opiszę ;)
Piazza della Signoria, o którym mowa, jest odwiedzany przez miliony turystów rocznie głownie z jednego powodu,
a mianowicie Dawida Michała Anioła. Co prawda na zewnątrz znajduję się kopia rzeźby, to mimo tego stanowi ona wielką atrakcję.
Jednak zanim przejdziemy do Dawida, pokręcimy się jeszcze po placu oraz najbliższych okolicach.

38. Niedaleko wejścia na plac należy zahaczyć o dzika.
Jest to Il Porcelino, którego potarcie pyska oznacza iż wróci się do Florencji, u mnie zadziałało ;)

39. Zmierzając od Dzika na plac natknąłem się na ulicznego malarza, jego kopie znanych dzieł sztuki na bruku robiły duże wrażenie:

40. Stoimy przed Palazzo Vecchio co dosłownie znaczy "Stary pałac". Istotnie, prace nad nim rozpoczęły się już w 1299r.
Jego wieża, wysoka na 94m może konkurować wysokością we Florencji tylko z Duomo.

41. Widok ogólny na plac, przy którym stoją pałace(Palazzo to po włosku też kamienica ;)) najbogatszych kupców średniowiecznej Florencji:

42. Zbliżenie na wieżę opactwa klasztornego, a na pierwszym planie fontanna Neptuna z 1563r roku:

43. Dawid w pełnej krasie:

44. Wchodzimy do ratusza, na pierwszym dziedzińcu wita nas miła fontanna:

45. Spojrzenie w górę z dziedzińca:

46. Więcej zdjęć ze środka nie posiadam, bo albo są marnej jakości, albo był zakaz.
Dlatego tutaj już na zewnątrz, przy fontannie Neptuna, a dokładnie jednym z jej szczegółów.
Mało przyjemne facjaty;)

47. Konny posąg Kosmy I, księcia Toskanii i protoplasty rodu Medyceuszy, dzięki którym Florencja zawdzięczała swoją potęgę:

48. Ostatnie spojrzenie z dołu na Palazzo Vecchio.
Dalej będziemy zmierzać przez dziedzińce Galerii Uffizi nad rzekę Arno, a następnie w inne nie mniej ciekawe rejony Florencji:

Ciąg dalszy na pewno nastąpi :)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #12
Zmniejszę trochę ilość zdjęć na post, bo coś mało komentarzy, a strony zawalić nie chcę ;)

Kolejnym przystankiem w wędrówce po Florencji jest Galleria degli Uffizi .
Galeria znajduje się w pobliżu Piazza della Signoria. Bryłę budowli tworzą dwa prostokątne budynki połączone trzecim, wychodzącym galerią nad rzekę Arno.
Dziedziniec usytuowany pomiędzy dwoma skrzydłami Uffizi nazwa się Piazza degli Uffizi.
Prace nad galerią rozpoczęły się w 1560 roku. Nazwa galerii "Uffizi"wiąże się z pierwotnym znaczeniem tego budynku czyli urzędem(Uffizio to po włosku 'urząd').

49. Galeria otaczająca główny dziedziniec:

50. Pod sklepieniem oprócz tłumów turystów można spotkać, jak w większości turystycznych miast, handlarzy suwenirami, 'dziełami sztuki', 'żywe pomniki" itp. itd.
Jednak naszą uwagę przyciągnął jegomość ze zdjęcia. Bardzo przyjemnie grał :)

51. U góry widzimy mostek, łączący Galerię z Palazzo Vecchio. Korytarz w nim biegnący, tzw "korytarz Vasariego", łączy Ratusz z rezydencją Medyceuszy na drugim brzegu rzeki.

52. Na ścianach Galerii możemy podziwiać rzeźby przedstawiające znane postaci związane z Florencją. Są to m.in Galileusz, Leonardo Da Vinci, Michał Anioł, oraz pokazany tutaj (z racji naukowego obowiązku :lol: ) Macchiavelli.

53. Zmierzamy ku rzece Arno, jednocześnie odwracając się w kierunku Palazzo Vecchio ukazuje nam się mniej przyjemny obrazek ;)

54. Docierając wprost z Galerii na ulicę przy rzece , ukazuję nam się jeden z najbardziej charakterystycznych widoków z Florencji.

55. Ponte Vecchio, czyli stary most, jest to najstarszy z florenckich mostów. Powstał on w latach 1335 - 1345 .
W miejscu obecnego mostu istniały przeprawy już od czasów rzymskich.
Most złotników, jak również bywa nazywany, tworzą trzy przęsła podparte masywnymi filarami.
W domkach 'zawieszonych' nad rzeką początkowo znajdowały się jatki rzeźników i garbarzy, dopiero od XVI przenieśli się tutaj zakłady złotników.
Jako ciekawostkę można podać, iż jest to jedyny most we Florencji niezniszczony w czasie II wojny światowej. Co prawda był on zaminowany przez Niemców, jednak wycofując się nie zdążyli odpalić ładunków.

Następnymi punktami wycieczki poza mostem nad Arno samym w sobie, będzie Pałac Medyceuszy oraz kilka mniej znanych miejsc z Florencji.
Zapraszam do oglądania :)

·
sceptyk
15,484 Posts
Piękne zdjęcia, piękna Florencja, szkoda tylko że jednak bardziej preferuję umiarkowane temperatury:eek:hno:

A sfotografowałeś jakiś tramwaj we Florencji?:)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #14
Akurat jak ja byłem to temperatury były że tak powiem normalne;) , w okolicach 25 stopni, nawet z deszczykiem.

Tramwaju na zdjęciu nie posiadam, chociaż to pierwsza rzecz jaka mi się rzuciła w oczy na wjeździe do miasta. Niestety prowadziłem auto wtedy, ale robią wrażenie.
Osobiście bardzo mi się podoba ten typ designu tramwajów .
Szkoda tylko że trasa jest na przedmieściach, kończy się przy stacji kolejowej (na 8. zdjęciu widać trakcję ). Wiadomo coś o pociągnięciu ich bardziej do centrum? Bo przydałyby się tam.

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #16
Wypalacz Rafał;61506913 said:
Tu jest artykuł, wraz z mapą całej planowanej sieci:

http://infotram.pl/text.php?from=search&id=31078
Dzięki wielkie :)
Super że coś się ruszyło z transportem miejskim tam, bo jak już pisałem brak większej strefy zamkniętej dla aut bardzo przeszkadza w zwiedzaniu wąskich uliczek Florencji.
Jedziemy dalej ze zdjęciami.

56. Na samym moście tłum turystów:

57. Natomiast w sklepach brak klientów (hmm... czyżby przez ceny? :D)

58. Widok z Ponte Vecchio na stronę zachodnią:

59. Ze strony wschodniej przyszliśmy. Widać Galerię Uffizi kończącą się nad Arno, oraz prowadzący do mostu Korytarz Vasariego.

60. Po przejściu przez Ponte Vecchio obracamy się i widzimy jeszcze Duomo:

W kolejnych postach zobaczymy Florencję po drugiej stronie Arno, mniej uczęszczaną przez turystów, bez obiektów wyraźnie rozpoznawalnych(oprócz Palazzo Pitti).
Jednak według wielu, w tym mnie, taka strona miasta jest równie interesująca.
A może nawet bardziej? Ale o tym przekonamy się w następnych odcinkach ;)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #17
Tak oto znaleźliśmy się po drugiej stronie rzeki Arno.
Podążamy teraz uliczką ku Palazzo Pitti, co nie jest wielkim wysiłkiem ponieważ jest on dosłownie rzut beretem od rzeki :)

61. Pierwsza kamienica witająca nas na drugim brzegu. Ciekawe czy to pozostałości po jakiejś wieży warownej czy tylko dodatek do kamienicy.

62. Nasz nieodłączny towarzysz od Galerii Uffizi , korytarz którym poruszali się władcy Florencji.
Dla turystów otwierany jest tylko kilka razy w roku, a mimo to nie wszystkie części są dostępne.
Za czasów Medyceuszy, w korytarzu tym znajdowało się wiele cennych dzieł sztuki, które umilały spacer nad miastem z pałacu do ratusza.

63. Gwarna Via de Guicciardini wiodąca do pałacu Medyceuszy

64. Korytarz Vasariego obiega starą obronną wieżę mostową.

65. Ostatnia kamienica przed Palazzo Pitti . Niestety, słońca nie udało się schować ;)

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #18
66. Pałac Pitti, renesansowa siedziba władców Florencji. Oddana do użytku przez Medyceuszy w 1550 roku.
Budynek ten stanowi dzięki swej kubaturze największy zespół muzealny w mieście. Znajdują się w nim 4 muzea, m.in.
Galleria Palatina w której wystawiane są dzieła florenckich mistrzów, jak Tycjan czy Rafael.

67. Po pochyłym Piazza de Pitti wspinamy się do bramy pałacowej. kamieniczki na placu, nie robią jakiegoś spektakularnego wrażenia, ot śródziemnomorska architektura.

68. Sam pałac , a raczej jego skrzydła położone są na takich sporych kamieniach. Dodatkowo z tej strony przyszliśmy.

·
foto-ml.pl
17,325 Posts
Discussion Starter #19
69. Pałac w czystej postaci. Jednak gdy doszliśmy do kasy biletowej, nasze kieszenie powiedziały 'nie' więc musieliśmy szukać innych ciekawych atrakcji ;)

70. Z drugiej strony, gdy ma się niecały dzień na zwiedzenie Florencji nie można wstępować do każdego napotkanego muzeum, w tym mieście roku by nie starczyło :nuts:
Ostatnie spojrzenie z placu De Pitti kierujemy w stronę Kościoła Ducha Świętego

Następnie z powrotem zmierzamy ku rzece Arno, lecz będziemy podążać wzdłuż brzegu. Dojdziemy tak do , moim zdaniem, najciekawszego punktu we Florencji . I darmowego! (co dla studenta jest podstawowym kryterium ;)).
Ale to będzie mała niespodzianka.
Na tą chwile macie ode mnie i od zdjęć troszkę odpoczynku.
Wracam ze zdjęciami po weekendzie :)

·
Kolejorz fan
932 Posts
Kolego, pokazujesz kopułę Kaplicy Medyceuszy zapowiadając następny zabytek a potem kopułę katedry? Mały błąd się wkradł jak widzę ;).

1 - 20 of 798 Posts