SkyscraperCity Forum banner

[Włochy] Rzym, Florencja, Piza i inne rejony Italii

85406 Views 148 Replies 33 Participants Last post by  khan_tengri
Jako że zbliżają się wakacje, a włoski kierunek jest bardzo popularny, postanowiłem podzielić się zdjęciami - i uzupełnić je o możliwie wyczerpujące opisy - z ubiegłorocznego wyjazdu, którego głównym celem było Wieczne Miasto.

Do Rzymu dotarliśmy popołudniowym regionalnym pociągiem z Pizy, który jedzie bardzo malowniczą trasą wzdłuż Morza Tyrreńskiego.

1. Pierwszą stacją rzymską jest Roma San Pietro, otwarta w 1894 roku, od której odchodzi łącznica do Watykanu. W oddali widać kościół Santa Maria delle Grazie alle Fornaci.


2. Dojeżdżamy do dworca Termini, na torach postojowych co chwilę widać pociągi Eurostar Italia (ETR 500).



3. Roma Termini - największy włoski dworzec kolejowy, posiadający 29 peronów. Zbudowany w 1862 roku, nazwa pochodzi od położonych na północny-zachód od dworca Term Dioklecjana (Terme di Diocleziano)



4. Nasza baza - kościół Santa Maria Goretti, położony w dzielnicy Nomentana, zbudowany w 1953 roku.
See less See more
4
  • Like
Reactions: 1
1 - 20 of 149 Posts
Na początek coś z "naszej" okolicy.

5. Nieśmiertelny Windows 95 :cheers:. Większość samochodów w Rzymie tak właśnie wygląda - wystarczy zaparkować pod drzewem w czasie deszczu i centymetr brudu gwarantowany.


6. Krany uliczne, które można spotkać na każdym kroku są wybawieniem zarówno dla ciała, jak i dla portfela - woda mineralna jest bardzo droga, z wyjątkiem tej z gatunku "no name" w dyskontach z dala od centrum.


7. Stacja Roma Nomentana - obecnie do najważniejszych nie należy, ale w niedalekiej przyszłości zmieni się w ważny węzeł, po otwarciu na sąsiedniej ulicy stacji metra linii B1.


8. Pociąg kursujący na linii FR1 (Ferrovia Regionale del Lazio) w stronę lotniska Fiumicino.


9. Pociąg z pierwszej generacji Pendolino (ETR 450), na torach dalekobieżnych stacji Nomentana. Tędy biegnie główna trasa w stronę Florencji i Mediolanu.


10. Dworzec kolejowy Roma Tiburtina - następna stacja w stronę centrum po Nomentanie, drugi co do wielkości po Termini i najważniejszy węzeł komunikacyjny w północno-wschodniej części stolicy. Po jego zachodniej stronie znajduje się dworzec autobusowy o tej samej nazwie, z którego dojeżdżają m.in. autobusy do Polski.
See less See more
6
Ostatnia seria z okolicy.


11. Bliżej niezidentyfikowany obiekt z dawnych czasów w samym środku dużej dzielnicy mieszkaniowej.


12. W ciągu dnia trudno dostrzec odsłonięte okno; każdy broni się jak może, przed powietrzem z piekła rodem.


13. Piazza Amba Alagi.


14. Via Nomentana - jedna z dwóch głównych ulic prowadzących do centrum. Na ekspresowej linii trolejbusowej nr 90 kursują nasze Solarisy.


15. Via Nomentana - patrząc w stronę centrum.


16. Viale Libia - druga ze wspomnianych ulic, na której budują stację metra Libia/Gondar linii B1.


17. Linia B1 budowana jest jako czterostacyjna odnoga niebieskiej linii B, od stacji Bolognia do Jonio.


18. Mieszkańcy nie mają łatwego życia, ale po otwarciu metra w 2011 roku znacząco poprawi się dojazd do centrum.


19.


Mapka rozwoju sieci metra w Rzymie.
See less See more
11
Bardzo ciekawa i szczegółowa relacja. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :)
Trudno zacząć zwiedzanie Rzymu z innego miejsca niż z centrum starożytnego świata. Obszar w ramce obejmuje Palatyn, Forum Romanum z Koloseum i Kapitol.


Myślę, że mapki z trasami przejść będą pomocne :)


Na początku czerwone kropki.
20. Via dei Fori Imperiali w jej końcowym, wschodnim odcinku. Obok widoczne wejścia do metra stacji Colosseo. Autobusów i linii turystycznych o różnym charakterze (zabytki starożytne, chrześcijańskie etc.) jest w Rzymie pełno,


21. Zabudowa górująca nad Piazza del Colosseo.


22.


23. Piazza del Colosseo otacza Koloseum z każdej strony. Przy Via dei Fori Imperiali trwa budowa stacji na nowej zielonej linii C, która przetnie się z istniejącą niebieską linią B. W oddali widoczne Forum Romanum i Ołtarz Ojczyzny, gdzie będziemy później.


24. Koloseum (Colosseo) - szerszy opis później. Godziny przedpołudniowe nie są dobrym momentem na wejście do środka z uwagi na ogromne kolejki, dlatego też najlepiej najpierw odwiedzić Palatyn i Forum Romanum, a Koloseum zostawić na sam koniec zwiedzania. Na wszystkie trzy obiekty obowiązuje jeden bilet w cenie 4,5 (ulgowy) lub 9 (normalny) Euro.


25. Via Sacra, prowadząca od wschodu do Forum Romanum, i Łuk Tytusa.


26. Łuk Konstantyna (Arco di Constantino) - łuk triumfalny zbudowany w latach 312-315 n.e. na cześć cesarza Konstantyna Wielkiego przez senat i lud rzymski dla uczczenia zwycięstwa Konstantyna nad Maksencjuszem w bitwie przy Moście Mulwijskim (Battaglia di Ponte Milvio).


27. Bitwa ta miała historyczne znaczenie, gdyż wizja Konstantyna - krzyż ze słowami "In hoc signum vincis" (w tym znaku zwyciężysz) oraz Chrystus przepowiadający jego zwycięstwo sprawiły, że Chrześcijaństwo stało się państwową religią w Cesarstwie Rzymskim.


28.
See less See more
11
Super, napewno bede czesto tu zagladal. Muszę kiedyś się wybrać do tego miasta, bo coś mnie w nim kręci, może własnie te zabytki ....
Czas na żółte kropki.

29. Via Sacra - w tym miejscu spotkała mnie pierwsza z wielu akcji związanych z sikhijską chustką jaką nosiłem na głowie. Otóż hindusi, a już szczególnie Sikhowie których sporo w Rzymie, zawsze zwracali na nią uwagę i z każdym trzeba było zamienić przynajmniej parę zdań. W jednym przypadku skończyło się nawet na zniżce przy zakupach paniątek ;)


30. Zabudowa wschodniej części Forum Romanum. Po lewej stronie XII-wieczna romańska kampanila kościoła Santa Maria Nova (zwanego także Santa Francesca Romana). Po prawej stronie pozostałości po Świątyni Wenus i Romy (Tempio di Venere e Roma), największej w starożytnym Rzymie, zbudowanej w II wieku n.e.


31. Łuk Tytusa (Arco di Tito) - wysoki na 15 metrów, zamykający wejście do Forum Romanum od wschodniej strony. Zbudowany w I wieku n.e. dla uczczenia zdobycia Jerozolimy przez Tytusa. Dla Żydów symbol zniszczenia Świątyni Jerozolimskiej w 70 roku n.e. (której pozostałością jest Ściana Płaczu), dlatego też nigdy nie przejdą oni pod Łukiem.


32. Panorama na Palatyn i Forum Romanum.


33. Brama wjazdowa na teren kościoła św. Sebastiana na Palatynie (Chiesa di San Sebastiano al Palatino).


34. Podeszliśmy jeszcze kawałek pod kościół św. Bonawentury (Chiesa di San Bonaventura), ale okazało się, że od tej strony nie ma wejścia, więc trzeba było się wracać.
Za plecami zostaje Łuk Konstantyna, przed nami Palatyn.


35. Via Celio Vibenna, którą objeżdża się Koloseum. Kiedyś ruch samochodowy odbywał się też na wprost przy Łuku Konstantyna.


36. Via di San Gregorio, w oddali Łuk Konstantyna; po lewej stronie znajduje się wschodnie wejście na Palatyn, skąd będą kolejne zdjęcia.
See less See more
8
Fajne fotki widzę żę nasze relacje będą sie uzupełniać :)
Nieprawdopodobne miasto. Dzięki za relację.
Palatyn (Palatino) - jedno z siedmiu wzgórz Rzymu, uważane za miejsce najstarszego osadnictwa, siedziba cesarzy.

Mapka poglądowa.

1 - wejście
2 - niezidentyfikowane ruiny
3 - Akwedukt Domicjana
4 - Pałac Septymiusza Sewera
5 - Termy Septymiusza Sewera
6 - kościół św. Grzegorza Wielkiego

37. Wschodnia brama wejściowa na Palatyn od strony Via di San Gregorio.


38. Ta sama brama widziana od wewnątrz.


39. Bliżej niezidentyfikowane ruiny, znajdujące się na przeciw wejścia.


40. Akwedukt Domicjana (Acquedotto Domiziano) - ten krótki odcinek, zbudowany pod koniec I wieku n.e. łączył ukończony w 52 r. n.e. słynny Akwedukt Klaudiusza (Acquedotto Claudio) z pałacem cesarskim na Palatynie. Z uwagi na niewielką długość powszechnie używa się nazwy od imienia cesarza Klaudiusza.


41. Za drzewami widoczne pozostałości pałacu cesarza Septymiusza Sewera (Domus Severiana) z przełomu I i II wieku n.e.


42. Kościół św. Grzegorza Wielkiego (Chiesa di San Gregorio al Celio) znajdujący się po drugiej stronie Via di San Gregorio na wzgórzu Celio. Ufundowany w 575 r. przez papieża Grzegorza I Wielkiego na miejscu jego domu rodzinnego, w późniejszych okresach przebudowany.


43. Ruiny pałacu Septymiusza Sewera.


44. Ruiny łaźni Septymiusza Sewera, będących częścią pałacu.


45. Cień drzew nieco łagodzi rzymskie upały.
See less See more
10
Przed nami Dom Augusta (Domus Augustana), pałac cesarski z I wieku n.e.


46. Dochodzimy do jego skrajnej wschodniej części zwanej Stadium, będącej najmłodszą częścią pałacu.


47.


48.


49.


50. Stadium to ogród o wymiarach 160x50 m, otoczony przez dwupoziomowy portyk z trybuną w kształcie półkolistej niszy pośrodku. Prawdopodobnie był też okazjonalnie wykorzystywany jako hipodrom.


51. W oddali majaczy Koloseum.


52.


53. Eksedra, pełniąca funkcję loży cesarskiej.


54.


55.


56. Studnia z portykiem.


57. Widok na dziedziniec pałacu.
See less See more
13
Dochodzimy do punktu widokowego na Palatynie.


58. Panorama na kierunek SE. W oddali widoczne Termy Karakalli (Terme di Caracalla) - największe w starożytnym Rzymie.


59. Nieco dalej na południe dominuje budynek FAO, której to Rzym jest siedzibą.


60. W dolinie między Palatynem a Awentynem (Aventino) znajdował się kiedyś najstarszy i jednocześnie największy rzymski cyrk - Circo Massimo. W szczytowej fazie miał wymiary 600x200 m i mógł pomieścić pomad 300 tysięcy widzów.


61. Panorama na zachód w stronę Tybru.


62. Odwracamy się i idziemy do Muzeum na Palatynie (budynek na wprost).


63. Po lewej stronie mijamy pozostałości Domu Flawiusza (Domus Flavia), będącego publiczną częścią całego kompleksu Domu Augusta.


64. Centralna część Domu Flawiusza - fontanna otoczona ośmiobocznym perystylem.


65.


66. Sprzed wejścia do Muzeum widać łąkę z pozostałościami drugiego perystylu Domu Augusta.


67. A w oddali fasadę kościoła św. Bonawentury (Chiesa di San Bonaventura).
See less See more
11
68. Muzeum na Palatynie. Pełno pozostałości z dawnych czasów, mapki, schematy i opisy, którym najlepiej robić zdjęcia i czytać w domu, bo inaczej dnia by nie starczyło.


69.


70.


71.


72.


73.


74.


75.
See less See more
8

1 - Sala tronowa (duże pomieszczenie po prawej stronie nr 1, błąd w oznaczeniu)
2 - wykopaliska

76.
Sala tronowa (Aula Regia), będąca częścią Pałacu Flawiuszów, w której cesarz udzielał audiencji.


77. Z innej strony.


78. Na wzniesieniu Dom Tyberiusza (Domus Tiberiana), my idziemy na wykopaliska.


79. Docieramy do serca Wiecznego Miasta. To w tej części Palatynu zgodnie z legendą w grocie Luperkal (Lupercal) wilczyca wykarmiła Remusa i Romulusa. Na skutek konfliktu o władzę, Romulus zabił Remusa, a to wydarzenie z 21 kwietnia 753 r. p.n.e. przyjmuje się za datę założenia Rzymu. Obecnie trwają prace archeologiczne, najstarsze wykopaliska są zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.


80.


81.


82.


83.


84.


85. Bliżej niezidentyfikowane wykopaliska na zachodnim skraju Palatynu.


86. Panorama na Kapitol.


87. Sielanka na domowych dachach.
See less See more
13
Italia, ach Italia, kto raz postawił swe stopy na włoskiej ziemi, bez wątpienia zechce znów tam wrócić. W Rzymie niestety byłem tylko przesiadką na lotnisku, aczkolwiek sadzę, że w bliżej nieokreślonej przyszłości się tam wybiorę jak fortuna dopisze. Centrum starożytnego świata według twoich relacji wygląda jak jedna wielka ruina, a to człowieka zmusza do skorzystania z własnej wyobraźni. Jakaż szkoda, że te wszystkie dobra przepadły raz na zawsze...


88. Jesteśmy na terenie Domu Tyberiusza (Domus Tiberiana), pierwszego pałacu cesarskiego wzniesionego na Palatynie. Na Palatynie niewiele z niego widać, żeby przekonać się o jego ogromie, trzeba zejść do Forum Romanum (to już wkrótce).


89. Jest natomiast Dom Tyberiusza wspaniałym punktem widokowym na północno-wschodnią część Rzymu (szersze opisy obiektów później). Na wprost Pałac Kapitoliński, w oddali monumentalny Ołtarz Ojczyzny.


90. Za Via dei Fori Imperiali widoczne Forum Augusta,


91. Zbliżenie - biała wieża z flagami to siedziba prezydenta Włoch w Pałacu na Kwirynale.


92. Południowa część Forum Romanum.


93. Bazylika Maksencjusza.


94. Łuk Tytusa i Koloseum.


95. Fragment Ogrodów Farnezyjskich, założonych w XVI w. na ruinach Domu Tyberiusza.


96.


97.


98. Koniec Palatynu, schodzimy na dół do Forum Romanum.
See less See more
12
Dużo pracy włożone w ten wątek, a tak mało reakcji. :(

O Rzymie mógłbym pisać całe opowiadania, bez końca, ale tego nie zrobię, bo zdjęcia same opowiadają historię - i co najciekawsze, każdy może ją interpretować po swojemu.
Do dzisiaj nie wiem, czy chciałbym zamieszkać w tym mieście, czy lepiej podziwiać je na odległość. Rzym wzbudza we mnie skrajne emocje, pogrąża w niebezpiecznym zamyśleniu. Gdyby nie to prażące słońce, powietrze, które rozleniwia tak, że człowiek na nic nie ma siły, mógłby stać się dla mnie nie do zniesienia - przyciężki i ponury, wieczne miasto i... wieczne cmentarzysko. Mam sentyment do tego miasta, uwielbiam je, ale boję się go przeraźliwie, a raczej myśli, które prowokuje skumulowana w tym miejscu historia.
^^ Mógłbym mieszkać w Rzymie, najlepiej w jakiejś willi na cudownym Awentynie, ale żebym nie musiał między 11 a 16 w lecie wychylać nosa na dwór ;)
Gratuluje wspanialej podrozy i swietnego przygotowania!!! Malo mieszkancow Rzymu posiada taka wiedze na temat wlasnego miasta, jak i nie wielu wybralo sie przynajmniej raz na spacer po Palatynie. Niestety tubylcy przewaznie nie doceniaja tego co maja, i z dbaniem o to bywa roznie, ale kiedy juz rzymianin otworzy oczy, i przekona sie co ma w zasegu reki, to tylko mu pozazdroscic codziennej rozkoszy :)

Czekam z niecierpliwoscia na nastepne zdjecia
Świetna relacja! Czekam na więcej.:eek:kay:
1 - 20 of 149 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top