Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 21 Posts

·
Registered
4,992 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Włodawa to miasto i gmina w północno-wschodniej części województwa lubelskiego, w środkowo-wschodniej Polsce, w powiecie włodawskim; położone na obszarze Garbu Włodawskiego, nad Włodawką i Bugiem przy granicy z Białorusią. Włodawa leży na Południowym Podlasiu oraz Pojezierzu Łęczyńsko Włodawskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa chełmskiego.
Według danych z 30 grudnia 2006 2, miasto miało 14 203 mieszkańców.
W 1973 do Włodawy włączono miasto Orchówek (obecnie wieś w gminie Włodawa).
Historia Włodawy do połowy XV wieku nie jest dobrze znana z powodu braku źródeł. Wiadomo jednak, że istniała już w pierwszej połowie XIII wieku i już wtedy mieszkała w niej ludność polska, ruska i żydowska. Położenie nad wielką rzeką - Bugiem - sprzyjało szybkiemu rozwojowi miasta jako ośrodka handlowego i tranzytowego. Po lokacji miasta, która miała miejsce prawdopodobnie na początku XVI wieku, do Włodawy zaczęli coraz liczniej sprowadzać się Żydzi. W 1648 r. wojska Chmielnickiego zajęły i spustoszyły Włodawę, mordując znaczną cześć mieszkańców, w tym głównie Żydów. Kolejne wieki to rozwój gminy żydowskiej i stopniowe zwiększanie się liczby mieszkańców wyznania mojżeszowego. Przed II wojną światową we Włodawie były już dwie synagogi, bejt ha-midrasz, dom modlitwy, szkoła talmud-tora, mykwa i cmentarz żydowski. Działały też dwie kapele klezmerskie i klub sportowy Makabi. Holocaust zmienił diametralnie oblicze miasteczka, które było już wówczas od dawna typowym sztetlem. Większość żydowskich mieszkańców Włodawy zginęła w obozie zagłady w Sobiborze. Po wojnie pożydowskie budynki wykorzystywano m.in. jako magazyny, zaś macewy z cmentarza służyły często do brukowania ulic. W 1981 r. utworzono Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, które przejęło dawne synagogi, przekształcając je w budynki muzealne.

trochę zdjęć:
Kościół pw. św. Ludwika

·
Registered
4,992 Posts
Discussion Starter · #3 ·
Wielka Synagoga wzniesiona w roku 1764, przy której znajdują się jeszcze dwa pokrewne budynki (Mała Synagoga oraz Bejt ha-midrasz). Obecnie w całym tym kompleksie znajduje się Muzeum Pojezierza Łęczyńsko - Włodawskiego

·
Registered
2,032 Posts
Oo. :D
Wlodawa to swietne miasteczko (osobiscie mi bliskie ze wzgledow rodzinnych) .
Zapewne wiekszosc mieszkancow Lubelszczyzny i czesci Mazowsza bywa tam tylko i wylacznie przejazdem w kierunku Bialego to warto zajrzec i do centrum (z tego tez powodu Mariusz szacuneczek za cywilna odwage :p :) - btw: jak impreza w Okunince :D ?)
Rowniez okolice Wlodawy sa bardzo ciekawe - ze wymienie tylko oboz w Sobiborze , pozostalosci palacowe w Susznie , piekny kosciol w Orchowku czy palac (obecnie szpital gruzlikow) w Rozance . Ciekawostka jest to , ze betonowa droga , ktora zapewne jechaliscie z Bialej Podl. wraz Danielem ulozona zostala jeszcze przez Niemcow w czasie II w.s.
No i nie mozna zapomniec o Festiwali Trzech Kultur - w szczegolnosci polecam cykliczne koncerty klezmerskie :)

·
Registered
4,992 Posts
Discussion Starter · #6 ·
Wlodawa to swietne miasteczko (osobiscie mi bliskie ze wzgledow rodzinnych) .
Zapewne wiekszosc mieszkancow Lubelszczyzny i czesci Mazowsza bywa tam tylko i wylacznie przejazdem w kierunku Bialego to warto zajrzec i do centrum (z tego tez powodu Mariusz szacuneczek za cywilna odwage :p :) - btw: jak impreza w Okunince :D ?)
Rowniez okolice Wlodawy sa bardzo ciekawe - ze wymienie tylko oboz w Sobiborze , pozostalosci palacowe w Susznie , piekny kosciol w Orchowku czy palac (obecnie szpital gruzlikow) w Rozance . Ciekawostka jest to , ze betonowa droga , ktora zapewne jechaliscie z Bialej Podl. wraz Danielem ulozona zostala jeszcze przez Niemcow w czasie II w.s.
No i nie mozna zapomniec o Festiwali Trzech Kultur - w szczegolnosci polecam cykliczne koncerty klezmerskie :)
Okucinka to świetna miejscowość, pełne obłożenie restauracji, pubów i w ogóle czuje się nocne życie
natomiast jeśli chodzi o drogę, to szczerze się muszę przyznać, że pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem :|

·
Registered
2,033 Posts
Okuninka-Jez.Białe, jest to najbardziej oblegane jezioro w woj. Lubelskim,Dookola jeziora sa same osrodki wypoczynkowe dawnych zakladow z czasow PRL-jest ich tam dziesiatki,czesciowo niektore zostaly w niezminennionej formie,Mysle ze jest najbardziej zaludnione, najbardziej zabudowane (gastronomia,domkami i innymi)Najbardziej popularne wsrod turystow z innych regionow..Urzadzaja sobie tam ludzie wesela konferencje szkolenia.Od kiedy ja pamietam to jezioro tetni zyciem od poczatku do konca sezonu
Ja osobiscie nie przepadam za nim chociaz jest atrakcyjne i ma czysta wode,ale dla mnie nie jest za male chocby na zagle czy do tej liczby odwiedzajacych
Nie wiem czy wiecie ale niedaleko Wlodawy po drugiej stronie granicy jest bardzo atrakcyjne i duze Jezioro Switeź..przepiekne z ogromnymi rybami
Czekam na wiecej zdjec z Wlodawy ktora zreszta czasem sam odwiedzam:)

·
Registered
2,032 Posts
Nie wiem czy wiecie ale niedaleko Wlodawy po drugiej stronie granicy jest bardzo atrakcyjne i duze Jezioro Switeź..przepiekne z ogromnymi rybami
Czekam na wiecej zdjec z Wlodawy ktora zreszta czasem sam odwiedzam:)
Jest jest ... w Okunince paradoksalnie odbywaja sie nawet wybory "Switezianki" :D
99% ludzi powtarza zawsze , ze to to od Mickiewicza . Aczkolwiek i Ty Krzysiu popelniles pewien drobny blad - poniewaz po drugiej stronie jest Świtaź , a Świteź znajduje sie natomiast w okolicach Nowogrodka i Lidy :)

·
Registered
2,033 Posts
Jest jest ... w Okunince paradoksalnie odbywaja sie nawet wybory "Switezianki" :D
99% ludzi powtarza zawsze , ze to to od Mickiewicza . Aczkolwiek i Ty Krzysiu popelniles pewien drobny blad - poniewaz po drugiej stronie jest Świtaź , a Świteź znajduje sie natomiast w okolicach Nowogrodka i Lidy :)
:) no tak,masz racje moj blad
Ja czekam na przejscie graniczne we Wlodawie,napewno tam pojade,wiem ze Bialorus o przejscie teraz zabiega u nas w Polsce,sama wychodzi z incjatywa,a wczesniej troche sie opierali

·
lublinianin
3,511 Posts
Okucinka to świetna miejscowość, pełne obłożenie restauracji, pubów i w ogóle czuje się nocne życie
natomiast jeśli chodzi o drogę, to szczerze się muszę przyznać, że pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem :|
nigdy nie jechałeś hitlerowską autostradą pod Breslałem? :D

·
Registered
2,670 Posts
Włodawa to śliczne miasteczko z klimatem.Może ktoś z tamtych okolic wrzuciłby fotki z miasta.Te zdjęcia tylko apetytu człowiekowi narobią...Za mało tych zdjęć!!!

·
Registered
2,019 Posts
Włodawa to ładne,zadbane i czyste miasto.Jest co prawda nieduża ale myślę że to jej plus.Szczególnie podoba mi się rynek i okoliczne uliczki mają swój niezwykły urok:cheers: Więcej zdjęć proszę.

·
Registered
15 Posts

Rowniez okolice Wlodawy sa bardzo ciekawe - ze wymienie tylko oboz w Sobiborze , pozostalosci palacowe w Susznie , piekny kosciol w Orchowku czy palac (obecnie szpital gruzlikow) w Rozance .
Pałac w Różance od dawna jest już zniszczony, natomiast sanatorium przeciwgruźliczne znajduje się w pałacu w Adampolu. koło Włodawy.

·
Registered
15 Posts
Różanka nad Bugiem

A tutaj wyżej wspomniana Różanka
Położona na wysokiej nadbużanskiej skarpie położona 9km od Włodawy miejscowość powstała w 1506 roku. Niedługo potem stała się miastem które nie zdołało utrzymać praw miejskich. Pozostał natomiast ośrodkiem dóbr magnackich. W latach 1713 - 1716 Ludwik Konstanty Pociej wybudował tu barokowy pałac (według legendy fundatorem pałacu miał byc car Piotr I Wielki). Potem rezydencja przechodziła kolejno do rąk Flemingów, Czartoryskich i Zamoyskich. W 1915 roku pałac spłonął w wyniku działań wojennych. Nie odbudowywany (Zamoyscy przenieśli się do Adampola), przez lata systematycznie rozbierany. Obecnie zachowały się fragmenty fundamentów, na wpół zwalone dwupiętrowe piwnice (o kombinacjach tuneli pod pałacem krążą legendy) oraz ruiny ogromnych tarasów i schodów łaczących niegdyś pałac na skarpie z doliną rzeki Bug całość sprawiała bardzo imponujące wrazenie. Zachowaly się natomiast niektóre budynki zespołu pałacowego oraz gorzelnia, cześć budynków gospodarczych oraz neogotycki Kościół pw św Augustyna.

Dolny taras pałacu:

Klasycystyczna brama główna do parku

Pawilon parkowy mieszczący pałacowa kotłownie i wodociąg, ten budynek stoi zdewastowany jeszcze chyba od XX-lecia międzywojennego i chyba mimo wszystko ulega najmniejszym zmianom ze wszystkich budynków.

Dawna oficyna kuchenna swój ostateczny wyglad otrzymała w 1905. Prawdopodobnym autorem budynku jest Ksawery de Makowo Makowski. Ze wzgledu na imponujace rozmiary oficyna często jest mylona z pałacem. Była zamieszkana jeszcze do końca lat 90 po czym wyekmitowano wszystkich mieszkańców z wymagajacego remontu budynku, zabezpieczono wszystkie okna oraz drzwi i budynek tak pozostawiono. Po ponad 10 latach budynek jest w katastrofalnym stanie, co jakiś czas mozna zauwazyć jak coraz bardziej zapada się dach. A tak pozostawiona sama sobie oficyna narażona na akty wandalizmu niszczała.

Kościół pod wezwaniem św Augustyna

Więcej zdjęć:
http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/OficynaWRozance#
http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/RozankaNadBugiemInneBudynkiNalezaceDoZespoUPalacowego#
http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/RozankaParkIRzekaBug#
http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/RozankaNadBugiemKoscio#
http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/Nowe#

·
Registered
15 Posts
WŁODAWA

Barokowy kościół pod wezwaniem św Ludwika autorstwa Pawła Fontany.

Barokowy klasztor Paulinów autorstwa Józefa Pioli

Cerkiew prawoslawna pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Zespół synagogalny, obecnie mieści się tu Muzeum Pojezierza Łęczyńsko Włodawskiego, w skład zespołu wchodzą:

Wielka synagoga z XVIII w, jedna z nielicznych dobrze zachowanych synagog w Polsce,

Mała synagoga

Synagoga typu bejt ha-midrasz

Więcej zdjęć z Włodawy:

http://picasaweb.google.com/ludvicus1990/WOdawa?feat=directlink

1 - 20 of 21 Posts