SkyscraperCity banner

21 - 40 of 836 Posts

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
...być może ruszy jeszcze jedna inwestycja komunikacyjna, która odciąży Wałbrzych i Szczawno Zdrój:


Obwodnica dla Szczawna?


Przez ulicę Mickiewicza w Szczawnie Zdroju na dobę przejeżdża 25 tysięcy samochodów. W godzinach szczytu sznur aut ciągnie się praktycznie przez pół miejscowości, a wyjazd z ulicy podpoprządkowanej graniczy z cudem. Do tego z jednej strony ulicy na drugą próbują przebić się grupy kuracjuszy i turystów… Gołym okiem widać, że Szczawno Zdrój, podobnie jak Wałbrzych, jak kania dżdżu, potrzebuje obwodnicy. Są realne szanse, że w najbliższych latach taka powstanie.
To realny pomysł, aby wreszcie odciążyć przeładowane ulice uzdrowiska

Czasy, kiedy w celu uniknięcia korków na Wrocławskiej jechało się przez Szczawno Zdrój, już minęły.- Na pewno jedzie się trochę łatwiej, nie mamy takich przestojów jak w Wałbrzychu, ale faktem jest, że z roku na rok aut na ulicach Szczawna przybywa – mówi komendant Straży Miejskiej z uzdrowiska Ryszard Kąsek. Badania z 2002 roku wykazały, że najbardziej obciążona ulica Mickiewicza to 25 tysięcy samochodów na dobę. -To hałas, zapylenie, uciążliwości związane z poruszaniem się po mieście – wylicza burmistrz Tadeusz Wlaźlak. Szczawno Zdrój od lat jest „zastępczą ulicą” Wałbrzycha, która pomaga rozładować ruch swojego dużego sąsiada.

Obwodnica jak tlen

Do tego dochodzi jeszcze specyfika miejscowości. – Jesteśmy uzdrowiskiem. Ludzie z całej Polski przyjeżdżają do nas leczyć się i odpoczywać – tłumaczy burmistrz. Z pewnością nie przyjeżdżają po to, aby oglądać barwny sznur lokalnych samochodów. – Jeździmy przede wszystkim w weekendowe noce i wieczory. W dzień stoimy i patrzymy co się dzieje. Bez wątpienia po Szczawnie jeździ się teraz o wiele gorzej – mówi jeden z miejscowych taksówkarzy. Przy niskiej kulturze jazdy polskich kierowców wyjazd z bocznej uliczki jest bardzo trudny. – Potrzebujemy obwodnicy jak tlenu nasi kuracjusze – podsumowuje Ryszard Kąsek.

Szczawno odciążone

Szanse na jej powstanie pojawiły się wraz projektem budowy za Tesco Parku Technologicznego. Przypomnijmy, że ta inwestycja realizowana jest przez gminę wspólnie z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego, Urzędem Marszałkowskim i Politechniką Wrocławską. – Pół kilometra drogi przy Tesco juz mamy. Kolejny kilometr ma być wybudowany przy Parku Technologicznym. Mamy ustną umowę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, że jeżeli tak się stanie, oni przejmą resztę inwestycji – mówi Tadeusz Wlaźlak. Resztę, czyli naprawdę niewielki odcinek w stronę Strugi, który zamknąłby obwodnicę. Kiedy to się stanie? Uruchomienie PT przewidziano na czerwiec 2008 roku, ewentualne dokończenie drogi z pewnością nastąpi później. – Idealnie byłoby, gdyby zbiegło to się w czasie z wykonaniem zachodniego odcinka obwodnicy w Wałbrzychu. Wtedy Szczawno odciążone byłoby zupełnie – kończy Tadeusz Wlaźlak. Do sprawy z pewnością będziemy powracać w przyszłości.

Michał Wyszowski

"Nowe Wiadomości Wałbrzyskie"
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
ps: po co są te słupy metalowe? tam pewnie tam miały byc ekrany dźwiękochłonne ale $$$ zabrakło?
Dokładnie nic dodać nic ująć
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
ps: po co są te słupy metalowe? tam pewnie tam miały byc ekrany dźwiękochłonne ale $$$ zabrakło?
Dokładnie nic dodać nic ująć
Do MARCO: nie to chodzi o fragment od węzła kusocińskiego do węzła reja z wiaduktem(wczesniej byl w planach tunel:) ) na ulicy Żeromskiego
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
Kiedyś przez googla znalazłem taką mapkę. jest tu zaznaczony tunel.


Dla niezorientowanych w temacie - na zdjęciu poniżej widać na wzgórzu na przeciwko drogi osiedle domków z czerwonymi dachami. Na mapke to osiedle jest umieszczone w lewym górnym rogu. Obwodnica ma za zadanie wspiąć sie na to wzgórze i ominać je bokiem. Różnicę wzniesień widac po poziomicach. Może tego tak wprost na zdjęciach nie widać ale obwodnica wspina sie ostro w górę między "żeromskiego" a "kusocińskiego"


COLOCOLO: Twoje fotki pomniejszone do rozmiaru 800x600 i spakowane są do ściągnięcia TU. Podmień je na swoim serwerze, bo te są za wielkie i koszmarnie ciężko się je ogląda i może wrzuć w 1 topic
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Powstaje koncepcja wałbrzyskiej obwodnicy


W wałbrzyskim Ratuszu zaprezentowano wstępną koncepcję przebiegu wałbrzyskiej obwodnicy. W spotkaniu wzięli udział prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jacek Oszytko - inwestor oraz przedstawiciele firmy Jacobs Gibb, która przygotowuje plan obwodnicy.
Zaprezentowano trzy warianty przebiegu obwodnicy - odcinek zachodni, wschodni oraz tzw. "środkowy", przebiegający obecną ul. Wrocławską, A. Krajowej, Sikorskiego i łączący się z wybudowanym już odcinkiem obwodnicy prowadzącym w kierunku Podgórza. Dla każdego z wariantów opracowano już analizę wpływu na środowisko.
Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, który odcinek obwodnicy będzie realizowany.


Podjęta zostanie w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, po przedstawieniu pełnej dokumentacji dotyczącej każdego z wariantów. Działania władz miasta będą zmierzały do przekonania decydentów do budowy odcinka zachodniego - najdroższego ale zarazem najbardziej efektywnego w zakresie rozładowania ruchu miejskiego

UM Wałbrzych
 

·
Registered
Joined
·
17,607 Posts
Obwodnicy tak szybko nie będzie

Znowu pojawiły się dyskusje, czy budować odcinek wschodni czy zachodni, drogi omijającej zakorkowane centrum miasta


Gdy prezydent Piotr Kruczkowski podpisał w ubiegłym roku umowę z szefem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowie zachodniej części obwodnicy Wałbrzycha, wydawało się,
że roboty ruszą z miejsca. Tymczasem nawet nie wiadomo, która część powstanie

By powstała zachodnia nitka obwodnicy, toczyła się cała batalia. Droga łącząca dwie największe dzielnice – Piaskową Górę i Podzamcze ze Śródmieściem, omijając Szczawno-Zdrój, umożliwi bowiem swobodny przejazd przez miasto.

Zachód czy wschód?

Do koncepcji drogi biegnącej na zachód udało się przekonać szefów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która przejęła od gminy inwestycję. Teraz okazało się, że pomysłów wciąż jest kilka, a projektu ostatecznego nie ma.
– Koncepcja, którą opracowujemy obejmuje wariant wschodni, wariant zachodni i wariant zerowy (środkowy – po istniejącej trasie) – wyjaśnia Grzegorz Aulich, naczelnik wydziału dokumentacji oddziału wrocławskiego generalnej dyrekcji dróg. – Nie ma ostatecznej decyzji, który odcinek będzie w końcu budowany – dodaje.

Dwa lata w korkach

Dopiero w 2007 roku, po sporządzeniu analiz oraz otrzymaniu od wojewody zgody na realizację inwestycji, Komisja Ocen Przedsięwzięć Inwestycyjnych przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie podejmie decyzję o wyborze wariantu.
Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski jest dobrej myśli i wierzy, że GDDKiA będzie respektować zapisy umowy.
– Przewiduje ona, że projekt drogi będzie gotowy w listopadzie – mówi Piotr Kruczkowski.
Termin więc jeszcze nie minął, ale trzeba liczyć się z jego przesunięciem, skoro do tej pory nie wiadomo ostatecznie, który odcinek będzie budowany.
Dla wałbrzyszan oznacza to jazdę w korkach przez co najmniej dwa lata.
Według umowy zawartej pomiędzy gminą a GDDKiA, obwodnica miałaby być gotowa w 2008 roku.
– Wierzę, że ten termin będzie dotrzymany – mówi Piotr Kruczkowski.
– Nie wyobrażam sobie, by tak długo czekać – narzeka Sławek Szczygieł, zawodowy kierowca. Przejazd przez miasto w południe zabiera już teraz ponad półtorej godziny. A aut będzie przybywać.

Z Unią szybciej

Grzegorz Aulich nie podaje, ile pieniędzy zarezerwowała w 2007 generalna dyrekcja dróg na budowę wałbrzyskiej obwodnicy.
– Będą przyznane środki na kontynuację prac projektowych – wyjaśnia krótko.
Dodaje, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wystąpi o środki unijne na budowę wałbrzyskiej drogi. Ale czy je otrzyma i ile sama na ten cel przeznaczy, nie wiadomo.

Zapłaci fundusz drogowy

Według wstępnych założeń, inwestycja będzie finansowana z Krajowego Funduszu Drogowego, na który płacimy dziewięć groszy od każdego zatankowanego litra benzyny. Ile dokładnie będzie kosztować, zostanie ustalone po określeniu jej przebiegu oraz tego, czy będzie np. konieczne postawienie ekranów wyciszających. Wiadomo, że kilometr drogi tej klasy kosztuje pół miliona euro. Obwodnica wałbrzyska ma liczyć 10 lub 12 kilometrów. •Długa historia obwodnicy

Według pierwotnych planów za budowę obwodnicy wałbrzyskiej miał płacić budżet państwa. Jednak w styczniu 1999 roku inwestycja została przekazana do realizacji Wałbrzychowi, który był wówczas miastem na prawach powiatu. Gmina budowała drogę ze środków pochodzących z subwencji drogowej i własnych. W styczniu 2003 r. Wałbrzych utracił status miasta na prawach powiatu. Taka decyzja spowodowała, że prezydent miasta przestał pełnić funkcję zarządcy dla drogi nr 35 i nie mógł mieć nic wspólnego z budową obwodnicy. W lipcu 2004 roku inwestycja została ponownie przekazana Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad.
 

·
Moderator
Joined
·
73,554 Posts
^^Zadawają głupie pytania-budować oby dwa odcinki równocześnie!!!
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
^^Zadawają głupie pytania-budować oby dwa odcinki równocześnie!!!
:D pewnie nie znasz topografii miasta, więc Ci wytłumaczę :D

Czerwona linia czyli wschodnia obwodnica to przebudowa ulic już istniejących, ew. poprowadzenie drogi w nowym miejscu na niewielkim odcinku. Ale na dzisiaj - po ulicach wzdłuż czerwonej linii da się jeździć. Natomiast niebieska linia przerywana to budowa w zupełnie nowym miejscu po górach i lasach. Trzeba tam wybudowac spory wiadukt i ściąć górkę mniej wiecej tak jak na obwodnicy Gorzowa Wlkp. Tej drogi nie da sie wybudować np. tylko 2 km tylko trzeba od razu cały odcinek jeśli nie chce sie tak jak teraz zacząć drogę w polu i skończyć ją w polu.

GDDKiA woli wariant wschodni (czerwony), bo jeśli obwodnica miałaby być dla DK35 to ta budowa załatwia sprawę. Problem polega na tym, że główny ruch po "35" jest od Wrocławia do Wałbrzycha (jakieś 10-12tys. pojazdów na dobe). No i w samym mieście. Więc obwodnica wschodnia (czerwona) miałaby i ma niewielkie znaczenie. Za to ta niebieska odciązyłaby miasto i Szczawno Zdrój przez ktore codziennie przejeżdża 20tys pojazdów. Ruch samochodowy jest taki, że wypada strzelić tam autostradę hehe Ale nie doczekamy się tego? W ogóle ten niebieski odcinek jest droższy od czerwonego. Stąd te problemy z przerzucaniem się wydatkami.

Problemy są 2: jedna to jakaś średnia udolność obecnych władz miejskich (PO) i nieudolność poprzednich (SLD) np. bo np. sprzedano na cele komercyjnie kilka działek przeznaczonych pod obwodnicę a 2 byłych wiceprezydentów siedzi w więzieniu bo zafakturowali kilka mln zl i zapłacili pieniądze wykonawcy za wiadukt-widmo którego nie wybudowano hehe druga sprawa nieco szersza to nieudolnosć GDDKiA we Wrocławiu które nie ma żadnej sensownej wizji budowy tras na Dolnym Śląsku innych niż są. DŚ jest regionem z wielkim ruchem tranzytowym i lokalnym więc 10-12tys. pojazdów przekeżdżających na dobę DK35 to jest wg. GDDKiA NIC więc nie ma tam żadnych planów zrobienia z tego trasy ekspresowej. Takie samo NIC jest z trasami "94" od Oławy do Legnicy i "8" na Kłodzko-Kudowę. Dla porównania - A4 przejeżdża obecnie 12-15tys. pojazdów dziennie. Więc z tą obwodnicą to jest jak to ktoś powiedział "Oh! tym mieszkańcom Wałbrzycha to nigdy nie wiadomo o co chodzi". Może na DŚ przydałby się taki Edgar Gosiewski? :lol:
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
2 zdjecia są z okolic przyszłego wezła orkana, a obecnie jest to koniec obwodnicy wschodniej.
Zdjęcie nr1-droga ma isc troche w prawo od widocznej w oddali dużej stodoły
Zdjecie nr2-tam gdzie stoi czerwone auto miał być wiadukt a zaraz lekki łuk w strone gdzie stałem.Po lewej rozbudowa Toyoty idzie pełną parą.Niestety tu też się kończą tereny strefy na ul.Uczniowskiej,może jakby droga poszła dalej to na tej ładnej zielonej łące powstałoby kilka nowych miejsc pracy:)
 

·
Registered
Joined
·
5,775 Posts
2 zdjecia są z okolic przyszłego wezła orkana, a obecnie jest to koniec obwodnicy wschodniej.
Zdjęcie nr1-droga ma isc troche w prawo od widocznej w oddali dużej stodoły
Zdjecie nr2-tam gdzie stoi czerwone auto miał być wiadukt a zaraz lekki łuk w strone gdzie stałem.Po lewej rozbudowa Toyoty idzie pełną parą.Niestety tu też się kończą tereny strefy na ul.Uczniowskiej,może jakby droga poszła dalej to na tej ładnej zielonej łące powstałoby kilka nowych miejsc pracy:)
Byłem u klienta w SSE w Wałbrzychu kilka lat temu. Uderzyła mnie jedna rzecz, którą tutaj widać na pierwszym zdjęciu. Ogromne prace ziemne, by przygotować teren pod budowę fabryk. A wystarczyłoby wybudować fabryki kilka kilometrów dalej w okolicach Świebodzic (około 8 km od Wałbrzycha), połączenie drogą 1x4 oraz dwutorową zelektryfikowaną linią kolejową. Ale wtedy podatki (PIT) nie wpływałyby do kasy Wałbrzycha (a wystarczyłoby Świebodzice połączyć z Wałbrzychem :) . Dlaczego w okolicach Świebodzic - kończy się tam bowiem teren pagórkowaty i jest prawie jak na Mazowszu. Czyli zamiast wydawać kasę na niwelację terenu, trzeba było poprawić stan dróg czy infrastruktury w okolicach Wałbrzycha (a jest tam co poprawiać).
 

·
LR 110
Joined
·
279 Posts
Byłem u klienta w SSE w Wałbrzychu kilka lat temu. Uderzyła mnie jedna rzecz, którą tutaj widać na pierwszym zdjęciu. Ogromne prace ziemne, by przygotować teren pod budowę fabryk. A wystarczyłoby wybudować fabryki kilka kilometrów dalej w okolicach Świebodzic (około 8 km od Wałbrzycha), połączenie drogą 1x4 oraz dwutorową zelektryfikowaną linią kolejową. Ale wtedy podatki (PIT) nie wpływałyby do kasy Wałbrzycha (a wystarczyłoby Świebodzice połączyć z Wałbrzychem :) . Dlaczego w okolicach Świebodzic - kończy się tam bowiem teren pagórkowaty i jest prawie jak na Mazowszu. Czyli zamiast wydawać kasę na niwelację terenu, trzeba było poprawić stan dróg czy infrastruktury w okolicach Wałbrzycha (a jest tam co poprawiać).
Ale tu chodzi o pobudzenie gospodarcze regionu z bezrobociem strukturalnym (kopalnie). W perspektywie kilku lat nie oplaca sie dowozic pracownikow do Świebodzic, no i mieszkancy Świebodzic byliby preferowani w tych miejscach pracy (bo np jak snieg spadnie to sie nie spoznia, nie trzeba uruchamiac komunikacji autobusowej itp).

Generalnie jest to az 8 km a nie tylko. DLa Walbrzycha strefa jest wysnionym eldorado i dobrze ze tam powstala.
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
Może Edgar zafundowałby Wałbrzychowi nową stację, na której zatrzymywałyby się ze 2-3 IC z i do Warszawy ;)
Po co nowa stacja? wystarczy zrobić solidny lifting tych które już są.

Poza tym IC i tak przejeżdżałby przez Wrocław i chyba tam by się zatrzymał choć na chwilę? :lol: Zakładam, że kurs ICka nie zatrzymywałby się na Głównym, ale pojechalby do Jeleniej a może i do Szklarskiej?

No nie mów że nie chciałbyś jechać IC do Szklarskiej wygodnie powiedzmy w 2-2,5 godz? Bo ile jedzie w tej chwili pociąg do Szklarskiej? 4-5 godz?
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
To moja mapa drogowa Wałbrzycha marzeń:)
Kolory:
czarny-drogi nie dawno wyremontowane przy których nic nie trzeba zmieniać
zielony-drogi które trzeba budować od podstaw
czerwony-drogi które trzeba wyremontoać+podorabiać lewoskręty itp.
fioletowy-wyremontować+poszerzyć
drogi z białym paskiem w środku to dwupasmóweczki

Czyli mamy w Wałbrzychu bardzo dużo do zrobienia i nadrobienia.
 

·
hræddur köttur
Joined
·
3,978 Posts
czy ja dobrze widzę? Na Piaskowej czarny kolor - czyli "dawno wyremontowane"? Czyżby zniknęły kocie łby?? Niemożliwe!
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
Ja tego jeszcze nie widziałem, ale Długa i Główna zostały wyremontowane.

Mam też dodatkową propozyję - taka trasa WZ od Starych Bogaczewic (węzeł z S3) przez Strugę, obwodnice Szczawna, Stary Zdrój do 2pasmówki na Rusinowej i dalej przebudowa ew. zrobienie 2-pasmówki do Głuszycy, a docelowo kiedyś do Kłodzka.

 

·
Registered
Joined
·
5,775 Posts
Ale tu chodzi o pobudzenie gospodarcze regionu z bezrobociem strukturalnym (kopalnie). W perspektywie kilku lat nie oplaca sie dowozic pracownikow do Świebodzic, no i mieszkancy Świebodzic byliby preferowani w tych miejscach pracy (bo np jak snieg spadnie to sie nie spoznia, nie trzeba uruchamiac komunikacji autobusowej itp). Generalnie jest to az 8 km a nie tylko. DLa Walbrzycha strefa jest wysnionym eldorado i dobrze ze tam powstala.
Z perspektywy Warszawy - 8 kilometrów dojazdu do pracy to jest nic. Zauważ, iż między Wałbrzychem a Świebodzicami jest dwutorowa zelektryfikowana linia kolejowa. Biegnie przez cały Wałbrzych. Po jej remoncie i zakupieniu nowych pociągów miałbyś wspaniałe połączenie kolejowe.

Pobudzenie gospodarcze regionu - zauważ, iż jest mowa o tym, że nie ma już tam miejsca na kolejne inwestycje. Argument o preferowaniu mieszkańców Świebodzić w tych miejscach pracy to - dla mnie - jakaś bzdura.

Powtarzam - bardzo kosztowne niwelacje terenu skonsumowały środki finansowe, które możnaby było wykorzytać znacznie lepiej.
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Ta mapka dotyczyła tylko samego Wałbrzycha:)
Zakładając,że mamy wybudowane już S3 i łącznik 2x2 Świdnicy z DK5 to priorytetem dla Wał. powinno być budowa drogi 2x2 do Świdnicy z bezkolizyjnym węzłem z DK34(oczywiście z obwodnicą Świebodzic:) )-bo to raptem pare km, same łaki i już płaski teren i łacznik z S3 koło Kamiennej (tak na mapie glicka tylko ta odchodząca zielona kreska w dół) o parametrach minimum 1x3.
Po powstaniu S3 najważniejsze dla D.Ś. będzie jak najszybsze powstanie S5 (Bolków-A4)
Uważam,że bardzo dobrą trasą byłoby przedłużenie DK39 od A4 do Świdnicy (przez Łagiewniki Dzierżoniów) min. 1x3, bo podejrzewam,że po wprowadzeniu opłat na A4 Wr-Kat tam bedzie zjeżdzało wiele aut z okolic Wał,Świd,Dzier,Biel itp.
 
21 - 40 of 836 Posts
Top