SkyscraperCity banner

41 - 60 of 831 Posts

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Chciałem wam jeszcze przedstawić moją koncepcje DK35 Wałbrzych-Wrocław a raczej min.GP35. Cała 2x2 od Wał. do czarnej kreski mogła by iśc prawie po starym śladzie a od czarnej kreski do Wrocł szła by planowaną kiedyś A8:).
Dodatkowo narysowałem przebiek DK39 (1x3) i łącznik Świdnica S5(która do tego momentu mogła by iść też prawie po starym śladzie-wiem bo bardzo częsti tamtędy jeżdze),chodz nie wiem dokładnie jak ma iść ten łącznik
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Sąd Okręgowy w Świdnicy po raz drugi rozpatrywał sprawę nieprawidłowości przy budowie wałbrzyskiej obwodnicy. W pierwszym procesie byli wiceprezydenci miasta, skarbnik gminy oraz naczelnik wydziału inwestycji, za fałszowanie dokumentów i narażenie gminy na straty w wysokości 2,5 miliona złotych zostali skazani na kary pozbawienia wolności od 2 lat do 3 lat 6 miesięcy. Byli też tymczasowo aresztowani.

Po apelacji, złożonej przez obrońców oskarżonych urzędników, sąd nakazał ponowne przeprowadzenie postępowania w sądzie pierwszej instancji. Inny niż wcześniej skład sędziowski uznał, że oskarżeni nie działali dla własnych korzyści, więc zostali potraktowani dużo łagodniej. Rozpatrujący tę sprawę sędziowie uznali, że byli wiceprezydenci miasta w okresie gdy budowano niedokończoną do dziś obwodnicę: Jerzy S. i Włodzimierz G., skarbniczka miejska Alina S. oraz naczelnik wydziału inwestycji urzędu miejskiego Władysław Ż. swoimi działaniami przyczynili się do powiększenia majątku gminy wykorzystując pieniądze z dotacji przeznaczone na budowę obwodnicy. Jednak – zdaniem sądu – samorządowcy dopuścili się poświadczenia nieprawdy przy dokumentowaniu wydatków. Najlepszym tego dowodem jest most, który na zachodnim odcinku obwodnicy Wałbrzycha nie powstał, ale zostały zakupione materiały do budowy tego obiektu. Dlatego sąd zdecydował się na ukaranie urzędników grzywnami w wysokości od 8 tysięcy złotych do 15 tysięcy złotych. Pobyt w areszcie zostanie prawdopodobnie wliczony w wysokość kar pieniężnych. Tymczasem wobec trzech innych osób: prezesa i zastępcy prezesa spółki Inkom Śląski, która była generalnym wykonawcą robót przy budowie obwodnicy oraz wobec zastępcy naczelnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu Haliny G. postępowanie zostało umorzone. Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator złożył wniosek o uzasadnienie wyroku, ale na razie nie wiadomo czy wniesie apelację. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu nie chcieli komentować wyroku sądowego, który nie jest jeszcze prawomocny.
(Szela, RAD)
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Nie będzie obwodnicy na zachodzie?
Dalszy ciąg problemów z wałbrzyską obwodnicą. Zgodnie z planem, pierwsze samochody miały w przyszłym roku przejechać jej zachodnim odcinkiem. Jednak jak wynika z nieoficjalnych informacji Wiadomości Wałbrzyskich, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przesądziła już o budowie jej wschodniej części. Jej wykonanie jest znacznie tańsze. - Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Będziemy walczyć o obwodnicę na zachodzie - deklaruje prezydent Piotr Kruczkowski.
Jutro we Wrocławiu miało odbyć się posiedzenie Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, na którym mogła zapaść decyzja o kierunku budowy. Spotkanie zostało przesunięte. Nowy termin to przełom marca i kwietnia. - Wpłynęły nowe dokumenty, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze wariantu budowy - tłumaczy Artur Mrugasiewicz z Biura Prasowego GDDKiA. - Nie wiem dlaczego KOPI zostało przesunięte. Być może jest to efekt naszych działań - komentuje prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski.
Działania, a przede wszystkim skuteczne zabieganie o zachód z pewnością się przydadzą. Z naszych informacji wynika, że GDDKiA jest zdecydowana na budowę odcinka wschodniego. Notabene nie jest to jedynie przypuszczenie, tylko konsekwencja wcześniejszych działań dyrekcji. Od kilku lat wbrew porozumieniu intencyjnemu podpisanemu z gminą w lipcu 2005 roku, lansuje ona właśnie ten odcinek. Potwierdza to Piotr Kruczkowski. - Dokumentacja, która została przygotowana wskazuje na wschód jako odcinek znacznie tańszy - tłumaczy. W domyśle dla wykonawcy znacznie bardziej korzystny. W końcu lepiej jest budować jeden pas jezdni, a nie dwa; zwykłe skrzyżowanie niż estakady. A między innymi tym różnią się przedstawione projekty.
Wschód tak, zachód niekoniecznie
Dla mieszkańców Wałbrzycha wybór wschodu będzie oznaczać dalsze stanie w korkach na Białym Kamieniu lub na ulicy Wrocławskiej. Z ulgą odetchnie z pewnością strefa ekonomiczna, zwłaszcza po paraliżującym ruch na Uczniowskiej remoncie wiaduktów. Kilka lat temu hucznie w Wałbrzychu prowadzono akcję „Obwodnica wraca na zachód", podpisanie porozumienia z GDDKiA przedstawiano jako ogromny krok do przodu. Dziś - w obliczu wyboru innej lokalizacji - szef gminy zapowiada dalszą walkę o odkorkowanie miasta. W ubiegłym tygodniu dwójka parlamentarzystów z Prawa i Sprawiedliwości, senator Mieczysław Szyszka i poseł Waldemar Wiązowski spotkała się w tej sprawie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Agnieszką Bolestą. To w tym urzędzie wydana zostanie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację zadania, a od tego w dużej mierze zależy los naszej obwodnicy. - Dyrekcja chce, aby taką zgodę wydać dla wschodniego odcinka - mówi Mieczysław Szyszka. Parlamentarzyści dążą do tego, aby był również to zachód, ponieważ inaczej szanse na realizację tego odcinka spadają do zera.
Ostatnie słowo należy i tak do inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Michał Wyszowski (NWW)
P.S. Wydaje mi się,że GDDKiA kombinuje tak ponieważ nie chce znowu dawać pieniedzy na obwodnice i beda ta sprawe dalej przeciągać (bo problem lepiej odwlekac-az do np. zmiany warty w GDDKiA),a te kolejne zmiany oświadczen to jest juz parodia,tylko, ze niestety mało smieszna:(
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Gmina chce się wreszcie wziąć za przebudowę dwóch skrzyżowań na Piaskowej Górze - ulic Głównej oraz Kusocińskiego z ul. Broniewskiego. To miejsce ma się zmienić nie do poznania. Po kilka pasów ruchu, sygnalizacja świetlna, sporo zieleni. Tak ma być już w 2008 roku.
Wizualizacja terenu już jest. Przed 2 laty przygotowało ją wrocławskie konsorcjum Biprogeo Projekt. Za niecałe 3 tys. zł stworzono wizję miejsca bezpiecznego zarówno dla kierowców jak i pieszych, a przede wszystkim estetycznego. Teraz czas na realizację tych zamierzeń.
Od nowości aż głowa boli
Zarząd Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji budowlanej i wykonawczej. Ma ona powstać do końca sierpnia. Do tego czasu trzeba się porozumieć z właścicielami biegnących pod ulicą rurociągów, gazociągów i światłowodów, by móc jesienią ruszyć z robotami. A tych jest kilku. Pod ziemią, tuż pod dwoma skrzyżowaniami (oba w kształcie litery T) biegną sieci należące do TP S.A. PEC-u czy Zakładu Gazowniczego. - Ze wszystkimi musimy dojść do porozumienia, co do przesunięcia ich kabli i rur. Optymistycznie patrząc, uważam, że jesienią mogą zacząć się pierwsze prace - twierdzi Porada, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu. Zgodnie z planami powinny się one zakończyć na wiosnę. Wtedy do roboty ruszyliby natomiast budowlańcy. Jak podkreśla przedstawicielka ZDiK, prace drogowe muszą być wykonywane w miesiącach letnich z uwagi na specyficzne właściwości nawierzchni. A ta przy ul. Broniewskiego, Kusocińskiego i Głównej będzie bitumiczna. Pierwsi kierowcy nowymi skrzyżowaniami powinni pojechać już jesienią przyszłego roku. Do tego czasu, kosztem sąsiednich chodników - szczególnie tych od strony hali Manhattan - poszerzone zostaną ulice. Przybędzie pasów ruchu (patrz zdjęcie). Zamontowana zostanie sygnalizacja, co uporządkuje ruch pieszych. Dla nich powstaną też wysepki. Wreszcie z chodników znikną budki handlowe. A dookoła nie zabraknie zieleni.
Co z kosztami?
Przed rokiem na przebudowę obu skrzyżowań gmina starała się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Wtedy się nie udało, a nasz wniosek przepadł. Teraz miasto chce spróbować ponownie powalczyć o fundusze strukturalne. - Postaramy się za wszelką cenę te środki zdobyć - zapowiada Małecki, wiceprezydent Wałbrzycha. Jeżeli nie uda się i tym razem, gmina sfinansuje inwestycję z własnych środków. - Według wstępnych wyliczeń całość prac powinna zamknąć się w kwocie około 7 mln zł - ujawnia Anna Porada. Ale jej zdaniem remont może pochłonąć dużo więcej pieniędzy. Zwłaszcza w obliczu tego, że kosztorys robiony był przed rokiem. A od tamtej pory ceny materiałów budowlanych czy w ogóle usług podskoczyły o co najmniej 30% - Jesteśmy jednak na tyle zdeterminowani, że chcemy wreszcie doprowadzić do przebudowy tego newralgicznego miejsca Piaskowej Góry - kończy zastępca dyrektora ZDiK.
Tomasz Piasecki (NWW)
i wizualka:
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Drogę tanio oddam
Prawdopodobnie takiego ogłoszenia Augustyn Skrętkowicz nie zamieści w prasie, jednak z zamiarem pozbycia się ładnych paru kilometrów podlegających mu dróg nosi się od jakiegoś czasu. Włodarze gmin niechętnie zapatrują się na przyjęcie takiego wątpliwego prezentu, do którego trzeba co roku dokładać sporo pieniędzy.


Po sporządzeniu dokładnej inwentaryzacji okazało się, że ponad 200 kilometrów dróg, obecnie uznawanych za powiatowe, powinno podlegać pod poszczególne gminy powiatu, a nie starostwo. - Nie spełniają one dwóch ustawowych wymogów - twierdzi Augustyn Skrętkowicz. Pierwszy to art. 6a ust. 1 ustawy o drogach publicznych, który mówi o tym, że droga powiatowa, to taka, która stanowi połączenie miast będących siedzibami powiatu z siedzibami gmin oraz siedzib gmin między sobą. Drugi warunek to rozporządzenie ministra transportu, wedle którego droga powiatowa powinna być klasy G (główna), Z (zbiorcza) i wyjątkowo L (lokalna).

Tymczasem wśród powiatowych duktów są takie ulice, jak 600-metrowy odcinek Chrobrego w Wałbrzychu, czy ul. Długa albo droga przez wieś Grzmiącą, czy trasa Kowalowa-Sokołowsko. - To absurd! Te drogi nie prowadzą ani do siedzib gmin, ani powiatu - denerwuje się starosta.Skąd się wzięły nasze drogi?

Kiedy tworzono nowy podział administracyjny kraju, od nowa podzielono także drogi. Wówczas włodarze gmin i nowych powiatów przekazane im ulice przejęli z dobrodziejstwem inwentarza. Dlaczego nikt się wcześniej nie zorientował, że utrzymuje drogi, które nie powinny być jego zmartwieniem? - Nikt wcześniej nie przeprowadzał takiej inwentaryzacji. Choć specjalny program był w starostwie, nikt go nie używał. Wygodniej było tego nie widzieć - wyjaśnia Skrętkowicz. - Poza tym, kiedyś była subwencja drogowa, więc każdemu zależało, by tych ulic mieć jak najwięcej. Od dwóch lat jej nie ma i tu zaczyna się problem. Starostwo musi utrzymywać jezdnie z udziału w podatkach - dodaje.

Ewidencję dróg ma wykonać każde starostwo do połowy przyszłego roku. Inni włodarze powiatów staną więc niebawem przed podobnym, co u nas problemem. Jak go rozwiązać?

Starosta ma dwa pomysły. Pierwszy to dogadanie się - aby gminy przejęły wspomniane wcześniej drogi, potrzebna jest wola rad gmin. - Wystąpimy do burmistrzów, wójtów i tamtejszych rad o podjęcie uchwały wyrażeniu zgody na przejęcie tych dróg. Wiadomo jednak, że wcale nie muszą się na to zgodzić - zauważa starosta.

Nie muszą i nie chcą. Bo do takich „prezentów" musieliby dokładać co roku wiele tysięcy złotych, m.in. na odśnieżanie i remonty.

Jak się nie zgodzą, to do sądu

- Nie widzę podstaw, byśmy je przejmowali. Poza tym, za taką decyzją musiałyby iść określone pieniądze - przyznaje bez ogródek Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa.

Jego zdaniem gminy mają dość swoich dróg, które trudno utrzymać w należytym stanie.

- Jeśli powiat je wyremontuje, chętnie je przejmę - dodaje Laszkiewicz. Podobnego zdania jest wójt Walimia. - Chciałbym być gospodarzem wszystkich szlaków komunikacyjnych w mojej gminie, ale do tego potrzebne są trzy rzeczy - mówi żartobliwie Adam Hausman: - Pieniądze, pieniądze i pieniądze. A ja tych trzech rzeczy nie mam - przyznaje szczerze.

Jeśli gminy nie przejmą ulic, których chce pozbyć się starostwo, Augustyn Skrętkowicz zapowiada, że będzie występował na drogę... sądową.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Rondo na wjeździe
Będą zmiany w wyglądzie dzielnicy Szczawienko. Kierowców przy wjeździe do Wałbrzycha przywita rondo wybudowane w miejscu dzisiejszego skrzyżowania z ulicą Wilczą (wjazd do Lubiechowa). Wszystkie wjazdy na ulicy Wrocławskiej od wjazdu do Wałbrzycha do skrzyżowania z ulicą Uczniowską będą umożliwiały skręt tylko w prawą stronę. Z rejonu ulic Fabiana, Zdrojowej Jaworowej i innych, a także planowanego nowego osiedla domków jednorodzinnych wybudowany będzie łącznik biegnący przez dzisiejsze ogródki działkowe i dojeżdżający do ronda postawionego przy ulicy Wilczej i Wrocławskiej.
Na Szczawienku wyburzonych zostanie od kilku do kilkunastu kamienic. Trwają spory co do sposobu przeprowadzenia ruchu tranzytowego przez Wałbrzych. Władze optują za budową zachodniego odcinka obwodnicy, a jak mówią przedstawiciele Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad cały czas próbuje forsować wpuszczanie ruchu tranzytowego ulicą Wrocławską, potem Armii Krajowej do centrum miasta.

P.S. Nie wiem skąd się wział ten artykuł akurat teraz, bo o tych zmianach wiadomo już od dawna, a o jakimś rozpoczęciu budowy czy przetargach nie słychaC nic
 

·
DROGI TO MOJA PASJA
Joined
·
15,591 Posts
Po sporządzeniu dokładnej inwentaryzacji okazało się, że ponad 200 kilometrów dróg, obecnie uznawanych za powiatowe, powinno podlegać pod poszczególne gminy powiatu, a nie starostwo. - Nie spełniają one dwóch ustawowych wymogów - twierdzi Augustyn Skrętkowicz. Pierwszy to art. 6a ust. 1 ustawy o drogach publicznych, który mówi o tym, że droga powiatowa, to taka, która stanowi połączenie miast będących siedzibami powiatu z siedzibami gmin oraz siedzib gmin między sobą. Drugi warunek to rozporządzenie ministra transportu, wedle którego droga powiatowa powinna być klasy G (główna), Z (zbiorcza) i wyjątkowo L (lokalna).
Ktoś komu podrzuca kukułcze jajko - podobne coś planowano w Koninie w drogach powiatowych(w tym czasie tam pracowałem to co nie co wiem) Powiat chciał przekazać gminom - ale .... nie udało się - wyszło na to że każda gmina dokłada jakoś tam sumę kasy do budżetu powiatu na utrzymanie dróg
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Dramatycznie rośnie liczba wypadków na drogach w naszym regionie
Kierowco, zwolnij!
Statystyki są zastraszające. W ciągu tylko trzech miesięcy w powiecie wałbrzyskim było prawie tyle wypadków i kolizji, co w trakcie całego ubiegłego roku. Z wałbrzyskimi taksówkarzami, policjantami i kierowcami stworzyliśmy mapę czarnych punktów na drogach w regionie. Tam musimy szczególnie uważać.M, że liczba wypadków wzrosła o połowę, a rannych jest dwa razy tyle, co rok temu. Najwięcej tragedii dzieje się na drogach Wałbrzycha, Boguszowa-Gorców i Szczawna-Zdroju. Do niezwykle tragicznego wypadku doszło w Jedlinie-Zdroju. Zginęła pacjentka karetki, w którą wjechał kierowca samochodu osobowego.
Przyczyna od lat jest niezmiennie ta sama: nadmierna prędkość i niedostosowanie jej do warunków na drogach.
– Nie bez winy są też piesi, którzy wchodzą na jezdnię, gdzie chcą i kiedy chcą, nawet wprost pod nadjeżdżający samochód – mówi Ireneusz Sznel, zastępca naczelnika sekcji ruchu drogowego wałbrzyskiej policji.
Wypadki zdarzają się też często przez wymuszanie pierwszeństwa i fatalny stan naszych dróg.
Jak wynika ze statystyk, najbardziej musimy uważać na jezdniach w poniedziałki i czwartki. W tych dniach dochodzi do największej liczby wypadków i kolizji.

Tutaj uważaj szczególnie
– W samym Wałbrzychu najwięcej niebezpieczeństw grozi nam na ulicy Wrocławskiej w godzinach szczytu. Fatalnie jeździ się też przez rondo pod hipermarketem Tesco. Jest ono za wąskie na dwa pasy, a za szerokie na jeden. Do tego, kierowcy tracą tam czujność i nie uważają, często wymuszają też pierwszeństwo – mówi Wiesław Komarnicki, zawodowy kierowca z Wałbrzycha.
Wypadki często zdarzają się też na skrzyżowaniu ulic Wieniawskiego z aleją Podwale.
Szczególną ostrożność musimy zachować na krzyżówkach ulic: Moniuszki z Sikorskiego oraz Noworudzkiej i Świdnickiej.
– Ograniczona widoczność utrudnia kierowcom wyjazd na główną drogę – mówi Zbigniew Stawowy, taksówkarz z 16-letnim stażem.
Z winy kierowców dochodzi do zderzeń przy skrzyżowaniu ulic Długiej i Wrocławskiej.
– Problemy z ustaleniem pierwszeństwa mają też kierujący pod szpitalem im. Sokołowskiego – mówi Komarnicki.

Zakręcone pułapki
Drogi regionu bogate są w kręte serpentyny.
– Jadąc z Boguszowa-Gorców należy szczególnie uważać na zjeździe do Wałbrzycha. Po deszczu trzeba tam zwolnić nawet do 30km/h – mówi zawodowy kierowca.
Zwolnić trzeba też na zjeździe drogi nr 35 z Wałbrzycha do Świebodzic. Tam przy dużej prędkości, na zakrętach wynosi auto na barierki. W Głuszycy znowu droga jest bardzo wąska, podobnie w Walimiu. Przejazd wymaga szczególnej koncentracji, bo ciągle przez jezdnię przechodzą mieszkańcy.
Nasza uwaga musi być wyostrzona również na trasie do przejścia granicznego w Golińsku. Bezwzględnie musimy też zwolnić, zbliżając się po długiej prostej do przejścia dla pieszych na wjeździe do Jedliny-Zdrój.

Prędkość i drzewa
W powiecie świdnickim i dzierżoniowskim do wypadków dochodzi najczęściej z powodu nadmiernej prędkości. Drogi położone w dolinach dodają pewności kierowcom, którzy chętnie naciskają na pedał gazu. Do największej liczby wypadków dochodzi na drodze ze Świdnicy do Wrocławia na wysokości miejscowości Marcinowice i Strzelce Świdnickie. Na trasie do Strzegomia kierowcom widoczność na drodze utrudniają gęsto nasadzone drzewa. Zakręty za szczytami wzniesień powodują niebezpieczeństwo na drodze nr 35 między Komorowem a Świebodzicami. W powiecie dzierżoniowskim najgorzej jest na krajowej „8” koło uzdrowiska Przerzeczyn-Zdrój.

Górskie trudne trasy
Bardzo często do wypadków dochodzi na drodze krajowej nr 8 za Bardem w kierunku Kłodzka. Trzypasmowa, szeroka w tym miejscu jezdnia powoduje, że wielu kierowców mocniej naciska na pedał gazu. Tymczasem szosa ma liczne, dość ostre zakręty. W tym roku zginęły tam cztery osoby. Rondo przy ul. Lutyckiej w centrum Kłodzka należy do najniebezpieczniejszych miejsc w tym powiecie. Już kilkanaście razy rozpędzone ciężarówki nie były w stanie tam wyhamować i wpadały na podwórze domu mieszkalnego. W ubiegłym roku ciężko ranny został kłodzczanin mieszkający w tej części miasta. Najtragiczniejszy wypadek w tym miejscu wydarzył się w 1999 roku. Zderzyły się wtedy dwa samochody ciężarowe. Trzy osoby zginęły na miejscu. Niebezpiecznie jest także na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 8 i ul. Noworudzkiej, którą wyjeżdża się z Kłodzka w kierunku Wałbrzycha. Bardzo często dochodzi tam do kolizji i wypadków. Kierowcy uważają, że zarządcy dróg krajowej i wojewódzkiej powinni zainstalować tam sygnalizację świetlną lub przebudować skrzyżowanie i zrobić mniej kolizyjne rondo.

Janusz Krzeszowski, (PIEL) - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

P.S. Mapka znajduje się tu http://walbrzych.naszemiasto.pl/wydarzenia/734709.html
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Remont na wlocie
Rozpoczął się remont drogi krajowej nr 35 między Wałbrzychem a Świebodzicami, a właściwie jej zachodniej jezdni. Na odcinku pomiędzy ul. Wilczą a ostatnim zjazdem do Książa rozstawiono słupki, ustawiono maszyny i zerwano asfalt. Ruch odbywa się wyremontowaną wschodnia jezdnią.

P.S.Tutaj są fotki http://www.walbrzych.info/?wczytaj=wiadomosci&kategoria=News&show=3390
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Planowane remonty dróg w Wałbrzychu

Zarząd Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu informuje, że rozpoczynają się roboty drogowe:

ul. Malczewskiego - roboty będą prowadzone etapami (odcinkami roboczymi), możliwy dojazd przez ul. Chełmońskiego i ul. Dunikowskiego, planowany termin remontu maj 2007-wrzesień 2007,

ul. Blankowa - planowany
termin remontu czerwiec 2007- wrzesień 2007,

ul. Słowackiego - planowany termin remontu czerwiec 2007 - sierpień 2007,

ul. Główna - remont ciągów pieszych i zieleni przydrożnej na odcinku od ul.Duracza do ul. Tysiąclecia, planowany termin remontu czerwiec 2007- wrzesień 2007.

Przebudowa wiaduktów na ul. Uczniowskiej: Jezdnia południowa -trwają roboty rozbiórkowe na całej jezdni- planowane zakończenie robót wraz z obciążeniem próbnym obiektów mostowych i dopuszczeniem do ruchu - sierpień 2007 r.

W związku z remontem wyżej wymienionych ulic moga wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.

źródło: ZDiK

P.S. I to są prawdopodobnie jedyne inwestycje ZDiKu w tym roku, których skala w ponad 100 tys. mieście jest "porażająca":(
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Znikną przeklęte dziurska

Na początku sierpnia ma się rozpocząć remont drugiego pasa ulicy Wieniawskiego. Zarządca drogi ma przygotowane już na ten cel pieniądze. Cała inwestycja ma kosztować około 3 mln zł, ale będą też inne remonty. Modernizowany jest odcinek drogi krajowej od ul. Wilczej do ul. Piastów Śląskich. A za rok robotnicy zajmą się ul. Andersa.


- Wreszcie! - wzdycha z zadowoleniem Piotr Adamski. Tak wałbrzyski kierowca zareagował gdy usłyszał od nas, że został właśnie ogłoszony przetarg na zakończenie robót przy ul. Wieniawskiego. - Jak można było tak długo zwlekać z decyzją? Część inwestycji zrobiono, a na następną kazano czekać pół roku. Ale dobrze, że w końcu będziemy mieli porządną drogę - dodaje mężczyzna.Są pieniądze, będzie droga

Trudno dziwić się jego radości. Po tym jak pod koniec października ubiegłego roku rozpoczęła się przebudowa jednego pasa drogi wojewódzkiej na Podzamczu, większość kierowców miała nadzieję na jej rychłe zakończenie. Do końca grudnia wyremontowano wprawdzie jeden pas jezdni, co pochłonęło nieco ponad 2 mln zł, ale później sprawa dalszej modernizacji ucichła. O remoncie drugiego odcinka zaczęto mówić dopiero w połowie maja tego roku. - Wtedy przygotowaliśmy materiały potrzebne do ogłoszenia przetargu. Zrobiliśmy pomiar oraz wstępny kosztorys i dokumenty wysłaliśmy do Wrocławia - mówi Marek Porada, kierownik służby interwencyjnej wałbrzyskiego oddziału Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Nagle sprawa nabrała przyspieszenia. Jak zapewniono nas w DZDW (rozmawialiśmy tydzień temu) fundusze na dokończenie prac przy ul. Wieniawskiego już są zarezerwowane. Jest to około 3 mln zł. Za te pieniądze wyremontowany zostanie drugi pas jezdni oraz na całość drogi położona specjalna warstwa bitumiczna SMA, dużo lepsza od tych kładzionych dotychczas na naszych ulicach. Odporna na temperaturę i ścieralność, nie wchłaniająca wody o doskonałej przyczepności. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie przetargu. - Myślę, że prace potrwają około dwóch i pół miesiąca. Tak więc jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem w październiku droga powinna być gotowa - zapewnia Roman Stefunko, zastępca dyrektora ds. technicznych Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich we Wrocławiu.To nie jedyny remont nawierzchni, który na ten rok zaplanowano w Wałbrzychu. - Dzięki staraniom gminy rozpoczęła się właśnie przebudowa drogi krajowej na odcinku od ul. Wilczej do ul. Piastów Śląskich, dojazdowej do Zamku Książ - informuje Mirosław Bartolik, wiceprezydent Wałbrzycha. Niebawem ma być też gotowa dokumentacja projektowa obejmująca modernizację ul. Andersa. Według wstępnych planów w 2008 roku mają rozpocząć się pierwsze prace remontowe ulicy w rejonie Białego Kamienia.

Tomasz Piasecki
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Wezmą drogi, ale po remoncie

- Mam dość swoich jezdni, które trzeba remontować. Wciąż brakuje na to pieniędzy - komentuje pomysł wałbrzyskiego starosty Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa. Jednak wszystko wskazuje na to, że Augustyn Skrętkowicz doprowadzi do tego, by oddać część dróg powiatowych w zarządy gmin.


Pomysł starosty nie jest całkiem nowy, pisaliśmy o nim jako pierwsi już miesiąc temu. Jednak w ubiegłym tygodniu został on oficjalnie przedstawiony podczas konwentu prezydentów, burmistrzów i wójtów naszego regionu.Skąd taki pomysł?

Augustyn Skrętkowicz skrupulatnie przygotował się do tematu. Policzył ile kilometrów, gdzie i jakiej jakości jezdni jest w jego zarządzie. Po sporządzeniu dokładnej inwentaryzacji okazało się, że ponad 200 kilometrów dróg, obecnie uznawanych za powiatowe, powinno podlegać pod poszczególne gminy powiatu, a nie starostwo.

- Nie spełniają one dwóch ustawowych wymogów- twierdzi Augustyn Skrętkowicz. Pierwszy to art. 6a ust. 1 ustawy o drogach publicznych, który mówi o tym, że droga powiatowa, to taka, która stanowi połączenie miast będących siedzibami powiatu z siedzibami gmin oraz siedzib gmin między sobą. Drugi warunek to rozporządzenie ministra transportu, wedle którego droga powiatowa powinna być klasy G (główna), Z (zbiorcza) i wyjątkowo L (lokalna).

Tymczasem wśród powiatowych duktów są takie ulice, jak 600-metrowy odcinek Chrobrego w Wałbrzychu, czy ul. Długa albo droga przez wieś Grzmiącą, czy trasa Kowalowa-Sokołowsko. - To absurd! Te drogi nie prowadzą ani do siedzib gmin, ani powiatu - komentuje starosta. Chce, by przeszły one pod zarządy gmin.„Dziurawców" nam więcej nie potrzeba

Samorządowcy niechętnie jednak przystają na pomysł starosty. Dziurawe drogi to wątpliwy prezent, zwłaszcza, ze rokrocznie trzeba by do niego sporo dokładać. - Nie widzę podstaw, byśmy je przejmowali. Poza tym, za taką decyzją musiałyby iść określone pieniądze - przyznaje bez ogródek Andrzej Laszkiewicz, burmistrz Mieroszowa. Jego zdaniem gminy mają dość swoich dróg, które trudno utrzymać w należytym stanie.

- Jeśli powiat je wyremontuje, chętnie je przejmę - dodaje Laszkiewicz. Podobnego zdania jest wójt Walimia i większość włodarzy gmin w regionie wałbrzyskim. - Nie należy mylić zarządzania drogami z ich przejęciem. Chcę mieć wpływ na drogi w obszarze Wałbrzycha, które są w zarządzie starostwa, ale nie na takich zasadach - mówił nam podczas konwentu Piotr Kruczkowski.

Jednak się dogadają?

Starosta wierzy, że uda się dojść do porozumienia. Chce wystąpić do burmistrzów, wójtów i tamtejszych rad o podjęcie uchwały wyrażeniu zgody na przejęcie tych dróg. Wiadomo jednak, że wcale nie muszą się na to zgodzić. Na zachętę, starosta jest gotów przystać na warunek burmistrzów. - Jestem gotów zgodzić się na to, byśmy drogi najpierw wyremontowali, a później przekazali samorządom gminnym. Na to warto wziąć kredyt, bo dłuższej perspektywie to dla nas i tak oszczędności - twierdzi Skrętkowicz.

Do realizacji tego pomysłu jednak nie jest tak blisko. Najpierw na pożyczkę, musiałby się zgodzić rada powiatu. A sam pomysł zaakceptować musza także rady gmin.Jak się nie zgodzą, to do sądu?

Wcześniej Augustyn Skrętkowicz zapowiadał, że jeśli gminy nie przejmą ulic, których chce pozbyć się starostwo, będzie występował na drogę sądową. Podczas konwentu jednak ani słowem już o tym nie wspominał.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Daleko od szosy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nadal nie zdecydowała, który z wariantów budowy objazdu Wałbrzycha - wschodni czy zachodni - będzie realizowany. Nie ma to na razie większego znaczenia, bo i tak nie ma na to pieniędzy. Priorytety to obwodnica Wrocławia i autostrada A4.


Sudecki Konwent Prezydentów, Burmistrzów i wójtów, poświęcony tematowi budowy dróg nie przyniósł żadnych rewelacji. Zwłaszcza dla wałbrzyszan.

Jacek Wszytko z GDDKiA przedstawił szerokie plany inwestycyjne na najbliższe pięć lat, jednak podczas omawiania obwodnicy naszego miasta, zacięła się... prezentacja. - Mam nadzieję, że to nie jest żaden zły omen, ani duch Daisy - próbował obrócić sytuację w żart prezydent Piotr Kruczkowski.

Oszytko przyznał jednak, że sprawa budowy objazdu naszego miasta utknęła w martwym punkcie.Decyzyjny korek

- Od ośmiu miesięcy czekamy na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, więc prace dokumentacyjne są wstrzymane- tlumaczy Oszytko.

Generalna dyrekcja nie zdecydowała jeszcze o tym, która część drogi okalającej miasto powstanie. Zdaniem Oszytki potrzebne są oba warianty, wschodni i zachodni, jednak dopiero po uzyskaniu stosownych decyzji z Warszawy, będzie się konsultował z władzami Wałbrzycha. Poza tym, w tym roku nie ma nawet mowy o budowie, bo nie przewidziano jej w budżecie. Pieniądze są tylko na dokumentację.

Czy dyskusja, o wschodnim lub zachodnim wariancie budowy, nie jest więc graniem na czas? - Nie, tak nie jest. Mogę obiecać, że ta obwodnica powstanie, nie mogę tylko powiedzieć, kiedy - szczerze przyznał dyrektor GDDKiA.

Sprawy nie odpuszcza jednak prezydent Kruczkowski. W poniedziałek spotyka się z przedstawicielami GDDKiA, w środę, wraz z parlamentarzystami z naszego regionu, jedzie do ministerstwa. Liczy, że sprawa wariantu rozstrzygnie się jeszcze w tym miesiącu.Są inne priorytety

Warszawa ma chyba jednak inne preferencje, co do ważności budowy głównych arterii regionu. Pierwsza jest autostrada A-4 na odcinku Zgorzelec - Krzyżowa. W tym i przyszłym roku ma powstać 51-kilometrowy odcinek tej trasy. Inwestycja realizowana będzie przy udziale Funduszu Spójności. Kontraktowy koszt przedsięwzięcia to 245,8 mln zł. Wyłoniono już wykonawców oraz podpisano kontrakty na budowę oraz nadzór techniczny.

Druga w kolejności jest część drogi A-8, czyli autostradowej obwodnicy Wrocławia. Do 2009 roku za (bagatela!) prawie 1,5 miliarda złotych GDDKiA ma wybudować 35 km objazdu. Kolejna ważna inwestycja to budowa autostrady A-18 i drogi krajowej nr 18 Golnice - Olszyna (przebiega przez województwo lubuskie i dolnośląskie). Oddano już jedną jezdnie w 2006 r, do końca przyszłego roku planowana jest budowa drugiej nitki, w tym w granicach województwa dolnośląskiego 19 km.

Będą też naprawy

Samorządowcy, których zamek Książ gościł blisko 50, martwili się także o inne krajowe szosy, które przebiegają przez ich terytoria. Sen z powiek wielu z nich spędza krajowa ósemka, która jest niezwykle niebezpieczna.

- Ile osób ma jeszcze zginąć, zanim powstaną obwodnice Kłodzka, czy Ząbkowic? Jeśli nie powstanie tu trasa szybkiego ruchu, to będziemy niedługo skansenem- grzmieli burmistrzowie z Kłodzka i Ząbkowic Śląskich.

Jednak generalna dyrekcja w planach na ten rok ma tylko przebudowa drogi krajowej nr 8 na odcinku Radzików-Bielany Wrocławskie.

Remonty szykują się także na sporych odcinkach dróg poza byłym województwem wałbrzyskim, m.in. na trasie Krzywa - Chojnów, Chojnów - Legnica, Legnica - Prochowice, Mazurowice - Wilczków, Wilczków - Środa Śląska, Środa Śląska - Wrocław, Paszowice - Bolków oraz Kostomłoty - Strzegom. Na inne, na razie, nie ma pieniędzy.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Komentarz portalu internetowego walbrzych.info do wyżej przytoczonego artykułu.

Obwodnica - ten wałbrzyski temat - wabik

12 czerwca prezydent Wałbrzycha, Piotr Kruczkowski wraz z parlamentarzystami ziemi wałbrzyskiej spotka się z dyrektorem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie. Tematem rozmów będzie obwodnica wałbrzyska oraz inne strategiczne dla Wałbrzycha inwestycje prowadzone przez GDDKiA. Temat obwodnicy wraca jak bumerang, właściwie można się zastanawiać czy to nie jest dyżurny temat przywoływany po to żeby tylko coś się działo w sytuacji kiedy nie dzieje się nic, lub żeby odwracać uwagę ludzi od innych spraw. Temat chwyta zawsze, bo od lat już wzbudza same kontrowersje. Gołym okiem widać jednak, że zarówno władzom Wałbrzycha jak i parlamentarzystom brakuje siły przebicia. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma nawet w planach prac przygotowawczych w stosunku do jakiegokolwiek odcinka drogi w okolicach Wałbrzycha, co oznacza że nie będzie na pewno żadnych prac budowlanych czy remontowych ani w tym ani w przyszłym roku.

Jakie prace planowane są na Dolnym Śląsku można zobaczyć tutaj: Co planuje robić GDDKiA
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma nawet w planach prac przygotowawczych w stosunku do jakiegokolwiek odcinka drogi w okolicach Wałbrzycha, co oznacza że nie będzie na pewno żadnych prac budowlanych czy remontowych ani w tym ani w przyszłym roku.
Ani w tym, ani w przyszłym ani zupełnie NIC do 2012 roku nic się w sprawie obwodnicy nie ruszy.
Poniekąd to "wina" Euro2012, po drugie - Wałbrzych jest za blisko Wrocławia a ten wysysa i będzie wysysał wszystkie środki na inwestycje drogowe.
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Z obwodnicą to też mi się wydaje, że w najbliższych latach nic nie będzie (mam nadzieję że jednak się mylę), ale według mnie równierz ważne jest żeby coś zrobili z odcinkiem DK35 do Świdnicy bo ruch na tej trasie jest ogromny. A co do obwodnicy to dla mnie już obojętnie, który wariant "wschodni" czy "zachodni" mieli by robić jako pierwszy, ważne żeby wogóle coś zaczeli robić i podobnie myśli już coraz więcej wałbrzyszan.

Wrocław faktycznie przejmuje większość pieniędzy na większe inwestycje, ale Wałbrzych mógłby postarać się lepiej o unijne pieniądze na remonty dróg w mieście, a że można to dobrym przykładem jest Legnica, która otrzymała tych pieniędzy naprawde dużo (choć nie pamiętam dokładnie ile:))

Kolejną sprawą, która mnie boli, to to, że w mieście nic się nie robi w sprawie powstawania ścieżek rowerowych, a tereny mamy przecież piękne. Marzą mi się piękne ścieżki, ładnie opisane dookoła Chełmca, Książa, jeziorka Deaisy no i w samym mieście przynajmniej łączące centrum z Piaskową, Podzamczem i Szczawnem.
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
Wałbrzyskie inwestycje drogowe

Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski spotkał się we Wrocławiu z wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem. Głównym tematem rozmowy była budowa obwodnicy wałbrzyskiej oraz inne strategiczne dla miasta inwestycje drogowe. Wojewoda zadeklarował pełne wsparcie i wszelką pomoc w staraniach Wałbrzycha o budowę zachodniego odcinka obwodnicy. Zapewnił również, że dołoży wszelkich starań, by zabiegi Wałbrzycha o budowę drogi łączącej nas z drogą S3 zakończyły się sukcesem.

Dwa dni wcześniej Piotr Kruczkowski spotkał się w Warszawie z dyrektorem GDDKiA Zbigniewem Kotlarkiem.

- Cały czas prowadzimy rozmowy na temat przebiegu obwodnicy i decyzji, który odcinek - wschodni czy zachodni - będzie realizowany - relacjonuje to spotkanie Piotr Kruczkowski - Ze smutkiem przyznaję, że GDDKiA wciąż preferuje odcinek wschodni. W rozmowie z dyr. Kotlarkiem raz jeszcze przedstawiłem argumenty przemawiające za budową zachodniego odcinka obwodnicy. Starałem się przekonać, że ten odcinek to nie tylko droga miejska, to przede wszystkim przeniesienie tranzytu, który obecnie przebiega przez centrum miasta, to lepsze połączenie firm ze strefy z południem Polski, to odciążenie Szczawna Zdroju, to w końcu lepsze skomunikowanie z drogą S3,m która jest priorytetem dla GDDKiA. Ostateczną decyzję o przebiegu obwodnicy podejmie GDDKiA po uzyskaniu decyzji środowiskowej wydanej przez wojewodę, który musi uzyskać w tej sprawie opinię Ministerstwa Środowiska. To Ministerstwo w tej opinii wskaże, który odcinek lepiej jest budować z punktu widzenia ochrony środowiska. Wojewoda jednak może wydać własną decyzję, nie kierując się wskazaniami Ministerstwa. Zarówno decyzje o lokalizacji inwestycji jak i zabezpieczeniu środków finansowych są decyzjami instytucji centralnych i w tym momencie najważniejszą sprawą jest silny lobbing parlamentarzystów, zwłaszcza opcji rządzącej.

źródło: UM Wałbrzych
 

·
Registered
Joined
·
560 Posts
w Wałbrzychu budują
Krajowi inwestorzy rozkładają ręce. Wzrost kosztów i braki materiałowe hamują wiele inwestycji. Tymczasem wałbrzyskie budowy kontynuowane są w rozsądnym tempie. Pomimo spodziewanych trudności plany również są ambitne.

Przed rokiem pisano w mediach, że po kilkunastu latach posuchy prezydent Piotr Kruczkowski dokonał przełomu inwestycyjnego w istniejącej infrastrukturze drogowej w Wałbrzychu. Dziś można już mówić o konsekwentnej modernizacji dróg, zwłaszcza najbardziej uczęszczanych ciągów komunikacyjnych w zarządzie miasta. Na Podzamczu, największej dzielnicy Wałbrzycha, ukończono właśnie modernizację ul. Palisadowej, która zyskała nową nawierzchnię, zatoki postojowe, chodniki i oświetlenie. Niebawem drogowcy wkroczą na pobliską Blankową, gdzie zakres robót będzie podobny. I na tym nie koniec: remontu doczeka się ul. Słowackiego wiodąca do Rynku, również z powodu remontu należy spodziewać się utrudnień w ruchu na Malczewskiego i Głównej na Piaskowej Górze.
Tymczasem pełną parą od kilku miesięcy idą szeroko zakrojone roboty remontowe na wiaduktach przy ul. Uczniowskiej. To strategiczna droga do najlepszej w kraju, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wraz z zakończeniem prac na północnej części wiaduktów wąskie gardło zostało już odblokowane i wszystko wskazuje na to, że wykonawca upora się ze wszystkim zgodnie z planem, czyli do końca lipca.
W przeciwieństwie do hałaśliwej Uczniowskiej Kolonia Trzech Róż to jeden z tych czarujących zakątków Wałbrzycha, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto. Niestety, do niedawna wciąż zalewany przez wody opadowe, rujnujące budynki i drogi. Jednak już zakończono pierwszy etap inwestycji, w tym kanalizację sanitarną i deszczową oraz nowe asfaltobetonowe nawierzchnie ulic Pułaskiego i Kmicica. Na rok bieżący zaplanowano dokończenie przebudowy ulic na Kolonii Trzech Róż wraz z budową rowów zabezpieczających osiedle przed zalaniem.
W samym ratuszu z myślą o niepełnosprawnych, zwłaszcza korzystających z wózków, powstaje instalacja windy. Pomimo trudnej zabytkowej zabudowy prace postępują w dobrym tempie. Obok szybu niepełnosprawni będą mogli również skorzystać z 5 miejsc parkingowych.
Póki co najmniej dostrzegana jest budowa sieci kanalizacyjnej realizowana w ramach unijnego programu ISPA. To gigantyczny kontrakt opiewający w Wałbrzychu na około 70 mln zł. Prace prowadzone są już w kilku dzielnicach: na Konradowie, Gliniku, Podgórzu, w Śródmieściu i na Lubiechowie, a w ciągu trzech lat obejmą dziesiątki ulic na terenie całego miasta. W tym również budowę uzbrojenia uzupełniającego – wodociągów, kanalizacji deszczowej i dróg – sfinansowaną z budżetu gminy Wałbrzych.
Nowoczesny system sanitarnej sieci kanalizacyjnej wyeliminuje szamba i zrzucanie ścieków bezpośrednio do środowiska. Nowa sieć to 72 km (łącznie z sąsiedzkim Boguszowem-Gorcami i Świebodzicami) i zupełnie inny pejzaż ekologiczny miasta. – Wałbrzych był, jest i pozostanie miastem przemysłowym – mówi prezydent Piotr Kruczkowski, ale nie możemy zaprzepaścić tego, co jest naszym wielkim atutem. Miasto jest zielone, malownicze, stworzone do rekreacji. Mamy już wspaniałe wskaźniki czystości powietrza. Musimy teraz zadbać o resztę z korzyścią dla mieszkańców i coraz liczniejszych turystów.
 

·
Banned
Joined
·
1,796 Posts
Ani zachód, ani wschód
http://www.nww.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=10215&Itemid=47
poniedziałek, 25 czerwiec 2007

Jedyny pewnik w sprawie wałbrzyskiej obwodnicy to to, że kiedyś powstanie. Nie wiadomo jednak kiedy ruszy budowa, ile będzie kosztować i którędy pójdzie droga. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wciąż nie zdecydowała czy będzie to zachód czy wschód. Czy lobbing naszych parlamentarzystów pomoże? Czy mamy jeszcze szansę na obwodnicę?

Prezydent Piotr Kruczkowski po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami GDDKiA. Tym razem z dyrektorem generalnym, Zbigniewem Kotlarkiem. Po raz kolejny, bez wyraźnego efektu.- Ze smutkiem przyznaję, że GDDKiA wciąż preferuje odcinek wschodni - mówi prezydent. - Starałem się przekonać, że zachodni odcinek to nie tylko droga miejska, to przede wszystkim przeniesienie tranzytu, który obecnie przebiega przez centrum miasta, to lepsze połączenie firm ze strefy z południem Polski, to odciążenie Szczawna Zdroju, to w końcu lepsze skomunikowanie z drogą S3 - wylicza szef gminy. Niestety dyrekcja, od kilku miesięcy jest bardzo odporna na argumenty i wciąż forsuje wschód. Przyznaje to, ale nie wprost, przedstawiciel tej instytucji Artur Mrugasiewicz, który podkreśla, że spotkanie z prezydentem Kruczkowskim miało charakter informacyjny. - W naszej ocenie, każdy element infrastruktury drogowej musi mieć racjonalne, ekonomiczne uzasadnienie - tłumaczy. Jak nieoficjalnie wiadomo, budowa wschodu jest po prostu znacznie tańsza.

Mocniej, mocniej, mocniej

Na spotkaniach mijają kolejne miesiące, kierowcy stoją w korkach, a decyzji o budowie wciąż nie ma. Zresztą w tym roku i tak na pewno nie ruszy, bo w kasie GDDKiA nie ma na to środków. Wszyscy czekają na decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, którą po zasięgnięciu opinii ministra środowiska wyda wojewoda dolnośląski. Wariant wskaże jednak dyrekcja, dlatego jak przekonują lokalni samorządowcy, musi czuć „presję na zachód" z każdej strony. Podkreślają to nasi parlamentarzyści, którzy w połowie kwietnia na spotkaniu w Zamku Książ, zadeklarowali pomoc w tej sprawie. Po dwóch miesiącach przyznają, że niemal stoimy w miejscu. Prezydent Piotr Kruczkowski, mówi że efektów tego lobbingu nie czuje i że powinni się w niego zaangażować, przede wszystkim posłowie opcji rządzącej.


Nie odpuścimy

- Mój głęboki niepokój budzi to, że wciąż nie ma decyzji - mówi poseł PO, Zbigniew Chlebowski. Przyznaje, że spotkanie z dyrektorem Kotlarczykiem, w którym również brał udział, to bardzo niewielki krok do przodu. - Nie trafiają do nich nasze argumenty, wojewody, marszałka, gminy - wylicza. Poseł Waldemar Wiązowski z PiS dorzuca do tego jeszcze rozmowy w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ministerstwie Transportu, u wicepremiera. Wciąż bez efektu. - Warszawa musi czuć, że Wałbrzych naprawdę chce obwodnicy na zachodzie - podkreśla. Być może zmieni się to po pewnych rozstrzygnięciach personalnych, które w dyrekcji mają nastąpić od przyszłego miesiąca. Wiadomościom Wałbrzyskim powiedział o tym poseł Giovanni Roman, który dodał, że przyspieszy to kwestię budowy naszej drogi. - Na pewno nie odpuścimy tej sprawy - deklaruje kolejna przedstawicielka Platformy, posłanka Katarzyna Mrzygłocka.

Michał Wyszowski
 
41 - 60 of 831 Posts
Top