SkyscraperCity banner

61 - 80 of 836 Posts

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Utrudnienia w ruchu

Zarząd Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu informuje, że rozpoczynają się roboty drogowe:

ul. Malczewskiego - obecnie trwają roboty remontowe (korytowanie, stabilizacja), na I etapie od ul. Chełmońskiego. Rozpoczęcie robót na kolejnym odcinku planowane jest około 16 lipca. Realizowany odcinek całkowicie wyłączony jest z ruchu. Planowany termin remontu maj 2007-wrzesien 2007,

ul. Blankowa - planowane rozpoczęcie robót 30 czerwca. Roboty prowadzone będą etapami przy całkowitym zamknięciu jezdni dla ruchu. I etap realizowany będzie na odcinku od ul. Palisadowej do wjazdu przy ul. Blankowej 41. Planowany termin remontu czerwiec 2007- wrzesień 2007,

ul. Słowackiego - 21 czerwca rozpoczęły się roboty remontowe. W pierwszej kolejności zostanie wykonane zfrezowanie istniejącej nawierzchni:
- I etap od sygnalizacji świetlnej koło BZ WBK do ul. Barlickego - 23 czerwiec
- II etap od ul. Barlickiego do Al. Wyzwolenia - 30 czerwiec,
a następnie remont wysepek kierujących przy ul. Lewartowskiego.
Ruch kołowy dopuszczony z utrudnieniami. Planowany termin remontu czerwiec
2007 - sierpień 2007,

ul. Główna - remont ciągów pieszych i zieleni przydrożnej na odcinku od

ul.Duracza do ul. Tysiąclecia. Obecnie rozpoczęto przebudowę chodnika od ul. Tysiąclecia w kierunku Przychodni Zdrowia. Ruch pieszy odbywa się drugą stroną ulicy. Planowany termin remontu czerwiec 2007- wrzesień 2007.

źródło: www.zdik.walbrzych.pl
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Zielone światło dla obwodnicy

Przełom w temacie wałbrzyskiej obwodnicy. Minister Środowiska wydał opinię, w której do realizacji wskazuje odcinek zachodni. - Jesteśmy zdecydowanie bliżej niż dalej budowy - cieszy się prezydent Piotr Kruczkowski. Trzeba jeszcze powalczyć o środki na jej przeprowadzenie.


Wojna o obwodnicę trwa dalej. Jest ciężka, władze miasta ostatnio już traciły nadzieję, że uda się ją wygrać (patrz ramka). - Jest iskierka nadziei, ale jest już bardzo długo i czasem przygasa - mówił jeszcze niecałe dwa tygodnie temu prezydent Piotr Kruczkowski. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, wciąż upierał się przy znacznie tańszym wariancie wschodnim. Władze miasta i regionu, łącznie z marszałkiem, wojewodą i parlamentarzystami wskazywali zachód.

Wszyscy czekali na opinię Ministra Środowiska. Rzecznik prasowy tej instytucji Michał Milewski poinformował naszą redakcję, że została ona wydana 4 lipca. - To postanowienie uzgadniające warunki realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie obwodnicy Wałbrzycha w wariancie zachodnim - mówi rzecznik. Nie zamyka to oczywiście długiej drogi formalnej. Teraz decyzję musi wydać wojewoda (optował za zachodem), a ostatecznego wyboru wariantu budowy na jej podstawie dokona GDDKiA. - Rozmawialiśmy z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, który ustnie zadeklarował, że nie oprotestuje decyzji wojewody - podkreśla prezydent. Chce teraz zdopingować regionalnych parlamentarzystów, by włączyli się w działania, które zagwarantują środki finansowe na rozpoczęcie tej inwestycji. W tym roku w kasie generalnej dyrekcji ich nie ma, warto powalczyć o kolejny sezon.
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Andersa i Wieniawskiego do remontu

Żadnej doraźnej łataniny, tylko gruntowna przebudowa czeka najważniejsze szlaki komunikacyjne Białego Kamienia i Podzamcza. Takie deklaracje usłyszał Prezydent Kruczkowski od przedstawicieli Dolnośląskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Na poniedziałkowym spotkaniu z dyrektorem Leszkiem Lochem i jego zastępcą, Romanem Stefunko ustalono, że jeszcze w tym roku zostaną wykonane niezbędne naprawy i częściowa wymiana sieci energetycznej, gazowej i wodno-kanalizacyjnej po to, by w przyszłym roku ul. Andersa została poddana gruntownej przebudowie. I to na długości od ul. Wysockiego do Solickiej, łącznie z chodnikami!

Tymczasem już w sierpniu ekipy remontowe wchodzą na ul. Wieniawskiego na Podzamczu, by dokończyć prace rozpoczęte w ub. roku. Niebawem droga zostanie przebudowana już w obu kierunkach ruchu, a całość zostanie przykryta warstwą ścieralną.

Wcześniej zapadły decyzje dotyczące odcinka ulic 11 Listopada – Noworudzka. Uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha udzielono Samorządowi Województwa Dolnośląskiego dotacji celowej w wysokości 1 miliona zł na remont tej drogi. Urząd Marszałkowski przekaże na ten cel 2 miliony zł.

źródło: UM Wałbrzych
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
35 na pięć

Oddano już do użytku wyremontowany wjazd do Wałbrzycha od strony Świebodzic na drodze krajowej nr 35. W sobotę trwało malowanie pasów. Po remoncie zmienił się układ jezdni, przed samym skrzyżowaniem z ulica Wilczą obecnie nie ma pobocza, z którego do tej pory często korzystali wędrujący do i z Książa pieszy. Przyzwyczajenie na pewno będzie korcić, sugerujemy więc spacery piękną aleją Kasztanową. Wymalowano pas dla wjeżdżających na pierwszy parking w Książu. Z resztek asfaltu użytego do remontu wylano natomiast kawałek parkingu przed Palmiarnią. Szkoda że nie cały bo parking ten miałby wtedy jakiś wygląd, zamiast poligonu doświadczalnego dla pojazdów księżycowych. Do tej pory goście odwiedzający Palmiarnię grzęźli w błocie lub niszczyli zawieszenie na wybojach. Teraz przynajmniej na kawałku placu będzie można zaparkować. Wojny o asfalt miedzy turystami nie będzie, bo jak nam powiedział jeden z pracowników Palmiarni liczba odwiedzających drastycznie spadła odkąd nie ma szyldu reklamowego przy wjeździe do Wałbrzycha
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Dezorganizacja ruchu?

W ostatnich dniach na Starym Zdroju zmieniono organizację ruchu. Na drodze przy ul. Armii Krajowej w obrębie skrzyżowaniu z ul. 11 listopada został wyłączony jeden pas ruchu dla komunikacji zbiorowej.

Wśród kierowców opinie na ten temat są podzielone. Część uważa, że to dobry pomysł ponieważ nie będzie karkołomnego "wpychania się" w godzinach szczytu. Jednak większość jest niezadowolona i przywołuje argumenty, że "to już było i nie sprawdziło się". Jak będzie czas pokaże.

NASZ WAŁBRZYCH

P.S. foto http://www.walbrzych.info/?wczytaj=wiadomosci&kategoria=News&show=4056
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Szczawno bez korków i spalin?

Będzie obwodnica Szczawna - Zdroju. Wybuduje ją Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich, dla którego jest to inwestycja priorytetowa. W najbliższych latach na ten cel wydane zostanie ponad 14 milionów złotych. Jest duża szansa na to, że uzdrowisko w końcu złapie drugi oddech.


Szczawno - Zdrój ginie pod kołami samochodów. Nie trzeba być fachowcem, aby to wiedzieć, wystarczy przespacerować się przez kurort. Najlepiej wiedzą o tym, osoby, które co dziennie muszą przejechać przez kurort kilka razy. Taksówkarze. Im pomysł obwodnicy podoba się szczególnie. - Ruch jest zdecydowanie za duży, na ulicy Mickiewicza przydałoby się go rozluźnić - mówi zza kółka pan Mirosław. - To potrzebna inicjatywa, warto zmniejszyć ilość spalin w mieście. W końcu ludzie przyjeżdżają tutaj odpoczywać - wtóruje kolega po fachu, pan Klaudiusz. Wiedzą co mówią, nie raz stali w szczawieńskich korkach.Wrocław pomoże

Pomysł budowy obwodnicy Szczawna - Zdroju, nie jest nowy. Od dwóch lat mówi się o nim jednak bardziej intensywniej. Wszystko za sprawą Dolnośląskiego Parku Technologicznego, który powstaje w okolicach marketu Tesco. Jednym z elementów infrastruktury ma być kilometr drogi, który zostanie podciągnięty aż do nasypu kolejowego w stronę Strugi. Dalej miałaby go przejąć Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich i po prostu dobudować resztę. W ten sposób osoby udające się chociażby do Jeleniej Góry w ogóle nie wjeżdżałyby do kurortu. Konkretna ilość spalin, hałasu i dziur mniej.

Burmistrz uzdrowiska Tadeusz Wlaźlak ostrożnie dobiera słowa i studzi optymizm. - W tej chwili jest opracowany zaledwie zarys tej drogi - podkreśla. - O szczegółach wolałbym mówić, gdy zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie - dodaje. Jako doświadczony samorządowiec wie, że lepiej poczekać na pieniądze i konkrety, a dopiero potem ogłaszać sukces. Zwłaszcza biorąc pod uwagę problemy z wałbrzyską obwodnicą, która według zapewnień różnych ekip rządzących, juz powinna działać.

W 2009 początek

Wojciech Pankiewicz, zastępca dyrektora DZDW, nie pozostawia jednak wątpliwości. Potwierdza, że zadanie dotyczące realizacji obwodnicy Szczawna Zdroju jest wpisane do aktualnego Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007- 2013. Jej realizacja ma ruszyć w 2009 roku (po zakończeniu budowy parku), środki zarezerwowane na ten cel to ponad 14 mln złotych. Wojciech Pankiewicz podkreśla, że to jedna z priorytetowych inwestycji drogowych, która będzie realizowana w województwie.

Michał Wyszowski

nww.pl
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Drogowe przemiany

Istnieje szansa na budowę zachodniego odcinka wałbrzyskiej obwodnic! Tak wynika z urzędowych przecieków. Ale to nie jedyna dobra wiadomość dla naszych kierowców. Kolejną jest decyzja o powstaniu fragmentu drogi S-3 z Lubawki do Legnicy, przebiegającej niedaleko Wałbrzycha.


Przed kilkoma miesiącami wojewoda dolnośląskie wydał korzystną dla władz Wałbrzycha decyzję. Na podstawie opinii ministerstwa środowiska wskazał on budowę zachodniego odcinka obwodnicy miasta, jako tego, który ze względu na prowadzone prace, będzie najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.Błyskawicznie z Wałbrzycha do Legnicy

To była bardzo ważna deklaracja. - Ucieszyliśmy się niezmiernie, tym bardziej, że od dawna zabiegamy o powstanie zachodniej trasy okalającej miasto, ale o odtrąbieniu sukcesu trudno było wtedy mówić - twierdzi Marek Małecki, wiceprezydent Wałbrzycha. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która ma prowadzić inwestycję, odwołała się od tej decyzji. Ku zdziwieniu drogowców, według naszych informacji, minister odrzucił ich protest i przychylił się do wcześniejszej opinii, która teraz stała się prawomocna i ostateczna. - To prawda. Minister przyjął wariant zachodni obwodnicy Wałbrzycha, a zatem będzie ona realizowana w tym przebiegu - przyznaje Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA. To nie oznacza, że w ratuszu mogą zacząć świętować. Ostateczna decyzja środowiskowa wraz z uzasadnieniem nie trafiła bowiem jeszcze do GDDKiA. - Dopiero po jej analizie, będziemy mogli zaplanować harmonogram prac budowlanych - dodaje Artur Mrugasiewicz. Rozpatrywanie dokumentów i podjęcie jakichś kroków może potrwać. Nawet do początku listopada.

Doczekaliśmy się za to decyzji o budowie drogi ekspresowej S-3. Pierwotnie ta inwestycja miała być realizowana w latach 2013-2015, ale ze względu na przyznanie Polsce organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej, postanowiono znacznie przyspieszyć rozpoczęcie robót. Wiadomo, że za unijne pieniądze powstanie odcinek jezdni z Lubawki do Legnicy, a dalej do Szczecina. Niestety trakt nie połączy w całości północy kraju z południem

Zabraknie 75-kilometrowego odcinka z Legnicy do Nowej Soli. Znalazł się on na liście rezerwowej i będzie realizowany tylko wówczas gdy komuś z innego województwa nie uda się dokończyć drogowych inwestycji i nie wykorzysta przyznanych środków z Brukseli. Na budowie trasy Lubawka-Legnica skorzysta między innymi Wałbrzych. Miasto w prosty sposób będzie można połączyć z drogą chociażby przez... odcinek zachodniej obwodnicy.

Tomasz Piasecki

[email protected]
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Rozkopane miasto całe

Dobra wiadomość dla wałbrzyskich kierowców. Do końca sierpnia przyszłego roku wyremontowane zostaną duże odcinki ulic Noworudzkiej i 11 Listopada. Poprawi się przejazd przez Stary Zdrój oraz wylot na Jedlinę - Zdrój i Walim. - Najwyższy czas - podkreślają zmotoryzowani.


O każdym planowanym czy prowadzonym w Wałbrzychu remoncie, staramy się informować naszych czytelników na bieżąco. Zwłaszcza, że jak wynika z naszej sondy, to choć mieszkańcy widzą, że jest trochę lepiej, to potrzeby są wciąż ogromne. Remont tych ulic sfinansuje wspólnie Dolnośląski Zarząd Dróg Wojewódzkich i gmina Wałbrzych. Przeprowadzi go jedna z wrocławskich firm, umowa już została podpisana.

- Termin zakończenia robót wyznaczono na koniec sierpnia - mówi Wojciech Stefunko, zastępca dyrektora ds. technicznych DZDW. Obejmował on będzie cały szereg różnych prac, m.in. demontaż studzienek, wyrównanie powierzchni czy budowę chodników.

Z planowanego remontu, cieszą się także w urzędzie miejskim. Jest to w końcu efekt ponad rocznych, trudnych rozmów.

To dla nas ważna inwestycja, dlatego podjęliśmy decyzję o partycypowaniu w kosztach remontu - tłumaczy zastępca prezydenta, Mirosław Bartolik. Jeszcze w tegorocznym budżecie gmina, zarezerwowała na ten cel milion złotych, w przyszłym roku, już po zrealizowaniu zadania ma przekazać kwotę uzupełniającą do wysokości 33% wartości wykonanego zadania. - Sukcesem zakończyły się też rozmowy z DZDW na temat modernizacji ul. Andersa, która rozpocznie się w przyszłym roku - dodaje Mirosław Bartolik.

Michał Wyszowski NWW
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Czkawka z obwodnicą

Władze miasta przegrały w pierwszej instancji proces o wielomilionowe odszkodowanie. Jeśli po apelacji wyrok zostanie utrzymany, gmina będzie musiała zapłacić firmie Eko-Procom 5,5 mln zł odszkodowania. Zdaniem radnych opozycji, doprowadzi to budżet do ruiny.


Sprawą firmy Eko-Procom, która projektowała wałbrzyską obwodnicę, radni Wałbrzycha zajmowali się bardzo dokładnie w 2003 i 2004 na posiedzeniach komisji rewizyjnej. Już wtedy sprawa wydawała im się niepokojąca. A materiały, mówiące o licznych nieprawidłowościach, przygotowane przez specjalistę-audytora, radni „przyjęli z dezaprobatą". - Staliśmy na stanowisku, że warto rozmawiać, negocjować z Eko-Procomem, ale stanowisko gminy było inne. Teraz to się odbija finansową czkawką - twierdzi Sławomir Turliński, który wówczas był przewodniczącym miejskiej komisji rewizyjnej.Wszystko przez grodzkość...

Skąd się wzięły tak duże żądania finansowe ze strony Eko-Prokomu? Sprawy nie chciał komentować ani Jerzy Wójcik, dyrektor firmy, ani Zarząd Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu, ani władze gminy. Sięgnęliśmy więc do dokumentów.

Według ZDiK-u (pismo przygotowane na komisje rewizyjną) firma od 1998 r. miała umowę z gminą na prace projektowe i obowiązywała ona do końca 2002 r. W 2003 roku „poproszono Eko-Procom o wstrzymanie prac projektowych", tłumacząc to tym, że Wałbrzych przestał być miastem na prawach powiatu i zmienił się zarządca drogi. Spółka pracowała jednak nadal, twierdząc, że umowa obowiązuje jeszcze przez rok, i słała kolejne faktury. Żadnej z nich gmina nie zapłaciła. Po wysłaniu 11 wezwań do zapłaty, Eko-Prokom odstąpił od umowy. Domagał się wypłaty łącznej kwoty 7 mln 810 tys. zł (w tym wynagrodzenie, odsetki i 500 tys. zł odszkodowania). W końcu sprawa trafiła do sądu.

Anna Porada, zastępca dyrektora ZDiK tłumaczyła wówczas radnym komisji rewizyjnej, że „gmina nie chciała zrywać umowy z Eko-Procomem", ale jej szef domagał się nie tylko przedłużenia terminu, ale również zwiększenia zakresu prac i wynagrodzenia.

... czy przez zaniechanie?

Zdaniem lewicowych radnych do takiej sytuacji doprowadził grzech zaniechania obecnych władz. Wskazywał na to również w ubiegłym roku były prezydent miasta Stanisław Kuźniar.

Wciąż stwierdzi, że przez błędy obecnie rządzącej ekipy, miasto miało stracić 20 milionów złotych. Sprawa dotyczy braku kontynuacji budowy wałbrzyskiej obwodnicy. Zdaniem Kuźniara inwestycja została przygotowana do realizacji jeszcze za jego rządów, a od lat, przez zaniechania obecnych władz, nie wykopano nawet łopaty ziemi pod budowę tej drogi.

- W latach 2001-2002 przygotowaliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, dokumentacje i wykupiliśmy niezbędne tereny pod inwestycję. Ponieśliśmy jako gmina około 20 mln złotych kosztów z tym związanych. Tymczasem ekipa prezydenta Kruczkowskiego doprowadziła do tego, że te pieniądze zostały zaprzepaszczone - twierdzi Kuźniar. Jego zdaniem, wówczas wystarczyłaby kwota 12 mln zł, by dokończyć wschodnią część obwodnicy. Do dziś nie ukończono żadnego z odcinków.

Sprawa odszkodowania dla Eko-Prokomu wyjaśni się dopiero po wyroku sądu drugiej instancji, bo gmina złożyła apelację. - Jeśli wyrok będzie nadal niekorzystny, to będzie to gwóźdź do trumny w budżecie. Nasze zadłużenie przekroczyło już 50%. Jesteśmy blisko cienkiej granicy i należy obawiać się tego, że skończymy jak Żarów, który niedawno ogłosił bankructwo - czarno wróży radny Paweł Szpur.

NWW
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
W największej wałbrzyskiej dzielnicy zmodernizowano 220 latarni ulicznych

Wymiana opraw świetlnych z przestarzałych i drogich w utrzymaniu na nowoczesne i energooszczędne nie była ujęta w planach inwestycyjnych Zarządu Dróg i Komunikacji w Wałbrzychu na 2007 rok. Wydatki na remonty dróg okazały się jednak mniejsze niż wcześniej zakładano. Nadwyżkę pieniędzy trzeba było więc rozsądnie zagospodarować i to przed zakończeniem roku.
Najpierw Podzamcze
Najwięcej ZDiK zaoszczędził na remoncie ulic Palisadowej i Blankowej w dzielnicy Podzamcze. Nowa nawierzchnia została tam wykonana z betonowych kostek, które ułożono na starym podłożu z żelbetonowych płyt. Było to znacznie tańsze rozwiązanie, niż układanie nawierzchni asfaltowej.
– Na inwestycjach drogowych zaoszczędziliśmy w tym roku prawie 144 tysiące
złotych – wyjaśnia Andrzej Piękny, dyrektor ZDiK w Wałbrzychu. – Postanowiliśmy, że za całą kwotę kupimy i zamontujemy nowe oprawy świetlne w latarniach w tej dzielnicy.
Za oszczędności udało się wymienić oprawy świetlne w 220 latarniach. Dotychczasowe, rtęciowe, o mocy 250 watów zastąpiono energooszczędnymi sodowymi o mocy 100 watów.
Opłacalna inwestycja
– Jest to nowoczesna technologia. Dlatego zmniejszenie mocy lamp nie wpłynęło na pogorszenie oświetlenia ulic – tłumaczy Piękny. – Przyczyni się to jednak do sporych oszczędności. W ciągu roku na energii zaoszczędzimy około 60 tysięcy złotych. Inwestycja zwróci się za niespełna dwa i pół roku.
Wałbrzyski Zarządu Dróg i Komunikacji opiekuje się w mieście około 7400 latarniami ulicznymi. Prawie 60 procent z nich trzeba wymienić. W 2008 roku nowe urządzenia mają się pojawić na al. Podwale, a później w pozostałych częściach miasta.

(ARS) - POLSKA Gazeta Wrocławska
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Pechowa obwodnica


Sąd apelacyjny zadecyduje, czy gmina będzie musiała wypłacić odszkodowanie
Gmina Wałbrzych przegrała z firmą Eco-Procom pierwszy proces o kilkumilionowe odszkodowanie. Radni opozycyjni grzmią, że jeśli wyrok powtórzy sąd wyższej instancji i z miejskiej kasy trzeba będzie wypłacić około 7 mln zł, to miastu grozi paraliż finansowy.
Firma Eco-Procom żąda 7 mln zł za dokumentację odcinka obwodnicy od ul. Żeromskiego, aż do ulicy Chrobrego.
– Wysłałem do gminy ze dwadzieścia pism. Chciałem się spotkać, ustalić zasady dalszej współpracy. W końcu musiałem zawalczyć o swoje pieniądze w sądzie – irytuje się Jerzy Wójcik, prezes Eco-Procomu.
Przedsiębiorstwo pierwszą umowę na projektowanie dróg podpisało z gminą Wałbrzych na początku lat 90. Potem za rządów Stanisława Kuźniara była kontynuowana. W tamtym czasie firma zajmowała się tworzeniem dokumentacji zachodniego odcinka wałbrzyskiej obwodnicy, która warta była kilka milionów złotych. W 2002 roku zmieniły się władze w mieście. Prezydentem został Piotr Kruczkowski.
Wzajemne oskarżenia
– Władza zaczęła rządy od zmiany koncepcji budowy drogi. Firma jednak zrealizowała już 90 procent projektu, ale gmina nie kwapiła się, by za to zapłacić, choć obowiązywała ją umowa – oskarża obecną ekipę rządzącą Stanisław Kuźniar, były prezydent miasta.
Te zarzuty kategorycznie odpiera Mirosław Bartolik, zastępca prezydenta odpowiedzialny za inwestycje.
– Firma chce, byśmy zapłacili za inwestycję, która przecież po utracie w 2002 roku przez miasto grodzkości nie była już naszą – podkreśla
wiceprezydent Wałbrzycha. – Decyzja pana Kuźniara, który zlecił te projekty, była bezmyślna. Tym bardziej, że tam poważne zamówienie realizowała jednoosobowa firma – dodaje.

Odszkodowanie zrujnuje budżet
Sąd Okręgowy we Wrocławiu przychylił się do roszczeń o odszkodowanie i wydał wyrok korzystny dla przedsiębiorstwa. Gmina według nieprawomocnego postanowienia ma wypłacić 5,5 mln zł plus ponad milion odsetek. Mimo że od razu od decyzji sądu się odwołała, radni opozycyjni grzmią, że tak wysokie odszkodowanie to paraliż dla finansów miasta.
– To duże zagrożenie, tym bardziej, że gmina ma zadłużenie na poziomie 51 procent – mówi Dariusz Lenda z klubu LiD.
– Pieniądze na odszkodowanie będzie trzeba zabrać z kasy publicznej. Dlaczego mieszkańcy mają płacić za błędy urzędników? – pyta najmłodszy z radnych Paweł Szpur. – Za taką sumę w 2008 roku gmina realizuje największą inwestycję drogową w mieście: przebudowę skrzyżowania na Piaskowej Górze – dodaje.
Pojawiły się nawet spekulacje, że wypłata odszkodowania może doprowadzić do bankructwa gminy i powołania komisarza. Jednak od razu zostały sprostowane.
– To niedorzeczności. Przy dochodach na poziomie 305 mln zł, 7 mln na pewno nie doprowadzi do zadłużenia przekraczającego 60 procent – mówi Mirosław Bartolik.
W tej chwili i gmina i prezes firmy Eco-Procom czekają na rozprawę przed sądem apelacyjnym. Ta odbędzie się pod koniec stycznia.

Co można zrobić za 7 milionów złotych?
• gruntownie wyremontować dachy 70 kamienic
• zafundować około 700 tys. obiadów dla ubogich dzieci
• położyć około 7 km nowej nawierzchni na drodze
• ocieplić i wyremontować 4 szkoły
• wybudować 20 boisk dla dzieci

Janusz Krzeszowski - POLSKA Gazeta Wrocławska
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Obwodnica Szczawna

Do 7 stycznia Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu przyjmuje oferty na opracowanie koncepcji obwodnicy Szczawna-Zdroju. Obwodnica będzie biegła w ciągu drogi wojewódzkiej nr 376 w obszarze miejskim Szczawna i na terenach wsi Struga w gminie Stare Bogaczowice. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem kształt przyszłej obwodnicy powinien być znany najdalej za 3 miesiące.

http://www.przetargi.egospodarka.pl/256041_Prace-studialno-koncepcyjne-dla-zadania-Budowa-obwodnicy-Szczawno-Zdroj-w-ciagu-drogi-wojewodzkiej-nr-376_2007_2.html
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Krzyżówka do liftingu

Przebudowa ulic Broniewskiego, Głównej i Kusocińskiego to dla władz Wałbrzycha jedno z głównych zadań inwestycyjnych w tym roku. Pierwsze prace już się rozpoczęły, a wiosną być może do akcji wkroczą drogowcy. Być może, bo zarządca ulicy, najpierw musi porozumieć się z właścicielem działki, przez którą przechodzić ma nowa trasa.

Wizualizacja terenu, przygotowana przez wrocławskie konsorcjum Biprogeo Projekt, jest wprost imponująca. Na papierze najważniejsze skrzyżowanie osiedla jest nie do poznania. Równa bitumiczna nawierzchnia. Poszerzone ulice (szczególnie kosztem chodników od strony hali Manhattan), a tym samym więcej pasów dla samochodów, sygnalizacja świetlna oraz wysepki dla pieszych - to z pewnością uporządkuje ruch w tym miejscu. Oprócz tego otaczająca jezdnię zieleń. Tak ma być po zakończeniu inwestycji.

Prawie 10 mln na przebudowę

Pierwsze prace w rejonie skrzyżowania ul. Broniewskiego, Głównej i Kusocińskiego już za nami. Swoje zrobili pracownicy Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej S.A. Teraz przenoszenie własnej infrastruktury kończą gazownicy. Gdy będzie pozwolenie na budowę do akcji wkroczą energetycy. A następnie pracownicy Zarządu Dróg i Komunikacji, którzy zajmą się budową sygnalizacji i oświetlenia, a także kanalizacją deszczową. Wraz z Wodociągami poprawione zostaną także rurociągi przechodzące pod powierzchnią ulicy. Gdy skończą się prace ziemne, będzie można przystąpić do zadań drogowych.

Wałbrzyski ZDiK, pilotujący całą inwestycję, ogłosił niedawno przetargi na wyłonienie inżyniera kontraktu oraz wykonawcę robót, ale z ich rozstrzygnięciem będziemy musieli poczekać przynajmniej do połowy lutego. - Chcielibyśmy wybrać firmę zarazem najtańszą i najlepszą - uśmiecha się Anna Porada, zastępca dyrektora ZDiK-u. Dziś trwa przeglądanie ofert. Chrapkę na inżyniera kontraktu mają 4 konsorcja, w tym 2 z Wałbrzycha. Na wykonawstwo wpłynęło natomiast 5 ofert (jedna od lokalnego przedsiębiorstwa). - Są to zarówno duże międzynarodowe koncerny jak i lokalne firmy - tajemniczo ucina spekulacje Anna Porada. Jest się o co bić, bowiem koszty całej inwestycji to prawie 10 mln zł. Tak jest zapisane w projekcie budżetu miasta na 2008 rok. - Inwestycja będzie prowadzona bez względu na to czy pozyskamy na ten cel pieniądze z zewnątrz, czy też nie - stanowczo zaznacza z kolei Ewa Frąckowiak, rzeczniczka wałbrzyskiego ratusza. To pocieszające wieści. Kierowcy muszą przygotować się zatem na komunikacyjne utrudnienia.

Wywłaszczeni na cele publiczne

Zdaniem przedstawicieli ZDiK pierwsze prace drogowe mogłyby rozpocząć się już wiosną tego roku, a zakończyć jesienią. Ale termin rozpoczęcia inwestycji może być przesuwany. Powodem są twarde negocjacje trwające między zarządcą drogi a właścicielami terenu, przez które przechodzić ma jeden pas nowej ulicy. Chodzi o spory kawałek działki na wysokości Lukas Banku. - Jestem optymistką i mam nadzieję, że uda nam się dojść do porozumienia - podkreśla Anna Porada, która zaznacza, że rozmowy z właścicielem gruntów trwają od jesieni i podobno są coraz bliżej doprowadzenia do szczęśliwego zakończenia.

Co jeśli nie uda się dogadać? Zawsze istnieje możliwość wywłaszczenia, bo budowa drogi może być potraktowana jako inwestycja użyteczności publicznej. W takich przypadkach właściciele działek nie mogą dyktować zaporowych cen za swoje grunty.

Tomasz Piasecki NWW
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Dokąd prowadzi obwodnica?

Wciąż nie ma pieniędzy na budowę zachodniego odcinka wałbrzyskiej obwodnicy. Choć inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - deklaruje, że szuka środków, to jej budowa najprawdopodobniej nie rozpocznie się w tym roku. Co dalej z inwestycją, która ma rozładować wałbrzyskie korki?


Startując z Podzamcza, pierwszy zator na drodze napotykamy już na Piaskowej Górze. Dalej, na Wrocławskiej jest jeszcze gorzej, podobnie na ulicy Andersa na Białym Kamieniu. Wszyscy jeżdżą tamtędy „aby uniknąć korków"i ostatecznie korek powstaje. To samo w drugą stronę. Najgorzej jest po południu - godzina 15:00-17:00, kiedy wszyscy starają się wydostać ze Śródmieścia. Na podróż trzeba poświęcić długie minuty.Podróż na zachód

Pomóc ma zachodni odcinek obwodnicy, który rozładuje ruch właśnie w tych kierunkach. Wybuduje go Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jeszcze na jesieni ubiegłego roku wszystkie informacje w tej sprawie napawały optymizmem. Po długich przepychankach i odwołaniach, uzyskaliśmy pozytywną dla gminy decyzję środowiskową. Minister uznał, że korzystniejszy dla środowiska będzie odcinek zachodni. - Teraz wraz z parlamentarzystami musimy zrobić wszystko, by wymóc na GDDKiA wpisanie tego zadania w plan na przyszły rok - podkreślał w grudniowym wywiadzie dla „Wiadomości Wałbrzyskich" prezydent Piotr Kruczkowski.

Stan na dzisiaj jest znacznie mniej optymistyczny. Obwodnicy w planie finansowym dyrekcji nie ma. - Cały czas czynimy starania, żeby pozyskać środki finansowe na realizację tej inwestycji - tłumaczy Artur Mrugasiewicz z biura prasowego GDDKiA. - Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w związku z organizacją Euro 2012 w pierwszej kolejności będą realizowane projekty priorytetowe, czyli autostrady i drogi ekspresowe, w dalszej kolejności dopiero obwodnice - dodaje. W wałbrzyskim ratuszu podkreślają, że nie oznacza to, że tych pieniędzy nie będzie w ogóle. - Budżet GDDKiA na rok 2008 nie jest definitywnie zamknięty, a nawet gdyby był, może być w ciągu roku zmieniany. Na jego kształt mają wpływ m.in. starania parlamentarzystów - mówi Andrzej Rąkowski z Urzędu Miejskiego. Tych ostatnich nie brakuje. Rzecznik GDDKiA przyznaje, że odbywały się spotkania z wybrańcami ziemi wałbrzyskiej. Wiele z nich pamięta posłanka Katarzyna Mrzygłocka, która w sprawie obwodnicy deptała ścieżki także do ministerstwa środowiska.

Naprawdę chcemy budować

Kiedy pod budowę wbita zostanie pierwsza łopata wciąż nie wiemy. Na pewno nie wcześniej niż w 2009 roku. Prace opóźnia jeszcze to, że dyrekcja wystąpiła o dokonanie korekty w jednym z załączników decyzji środowiskowej. Na całe szczęście chodzi o aktualizacje wynikające z zastrzeżeń Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju dotyczących przebiegu obwodnicy, niektórych rozwiązań i kosztów. Po ich uwzględnieniu ma być taniej. Na to jednak musi zgodzić się minister, a to zabiera kolejne cenne tygodnie.

Przypomnijmy, że zgodnie z zawartym w lipcu 2005 roku porozumieniem, zachodni odcinek obwodnicy miał być gotowy w... tym roku. Od tamtej pory trwając „prace" nad rozpoczęciem budowy. W gronach wałbrzyskich samorządowców i parlamentarzystów nie brakuje opinii, że jest to celowe przeciąganie, że GDDKiA po prostu nie chce podjąć tej inwestycji. Zapytaliśmy o to wprost. - Nie jest to prawda - odpowiada Artur Mrugasiewicz. Dodaje, że obecnie trwa procedura przygotowawcza, jest opracowana koncepcja programowa. - W przypadku kiedy GDDKiA chciałaby odwlec tę inwestycje nie wydawałoby pieniędzy na koncepcję programową i wszystkie potrzebne dokumenty do rozpoczęcia inwestycji - dodaje.

Michał Wyszowski NWW
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Foto: Obwodnica Szczawna

Równolegle z budową Dolnośląskiego Parku Technologicznego postępują prace przy obwodnicy Szczawna-Zdroju. Po jej ukończeniu duża część ruchu samochodowego będzie omijać uzdrowisko. Kilometrowy odcinek, który już wyraźnie widać jest elementem parku Technologicznego. Dalsza część trasy będzie budowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei. Będzie biegła w ciagu drogi wojewódzkiej nr 376 w obszarze miejskim Szczawna i na terenach wsi Struga w gminie Stare Bogaczowice. Początek budowy nastąpi w 2009 roku, czyli po ukończeniu Dolnośląskiego Parku Technologicznego.

Fotki: http://www.walbrzych.info/?wczytaj=wiadomosci&kategoria=News&show=5023&PHPSESSID=b9cd6f5f93f47dc0f3ee1f74d2083a2e
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Jest kasa na skrzyżowanie

Gmina Wałbrzych zaciągnie kolejny kredyt. Tym razem 15 milionów złotych w całości pójdzie na inwestycję, m.in. na remonty boisk szkolnych i ratusza oraz na zapowiadaną od miesięcy przebudowę ulic Głównej i Kusocińskiego. Co o tej ostatniej sądzą o niej mieszkańcy? Zapytaliśmy.


Ponadto kredyt przeznaczony zostanie jeszcze na wykonanie kanału deszczowego w ciągu ulicy Andersa i przebudowę takiej instalacji w rejonie budynku nr 5 przy ul. Wrocławskiej. Do miasta trafi on w dwóch transzach: około 8 milionów złotych w tym roku, reszta w roku następnym. - Mamy możliwość skorzystania z linii kredytowej przeznaczonej dla jednostek samorządu terytorialnego. Daje ona szanse uzyskania grantu w wysokości 10% zaciąganego kredytu - podkreśla skarbnik gminy, Robert Hadaś. Dodaje, że na większość z zaplanowanych inwestycji i tak gmina nie miałaby szans pozyskania środków europejskich. Choć w przypadku skrzyżowania takie próby będzie nadal podejmowała. Za zaciągnięciem pożyczki głosowali niemal wszyscy radni. Wstrzymał się jedynie reprezentant Lewicy i Demokratów, Mirosław Lubiński. - Jestem zwolennikiem takiego narzędzia jak zaciąganie kredytów na inwestycje - tłumaczy powody swojej decyzji. - Nie mam jednak zaufania do obecnej władzy i nie wierzę, że będzie mogła te pieniądze racjonalnie wykorzystać - dodaje.

Najwięcej - blisko 10 mln zł - z kredytu przeznaczono zostanie na przebudowę skrzyżowania ulic Głównej i Kusocińskiego. Pierwsze prace budowlane mogą rozpocząć się wiosną tego roku, a zakończyć jesienią. Tak, przedstawiciele Zarządu Dróg i Komunikacji deklarowali jeszcze na początku stycznia na łamach „Wiadomości Wałbrzyskich". Wizualizacja, którą przedstawiamy obok robi naprawdę duże wrażenie. O szansę jej realnego wykonania zapytaliśmy mieszkańców Wałbrzycha.

Michał Wyszowski nww
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Trochę dobrych informacji z wałbrzyskich dróg na wiosnę:

Miliony zostaną w budżecie

- Bardzo się cieszę - przyznaje Mirosław Bartolik. Po wielu miesiącach procesu gmina wygrała w sądzie apelacyjnym z firmą Eko-Prokom, która projektowała zachodnią część obwodnicy Wałbrzycha. Dzięki temu gmina nie musi wypłacać jej 7-milionowego odszkodowania.


Skąd się wzięły tak duże żądania finansowe ze strony Eko-Prokomu? Firma od 1998 r. miała umowę z gminą na prace projektowe (od ul. Żeromskiego do Mazowieckiej) i obowiązywała ona do końca 2002 r. W 2003 roku „poproszono Eko-Procom o wstrzymanie prac projektowych", tłumacząc to tym, że Wałbrzych przestał być miastem na prawach powiatu i zmienił się zarządca drogi. Spółka pracowała jednak nadal, twierdząc, że umowa obowiązuje jeszcze przez rok i słała kolejne faktury. Żadnej z nich gmina nie zapłaciła. Po wysłaniu 11 wezwań do zapłaty, Eko-Prokom odstąpił od umowy. Domagał się wypłaty łącznej kwoty 7 mln 810 tys. zł (w tym wynagrodzenie, odsetki i 500 tys. zł odszkodowania). W końcu sprawa trafiła do sądu.

- Było kilka spotkań z firmą Eko-Prokom, ale miały one jeden cel. Firma ta namawiała nas do aneksowania umowy - przyznaje Mirosław Bartolik. Tak już się wcześniej działo. Poprzednia ekipa aneksowała niektóre umowy z Eko-Prokomem nawet kilkanaście razy. Za każdym razem wydłużając terminy, zakres prac i wysokość wynagrodzenia. W podobnej sprawie sądowej, w której chodziło o projekt rozwiązania tunelowego na Żeromskiego, sąd w pierwszej instancji przyznał rację gminie. W tym przypadku stało się tak dopiero w apelacji. Nie jest to wyrok ostateczny. Firmie Eko-Prokom została jeszcze kasacja. Władze miasta liczą jednak na to, że z tego nie skorzysta.

Ekoprokom musi wypłacić koszty postępowania sądowego na rzecz gminy - ponad 100 tys. zł. W przypadku kasacji musiałaby wpłacić „wpis" w wysokości kilkuset tysięcy zł. Zdaniem wiceprezydenta Eko-Prokom jest niewypłacalny. - Firma była sztucznie utrzymywana przy życiu, tylko po to, by ściągnąć kasę od naszej gminy - komentuje Bartolik.

Magdalena Sośnicka-Dzwonek nww
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Tiry ominą Wałbrzych

Za dwa lata kierowcy podróżujący od strony Kłodzka i granicy z Czechami do Wrocławia unikną przejazdu przez centrum Wałbrzycha. Wszystko dzięki połączeniu ulicy Uczniowskiej ze Strzegomską. Pieniądze na inwestycję przekaże marszałek. Całość ma kosztować 10,5 mln zł.


Najpierw o pomyśle budowy łącznika między dwoma ulicami w mieście, pozytywnie wypowiedzieli się członkowie komisji rozwoju regionalnego sejmiku województwa. Podczas ostatniej sesji dolnośląscy radni nieoczekiwanie wpisali wałbrzyskie zadanie, jako priorytetowe, do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Oznacza to, że pieniądze na budowę fragmentu drogi już są zaklepane.Gmina wykupi tylko grunty

Za 10,5 mln zł, które przekaże marszałek (część środków pochodzić ma z budżetu marszałka, ale większość przyznano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) wybudowany zostanie wiadukt oraz ponad 1,2 km drogi, która połączy dwie ulice: Uczniowską ze Strzegomską. - Dzięki temu w praktyce zyskamy wschodnią obwodnicę miasta. Kierowcy jadący od strony granicy z Czechami i Kłodzka ominą centrum Wałbrzych - zauważa Jerzy Tutaj, radny sejmiku. Podróżni wjeżdżając na drogę przez skrzyżowanie na Rusinowej (wysokość stacji paliw), wyjadą obok strefy ekonomicznej. - To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla kierowców, ale i mieszkańców miasta. W ten sposób, choć w części, odciążymy ulicę Wrocławską - cieszy się Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzycha. Miasto będzie partycypować w kosztach inwestycji, ale w niewielkim stopniu. Gmina ze swych pieniędzy wykupi jedynie grunty, przez które przebiegać ma droga. - To koszt rzędu około pół miliona złotych - informuje Jerzy Tutaj.

Gmina od dawna starała się o środki na budowę odcinka drogi, który w części zamknąłby temat wschodniej obwodnicy. Teraz włodarze miasta wraz z kierowcami, mogą tylko czekać na rozpoczęcie inwestycji. Po jej zakończeniu ulica Uczniowska zostanie przekwalifikowana z drogi gminnej na wojewódzką.

Wykup ziemi oraz prace projektowe mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. Pierwsze roboty budowlane mają natomiast ruszyć wiosną 2009 roku i według planu zakończyć się rok później. - Będę jednak wnioskował, żeby zakończyć inwestycję w 2009 roku. Niewiele ponad kilometr drogi nie może być przecież budowany przez dwa lata - zaznacza Jerzy Tutaj.

Tomasz Piasecki nww
 

·
Registered
Joined
·
561 Posts
Niech Wrocław sypnie groszem

Wałbrzych walczy o wpisanie najważniejszych dla miasta i regionu zadań na listę Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla Dolnego Śląska. - Nie popuszczę marszałkowi. Nasze propozycje są warte dofinansowania - zapowiada prezydent Piotr Kruczkowski. O co powalczymy?


Lepiej, by kluczowe dla nas zadania znalazły się w dokumencie opracowanym w urzędzie marszałkowskim. Wprawdzie sam wpis do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007-2013 jeszcze niczego nie daje, to jednak warto w nim zaistnieć. Choć z drugiej strony brak wałbrzyskich inwestycji w WPI nie przekreśla szans na ich dofinansowanie z zewnątrz, ale z pewnością to ułatwia.Ku uciesze kierowców

WPI to swoisty fundament dla samorządów starających się o realizację zadań, które miałyby być współfinansowane ze środków funduszy unijnych, budżetu państwa, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czy też z funduszy zagranicznych, innych niż te Unii Europejskiej. Dokument jest nie tylko bankiem danych, ale stanowi zbiór strategicznych projektów dla województwa.

Przy tej okazji warto pamiętać o tym, że w latach 2007-2013 podstawą wykorzystania na Dolnym Śląsku środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest Regionalny Program Operacyjny, którym zarządzać będzie właśnie samorząd wojewódzki. A do rozdysponowania przez 7 lat w ramach RPO jest w naszym regionie ponad 1,5 mld euro. Stąd tak ważne jest, by wałbrzyskie, miejskie projekty o znaczeniu kluczowym dla całego województwa, znalazły się w WPI. Trzy z nich już tam są.

Pierwszy to budowa niewielkiego odcinka jezdni okalającego Świdnicę, który byłby łącznikiem między drogą 35 (podróżujemy nią dziś do Wrocławia) a „krajówką" nr 5, która z kolei włączać się będzie do autostrady A-4. Drugie z zadań, które znalazło już akceptację wrocławskich urzędników to zaangażowanie się w połączenie Wałbrzycha z drogą S-3, w czym pomocna miałaby być szczawieńska obwodnica. - Obie inwestycje drogowe są nie tylko ważne dla nas, ale również całego województwa. W drogę ekspresową S-3 możemy wbić się w dwóch miejscach. W rejonie Świebodzic i Dobromierza, a także przez Jaczków i Kamienną Górę. Rozszerzenie budowy obwodnicy Szczawna ucieszyłoby kierowców - przewiduje Piotr Kruczkowski, prezydent Wałbrzych.

Prezydent nie popuści

Wreszcie najświeższy pomysł władz Wałbrzycha, by połączyć drogą ulice Strzegomską oraz Świdnicką z Uczniowską. Taki zabieg to w istocie spory krok w ukończeniu wschodniego odcinka miejskiej obwodnicy (więcej o tym czytaj na str. 6). - Jaki widać nasze projekty są ważne i godne dofinansowania. W tym wypadku nie popuszczę marszałkowi i będę walczył dla nas o środki na wspomniane inwestycje - kończy prezydent Kruczkowski.

Miasto starać się będzie ponadto o wpisanie do WPI dwóch rozległych projektów, dotyczących Parków - Wielokulturowego oraz Przemysłowego. Ten pierwszy to szansa na rozwój działalności instytucji kulturalnych, w tym filharmonii oraz tych zajmujących się rozrywką. Powstanie Parku Przemysłowego pozwoliłby na rozwój przedsiębiorczości w mieście i wzrost konkurencyjności gminy na zewnątrz.

Tomasz Piasecki nww
 
61 - 80 of 836 Posts
Top