Skyscraper City Forum banner
1 - 20 of 28 Posts

·
dumny mizantrop
Joined
·
798 Posts
Discussion Starter · #1 ·
To, kto i po co to buduje, pozostawiam bez komentarza. W każdym razie ktoś w Wałbrzychu obiecał coś zbudować, a to już samo w sobie jest wydarzeniem.Artykuł z nww.pl:

ZUS w Wałbrzychu zbuduję nową siedzibę
poniedziałek, 18 czerwiec 2007

Wałbrzyski Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie miał nową siedzibę. Na działce pomiędzy ulicami 1 Maja, Sikorskiego i Kasztanową, stanie biurowiec, do którego przeniesie się 400 pracowników ZUS - u. Budowa ma ruszyć w przyszłym roku, jej koszt nie jest jeszcze znany, ale z pewnością będzie liczony w milionach złotych. Ubezpieczeni już pytają: kto za to zapłaci?

Budowa nowej siedziby ZUS -u. To hasło co kilka miesięcy pojawia się w kolejnych polskich miejscowościach i zawsze wywołuje spore emocje. Czy warto budować? Po co aż tak duży biurowiec? Czy przyspieszy to obsługę petentów? Kto za to wszystko zapłaci? Te pytania pojawiają się najczęściej i zwykle połączone są z dużym zdenerwowaniem. Wszak ZUS to - jak uważa sam przewodniczący jej rady nadzorczej Robert Gwiazdowski - najbardziej znienawidzona instytucja w kraju.

Po co nowy?

Pierwsze reakcje petentów ZUS - u na Placu Grunwaldzkim, których zapytaliśmy o plany budowy nowego biurowca, również nie odbiegają od normy. - Stanowczo niepotrzebne wydawanie pieniędzy. Przecież taka budowa bardzo dużo kosztuje. Nie ważny jest budynek, ważne czy szybko można załatwić potrzebne sprawy - mówi pani Ania. I jeszcze jedna, tym razem anonimowa opinia petenta ze śródmieścia. - To nie jest zły pomysł, aby oddziały ZUS - u mieściły się w jednym budynku, to ułatwi załatwianie wielu spaw. Nie wiem jednak czy jest konieczność budowania obiektu, myślę że w mieście znalazłby się odpowiedni budynek.

W wałbrzyskim ZUS-ie przekonują, że budowa to konieczność. Obecnie oddział zatrudniający 730 pracowników rozlokowany jest w 8 budynkach, położonych w różnych dzielnicach miasta. - Budynki stanowiące siedzibę, mimo przeprowadzonych prac remontowych i adaptacyjnych, nie są pozbawione niedogodności i barier. Brak jest parkingu i podjazdu dla niepełnosprawnych - tłumaczy Anita Gaik-Natkaniec, lokalna rzeczniczka ubezpieczyciela. Przed podjęciem decyzji o budowie rozpatrywano alternatywne warianty, takie jak zakup innych obiektów i ich adaptacja, jednak nie zdały one egzaminu. Dlatego też ZUS od 6 lat (!?) przygotowuje się do tej inwestycji.

To konieczność

Pracę mają ruszyć w przyszłym roku i trwać będą maksymalnie dwa lata. W nowym biurowcu położonym na działce pomiędzy ulicami 1 Maja, Sikorskiego i Kasztanową, stanie potężny budynek, w którym zmieścić się ma orzecznictwo lekarskie, obsługa płatników i ubezpieczonych, archiwa, komórki kontroli, informatyczne i obsługi prawnej. Łącznie blisko 400 osób. Nie wiadomo jeszcze ile to wszystko będzie kosztować. To określi centrala ZUS. Anita Gaik - Natkaniec zastrzega jednak, że środki na budowę nie będą pochodziły z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są składki.

Już po zakończeniu budowy, wałbrzyski ZUS będzie mieścił się w dwóch budynkach: przy ulicy 1 Maja i na Placu Grunwaldzkim. Obiekt przy ulicy Kopernika zostanie sprzedany.

Michał Wyszowski
 

·
Registered
Joined
·
166 Posts
Czy może ktoś z miejscowych wie na temat tej realizacji? Wyniki przetargu były już w listopadzie, ale czy coś tam się dzieje obecnie? Jakby nie było, to na warunki wałbrzyskie budówka spora, a tu nic, żadnych informacji.
 

·
Registered
Joined
·
113 Posts
Ruszyła budowa

A więc tak zarówno mogę uznać dzień 23 Lutego 2009 za rozpoczęcie budowy dwóch inwestycji - kluczowych w rewitalizacji południowej części Centrum Wałbrzycha, są to budowa Galerii Victoria jak i Budowa nowego biurowca ZUS.


 

·
Registered
Joined
·
113 Posts
Wg. ZUSu przepraszam, że musiałem napisać, będzie to oszczędniejsze wybudowanie nowej siedziby niż wynajmowanie lokali np. Koło Thoreza, a obiekt na Kopernika zostanie spieniężony- sprzedany :p
 

·
bezrobotny
Joined
·
7,166 Posts
ZŁODZIEJE
w każdym mieście budują piękny gmach a ludzie po 40 latach pracy 500zł dostaną:badnews:
 

·
bezrobotny
Joined
·
7,166 Posts
ZUS ma tyle kasy że stać by ich było i na wybudowanie swoich siedzib i dawanie sporych emerytur
ZUS buduje to wszystko za naszą kasę. Wszystkie te pieniądze powinny wracać do ludzi. A oni raz że są niesamowicie niegospodarni, tracąc pieniądze gdzie popadnie, to jeszcze finansują takie inwestycje
Może chociaż powstanie coś ciekawego i nam to wynagrodzi
 
1 - 20 of 28 Posts
Top