SkyscraperCity banner

1 - 20 of 205 Posts

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Ekologiczna elektrociepłownia w Wałczu

Ekologiczna elektrociepłownia w Wałczu mocno opóźniona

wnp.pl (tgan) - 11-01-2010 16:00
Inwestycja w Wałczu, zakładająca uruchomienie produkcji energii z odnawialnych źródeł energii, realizowana przez Spółkę OZEN Plus, w której Fundusz BBI Zeneris NFI posiada 98,52 proc udziałów, będzie gotowa o kilka miesięcy później niż planowano.
Według dotychczasowych ustaleń zakład miał być gotowy na 30 listopada ub. roku. Jak podaje zarząd BBI Zeneris NFI ostateczny termin zakończenia inwestycji będzie zależny od warunków pogodowych oraz terminu uruchomienia finansowania bankowego. Uwzględniając stan zaawansowania inwestycji, spółka planuje zakończyć budowę na przestrzeni kilku miesięcy.

AWBUD Design & Build z Zawiercia, jako generalny wykonawca zakładu na obrzeżach Wałcza, rozpoczął budowę z początkiem 2008 roku. W zakres prac wchodziła rozbiórka istniejących budynków i postawienie nowych obiektów elektrociepłowni. Do głównych obiektów realizowanych w ramach inwestycji zalicza się budynek główny z układem odprowadzenia spalin, wiatę z urządzeniami suchej destylacji węgla, hale pakowania i sezonowania węgla oraz chłodnię wentylatorową wraz z zewnętrznym układem wody chłodzącej.
Zakończenie budowy jest bezpośrednio związane z uruchomieniem środków kredytowych. Inwestycja, zaawansowana w ponad 70 proc., została sfinansowana ze środków własnych inwestora oraz środków dotacyjnych w wysokości ponad 33 mln zł pozyskanych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw.

Efektem realizacji inwestycji będzie zakład produkujący energię elektryczną ze źródeł odnawialnych ( ok. 52 500 Mwh rocznie) oraz węgiel drzewny i brykiet z węgla drzewnego (ok. 20 000 ton rocznie).

Parametry produkcyjne stawiają tę inwestycję w roli jednej z większych instalacji energetycznych z zakresu OZE w Polsce poza sektorem energetyki zawodowej oraz największej i najbardziej nowoczesnej fabryki węgla drzewnego w Europie.

Opatentowany przez OZEN Plus wynalazek wykorzystuje energię cieplną gazów spalinowych do produkcji energii elektrycznej, co jest dotychczas rozwiązaniem niespotykanym. Istota rozwiązania bazuje na wzajemnym połączeniu modułów technologicznych: linii do produkcji węgla drzewnego z retortą pionową, wysokoparametrowego kotła parowego, turbiny parowej z generatorami prądowymi i wymienników ciepła. oczywiście przy zastosowaniu ich na skalę przemysłową.

Wytwarzana w skojarzeniu dwóch technologii energia elektryczna posiadała będzie status energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych.

Spółka z Wałcza zawarła już umowę z niemiecką DHG Vertriebs & Consultinggesellschaft mbH w sprawie sprzedaży wyprodukowanego węgla drzewnego i brykietów oraz umowę z Tauron Polska Energia S.A. dotyczącą sprzedaży energii elektrycznej oraz praw majątkowych tzw. zielonych certyfikatów.

Elektrociepłownia OZEN Plus zlokalizowana jest w obszarze Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wałczu zajmując w niej około 4,5 h ternu. Łącznie inwestycja zajmuje 10 ha, z czego urządzenia technologiczne wraz z budowlami zajmują ok. 2 ha, same hale magazynowe węgla drzewnego to prawie hektar, a resztę terenu to place składowe drewna oraz drogi i place manewrowe.
Zdjęcia (2 lipca 2010)* Pięknie się prezentuje budynek elektrociepłowni z ulicy Kolejowej

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #2 (Edited)
Ocieplenie Budowlanki (sala + szkoła)

Cieplej, czyściej, ładniej

Zakończyła się termomodernizacja biblioteki Zespołu Szkół nr 1 i sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 2. Remont budynku głównego „budowlanki” ma się zakończyć 31 lipca.

Remont biblioteki „Kazika” kosztował około 200 tysięcy złotych, a termomodernizacja „budowlanki” pochłonie około miliona. Starostwo pozyskało na to pieniądze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą jest firma „HG Inwest” z Chodzieży.
Zakres prac obejmuje wymianę okien i drzwi, docieplenie budynków poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych, ocieplenie stropów i stropodachów, modernizację instalacji CO i CW oraz zmianę systemów grzewczych. Będzie cieplej, ładniej, a przede wszystkim ekologicznie.
- Zasadniczym celem termomodernizacji jest uzyskanie efektu ekologicznego, czyli zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie kosztów ogrzewania - mówi sekretarz powiatu Zbigniew Wolny. - Znacząco poprawi się też jednak estetyka obiektów.
Przy okazji prac termomodernizacyjnych biblioteki przy ZS nr 1, równolegle przeprowadzono wymianę pokrycia dachowego. Przy zrywaniu podbitki sufitowej ocieplenia dachu biblioteki wypadł... mech, co świadczy o tym, że ostatni remont był tam przeprowadzany bardzo dawno. Mimo że biblioteka nie jest budynkiem zabytkowym, to znajduje się w strefie chronionej, więc konserwator zabytków podjął decyzję, że dach zostanie pokryty taką samą dachówką, jaką został pokryty dach budynku szkoły. Przypomnijmy, że remont budynku głównego szkoły zakończył się w grudniu ubiegłego roku i osztował blisko 1,8 mln złotych. Na tę inwestycję powiat uzyskał pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
***
Projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej obejmuje w naszym powiecie aż 26 obiektów, w tym jeden ośrodek pomocy społecznej, ośrodek kultury, trzy sale gimnastyczne, bibliotekę, dwa budynki administracji samorządowej, sześć przedszkoli, dziesięć szkół podstawowych i dwa zespoły szkół, prowadzonych przez powiat. Cały projekt jest wart 27 milionów złotych.
zb
Źródło: Pojezierze Wałeckie

Zdjęcia (2 lipca 2010):

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #5
Wałcz Wita Was !!! WWW

(WWW) Wałcz Wita Was !!!

Widząc liczbę inwestycji w moim mieście oraz jego piękno, chce, żeby Wałcz zagościł na SCC :)
Stale będę zamieszczał posty dotyczące inwestycji w Wałczu, obiektów budowlanych znajdujących się w mieście :banana:
Nie zapominajmy, że Piła z Wałczem tworzą coś w rodzaju centrum tego regionu (podwójnej stolicy)(Północnej Wielkopolski). W sumie liczba mieszkańców obu miast podchodzi pod 100 tys. :cheers:

Także cierpliwości nowe inwestycje w trakcie fotografowania, a nowe tematy dotyczące obiektów budowlanych w trakcie realizacji. Mam nadzieję, że ktoś się dołączy do mojego przedsięwzięcia.

Czemu to dopiero 5 post w moim temacie ?
Żeby coś obiecywać trzeba najpierw coś zaoferować :)
 

·
Moderator
Joined
·
38,587 Posts
Kolejne miasto z naszego województwa :). Witam!
 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #9
Bardzo dziękuje za serdeczne przywitanie.

Zachodniopomorskie - morze przygody ;)
Szczecin nie jest mi obcy, od roku studiuję na budownictwie (ZUT). Także myślę, że od października uda mi się zasilać w posty tematy związane ze Szczecinem. Może nawet SENS, ale to narazie odległe myślenie :)
W Świnoujściu bywam co roku (w tym roku jeszcze nie byłem, ale pewnie się wybiorę), ostatnio coraz głośniej o tunelu pod Świną, może i wypali :banana: Dodam, że zawsze jak bywam w Świnoujściu to nie mogę trafić w prom który jest bliżej centrum, znaki skutecznie kołują turystów, pewnie dobrze, gdyby turyści mieli zapychać prom miejski to nie byłoby za ciekawie dla mieszkańców.

Sąsiedzie z Piły dziękuje za komentarz :) Piłę stosunkowo często odwiedzam, polubiłem to miasto ostatnio, w końcu się urodziłem w Pile. Jak nie będzie żadnych sprzeciwów wrzucę troszkę ciekawych zdjęć z Piły.

Wrzuciłem nowe inwestycje drogowe w Wałczu. Na kolejne relacje z inwestycji będzie trzeba poczekać, bo już późna pora, a trzeba się wyspać :nuts:
 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #14
Nowy budynek mieszkalny przy ulicy Miłej
(wcześniej ulica cmentarna, zauważalna zmiana w nazwie :nuts:) Powstały również chodniki oraz zmodernizowano nawierzchnię na ulicach Harcerskiej oraz Jasnej.Budynek usługowy przy rynku
Jest już stawiany od dłuższego czasu. Na początku był sam parter w którym działała kwiaciarnia. W trakcie dobudowy I piętra sklep dalej był otwarty. Teraz pracę trwają dalej, są to już chyba prace wykończeniowe. Wreszcie zostanie skończony. Niestety często się widzi, że budynek w trakcie budowy już zaczyna działać i na siebie zarabiać :bash:

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #15 (Edited)
Nowa elewacja wałeckich budynków

1. Blok przy al. 1000-lecia

Osiedlowy lifting

Wałeckie osiedle 1000-lecia czeka w najbliższym czasie mały lifting: wymiana nawierzchni, a w przyszłości także oświetlenia i sieci deszczowej.

Na fatalny stan chodników mieszkańcy osiedla zwracali uwagę już wielokrotnie. Pierwsze prace wykonano kilka tygodni temu: przy boku nr 10 (popularnym „akwarium”) wykonano podjazd dla wózków, wymieniono nawierzchnię, odnowiono schody i zamontowano przy nich poręcze. Wkrótce nowe chodniki zostaną ułożone na terenie całego osiedla, a na asfaltowym boisku za blokiem nr 10 powstanie parking z prawdziwego zdarzenia. Planowana jest także wymiana oświetlenia i budowa kanalizacji deszczowej, ale ta inwestycja znajduje się dopiero w fazie projektowej.
ab
Źródło: Pojezierze Wałeckie


2. Budynek mieszkalny przy ulicy Dworcowej wraz z chodnikami i placem zabaw

3. Budynek usługowy przy al. 1000-lecia wraz z drogą dojazdową do sąsiednich bloków

4. PUP

„Pośredniak” w remoncie
Trwa remont siedziby Powiatowego Urzędu Pracy - w nowych pomieszczeniach na strychu do końca roku ma powstać centrum aktywizacji zawodowej.

Obowiązek utworzenia takich centrów i wyodrębnienia ich działalności wprowadziło niedawno Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
- Centrum aktywizacji zawodowej to komórka organizacyjna, zajmująca się aktywną częścią działalności urzędu - mówi dyrektor PUP Wanda Grochowska-Skonieczna. - Taką działalność nasz urząd już prowadzi, jednak zgodnie z wymogami ministerstwa, ma ona zostać wyodrębniona w taki sposób, żeby czynności typowo aktywizujące, jak szkolenia, pośrednictwo pracy czy poradnictwo zawodowe, odbywały się w innej części, niż na przykład rejestracja bezrobotnych.
Prace remontowe polegające na zaadaptowaniu strychu (160 m.kw.) na potrzeby centrum aktywizacji zawodowej rozpoczęły się 21 maja i mają potrwać do 31 sierpnia. Ich wykonawcą jest wałecka firma Tombud. Zakres prac obejmuje kapitalny remont dachu, wymianę okien od strony szczytowej oraz podłączenie instalacji elektrycznej, komputerowej, grzewczej i kanalizacyjnej.
Koszt inwestycji to około 360 tysięcy złotych, z czego 240 tys. pochodzi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Resztę dołoży powiat. Budynek jest pod opieką konserwatora zabytków, więc prace odbywały się pod jego nadzorem. Centrum w nowych pomieszczeniach powinno zostać uruchomione jeszcze w tym roku.
zb
Źródło: Pojezierze Wałeckie
5. Blok przy Wojska Polskiego (koło Lidla) (wcześniej wrzucone zdjęcie http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=59774915&postcount=4)

Będzie ciasno ....

Mieszkańcy bloku 52 A przy ul. Wojska Polskiego (tzw. Agromy) w Wałczu z coraz większą obawą patrzą na przebudowywane tuż obok skrzyżowanie.

Dotąd na istniejący przed blokiem parking można było wjechać z dwóch stron: od ulicy Budowlanych i od strony bazy PKS. Miejsca na jakiekolwiek manewry jest tu niewiele, więc było to dość wygodne rozwiązanie, umożliwiające samochodom z jednej strony wjazd, a z drugiej wyjazd na ul. Wojska Polskiego. Po przebudowie przestał istnieć wjazd od ulicy Budowlanych, więc do parkingu wiedzie już tylko jedna, dość wąska droga, biegnąca w dodatku tuż przy placu zabaw.
- A jeśli będzie tu musiała przyjechać straż pożarna albo pogotowie? - retorycznie pytają mieszkańcy. - Na przejazd więcej niż jednego samochodu nie ma miejsca, jak więc samochody jakichkolwiek służb mają stąd szybko wyjechać?
Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, obecne rozwiązanie jest jedynym, na jakie wyraziła zgodę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli zarządca drogi krajowej nr 11, której częścią jest ulica Wojska Polskiego. Drogowcy tłumaczą to tym, że na skrzyżowaniu nie może być dodatkowego wjazdu. Mieszkańcy bloku 52 A zapowiadają wystosowanie pisma do władz miasta z prośbą o rozwiązanie problemu.
ab
Źródło: Pojezierze Wałeckie


6. Niedawno ukończone ocieplenie budynku mieszkalnego na Kościuszki7. Modernizacja schodów w Białym Domku (hotel i restauracja)(Kościuszki)8. Niepubliczne przedszkole Czerwony Kapturek z placem zabaw dla dzieci

9. Zakończone ocieplenie budynków mieszkalnych przy 1 Maja. Podobnie wyglądają budynki na pobliskiej ulicy Kaszubskiej. Obecnie na obu tych ulicach powstają chodniki i drogi pomiędzy budynkami.

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #16
Dolne Miasto pięknieje

Dolne Miasto pięknieje

Nowa droga jednokierunkowa z kostki brukowejChodniki i ławeczki do wypoczynku dla mieszkańców osiedla. Ostatnio gdzieś usłyszałem, że na Dolnym Mieście chodniki powstają tam gdzie piesi wydeptują drużki :cheers: Jest w tym prawda. Zdjęcia z przed szkoły z samego centrum osiedla.Ocieplenie hali przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 (gimnazjum, podstawówka).Plac zabaw z chodnikami przy jedynym wieżowcu w Wałczu (Blok nr 15)Ławeczki przy jeziorze zamkowym oraz miejsce do wypoczynku ze stolikiem na szachy oraz ze stolikiem do ping ponga (jak to określiła koleżanka, niewiadomo do czego, bo do pingo ponga się nie nadaje :bash:)

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #17
Modernizacja budynku Straży Pożarnej

Modernizacja budynku Straży Pożarnej

Dla mnie najpiękniejszy nowoczesny budynek w Wałczu :)
Sama lokalizacja straży pożarnej jest bardzo dobra. Znajduje się przy jedynym wieżowcu w mieście, osiedlu Dolne Miasto oraz blisko wylotu z miasta. Do samego centrum też nie jest daleko.
Obecnie strażacy stacjonują w niedaleko znajdującym się budynku po byłym szpitalu powiatowym (na tej samej ulicy 12 lutego). 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #18
Modernizacja COS OPO Wałcz

Modernizacja Centralnego Ośrodka Sportowego "Bukowina" - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Dodam, że Bukowina stara się o bazę noclegową dla piłkarzy grających na EURO 2012 (póki co ucichło, ale jak coś więcej się dowiem napiszę).

Modernizacja budynku oraz pomostów na "Bukowinie"Budynek znajdujący się po drugiej stronie jeziora Raduń. Znajdujący się trochę dalej od Bukowiny.Droga dojazdowa do tego obiektu:Jako ciekawostkę dodam bungalowy stawiane przed tą drogą na ulicy Morzyce.

 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #19
Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń

Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń

Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń

1. Tytuł projektu:
„Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń w Wałczu”

2. Źródło dofinansowania:
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 w Osi Priorytetowej 5 „Turystyka, kultura i rewitalizacja” działanie 5.1 „Infrastruktura turystyczna” Poddziałanie 5.1.1 „Infrastruktura turystyki”.

3. Opis projektu
Projekt „Turystyczne zagospodarowanie nabrzeża jeziora Raduń w Wałczu” dotyczy turystyczno – rekreacyjnego zagospodarowania nabrzeża jeziora Raduń, poprzez modernizację istniejących ciągów pieszych z nawierzchnią utwardzoną, budowę: pomostu widokowego, zadaszenia drewnianego, zdroju wodnego, wprowadzenia nowej stylistyki ławek wzdłuż traktu spacerowego nad jeziorem, rozbudowę istniejącego oświetlenia o nowe punkty świetlne, przygotowanie miejsca na ognisko, wykonanie stołów piknikowych oraz wprowadzenie stolików szachowych.
Planowana długość promenady przewidziana jest na około 2 km. Założona szerokość promenady wynosi między 1,5 m a 3,0 m. Ścieżki będą utwardzone, wykonane z kostki brukowej, płyt granitowych oraz płyt chodnikowych.
Projekt obejmuje również remont „domku zakochanych”, a także małą scenę (amfiteatr) w kształcie elipsy oraz siedziska betonowe, z których obserwować będzie można zawody kajakarskie odbywające się na jeziorze.
Promenada zlokalizowana będzie między terenem przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy plaży miejskiej, wzdłuż zabudowy miejskiej, przy terenie historycznego cmentarza aż po obszar amfiteatru.
W ramach projektu, na terenie istniejącego szlaku pieszo – rowerowego powstaną więc nowe obiekty takie jak: plac główny, plac zdrojowy, plac piknikowy, Aleja Gwiazd Sportu, parking rowerowy, „Parking wodny”, scena z betonowymi siedziskami, dwa pomosty: widokowy i wodny.

4. Czas realizacji:
Marzec 2010 roku - Listopad 2012 roku

5.Koszt całkowity:
Całkowita wartość projektu wynosi 7 451 112,43 PLN

6.Wartość dofinansowania:
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 w wysokości 3 696 886,21 PLN

7.Wizualizacja projektu:
http://pliki.um.walcz.pl/radun2.pdf

8.Strona internetowa projektu:
wkrótce…

9.Instytucja odpowiedzialna:
Urząd Miasta Wałcz

10. Galeria zdjęć

Źródło: Wałcz UM
Broszura dotycząca projektu:

http://pliki.um.walcz.pl/radun2.pdf

Obecnie jedna z najważniejszych inwestycji w Wałczu :cheers:

Zdjęcia z dnia 5 lipcaZdjęcia z dnia 14 lipca 

·
Registered
Joined
·
791 Posts
Discussion Starter #20
Przyszłość Szpitalu Powiatowego

Przyszłość Szpitalu Powiatowego

Biura zamiast szpitala

Za kilka lat w budynku głównym dawnego szpitala powiatowego będą się mieścić instytucje podległe powiatowi

Po połączeniu Szpitala Powiatowego z Wojskowym władze powiatu planowały, że budynek przy ul. 12 Lutego ma być związany z opieką zdrowotną. Inwestorów niestety zabrakło. W związku z tym, radni powiatu zaakceptowali propozycję Zarządu Powiatu, żeby zmienić jego przeznaczenie.
- W Wałczu istnieje duże rozdrobnienie instytucji obsługujących obywateli - mówi sekretarz powiatu Zbigniew Wolny. - Ponieważ budynek b. szpitala trudno jest zagospodarować, pomyśleliśmy, że mogłyby tam znaleźć swoje miejsce instytucje starostwa, które obecnie mieszczą się w trzech różnych miejscach.
Na 12 Lutego miałyby więc trafić Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Zespół Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, Inspektor Nadzoru Budowlanego, a być może także biuro Powiatowego Zarządu Dróg (magazyny miałyby zostać na starym miejscu).
- Starosta jest po rozmowie z wojewodą, który również przychyla się do tego, żeby przenieść tam podlegające mu Sanepid i Powiatowy Inspektorat Weterynarii - dodaje Z. Wolny. - Dałoby to znaczące oszczędności, a obywatele załatwialiby swoje sprawy tylko w dwóch miejscach: na ul. Dąbrowskiego i w dawnym szpitalu. Nie przystępowaliśmy do tego pomysłu bez pewności, że się powiedzie. W tym roku planowane jest wykonanie dokumentacji technicznej, a w przyszłym do remontu pójdzie parter, gdzie mieścić się ma PCPR i Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Następnie będziemy tam wprowadzać pozostałe instytucje. Z byłego budynku szpitalnej administracji wszystkie instytucje również przeniosą się do głównego obiektu, a sam obiekt zostanie wystawiony na sprzedaż.
zb
Źródło: Pojezierze Wałeckie
 
1 - 20 of 205 Posts
Top