SkyscraperCity Forum banner
1 - 8 of 8 Posts

·
Registered
Joined
·
452 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Warto rozważnie dbać o warmińskie kapliczki

Adriana Tomaszewska 13-04-2006 , ostatnia aktualizacja 13-04-2006 20:29 Gazeta Wyborcza w Olsztynie

Dlaczego urokliwa warmińska kapliczka we wsi Godki przypomina po remoncie budkę strażniczą?


Odnowił ją niedawno Marian Melchior, mieszkaniec Godków, właściciel pola, na którym stoi od początku XX wieku. - Nikt się nią nie interesował i niszczała. Gdybym chciał z kimś konsultować jej odnowienie, to szybciej by się rozpadła. Miałem swój pomysł, jak ją pomalować. Niebieski i żółty to takie kolory kościelne, papieskie. Do kapliczki pasują - mówi Marian Melchior.

Przydrożne kapliczki na obrzeżach wsi i stare drewniane krzyże na rozdrożach to krajobraz Warmii. Są tak oczywiste jak drzewa. A każda z nich niesie ze sobą konkretną historię - pojedynczego człowieka, rodziny czy całej wsi, która w podzięce za urodzaj czy wyzdrowienie ufundowała kapliczkę. Nadają koloryt i smak regionowi.

Niestety, czasem okazuje się, że smak mieszkańców Warmii jest mało wyszukany. Tradycyjne kapliczki to budynki z czerwonej cegły lub otynkowane na biało. Te, odnowione w ostatnich latach, zaczynają przypominać miniaturowe wiejskie świetlice.

Dzięki projektowi "Ratujmy warmińskie kapliczki" część została ostatnio wyremontowana pod okiem konserwatora dzieł sztuki. Niektóre jednak mieszkańcy poszczególnych wsi odnowili samodzielnie, z własnej inicjatywy. Mieli dużo dobrej woli, ale nie zawsze respektowali ich oryginalny wygląd.

Widziałam, że taki los spotkał np. XIX-wieczną kapliczkę w Sząbruku, dotąd bieloną, a teraz odnowioną olejnym malowidłem imitującym czerwoną cegłę. - Ładniejsza taka, prawda? - nie kryje radości Bożena Umbras, mieszkanka Sząbruku, która odnowiła kapliczkę.

W Jonkowie pomalowano podobną na żółto, w Gietrzwałdzie XVIII-wieczne cudo mieni się teraz różem i pomarańczowym. Lista jest dłuższa.

Kto odpowiada za stan warmińskich kapliczek? - Przy tzw. małej architekturze kwestie kompetencji są rozmyte. Nieunormowane są kwestie prawne, kto może je remontować. Ich właścicielem jest ten, do kogo należy grunt, na którym stoją - wyjaśnia Elżbieta Kaczmarek, kierownik działu Etnografii Muzeum Warmii i Mazur. - Jeżeli kapliczka wpisana jest do rejestru zabytków, trzeba uzyskać naszą zgodę na jej remont, który musi być przeprowadzony pod naszym nadzorem. Ale jeśli nie ma jej w rejestrze, to niestety, każdy może z nią zrobić, co chce. Nie mamy na to wpływu - mówi Grzegorz Świętochowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Elżbieta Kaczmarek dodaje, że także wiele pięknych, starych drewnianych krzyży zostaje zniszczonych i zastąpionych nowymi.
http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,3282005.html


Fot. Tomasz Waszczuk / AGFot. Tomasz Waszczuk / Agencja G
 

·
hræddur köttur
Joined
·
5,134 Posts
Niby tak, ale
przecież te kaplicznki były stawiane przez miejscowych, dla miejscowych - kto powiedział jakie miały kolory pierwotnie? Zdziwnienie i zaskoczenie czasem nas ogarnia, jak się dowiadujemy, że klasyczne rzeźby greckie w oryginale były pomalowane na jaskrawe kolory. Może ta pstrokacizna razi, ale jest znakiem, że okolica żyje. To kapliczka dla miejscowych a nie dla weekendowiczów z wielkiego miasta z wielkimi pretensjami do znania się na wszystkim. A poza tym - co tam, jakieś polichromie czy freski na nich są, że pomalować nie można? Przecież struktury samej budowli nikt nie narusza.
Heh, właśnie zauważyłem, że na forum GW są niemal identyczne komentarze jak mój ;)
 

·
Centuś
Joined
·
3,408 Posts
To że odnawiają to dobrze, fakt że brzydko, ale komuna spaczyła ludziom gust więc to nie ich wina. Dlaczego urokliwa warmińska kapliczka we wsi Godki przypomina po remoncie budkę strażniczą? Powiem wam: dzieci w szkołach uczą głupot zamiast np. poczucia estetyki. Decyzje administracyjne to owoc tego beznadziejnego systemu, niewielu ludzi rozumie że samymi zakazami nie da się nic zdziałać.
 
1 - 8 of 8 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top