SkyscraperCity banner
1 - 20 of 23 Posts

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #1 ·
Zamek kapituły pomezańskiej został zbudowany przez proboszcza Henryka ze Skolina w drugiej połowie XIV wieku. Prostokątne założenie z dziedzińcem i kilkoma wieżami było w ciągu wieków XVI - XIX rozbudowywane i przebudowywane. Spalony w 1945 roku, ale później odbudowany. Z pierwotnej warowni zachowały się mury przyziemia.

Dawniej:

Moje zdjęcia:

Ciekawe zdjęcia znalezione w sieci:
Galeria 1
Galeria 2

·
Miastolub
3,715 Posts
Piszesz że był odbudowany, jak dla mnie to on był tylko nie rozebrany, nic więcej. Przeciez jest w strasznej ruinie, powinni sie nim zająć.

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #4 ·
Po wojnie dwukrotnie próbowano podnieść zamek z ruin.
Po raz pierwszy przyczyniła się do odbudowy fundacja "Widzieć Muzyką", która próbowała urządzić w zamku ośrodek dla uzdolnionych muzycznie, niewidomych dzieci z całego świata. Zaangażowali się bardzo mocno w odbudowę lecz fundacja"umarła" zamek trafił w administrację Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Pozostały jednak odrestaurowane mury z 10 wieżami (najwyższa-24 m).

W 1995r. ruiny zamku szymbarskiego zostały ponownie "docenione". Sceny do swojego filmu - "Król Olch" z John'em Malkovich'em, nagrywał sam Volker Schloendorff.

Zatem od przeszło 10 lat zamek jest w ruinie i praktycznie nic się tam nie dzieje.

·
Ojciec chrzestny
621 Posts
Zamek jest bardzo pięknie położony, otacza go park angielski, który teraz zmienił się w prawdziwą puszczę. Oczywiście sąsiaduje z nim też pgr a raczej to co z niego zostało. Podobno cały zamek jest zaprojektowany wg klucza kalendarzowego, tzn. 365 okien, 4 ściany, 4 baszty, jest też czegoś tam 12. Sale wewnątrz też były zgodnie z tym kluczem projektowane. No cóż piękny zabytek, ale penie skazany na zapomnienie.

ps przy tej samej trasie znajdują się ruiny pałacu w Kamieńcu. Kiedyś piękna rezydencja obecnie służy za gniazdo bocianów i ruiny krajobrazowe :(

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #6 ·
The_Sentinel said:
Zamek jest bardzo pięknie położony, otacza go park angielski, który teraz zmienił się w prawdziwą puszczę. Oczywiście sąsiaduje z nim też pgr a raczej to co z niego zostało. Podobno cały zamek jest zaprojektowany wg klucza kalendarzowego, tzn. 365 okien, 4 ściany, 4 baszty, jest też czegoś tam 12. Sale wewnątrz też były zgodnie z tym kluczem projektowane. No cóż piękny zabytek, ale penie skazany na zapomnienie.

ps przy tej samej trasie znajdują się ruiny pałacu w Kamieńcu. Kiedyś piękna rezydencja obecnie służy za gniazdo bocianów i ruiny krajobrazowe :(
Z tego co czytałem to było 12 wież. :)

Link do Kamieńca i innych pałacy na terenie warmińsko-mazurskiego

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #7 ·
Zrobiłem 2 zdjęcia z wewnątrz dziedzińca ruin zamku przez dziurkę od klucza. Niestety wejście do wewnątrz jest zabronione. :(

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #9 ·
Masz może zdjęcia z czasów kręcenia filmu "Król Olch"?
Byłem w tym czasie w Szymbarku i naprawdę wyglądało to świetnie. "Odnowione" mury, kilka rzeźb steropianowych. Naprawdę super! Robiłem jakieś zdjęcia tego ale niestety nie cyfrówką bo wtedy takich nie było :(

·
Registered
84 Posts
niestety nie, ale mam za to troche przedwojennych fotek z wnętrza pałacu w Kamieńcu, chyba je gdzieś dawałem na forum ale tu ich nie ma więc mogę wstawić

·
Ojciec chrzestny
621 Posts
Hej Slodi i White Z.
czy to:

nie jest przypadkiem tym:

Chodzi mi oczywiście o rzeźby. Wcześniej słyszałem o nich że są z ogrodów Kamieńca, a tu wygląda na to że są z pałacowej fasady od ogrodu :)

i ze strony mojego rodzinnego miasta:
- W centrum Iławy znajdują się unikatowe XVIII wieczne rzeźby barokowe: Jowisza, Junony, Herkulesa i alegorii cnoty Rozwagi, reprezentującej styl rokokowy. Pochodzą one z zespołu pałacowego w Kamieńcu k../Susza, którego właścicielem był ród von Finckenstein. Po zniszczeniu pałacu w 1945 r. przez wojska Armii Czerwonej przez kolejne lata wystawione na pastwę żywiołów rzeźby ulegały niszczeniu. Ratowania i konserwacji zabytków podjęto się w 1974 r., do dziś zdobią one plac przy ulicy Niepodległości vis a vis parku miejskiego.

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #13 ·
^^ Właśnie dorwałem książkę "Powiat iławski" autorstwa W. Niesiobędzkiego i masz rację te rzeźby pochodzą dokładnie z Kamieńca z nad wejścia wschodniego i przedstawiaja alegorię 4 pór roku.

·
Registered
117 Posts
Jeśli dobrze się orientuję, to pani sołtys wpuszcza na teren ruin zamku ale mogę się mylić.

Osoba która się opiekowała ruinami (starszy pan, który fajnie opowiadał o historii zamku itd.) juz od kilku lat nie żyje... :/

·
Registered
966 Posts
Jeżeli nic się nie zmieniło od ubiegłego roku, to do ruin wpuszcza pan, który mieszka gdzieś w pobliżu i jest zatrudniony przez właściciela zamku jako konserwator. W moim przypadku było tak, że kiedy ten pan zobaczył, że ktoś przyjechał do zamku, to sam podjechał samochodem, otworzył bramę, oprowadził i opowiedział to i owo. Jeżeli przyjedziesz do zamku a jego akurat nie będzie w pobliżu, to możesz np. spytać się o niego w pobliskim sklepie.

·
Registered
8,764 Posts
Discussion Starter · #20 ·
..
Na niecałe dwa miliony złotych wycenił komornik ruiny zamku w podiławskim Szymbarku. O tym czy zamek będzie miał nowego właściciela dowiemy się 7 marca 2018 roku, bo wtedy w Iławie odbędzie się licytacja komornicza.

Zamek w Szymbarku (dawnej: Schönberg) zbudowano w końcu XIV wieku. Był porównywany z zamkiem malborskim. Wzniesiono go na planie prostokąt o wymiarach 75 na 92 metry. Od końca XVII wieku był własnością rodu Finck von Finckenstein. Został spalony w 1945 r. przez żołnierzy radzieckich. Do naszych czasów zachowały się zamkowe mury z 10 basztami.

Zamek od 1997 roku znajduje się w prywatnych rękach. Budynki, pozostałości ogrodzenia oraz teren parkowo-krajobrazowy wpisane są do rejestru zabytków. - Wszystkie zabudowania z uwagi na stopień zużycia oraz postępującą erozję i dekompozycję substancji wymagają prac konserwatorskich, w tym dla części zamku ratunkowych - pisze w swoim ogłoszeniu iławski komornik, który będzie prowadził licytację.

Przeczytaj cały tekst: Komornik licytuje zamek w Szymbarku - Moje Mazury http://ilawa.wm.pl/491369,Komornik-licytuje-zamek-w-Szymbarku.html#ixzz55S1Awt4M

1 - 20 of 23 Posts